Προς το περιεχόμενο

iPhone 5G με επίπεδες οθόνες, μικρότερο notch και σαρωτή LiDAR


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Για πες...

Εντωμεταξυ αυτο το "βλεπω την apple να την παιρνει η κατω βολτα" πρεπει να το ακουω 6-7 χρονια τωρα...

Αντε παλι κουμαντο στην τσεπη μας...Και τη δικη μας και αυτην μερικων εκατομμυριων ακομη ανα τον πλανητη.

Ας υποθεσουμε οτι αυτοι που ξοδευουν μεγαλα ποσα για ενα κινητο (βαση των δικων σου κριτηριων παντα), ανηκουν σε μια απο τις κατηγοριες που αναφερεις. Ναι και; Ποιο ειναι το προβλημα; Μας τα 'πατε, μας τα ξαναπατε, καθε φορα που ανοιγει τοπικ για την apple μας τα ξαναλετε, ε το εμπεδωσαμε και πλεον ντρεπομαστε που εχουμε apple και δεν μας εκοψε να παρουμε το κινητο που πηρατε εσεις.

Να σου πω τωρα κι ενα μυστικο; Παλι iPhone θα παρουμε, γιατι αυτο μας εξυπηρετει καλυτερα, εμας που το αγοραζουμε. Το πώς το αγοραζουμε (ή το ποιοι μας το αγοραζουν ή οτι αλλο βαζετε στη φαντασια σας τελος παντων), νομιζω οτι αφορα εμας. Σωστα;

Να σου πω ακομα ενα μυστικο; Ας υποθεσουμε οτι εχω το iPhone 11. Χαλαρα πουλιεται 650 μεταχειρισμενο, οποτε καπου μπερδευεσαι αν νομιζεις οτι χρειαζεται να ξοδεψω 1500 για να παρω το νεο κινητο της apple. Κι επειδη το βλεπω να ερχεται το επομενο επιχειρημα, ας υποθεσουμε οτι εχω το iPhone XS εδω και 2,5 χρονια. Χαλαρα πουλιεται 550 ευρω κι αυτο. Παλι μπερδευεσαι αν πιστευεις οτι πρεπει να ξοδεψω 1500 για να αλλαξω το κινητο ~3ετιας. Κοινως τελεις υπο συγχυση.

Αμα διαβαζες καλυτερα και δεν ειχες παρωπιδες θα εβλεπες οτι εγραψα ΚΙΝΗΤΟ δεν εγραψα ουτε Apple ουτε iPhone

Ασχετα με ποσα βγαζεις μπορει να βγαζεις και 1500 την ημερα.

Θεωρεις σωστο ενα κινητο να εχει 1500 ευρω τι σκατα κινητο ειναι μην τρελαθουμε.

Εγω αυτο εγραψα οτι ειναι τρελα οσα λεφτα και να εχεις να δινεις 1500 για ενα κινητο ειτε ειναι iPhone ειτε Samsung Datsun Toyota.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αμα διαβαζες καλυτερα και δεν ειχες παρωπιδες θα εβλεπες οτι εγραψα ΚΙΝΗΤΟ δεν εγραψα ουτε Apple ουτε iPhone

Ασχετα με ποσα βγαζεις μπορει να βγαζεις και 1500 την ημερα.

Θεωρεις σωστο ενα κινητο να εχει 1500 ευρω τι σκατα κινητο ειναι μην τρελαθουμε.

Εγω αυτο εγραψα οτι ειναι τρελα οσα λεφτα και να εχεις να δινεις 1500 για ενα κινητο ειτε ειναι iPhone ειτε Samsung Datsun Toyota.

Ειναι απολυτως υποκειμενικη η απαντηση στο αν ειναι σωστο το 1500ρι για κινητο η οχι. Αλλος τα δινει για κινητο, αλλος για prada, αλλος για να παιζει games στο PC, αλλος σε αμαξι και παει λεγοντας, αλλη σε κοσμηματα, αλλος σε ταξιδια. Ολοι δινουν κατι παραπανω απο το υστερημα τους εκει που γουσταρουν, κι αυτοι που μπορουν και εχουν, δινουν οπου γουσταρουν, οσα γουσταρουν.

