Προς το περιεχόμενο

SOS ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΣΚΛΗΡΟΣ ΤΑ ΕΦΤΥΣΕ!!!


Zoxada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω μια δοκιμή και θα ενημερώσω. Μήπως έχετε και CD; Τι Windows τρέχει τώρα;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κάνω μια δοκιμή και θα ενημερώσω. Τι Windows τρέχει τώρα;

windows 7. CD όχι, έχω κάμποσα dvd rw όλα χρησιμοποιημένα.

Επεξ/σία από Zoxada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, σβήστε ένα δισκάκι και κατεβάστε τη προηγούμενη έκδοση (Windows XP, μια και είναι παλιό το λάπτοπ) αποσυμπιέστε τη και αφού ανοίξετε το φάκελο κάντε δεξί κλικ στο πρώτο αρχείο και ''Εκτέλεση ως διαχειριστής''. Στο πρόγραμμα που θα ανοίξει, στο κουτάκι ''Browse'' επιλέγξτε το .ISO που εμφανίζεται και μετά ''Start''. Όταν ξεκινήσετε το λάπτοπ από το CD πατήστε ''Enter'' στη δεύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ωραία, σβήστε ένα δισκάκι και κατεβάστε τη προηγούμενη έκδοση (Windows XP, μια και είναι παλιό το λάπτοπ) αποσυμπιέστε τη και αφού ανοίξετε το φάκελο κάντε δεξί κλικ στο πρώτο αρχείο και ''Εκτέλεση ως διαχειριστής''. Στο πρόγραμμα που θα ανοίξει, στο κουτάκι ''Browse'' επιλέγξτε το .ISO που εμφανίζεται και μετά ''Start''. Όταν ξεκινήσετε το λάπτοπ από το CD πατήστε ''Enter'' στη δεύτερη επιλογή.

Πως σβήνω το dvd;  συγνώμη που γίνομαι κουραστική αλλά έχω χρόνια να τα χρησιμοποιήσω δεν θυμάμαι καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!Προσοχή! Τα δεδομένα θα διαγραφούν. Κρατήστε αντίγραφο αν τα χρειάζεστε

Δε χρειάζεται κάτι. Όταν πατήσετε ''Start'' θα βγάλει το δίσκο έξω. Πατήστε ''Ο.Κ. και βάλτε το μέσα. Μετά θα ρωτήσει αν θέλετε να διαγραφούν τα δεδομένα, επιλέξτε ''Yes'' και θα ξεκινήσει η εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

!Προσοχή! Τα δεδομένα θα διαγραφούν. Κρατήστε αντίγραφο αν τα χρειάζεστε

Δε χρειάζεται κάτι. Όταν πατήσετε ''Start'' θα βγάλει το δίσκο έξω. Πατήστε ''Ο.Κ. και βάλτε το μέσα. Μετά θα ρωτήσει αν θέλετε να διαγραφούν τα δεδομένα, επιλέξτε ''Yes'' και θα ξεκινήσει η εγγραφή.

Ανακεφαλαιώνω για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα καλά.

Αποθηκεύω το πρόγραμμα στο χρησιμοποιημένο dvd όπως είναι, αποσυμπιέζω και ακολουθώ τα βήματα που μου είπατε. Μέχρι εδώ καλά.. 

Το λαπτοπ πως θα το ξεκινήσω από το cd, με το F12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zoxada είπε

Αποθηκεύω το πρόγραμμα στο χρησιμοποιημένο dvd όπως είναι, αποσυμπιέζω και ακολουθώ τα βήματα που μου είπατε. Μέχρι εδώ καλά.. 

Δεν κατάλαβα, τι εννοείτε;

1 λεπτό πριν, Zoxada είπε

Το λαπτοπ πως θα το ξεκινήσω από το cd, με το F12;

Αφού το πατήσετε, επιλέγετε τη συσκευή CD/ DVD ROM. Πάρτε μια ιδέα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν κατάλαβα, τι εννοείτε;

Αφού το πατήσετε, επιλέγετε τη συσκευή CD/ DVD ROM. Πάρτε μια ιδέα εδώ.

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα... Τι μου προτείνετε ακριβώς; Να να κάνω φορματ στο λαπτοπ και να βάλω τα xp ώστε από κει και πέρα να δω τι θα κάνω με το σκληρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, όχι. Απλώς είπα ότι θα διαμορφώσετε το DVD (δε θα βάλετε τα αρχεία χύμα στο DVD) και θα έχει τη μορφή των XP η επιφάνεια εργασίας που θα εμφανίσει. Το βίντεο το έβαλα για να καταλάβετε πως κάνετε εκκίνηση από το DVD.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί τελείως και νομίζω ότι κοντεύω να τρελάνω κι εσάς...

Αν έχετε την υπομονή μπορείτε να με καθοδηγήσετε από την αρχή:

Το αρχείο που μου δίνετε παραπάνω να κατεβάσω τι είναι, που το αποθηκεύω, που του κάνω την αποσυμπίεση και που το τρέχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Zoxada είπε

Και μέχρι τώρα που ασχοληθήκατε είμαι ευγνώμων κι ας μην έχει λυθεί το πρόβλημά μου. 

Βγαλε το δισκο απο την πριζα , και σταματα να τον χρησιμοποιεις καθως του κάνεις ζημια και χάνεις αρχεια, κυριως οταν διαβαζει/γραφει. Ανοιξε τον μονο οταν εχεις χωρο σε κάποιο άλλο δισκο για να παρεις ό,τι αρχεια προλάβεις.

Καποια κεφαλή του δισκου χάλασε και τριβεται πανω στο platter του δισκου που υπαρχουν δεδομενα και σου δημιουργει επιπλεον ζημια όσο τον χρησιμοποιείς. Θα το δεις στο hd sentinel που οι αδυναμοι τομεις θα αυξάνονται.

Ο δισκος δεν φτιαχνει. Και να σου μαρκαρει τα bad sectors θα σου βγαλει καινουρια. Μην χρησιμοποιήσεις κάποιο απο τα παραπανω που σου προτειναν πριν παρεις ο,τι αντιγραφο προλαβεις σε άλλο δισκο καθως κατα τη διαδικασια θα κανεις τα πραγματα χειροτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...