Προς το περιεχόμενο

μεταφορα χρηματων απο revolut σε ελληνικη τραπεζα


geomalliv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση! Διαβασα αρκετα άρθρα για να κατανοήσω τις συναλλαγες sepa και swift αλλά υπάρχει ένα ερώτημα που δεν μου λύθηκε. διαθετω λογαριασμο revolut σε €. αν θελήσω να κάνω μεταφορα χρηματων σε iban ελληνικής τράπεζας (αρα παλι σε €) αυτή πάντα χρεώνει προμήθεια κατα την αποδοχη του ποσου; η συναλλαγη αυτη εχω κατανοησει οτι θα ειναι sepa. ξέρει κανένας που μπορώ σωστά να βρω αν και πόσο θα χρεωσει η τραπεζα κατα τη μεταφορα; (αν θα πανε λιγοτερα χρηματα στον παραληπτη από οσα έστειλα). ή αν καποιος ξέρει περίπου τι παίζει αν το έχει ψαξει μόνος του δηλαδη; ευχαριστω πολυ!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πριν λίγο καιρό έλαβα σε τράπεζα Πειραιώς έμβασμα από χώρα ΕΕ.

Μου κράτησε η Πειραιώς κάπου 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Σε ίδιο έμβασμα σε alpha bank δεν μου κράτησε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θεωρειται έμβασμα λοιπον ακομα και αν ειναι μεσω εφαρμογης revolut? 

και βασικα που μπορω να δω αναλυτικα χρεωσεις;

Επεξ/σία από geomalliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, geomalliv είπε

θεωρειται έμβασμα λοιπον ακομα και αν ειναι μεσω εφαρμογης revolut? 

Έμβασμα θεωρείται η μεταφορά χρημάτων από ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σε ένα άλλο, συνεπώς η μεταφορά από revolut σε ελληνική τράπεζα θεωρείται έμβασμα.

13 λεπτά πριν, geomalliv είπε

και βασικα που μπορω να δω αναλυτικα χρεωσεις;

Τη χρέωση εξερχόμενου εμβάσματος θα τη βρεις στο site της revolut (αν υπάρχει), και τη χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος (σίγουρα υπάρχει) θα τη δεις στο site της ελληνικής τράπεζας σου.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έμβασμα θεωρείται η μεταφορά χρημάτων από ένα χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σε ένα άλλο, συνεπώς η μεταφορά από revolut σε ελληνική τράπεζα θεωρείται έμβασμα.

Τη χρέωση εξερχόμενου εμβάσματος θα τη βρεις στο site της revolut (αν υπάρχει), και τη χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος (σίγουρα υπάρχει) θα τη δεις στο site της ελληνικής τράπεζας σου.

η revolut εχει 0 προμηθεια. συνεπως θα πρεπει να κοιταξω στην τραπεζα μου. ευχαριστω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

ποιά είναι η τράπεζα σου;

με ενδιαφερουν κυριως h alpha bank η εθνικη αλλα και η πειραιως. παρατηρωντας λιγο στην alpha bank (αν κοιταω σωστα :( ) ειναι μεχρι 5 € ανεξοδα. 

Στιγμιότυπο οθόνης (23).png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, geomalliv είπε

με ενδιαφερουν κυριως h alpha bank η εθνικη αλλα και η πειραιως. παρατηρωντας λιγο στην alpha bank (αν κοιταω σωστα :( ) ειναι μεχρι 5 € ανεξοδα. 

 

η άλφα είναι γύφτουλες με 5€ ανέξοδα.

Κάντε το απλό. Στείλε πολλαπλά εμβάσματα στην εθνική και πειραιώς. έχουν 15€ ανέξοδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιαούρτι είπε

η άλφα είναι γύφτουλες με 5€ ανέξοδα.

Κάντε το απλό. Στείλε πολλαπλά εμβάσματα στην εθνική και πειραιώς. έχουν 15€ ανέξοδα

το εχεις τσεκαρει; ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

το έχω κάνει τόσες φορές. Πολλά μικρά εμβάσματα το ένα πίσω από το άλλο.

