Προς το περιεχόμενο

Αγορά χορτοκοπτικού / θαμνοκοπτικού (για αρχάριους)


vagvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα χρήματα που έδωσες μια χαρά θα την κάνει την δουλειά του. Προσοχή στην αναλογία του λαδιού μίξης, εμένα θέλει 40:1, μια φορά του έβαλα 25:1 από το αλυσοπρίονο και δεν δούλευε σωστά + κατι γρασαρίσματα που θέλει μετά απο κάποιες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, 41ex είπε

θα επανέλθω αν έχω κάτι νεότερο..

θα μπορούσα να σε βοηθήσω σ αυτό  😀 Έχω καμιά 10 στρεμματα ελιές   για κόψιμο χορταριού Μ έχει εγκλωβίσει η κατάσταση κι όσο περνάει ο καιρός θα δυσκολεύει η δουλειά καθ όσον  σκληραίνει το χορτάρι   Παρέχω δωμάτιο - φως - νερό τηλεφωνο το βραδυ ταβέρνα Θα αποκτήσεις εμπειρία χωρίς να πληρώσεις τίποτα  ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΜΟΣ λέγεται αυτό  Κάποιοι πληρώνουν γι αυτό  Όταν μας αμολήσουν έφυγα Λιγο κάτω απ τ αυλάκι και παραλία πρώτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω στον εξοπλισμό χοντρό παντελόνι αλλά και μπότες,οταν θα φύγει η πέτρα προς το μέρος σας θα με θυμηθείτε.Και μακρυά απο σύρματα,καλώδια ,σχοινιά και βάτα.

 

Σκοπεύω να αγοράσω και εγώ ένα για τον κήπο,1,5 στρέμμα περίπου.Θα το είχα πάρει ήδη αλλά είμαι αποκλεισμένος στο UK.To kraft κοίταζα απο πέρυσι αλλά με αλλαγή κεφαλής για σταθερή μεσινέζα.

Ειχα ένα σπαστό RYOBI  πριν 22? 23? χρόνια που καθάριζα 20 στρέμματα αμπέλια. Τα έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω.Γέλαγαν οι γείτονες οταν ξεκίνησα αλλά πλέον όλοι έτσι καθαρίζουν τα χορτάρια  πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να προσθέσω στον εξοπλισμό χοντρό παντελόνι αλλά και μπότες,οταν θα φύγει η πέτρα προς το μέρος σας θα με θυμηθείτε.Και μακρυά απο σύρματα,καλώδια ,σχοινιά και βάτα.

Σκοπεύω να αγοράσω και εγώ ένα για τον κήπο,1,5 στρέμμα περίπου.Θα το είχα πάρει ήδη αλλά είμαι αποκλεισμένος στο UK.To kraft κοίταζα απο πέρυσι αλλά με αλλαγή κεφαλής για σταθερή μεσινέζα.

Ειχα ένα σπαστό RYOBI  πριν 22? 23? χρόνια που καθάριζα 20 στρέμματα αμπέλια. Τα έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω.Γέλαγαν οι γείτονες οταν ξεκίνησα αλλά πλέον όλοι έτσι καθαρίζουν τα χορτάρια  πλέον.

Μακρύ παντελόνι οπωσδήποτε και μή σου πω και γυαλία εργασίας , γιατί συχνά πετάγονται και πετραδάκια 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 41ex είπε

ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή, για την ιστορία πήρα τελικά το μικρό το Kraft (52κεκ, 2ιπ) στα 99 ευρώ. https://www.skroutz.gr/s/17674937/Kraft-691058.html

εντάξει είναι πιο πλαστικό από το ιαπωνικό των 400 που είχα δουλέψει αλλά απο κόψιμο μια χαρά την έκανε τη δουλεία.

πιστέω δεν θα είναι τόσο ανθεκτικό στη κακομεταχείριση, θέλει φροτίδα και προδέρμ, αλλά μεχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος σαν vfm αγορά.

θα επανέλθω αν έχω κάτι νεότερο..

Φίλε μια χαρά είναι μην το φοβάσαι καθόλου.Σκυλιά είναι.Έχω δύο Κινέζικα το ένα από alex pak 20+ χρόνια αγορασμένο με δραχμές και το άλλο χρόνια 5 από ΡΟΜΑ με 60 ευρώ.

Τα ξεσκίζω και τα δύο ειδικά στις ελιές 2-3 μέρες συνεχόμενες τους πίνω το ζουμί.Δεν έχουν πάθει το παραμικρό.Θα πάρεις μόνο ένα γράσο μυτερό μπροστά και μία στο τόσο θα βγάζεις μία βίδα και το γρασάρεις μπροστά στην κεφαλή εκεί που λέει το μάνουαλ.Βενζινούλα εγώ της βάζω 100 με 150 ml λάδι στα 4 λίτρα.

Από μία τέτοια κεφαλή τους έχω με 5 ευρώ αλουμινίου και τους βάζω μεσηνέτζα 3 χιλιοστών.

Τα μαγαζιά τα πουλάνε με την άλλη την αυτόματη που βγαίνει σιγά - σιγά μόνη της η μεσηνέτζα αλλά εκείνα δεν κόβουν σύριζα  το χορτάρι όπως το κόβουν αυτές των 5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

χρόνια πολλά με υγεία !

αφού ήμουν αυτός που ξεκίνησα το θέμα, οφείλω να ενημερώσω για το τι τελικά έφτασε στη κατοχή μου!