Επισης σου εξηγησα και στο προηγουμενο ποστ οτι συνηθως και στην πραγματικοτητα ποτε δε χρειαζονται 1500 απο την τσεπη για να παρεις κινητο των 1500, γιατι το προηγουμενο (αν ειναι apple) εχει μεγαλη μεταπωλητικη αξια και ειναι η βασικη πηγη χρηματοδοτησης της επομενης αγορας. Εγω προσωπικα αλλαζω κινητο ανα ~2ετια, παντοτε apple, κατηγορια 1000 ευρω και ποτε δεν εχω βγαλει πανω απο 500 ευρω απο την τσεπη πλην της πρωτης φορας καπου στο 2013. Ε 500 ευρω ανα 2ετια για κινητο δεν ειναι δα και κανενα τραγικο νουμερο. Αλλα εσυ που νομιζεις οτι δινω 1000+ ευρω, με κρινεις ως χαζο που πληρωνει υπερβολικα ποσα σε κινητα κλπ, οτι με ταιζει ο μπαμπακας μου και οτι αλλο χωραει η ανθρωπινη φαντασια και παλευεις να κουμανταρεις την τσεπη μου. Ε οκ, το 500ρικο ανα 2ετια για κινητο ειναι μεσα στο μπατζετ μου, δε το κοβω, δε θα μου βαλεις μυαλο, πως να το κανουμε τωρα;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί που περιμέναμε foldable curved οθόνες αυτοί μας δίνουν ένα Lada, Ladar ή κάπως έτσι.
Δεν τραβάει η ομάδα, στην αππλε πρεπει να αλλάξουν προπονητή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ειναι απολυτως υποκειμενικη η απαντηση στο αν ειναι σωστο το 1500ρι για κινητο η οχι. Επισης σου εξηγησα και στο προηγουμενο ποστ οτι συνηθως και στην πραγματικοτητα ποτε δε χρειαζονται 1500 απο την τσεπη για να παρεις κινητο των 1500, γιατι το προηγουμενο (αν ειναι apple) εχει μεγαλη μεταπωλητικη αξια και ειναι η βασικη πηγη χρηματοδοτησης της επομενης αγορας. Εγω προσωπικα αλλαζω κινητο ανα ~2ετια, παντοτε apple, κατηγορια 1000 ευρω και ποτε δεν εχω βγαλει πανω απο 500 ευρω απο την τσεπη. Ε 500 ευρω ανα 2ετια για κινητο δεν ειναι δα και κανενα τραγικο νουμερο. Αλλα εσυ που νομιζεις οτι δινω 1000+ ευρω, με κρινεις ως χαζο που πληρωνει υπερβολικα ποσα σε κινητα κλπ και παλευεις να κουμανταρεις την τσεπη μου. Το 500ρικο ανα 2ετια για κινητο ειναι μεσα στο μπατζετ μου, δε το κοβω, δε θα μου βαλεις μυαλο, πως να το κανουμε τωρα;

Δεν προσπαθω να σου κανω λογαριασμο στην τσεπη σου δεν με αποσχολει αυτο ομως δεν μου αναιρει  το δικαιωμα ειδικα τοσα χρονια που ειμαι εδω μεσα να πω την αποψη μου.

Απλα εχουμε δωσει το δικαιωμα σε καθε εταιρια να μας αρμεγει δες παραδειγμα 1000 ευρω ζηταει για κινητο η Xiaomi εχουν τρελαθει εντελως.

Δες καθε χρονο η ναυαρχιδα καθε εταιριας ανεβαινει στην τιμη απο 500 φτασαμε στα 1000 παμε 1500 και που θα φτασουμε και μην ξεχνας ενα κινητο ειναι το οποιο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, eyw είπε

εκεί που περιμέναμε foldable curved οθόνες αυτοί μας δίνουν ένα Lada, Ladar ή κάπως έτσι.
Δεν τραβάει η ομάδα, στην αππλε πρεπει να αλλάξουν προπονητή.

Ναι επειδή πήξαμε στις fortdable συσκευές, οι οποίες να σημειώσουμε εκτός το ότι πουλάνε σαν τρελές έχουν λύσει και όλες τις παιδικές ασθένειες... 

Κατά τα αλλά η ομάδα φταίει που συνεχίζει την ανοδική πορεία...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν προσπαθω να σου κανω λογαριασμο στην τσεπη σου δεν με αποσχολει αυτο ομως δεν μου αναιρει  το δικαιωμα ειδικα τοσα χρονια που ειμαι εδω μεσα να πω την αποψη μου.

Απλα εχουμε δωσει το δικαιωμα σε καθε εταιρια να μας αρμεγει δες παραδειγμα 1000 ευρω ζηταει για κινητο η Xiaomi εχουν τρελαθει εντελως.

Δες καθε χρονο η ναυαρχιδα καθε εταιριας ανεβαινει στην τιμη απο 500 φτασαμε στα 1000 παμε 1500 και που θα φτασουμε και μην ξεχνας ενα κινητο ειναι το οποιο κινητο.