τελεια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου. κοιτωντας τον τιμοκαταλογο παντως της εθνικης ειδα οτι για να ΣΤΕΙΛΩ εμβασμα θελει 8€ προμηθεια για μεχρι 1000€. πηγαινοντας ομως στο ibank και βαζοντας 15000€ :) σαν επιλογη και μετα το iban της ρεβολουτ μου κραταει μολις 1€προμηθεια. ειναι διαφορετικο αυτο που κανω εγω αποαυτο που αναφερε ο τιμοκαταλογος της εθνικης;

Επεξ/σία από geomalliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geomalliv είπε

τελεια ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου. κοιτωντας τον τιμοκαταλογο παντως της εθνικης ειδα οτι για να ΣΤΕΙΛΩ εμβασμα θελει 10€ προμηθεια για μεχρι 1000€. πηγαινοντας ομως στο ibank και βαζοντας 15000€ :) σαν επιλογη και μετα το iban της ρεβολουτ μου κραταει μολις 1€προμηθεια. ειναι διαφορετικο αυτο που κανω εγω αποαυτο που αναφερε ο τιμοκαταλογος της εθνικης;

το 10€ δε ξέρω που το βρήκες. ίσως να κοίταξες έμβασμα από το γκισέ. Αυτό έχει αυξημένη χρέωση.

τα εμβάσματα ηλεκτρονικα κοστίζουν γύρω στο 1€ (1,2 € eurobank) για ποσά μέχρι 12500€.

αν θέλεις να στείλεις στη revolut πάντως κάνε top up με χρεωστική, είναι δωρεάν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

το 10€ δε ξέρω που το βρήκες. ίσως να κοίταξες έμβασμα από το γκισέ. Αυτό έχει αυξημένη χρέωση.

τα εμβάσματα ηλεκτρονικα κοστίζουν γύρω στο 1€ (1,2 € eurobank) για ποσά μέχρι 12500€.

αν θέλεις να στείλεις στη revolut πάντως κάνε top up με χρεωστική, είναι δωρεάν

8€ το διορθωσα μετα :P ναι ναι ουτως ή αλλως τοπ απ απο καρτα κανω. απλως μου εκανε εντυπωση. τελος παντων ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια ❤️ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ένα site με τις χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών για εισερχομενα εμβάσματα.

https://www.tsig.gr/banks/xreoseis-synallagon?bank=&transaction=Εισερχόμενο+έμβασμα&amount=500

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Να ένα site με τις χρεώσεις των Ελληνικών τραπεζών για εισερχομενα εμβάσματα.

https://www.tsig.gr/banks/xreoseis-synallagon?bank=&transaction=Εισερχόμενο+έμβασμα&amount=500

Βασίλη σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ. Κάτι τέτοιο ήθελα.✌️

Παρατηρώντας λοιπόν αυτό το σάιτ αλλά και τις τιμές στις επίσημες σελίδες των τραπεζών θέλω να εκφράσω ένα υποθετικό παράδειγμα και αν είμαι λάθος ή σωστός ας μου απαντήσει κάποιος (θέλω να δω αν το κατανόησα σωστά)

 

Έστω ότι είμαι στην άλφα και θέλω να στείλω 100€ στην Πειραιώς. 

Σύμφωνα με την τιμολόγηση για να στείλω έμβασμα 100€ εντός Ελλάδας από την άλφα έχει κόστος 1€. 

Επίσης σύμφωνα πάλι με την τιμολόγηση για να δεχτεί η Πειραιώς έμβασμα 100€ έχει κόστος 4€. 

 

Εν τέλει για την όλη διαδικασία θα υπάρξει χρέωση 5€ από την οποία το 1 θα βαρύνει τον αποστολέα και τα 4 τον παραλήπτη;

Επεξ/σία από geomalliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...