Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Millennium είπε

Ryzen 7900X3D Hits Lowest Price Ever, $100 Off and Includes 'Jedi: Survivor'.

https://www.tomshardware.com/news/ryzen-7900x3d-sale-500-newegg-promo

 

Ότι προσφορά και να κάνουν, πλέον είναι αργά, η πλατφόρμα κάηκε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Kυριολεκτικά :P 

Εντάξει... τουλάχιστον δεν θα χρειαστεί αλλαγή μητρικής... δυόμιση ολόκληρα χρόνια απέμειναν... :) :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eloy είπε

Εντάξει... τουλάχιστον δεν θα χρειαστεί αλλαγή μητρικής... δυόμιση ολόκληρα χρόνια απέμειναν... :) :) :) 

Eκτός αν κάηκε και αυτή μαζιί με το CPU :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Eκτός αν κάηκε και αυτή μαζιί με το CPU :P 

To θέμα είναι να πατάει καλά η cpu. Αν έχει ξεροψηθεί το σόκετ, με λίγη logo για να μην φεύγουν τρίμματα, γίνεται καινούργιο...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα στον μικρόκοσμο του Insomnia.gr

Για να ξεφορτωθεί τους 12900K(umtel) τσίμπα δώρο και 1 Intel Optane SSD 900P, αλλιώς κουτσάλογα 

image.png.f66e1d01de488dc914c79d966b8bee44.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Έχει πλάκα στον μικρόκοσμο του Insomnia.gr

Για να ξεφορτωθεί τους 12900K(umtel) τσίμπα δώρο και 1 Intel Optane SSD 900P, αλλιώς κουτσάλογα

Λογικό - προηγούμενη γενιά επεξεργαστής είναι. Η Amd δίνει τους τελευταίους σε προσφορά με παιχνιδάκια απο τον 2ο μήνα κυκλοφορίας τους - το επόμενο βήμα είναι να βάλει κουμπί "Παζάρεψέ το"... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εμένα ο μπαμπάς μου είναι ο πιο δυνατός από όλους! :D

Αυτό μου θυμίζει λίγο ο διάλογος 😛

Κάτσε καλά, θα φωνάξω τον θείο μου τον λοκατζή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην όμαδα, θέλω να φτιάξω ένα gaming pc και με αυτά που είδα σκέφτομαι να πάω σε intel. Καμία συμβουλή;

Ήμουν ανάμεσα σε r7 7800x3d  και σε 13700κ. Φοβαμαι μην πλέξω και δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ με drivers κλπ..θέλω να τα κουμπώσω όλα και να παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Alexantz888 είπε

Καλησπέρα στην όμαδα, θέλω να φτιάξω ένα gaming pc και με αυτά που είδα σκέφτομαι να πάω σε intel. Καμία συμβουλή;

Ήμουν ανάμεσα σε r7 7800x3d  και σε 13700κ. Φοβαμαι μην πλέξω και δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ με drivers κλπ..θέλω να τα κουμπώσω όλα και να παίξουν.

Με βάση τις τιμές που βλέπω στο skroutz, αν σε ενδιαφέρει το multithread performance πας σε 13700k. Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα παιχνίδια πας σε 13700k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alexantz888 είπε

Ήμουν ανάμεσα σε r7 7800x3d  και σε 13700κ. Φοβαμαι μην πλέξω και δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ με drivers κλπ..θέλω να τα κουμπώσω όλα και να παίξουν.

Πουλοβεράκια ή κάλτσες;

Κοίτα, ταχύτερος είναι ο 7800Χ3D. Με drivers δε θα ασχοληθείς. Λίγο στις τάσεις χρειάζεται προσοχή και να μην ενεργοποιήσεις EXPO μέχρι να βγάλουν bios της προκοπής.

Από την άλλη ο 13700Κ και πιο αργός είναι σε gaming και χρειάζεται και μνήμες και ψάξιμο στις ρυθμίσεις για να αποδώσει.

Και πάλι πιο αργός θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δεν το είδα..μπλέξω εννοούσα. Από ότι είδα ειδικά σε κάρτες γραφικών η AMD έχει καλύτερες τιμές στο ίδιο performance. Είναι ο μόνος λόγος να πάω σ όλα στην AMD. Από την άλλη σκέφτομαι τα προβλήματα με hardware και drivers και σκέφτομαι να τα σκάσω για i7 13700k και RTX4080.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και 13700Κ να κουμπώσεις ένα 8-10% πίσω θα είσαι σε gaming με 4090 πάνω...με 4080 ακόμα μικρότερη διαφορά....το θέμα είναι αν είσαι plug & play με ένα xmp και τέλος (κοινώς δεν ασχολείσαι με manual tweak) καλύτερα απέφυγε ryzen ή απλά περίμενε τα νεότερα bios που θα διορθώνουν το θέμα με τα voltages.....ειδάλλως 13700Κ και ξεμπέρδεψες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Καλά και 13700Κ να κουμπώσεις ένα 8-10% πίσω θα είσαι σε gaming με 4090 πάνω...με 4080 ακόμα μικρότερη διαφορά....το θέμα είναι αν είσαι plug & play με ένα xmp και τέλος (κοινώς δεν ασχολείσαι με manual tweak) καλύτερα απέφυγε ryzen ή απλά περίμενε τα νεότερα bios που θα διορθώνουν το θέμα με τα voltages.....ειδάλλως 13700Κ και ξεμπέρδεψες.

Ότι είπε το παλικάρι.

Παντως να προτείνω και το παρακάτω:

Δεδομένου ότι και η πλατφόρμα της Intel δεν αναβαθμίζεται και οι 3D επεξεργαστές δεν έχουν μεγάλη ανάγκη από καλή και γρήγορη μνήμη λόγω 3d cache, αν σε ενδιαφέρει μόνο το gaming, υπάρχει και ο 5800x3d.

Πολύ φτηνό το AM4 και αν έχεις ήδη κάποια parts, μνήμη ή board που αναβαθμίζεται, άνετα θα σε κρατήσει στο gaming μέχρι του χρόνου που όλοι θα βγάλουν καινούρια CPU και με πραγματικά πολύ μικρό κόστος.

Εγώ που απλά αναβάθμισα το CPU μόνο με μνήμες στα 3200 έχω πάθει πλάκα πόσο καλός είναι.

Ειδικά στα minimum fps.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...