Παντως αν σου μοιαζει παραλογο ενα κινητο των 1000+ , ειναι επειδη δεν εχεις δει αλλα κι αλλα. https://jcat.eu/product/signature-lan-cable/

Toυλαχιστον το κινητο των 1000 ευρω, ειναι 30% υλικα, 30% R&D, 10% συναρμολογηση και τα υπολοιπα μαρκετινιστικες φανφαρες (τυχαια τα ποσοστα). Εδω μιλαμε για προιοντα που κοστιζουν 1 ευρω με μηδενικο R&D και πουλιουνται 1000+++ μονο με μαρκετινγκ. Για να μη σου δειξω χαλκινα καλωδια 1 μετρου που πουλιουνται (και αγοραζονται) σε 5ψηφια νουμερα...

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nosstrom είπε

κάνει όποτε θέλει refresh το email, δεν ειναι τόσο smooth όσο προηγούμενα ios, οι φωτογραφίες είναι απλά καλές και ειμαι 100% σίγουρος οτι φταίει καθαρά το softwarικο κομμάτι,μέγα σφαλμα με vpn που το χρησιμοποιούσα για δουλειά και εκλεινε και ανοιγε όποτε ήθελε + το bug που διορθώσανε ευτυχώς με την 13.4.1 δηλαδή τόσο καιρό εγώ το χρησιμοποιούσα και είμουν εκτεθειμένος? Password μου κρατάει όποτε θέλει ενώ πατάω επιλογή αποθήκευσης, τα stocks υπολειτουργούν, προβλημα με bluetooth και αποσυνδέσεις. 1000€ κινητο είναι για καθήστε ρε παιδιά.... θα έπρεπε όλα αυτα να φυσάνε.

και απο πάνω μου βγάλανε κάποια άτομα περίεργες αντιδράσεις,   apple fans θα ειναι ... όπως και εγώ αλλά το σωστό να λέγετε.

Εκτός από vpn που δεν χρησιμοποιώ δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτά που αναφέρεις στο xs μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι επειδή πήξαμε στις fortdable συσκευές, οι οποίες να σημειώσουμε εκτός το ότι πουλάνε σαν τρελές έχουν λύσει και όλες τις παιδικές ασθένειες... 

Κατά τα αλλά η ομάδα φταίει που συνεχίζει την ανοδική πορεία...

Η foldable συσκευή είναι η μεγαλύτερη εξέλιξη στα κινητά τα τελευταία 10 χρόνια. Ναι δεν είναι τέλεια ακόμη αλλά είναι καινοτομία. Το ότι δεν πουλάνε φταίει καθαρά η τιμή. Κατά τα άλλα η Apple έχει να παρουσιάσει πρωτοποριακό προιόν από το iPhone 4. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

εκεί που περιμέναμε foldable curved οθόνες αυτοί μας δίνουν ένα Lada, Ladar ή κάπως έτσι.
Δεν τραβάει η ομάδα, στην αππλε πρεπει να αλλάξουν προπονητή.

Μ' αρέσει που κατακρίνεις κάτι το οποίο δε ξέρεις καν τι είναι, ή έστω πως λέγεται. :P

10 λεπτά πριν, vagosd είπε

Η foldable συσκευή είναι η μεγαλύτερη εξέλιξη στα κινητά τα τελευταία 10 χρόνια. Ναι δεν είναι τέλεια ακόμη αλλά είναι καινοτομία. Το ότι δεν πουλάνε φταίει καθαρά η τιμή. Κατά τα άλλα η Apple έχει να παρουσιάσει πρωτοποριακό προιόν από το iPhone 4. 

Πράγματι. Αλλά αυτό που υπάρχει ως τώρα απέχει απ'το να θεωρηθεί χρηστικό, πόσο μάλλον "τελειοποιημένο". Καινοτομία για την καινοτομία να μας λείπει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagosd είπε

Η foldable συσκευή είναι η μεγαλύτερη εξέλιξη στα κινητά τα τελευταία 10 χρόνια. Ναι δεν είναι τέλεια ακόμη αλλά είναι καινοτομία. Το ότι δεν πουλάνε φταίει καθαρά η τιμή. Κατά τα άλλα η Apple έχει να παρουσιάσει πρωτοποριακό προιόν από το iPhone 4. 

Το επόμενο στάδιο στις οθόνες σίγουρα είναι οι foldable αλλά χρονικά και τεχνολογικά ήμαστε ακόμα σαν την εποχή των Series 60 και Windows Mobile 6.0 και αναμένουμε το αντίστοιχο iPhone...

ΥΓ: Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί το iPhone 4 είναι πρωτοποριακό και όχι το 6 ή το Χ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Παντως αν σου μοιαζει παραλογο ενα κινητο των 1000+ , ειναι επειδη δεν εχεις δει αλλα κι αλλα. https://jcat.eu/product/signature-lan-cable/

Toυλαχιστον το κινητο των 1000 ευρω, ειναι 30% υλικα, 30% R&D, 10% συναρμολογηση και τα υπολοιπα μαρκετινιστικες φανφαρες (τυχαια τα ποσοστα). Εδω μιλαμε για προιοντα που κοστιζουν 1 ευρω με μηδενικο R&D και πουλιουνται 1000+++ μονο με μαρκετινγκ. Για να μη σου δειξω χαλκινα καλωδια 1 μετρου που πουλιουνται (και αγοραζονται) σε 5ψηφια νουμερα...

