Προς το περιεχόμενο

Αγορά χορτοκοπτικού / θαμνοκοπτικού (για αρχάριους)


vagvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ώρες πριν, George b είπε

Ένα φτηνό κινέζικο να πάρεις θα κάνεις την δουλειά σου για τόσο μικρό κομμάτι, σαν αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/10837829/Nakayama-PB4300.html

Καλύτερα όχι μπαταρίας/ηλεκτρικό γιατί είναι σκέτη ταλαιπωρία,και δεν ξέρεις αργότερα αν το χρειαστείς κάπου εκτός σπιτιού.

Μπορείς να βρεις και κάποιον να στα κόψει.

Εγώ εκεί πάντως θα έβαζα έναν μικρό κήπο :P

Θα συμφωνήσω με το φίλο.Για τόσο μικρή έκταση το συγκεκριμένο όχι απλά θα σε καλύψει θα σε υπερκαλύψει.Εξάλλου θα τα κόβεις 2-3 φορές το χρόνο οπότε δεν θα είναι πολύ χοντρά να ζορίζεται.Μηχανή γκαζόν δεν συνιστώ αν υπάρχουν δέντρα γωνίες ανωμαλίες εδάφους.Αν ήταν ίσια έκταση χωρίς εμπόδια οκ αλλά σε άλλο έδαφος θα κάνεις μισή δουλειά και μετά πρέπει να παίρνεις την τσάπα να τελειώσεις τις γωνίες κ.λ.π.

Προσωπικά έχω δύο ένα μεγάλο και ένα μικρό κινέζικο παρόμοιο με το παραπάνω και όταν πάω να καθαρίσω ελιές τα παίρνω και τα δύο.Μπορώ να σου πω ότι το ξεσκίζω και το μικρό για 2-3 μέρες και δεν κολώνει πουθενά και μάλιστα σε σκληρά χόρτα.Έχουν μόνο ένα θέμα με τα χερούλια που είναι σε λάθος θέση δεν έχει καλό πιάσιμο  και το ένα θέλει λίγο κόψιμο επειδή είναι μακρύ.Το κόβεις με ένα σιδεροπρίονο ή τροχό αν έχεις καμιά 10αριά πόντους και στρώνει.Μπορεί κιόλας να έχουν καταλάβει το λάθος οι σχιστομάτηδες και να το έχουν διορθώσει μόνοι τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα ψάχνω κι εγω χορτοκοπτικό μέχρι 150-200

1,5 στρεμμα πιο αγριο τερεν απο τις φωτο (χορτα πετρες ανωμαλο έδαφος)

θα κοίταζα και απο πολυκατάστημα (λερου, πρακτικερ, κτλ) για ευκολία στην παράδοση

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και η δουλεια μου

ειναι να πουλαω τετοια μηχανηματα (και οχι μονο ) θα σου προτεινω τα εξης.

 

αν εχεις παροχη ρευματος κοντα , δηλαδη ειναι χωρος που μπορεις να κοψεις με μια μπαλαντεζα τοτε το ηλεκτρικο ειναι παρα πολυ βολικο.

το εβαλες στην πριζα δουλεψες και το μαζεψες. ουτε βενζινες ουτε τιποτα.

τα ηλεκτρικα χωριζονται σε μικρουλια που ειναι trimmer και ειναι για γκαζον και οχι αγριοχορτα.

και στα μεγαλυτερα που κοβουν σχεδον οτι θα εκοβε και ενα βενζινοκινητο 1.5 /2 hp.

σε δυναμη δεν εχουν να ζηλεψουν κατι . δηλαδη ενα 1400watt ειναι αρκετα δυνατο για ολες τις δουλειες.

τα βενζινοκινητα δεν θελουν λεπτομερειες  ιπποι και κυβικα δειχνουν συνηθως τις δυνατοτητες του μηχανηματος.

 

εγω θα σας προτεινα σαν οικονομικη αλλα πολυ καλη και σε ποιοτητα και σε service   τα kraft της unimac. 

και service εχουν καλο και αμμεσο και αποθεμα ανταλλακτικων.

αγορες απο leroy praktiker κτλ θεωρω οτι απο θεμα service ειναι τραβα βρες την αντιπροσωπεια να το φτιαξεις.

 

 

 

Επεξ/σία από tyf
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα επειδή είναι 2 στρέμματα αγόρασα ενα Kawasaki . Μπροστά του έχω τοποθετήσει κεφαλή με 8 κορδόνια . 

Είναι ελαφρύ ,αλλά παντά φοράω τη ζώνη.  

Για συγκεκριμένο χώρο που βάζω ντομάτες κ.λ.π πέφτει τσάπα κάνουμε και την άσκηση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 41ex είπε

καλησπέρα ψάχνω κι εγω χορτοκοπτικό μέχρι 150-200

1,5 στρεμμα πιο αγριο τερεν απο τις φωτο (χορτα πετρες ανωμαλο έδαφος)

θα κοίταζα και απο πολυκατάστημα (λερου, πρακτικερ, κτλ) για ευκολία στην παράδοση

ευχαριστώ

Αν το θές για 2-3 φορές το χρόνο και το Nakayama που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι καλή επιλογη και πάμφθηνο (υπάρχει και το 4500 που ειναι σπαστό). Θα την κάνεις την δουλειά σου και αν το προσέχεις θα χε βγάλει καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το τερέν, δεν είναι γκαζονάκι.

