Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

καμια μητρικη δεν ειναι σε ζαλατινα 

Εγω γι'αυτόν και μόνο τον λόγο, μητρική παίρνω μόνο απο το κιτρινομάγαζο που έχει hotspot κοντά στην περιοχή μου. Μόλις έρθει η μητρική την ανοίγω μπροστά στον υπάλληλο και κοιτάζω για στραβωμένα πινς και οτιδήποτε άλλο παράξενο. Αν την πάρω σπίτι και τα ανακαλύψω μετά, άντε να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Καλά απο το scan τα πήρα που έχει τέλειο customer support, όχι απο reseller στο ebay :P 

Μη το λες, είναι να μην σου τύχει... Αν για κάποιο λόγο ένας πελάτης επιστρέψει μια μητρική 3-4 ημερών τι θα την κάνουν - θα την κοιτάνε ?... Θα πάει στον επόμενο και μέ έτοιμο το bios update που έκανε ο προηγούμενος... ( λέμε τώρα...  :) :) :) ). Πεντακοσάρικα είναι αυτά... Κι αν κάτι πάει στραβά, "απεθυνθείτε κύριε στην αντιπροσωπεία"...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Computex 2023 | Acer launches Swift Edge 16 featuring AMD Ryzen 7040 APUs, high-res 16:10 120 Hz OLED, Wi-Fi 7, and 1440p webcam

https://www.notebookcheck.net/Acer-launches-Swift-Edge-16-featuring-AMD-Ryzen-7040-APUs-high-res-16-10-120-Hz-OLED-Wi-Fi-7-and-1440p-webcam.720346.0.html

csm_Acer_2023_Swift_Edge_16_SFE16_43_Spe

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προφανώς δεν υπάρχει σύγκριση, αλλά damn οι Zen3+ ήταν σχεδόν paper launch...

Ούτε paper launch. Μόνο digital. :D

Ειδικά η ASUS μόνο παρουσιάσεις και κάποια SKUs δεν τα είδαμε ποτέ, τουλάχιστον στην Ελλάδα (ούτε amazon που κοίταγα).

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Προφανώς δεν υπάρχει σύγκριση, αλλά damn οι Zen3+ ήταν σχεδόν paper launch...

Έχω εναν 6900hs, δεν βλέπω ιδιαίτερες διάφορες με zen 3. Η 680m πάντως κεντάει, και υποτίθεται τρώει τρελή σκόνη από την 780 οπότε φαντάζομαι πόσο τέρας θα είναι η 780.

Αλλά τα κάνανε σαλάτα με τα όνομα στους 7000, Jesus. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Herald said:

Έχω εναν 6900hs, δεν βλέπω ιδιαίτερες διάφορες με zen 3. Η 680m πάντως κεντάει, και υποτίθεται τρώει τρελή σκόνη από την 780 οπότε φαντάζομαι πόσο τέρας θα είναι η 780.

Αλλά τα κάνανε σαλάτα με τα όνομα στους 7000, Jesus. 

Ήταν πιο γρήγοροι, παίζαν πάνω κάτω με τους Alder-Lake mobile, ενώ οι Zen 3 όχι, αλλά σχεδόν ανύπαρκτοι στην αγορά.

Άσε, θα φάνε όλοι "rename" σιγά σιγά σε 7000 και θα πρέπει να τσεκάρουμε κάθε φορά ποιος είναι Zen 2, ποιος Zen 3, ποιος Zen 3+ και ποιος Zen 4...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2023 at 17:01, Herald said:

Έχω εναν 6900hs, δεν βλέπω ιδιαίτερες διάφορες με zen 3. Η 680m πάντως κεντάει, και υποτίθεται τρώει τρελή σκόνη από την 780 οπότε φαντάζομαι πόσο τέρας θα είναι η 780.

Αλλά τα κάνανε σαλάτα με τα όνομα στους 7000, Jesus. 

Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 680m και 780m αν είναι με DDR5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 680m και 780m αν είναι με DDR5

Με ddr5 είμαι αλλά 4800, νομίζω δεν έχουν βγει  λαπτοπ με zen 3+ με παραπάνω συχνότητες. 

Η διαφορά που έχω δει στα reviews είναι ότι η 780m μαζί με το cpu δουλεύουν και στα 10w σε aaa game. Η 680m με τον 6900hs δεν, θέλει τουλάχιστον 15 η 20w για τα aaa αλλιώς είναι stutter fest. Μόνο κατι unity 2d games παιζει στα 10w

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δώστε λίγο τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που έχουν γίνει
Νέο σύστημα με Asus B650E-7700X-32GB 6000 CL30, μπαίνω BIOS βάζω τελ έκδοση και τι ρυθμίσεις κάνω; Δεν ενδιαφέρουν θερμοκρασίες-ρεύματα, μόνο να έχουμε τις καλύτερες επιδόσεις χωρίς όμως να τρελαινόμαστε να κερδίσουμε το 1% και φυσικά να μην καεί τίποτα στην πορεία :P 

Επεξ/σία από stratdevel1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Με ddr5 είμαι αλλά 4800, νομίζω δεν έχουν βγει  λαπτοπ με zen 3+ με παραπάνω συχνότητες. 

Η διαφορά που έχω δει στα reviews είναι ότι η 780m μαζί με το cpu δουλεύουν και στα 10w σε aaa game. Η 680m με τον 6900hs δεν, θέλει τουλάχιστον 15 η 20w για τα aaa αλλιώς είναι stutter fest. Μόνο κατι unity 2d games παιζει στα 10w

Έχουν βγει. Δεν πρόσεξα ότι λες για zen3+

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, stratdevel1 είπε

Νέο σύστημα με Asus B650E-7700X-32GB 6000 CL30, μπαίνω BIOS βάζω τελ έκδοση και τι ρυθμίσεις κάνω;

Τελευταία έκδοση bios, επέλεξε το προφίλ της μνήμης και κάνε επανεκκίνηση, θεωρώ ένα curve optimize-10 είναι αναγκαίο στον 7700Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι χρειάζεται όλο αυτό πάντως για να κρατήσουν το ίδιο cooler compatibility τελείως ηλίθιο.

Και ο der bauer παρουσίασε κάτι αντίστοιχο για am5, ένα για direct die water-cooling, αλλά και ένα καλύτερο heat spreader που θα κάνει με όλες τις ψυχτρες am5.

Τώρα που έγινε και αυτό με τους 3d θέλει κότσια για να κάνεις delid και void warranty 🤣.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...