εν τέλει μου ήρθε ως δώρο!!!! από τον πεθερό κ τον παπππου της δικιας μου που είχαν ακούσει ότι ψάχνομαι να αγοράσω!

το εργαλείο λοιπόν είναι το Einhell GC-BC 52 I AS.

Εντυπώσεις (όντας άπειρος σε αντίστοιχα μηχανήματα κ μη έχοντας ξανά χρησιμοποιήσει): 

· στιβαρό μηχάνημα, δε φαίνεται ψευτιά σε καμία περίπτωση

· σχετικά εύκολο στη συναρμολόγηση ακόμα κ για αρχάριο σαν εμένα 

· σπαστό που εξυπηρετεί πααααρα πολύ στην αποθήκευση 

· όσο αφορά τη λειτουργία του, το χρησιμοποίησα λίγο, για 15’ περίπου, σε χαμηλή σχετικά βλάστηση, όποτε δεν είναι αντιπροσωπευτικό αν κ δείχνει πολύ δυνατό.

θα επανέλθω εννοείται όταν έχει στο ενεργητικό του κ πιο βαριές εργασίες!

 

9794555B-0B59-4089-AD81-E538C5E4AA35.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JOHN19911 είπε

Εγώ έχω την εξής απορία: πως θα καταλάβω αν χρειάζεται να βάλω μεσηντέζα ή τροχό? Ξεκινάω με μεσηντέζα και αν δω ότι δεν τα κόβει βάζω τροχό?

Κάπως έτσι εγώ έχω καταλάβει!

συν ότι κοντά σε φράκτες δέντρα κτλ εμπόδια ΔΕΝ βάζεις μαχαίρια/τροχό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JOHN19911 είπε

Εγώ έχω την εξής απορία: πως θα καταλάβω αν χρειάζεται να βάλω μεσηντέζα ή τροχό? Ξεκινάω με μεσηντέζα και αν δω ότι δεν τα κόβει βάζω τροχό?

Εγω πάντα χρησιμοποιω μεσινέζα , εχω αγοράσει κεφαλή που έχει 8 κορδόνια μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 9:48 ΜΜ, AMSTERIS είπε

για καλύτερο αποτέλεσμα στην εικόνα του χόρτου, καλύτερες ειναι οι μηχανές που έχουν το κουτί αποθήκευσης του χόρτου?

Η κεφαλή με κουτί αποθήκευσης είναι κυρίως για γκαζόν που δεν θέλει σύριζα κόψιμο.Για άγρια χόρτα καλύτερα οι άλλες που κόβουν σύριζα μέχρι το χώμα.

3 ώρες πριν, JOHN19911 είπε

Εγώ έχω την εξής απορία: πως θα καταλάβω αν χρειάζεται να βάλω μεσηντέζα ή τροχό? Ξεκινάω με μεσηντέζα και αν δω ότι δεν τα κόβει βάζω τροχό?

Εγώ σε όλα τα χόρτα μόνο μεσηνέτζα που είπε και ο meletis_m . Δίσκο βάζω μόνο για βάτα γιατί με μεσηνέτζα δεν κόβονται.Και το μυστικό στα βάτα ποτέ χαμηλά.Πάντα από πάνω προς τα κάτω κόβοντας σιγά σιγά να μην μπερδεύονται στο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 Το μυστικό στα βάτα είναι να μην τα κόβεις γιατί τα κομμένα ξαναριζώνουν πανευκολα.Αν μπορείς κάψτα,είναι πολύ άτιμα!!!!

Πράγματι τα βάτα δεν ξεπατώνονται με κόψιμο. Όπου μπορώ εκεί στα τέλη Αυγούστου τους κάνω ένα καλό ψέκασμα (200 ml στην ψεκαστήρα) με  SL 36 όχι ραουνταπ γιατί είναι πανάκριβο αλλά ένα άλλο που το αγοράζω με 7 ευρώ το λίτρο.Αρχές άνοιξης δεν έχει μείνει βάτος ούτε για δείγμα.Αν δεν το ξέρεις και θέλεις κάπου που δεν υπάρχει κίνδυνος από το ψέκασμα να ξεπατώσεις  βάτους και συκιά ένα καλό ψέκασμα τέλη Αυγούστου και τελείωσες.Στη συκιά για καλύτερο αποτέλεσμα κάνε δύο σε διάστημα 20 ημερών. 

Τα κόβω σε μέρη που δεν μπορώ να ψεκάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σκεφτομαι να παρω https://www.skroutz.gr/s/17908396/Oleo-Mac-BCH-400-T.html

μιας και σε αντιθεση με τα κινεζικα φαινεται να εχει καλυτερη ποιοτητα καθως και manual και προδιαγραφες. Ειχα δοκιμασει ενα kraft κινεζο με ρευμα που δανειστικα αλλα δουλεια δεν εκανε και απο τις δονησεις δεν αντεχες πολυ ωρα ειδικα με δισκο. Επισης ειχε αρχισει να διαλυεται με λιγες ωρες.Για επωνυμο θες 800ευρω που ειναι πολλα.

Ο χωρος που θελω ειναι μικρος γυρω στο μισο στρεμα με καποια σημεια 2μετρα βλαστηση. Βεβαια θελω να κανω και στο δρομο 200 μετρα που ειναι χωματοδρομος και γραρζουνανε τα χορτα τα αυτοκινητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...