ε ενταξει αυτο θα σκέφτομαι τοτε και θα λέω πάλι καλά,  η ευχαριστώ.

λέγαμε για iphone, πήγε η κουβέντα σε foldable και τώρα μιλάμε και για συρμάτινα καλλώδια.

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Αμα διαβαζες καλυτερα και δεν ειχες παρωπιδες θα εβλεπες οτι εγραψα ΚΙΝΗΤΟ δεν εγραψα ουτε Apple ουτε iPhone

Ασχετα με ποσα βγαζεις μπορει να βγαζεις και 1500 την ημερα.

Θεωρεις σωστο ενα κινητο να εχει 1500 ευρω τι σκατα κινητο ειναι μην τρελαθουμε.

Εγω αυτο εγραψα οτι ειναι τρελα οσα λεφτα και να εχεις να δινεις 1500 για ενα κινητο ειτε ειναι iPhone ειτε Samsung Datsun Toyota.

 

To αν κάτι ειναι ακριβό δεν το κρίνει καποια παγκοσμια σταθερά. Αν το iPhone κοστιζει 100 ευρω και δεν εχω να φαω ειναι ακριβό. Αν κάνει 2000 και βγάζω 500 ειναι ακριβό. Αν κάνει 2000 εχω εξοδα μηνιαία 1800 ειναι ακριβό. Αν κανει 2000 και βγαζω 8000 δεν ειναι. Αν κανει 2000 και βγαζω 1500 αλλά δεν εχω ιδιαιτερες υποχρεώσεις δεν ειναι ακριβό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητο το 2020 που δεν υποστηρίζει δεύτερη κάρτα σιμ δεν το κοιτάω καν......και ας κάνει παπάδες....όταν με το καλό κυκλοφορήσει σε όλο τον πλανήτη καθαρό δικαρτο iPhone και όχι esim και χαζομαρες τότε και μόνο τότε θα μπω στη λογική να το συγκρίνω και να δω αν αξίζει να το αγοράσω .....εδώ δεν μιλάμε για υποκειμενικό "θέλω"....άλλος θέλει αδιαβροχοποιηση άλλος παλι δεν τον καίει.....εδώ μιλάμε για βασικοτατο μείον μιας συσκευής που κοστίζει μια μικρή περιουσία (όπως όλα τα flagship φυσικά) και για ένα περίεργο λόγο κανεις δεν φαίνεται να ασχολείται......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, djsaxsax είπε

Κινητο το 2020 που δεν υποστηρίζει δεύτερη κάρτα σιμ δεν το κοιτάω καν......και ας κάνει παπάδες....όταν με το καλό κυκλοφορήσει σε όλο τον πλανήτη καθαρό δικαρτο iPhone και όχι esim και χαζομαρες τότε και μόνο τότε θα μπω στη λογική να το συγκρίνω και να δω αν αξίζει να το αγοράσω .....εδώ δεν μιλάμε για υποκειμενικό "θέλω"....άλλος θέλει αδιαβροχοποιηση άλλος παλι δεν τον καίει.....εδώ μιλάμε για βασικοτατο μείον μιας συσκευής που κοστίζει μια μικρή περιουσία (όπως όλα τα flagship φυσικά) και για ένα περίεργο λόγο κανεις δεν φαίνεται να ασχολείται......

Εκτός από αυτούς που έχουν εταιρικό νούμερο, γκόμενα και ένα νούμερο για δωρεάν κλήσεις και ένα για δωρεάν δεδομένα... ποιοί άλλοι έχουν ως βασική ανάγκη τα δύο νούμερα??? 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, djsaxsax είπε

Κινητο το 2020 που δεν υποστηρίζει δεύτερη κάρτα σιμ δεν το κοιτάω καν......και ας κάνει παπάδες....όταν με το καλό κυκλοφορήσει σε όλο τον πλανήτη καθαρό δικαρτο iPhone και όχι esim και χαζομαρες τότε και μόνο τότε θα μπω στη λογική να το συγκρίνω και να δω αν αξίζει να το αγοράσω .....εδώ δεν μιλάμε για υποκειμενικό "θέλω"....άλλος θέλει αδιαβροχοποιηση άλλος παλι δεν τον καίει.....εδώ μιλάμε για βασικοτατο μείον μιας συσκευής που κοστίζει μια μικρή περιουσία (όπως όλα τα flagship φυσικά) και για ένα περίεργο λόγο κανεις δεν φαίνεται να ασχολείται......

Εγω το κινητο το θελω απο τρικαρτο και πανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...