μέχρι τώρα τα καθάριζα με ένα δανεικό του γείτονα το οποίο όμως χάλασε, θεωρώ οτί είναι η σειρά μου να αγοράσω τώρα.

η χρήση είναι 2-3 φορές το χρόνο απο Μαρτη μέχρι καλοκαίρι. απλά μερικές φορες στο χωρίο αργώ να κατέβω κι έχει γίνει ζούγκλα 1,5 μέτρο ύψος.

 

oikopedo.jpg

xorio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βενζίνη το   kraft της unimac σε 51 κυβικά  που λέει ο tyf το έχω . Το είχα πάρει πριν καμιά 5ετία στα 130 ευρώ αν θυμάμαι και είναι από τα καλύτερα που έχω δει , τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα και εγώ θαμνοκοπτικο και κατέληξα σε αυτό . Γερμανικό με 28mm σπαστό κοντάρι αλουμινίου και γωνιακή μετάδοση Japan, 52cc με απόδοση 2.2kw (3 hp), αντικραδασμικη βάση και το ποιο βασικό, για εμένα και που δεν είχαν τα άλλα σε αυτή την τιμή, είναι ότι έχει καλή εξάρτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Έψαχνα και εγώ θαμνοκοπτικο και κατέληξα σε αυτό . Γερμανικό με 28mm σπαστό κοντάρι αλουμινίου και γωνιακή μετάδοση Japan, 52cc με απόδοση 2.2kw (3 hp), αντικραδασμικη βάση και το ποιο βασικό, για εμένα και που δεν είχαν τα άλλα σε αυτή την τιμή, είναι ότι έχει καλή εξάρτηση. 

Θα βρίσκεις εύκολα  ανταλλακτικά ή θα πρέπει να τα παραγγέλνεις από τη Γερμανία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω κάτι ετοιμοπαράδοτο για να εκμεταλευτώ τον χρόνο που έχω τώρα λόγω "άδειας". ας το κάνουμε πιο συγκεκριμένο,

απο οικονομικά:

https://www.skroutz.gr/s/8275467/Nakayama-PB5200.html

https://www.skroutz.gr/s/17674937/Kraft-691058.html

και αν το αγοράσω μισό μισό αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15053898/Kawasaki-TJ53E.html

 

αν μου βρείτε και μια πρόταση στα 150-170 για να το κλέισουμε. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Βαγγ3λης είπε

Θα βρίσκεις εύκολα  ανταλλακτικά ή θα πρέπει να τα παραγγέλνεις από τη Γερμανία;

Υπάρχει στην Ελλάδα κανονικά αντιπροσωπεία. 

@41exπάρε ένα με ένα κατοσταρικο, μια χαρά θα είναι για την δουλειά που το θες. Τα μισά εργαλεία, σε μέρος κιόλας που δεν θα είσαι, δεν το προτείνω. 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 41ex είπε

αυτό είναι το τερέν, δεν είναι γκαζονάκι.

μέχρι τώρα τα καθάριζα με ένα δανεικό του γείτονα το οποίο όμως χάλασε, θεωρώ οτί είναι η σειρά μου να αγοράσω τώρα.

η χρήση είναι 2-3 φορές το χρόνο απο Μαρτη μέχρι καλοκαίρι. απλά μερικές φορες στο χωρίο αργώ να κατέβω κι έχει γίνει ζούγκλα 1,5 μέτρο ύψος.

oikopedo.jpg

xorio.jpg

Ωρε φίλε ραδίκι που έχει στην πρώτη.Και μάλιστα εύρωστο.Μέζεψε το πριν την καταστροφή.:D

Πέραν της πλάκας γιατί αν το ήξερες θα το είχες μαζέψει και εγώ θα σου έλεγα για το kraft το βενζινοκίνητο που είπε και ένας φίλος παραπάνω.Και τα nakayama δεν είναι άσχημα αλλά το κραφτ έχει καλύτερο σέρβις γιατί είναι χρόνια στην πιάτσα.

Σου λέω βενζινοκίνητο γιατί αύριο μπορεί να το χρειαστείς λίγο πιο μακριά από ρεύμα.Αν είσαι Αθήνα κοίτα σκρουτζ πάρε τηλέφωνο και ενδεχομένως κάπου θα πετύχεις να σου ανοίξουν την πόρτα να στο δώσουν ώστε να κάνεις τη δουλειά σου τώρα που χρειάζεται.

Εγώ σκέφτομαι στο εξοχικό όταν τελικά λήξει η καραντίνα και πάω θα με φάνε τα φίδια γιατί τα χόρτα θα έχουν γίνει δέντρα επειδή τέτοια εποχή τα είχα κόψει τουλάχιστον μία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή, για την ιστορία πήρα τελικά το μικρό το Kraft (52κεκ, 2ιπ) στα 99 ευρώ. https://www.skroutz.gr/s/17674937/Kraft-691058.html

εντάξει είναι πιο πλαστικό από το ιαπωνικό των 400 που είχα δουλέψει αλλά απο κόψιμο μια χαρά την έκανε τη δουλεία.

πιστέω δεν θα είναι τόσο ανθεκτικό στη κακομεταχείριση, θέλει φροτίδα και προδέρμ, αλλά μεχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος σαν vfm αγορά.

θα επανέλθω αν έχω κάτι νεότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...