Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Πολύ ευχαρίστως απλά το βράδυ όταν γυρίσω από την δουλειά, αυτό το έτρεξα με anydesk από την δουλειά μου απλά για να δω τι βλακείες έγραφε το ακατανόμαστο τουρκικό site, προς το παρόν πρέπει να επισκευάσω ένα σκουπίδι lenovo ideapad

Όποτε προλαβαίνεις ρε συ, δεν υπάρχει πίεση, προφανώς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Άκυρο με το θέμα, αλλά μιας και το ανέφερες, η Liquid Freezer II τι λέει; Είσαι ευχαριστημένος;

υπερβολικά παρα πολύ καλή απόδοση για τα χρήματα της..βάζει εύκολα  κάτω ακριβότερες aio..τέρμα ήσυχη ακόμα και με τέρμα τα fans......δροσίζει και τα vrms μέσω ενός fan που δεν ακούγεται.....μοναδικά μείον (όχι για μένα μιας και δεν είμαι fan) η έλλειψη rgb καθώς και η εξωτερική εμφάνιση σε μερικούς......

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο ξύλο στο μιλκαρισμα της Intel. Αυτό θα πει future proof. Τον 5950X θα τον παίρνουν ακόμα και μητρικές των 100€ (MSI B450/X470 MAX). Σε Intel ΔΕΝ γίνεται και σε αναγκάζουν να πληρώσεις για νέα μητρική. Μητρική των 100€ να παίρνει 16-core CPU δεν έχει ματαγίνει στα χρονικά...& όχι 16 ψόφιους πυρήνες, αλλά πιο δυνατούς από Intel! Έχω τόσους γνωστούς νεο-PCMR από τα lidl που κλαίνε με μαύρο δάκρυ που πήγαν σε 10900k/Z490 πλατφόρμα...πετάνε κάθε χρόνο τα χιλιάρικα σαν να είναι χαρτοπετσέτες. 

"The Ryzen 9 5950X is the current champ in Geekbench 5's single-core charts. The 16-core processor blew past the Core i9-10900K in the single-core test by 17.7% even though Intel's chip flexes a 5.3 GHz maximum boost clock"

Υ.Γ. ένα άλλο πλεονέκτημα της AM4 πλατφόρμας είναι το πως κουμπώνει (dedicated PCIe lanes) ο NVMe SSD στην CPU για την εξάλειψη των Bottleneck (must have next gen feature). Από τους zen1 (2017) παρακαλώ και η Intel θα το παρουσιάσει στους rocket lake (2021).... new age ξεζουμισμα με νέες μητρικές κτλ. Πλερω 🤑😘

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

υπερβολικά παρα πολύ καλή απόδοση για τα χρήματα της..βάζει εύκολα  κάτω ακριβότερες aio..τέρμα ήσυχη ακόμα και με τέρμα τα fans......δροσίζει και τα vrms μέσω ενός fan που δεν ακούγεται.....μοναδικά μείον (όχι για μένα μιας και δεν είμαι fan) η έλλειψη rgb καθώς και η εξωτερική εμφάνιση σε μερικούς......

Μάλλον θα την στείλει η Arctic για review προς το τέλος του μήνα και ήθελα γνώμη "δικού μου" ατόμου που εμπιστεύομαι, για να έχω μια ιδέα. Από ότι φαίνεται η Arctic γενικά χτυπά γερά στο VFM!
Την Freezer 34 που είδα τις προάλλες την βρήκα εξαιρετική και τώρα μου έχουν στείλει την Freezer 50 (non TR, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και βγαίνει μαζί με τους Ryzen 5000), η οποία και αυτή είναι τρελή στα λεφτά που ζητάει. Χτυπάει Noctua NH-D15 και Dark Rock 4 Pro, με τιμή 60 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ένα τυπικό καθημερινό oc δλδ που μπορεί να συμβεί στο καθένα... Βρε τι λες

εδώ άλλοι παίρνουν Κ μοντέλα για να κάνουν undervolt/underclock και άλλοι κουμπώνουν τα Κ μοντέλα σε μητρικές Β 50€.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εδώ άλλοι παίρνουν Κ μοντέλα για να κάνουν undervolt/underclock και άλλοι κουμπώνουν τα Κ μοντέλα σε μητρικές Β 50€.... 

Το πόσες φορές έχω αποτρέψει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν μπορώ να το εκφράσω με αριθμό που γνωρίζω :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

εδώ άλλοι παίρνουν Κ μοντέλα για να κάνουν undervolt/underclock και άλλοι κουμπώνουν τα Κ μοντέλα σε μητρικές Β 50€.... 

Άμα παίρνεις κάτι που τελικά παραείναι γρήγορο, και είναι το γρηγορότερο για τη χρήση που κάνεις και με undervolt, γιατι οχι? 

45 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Μόνο ξύλο στο μιλκαρισμα της Intel. Αυτό θα πει future proof. Τον 5950X θα τον παίρνουν ακόμα και μητρικές των 100€ (MSI B450/X470 MAX). Σε Intel ΔΕΝ γίνεται και σε αναγκάζουν να πληρώσεις για νέα μητρική. Μητρική των 100€ να παίρνει 16-core CPU δεν έχει ματαγίνει στα χρονικά...& όχι 16 ψόφιους πυρήνες, αλλά πιο δυνατούς από Intel! Έχω τόσους γνωστούς νεο-PCMR από τα lidl που κλαίνε με μαύρο δάκρυ που πήγαν σε 10900k/Z490 πλατφόρμα...πετάνε κάθε χρόνο τα χιλιάρικα σαν να είναι χαρτοπετσέτες. 

"The Ryzen 9 5950X is the current champ in Geekbench 5's single-core charts. The 16-core processor blew past the Core i9-10900K in the single-core test by 17.7% even though Intel's chip flexes a 5.3 GHz maximum boost clock"

Υ.Γ. ένα άλλο πλεονέκτημα της AM4 πλατφόρμας είναι το πως κουμπώνει (dedicated PCIe lanes) ο NVMe SSD στην CPU για την εξάλειψη των Bottleneck (must have next gen feature). Από τους zen1 (2017) παρακαλώ και η Intel θα το παρουσιάσει στους rocket lake (2021).... new age ξεζουμισμα με νέες μητρικές κτλ. Πλερω 🤑😘

Εγώ πάω στοίχημα δεν έχεις ούτε 1 γνωστό με 10900k z490. Δεν ξέρω γιατί βγάζεις τοσο μίσος και πίκρα, ηλεκτρονικές συσκευές είναι, ηρέμησε. 

Πάντως όντως πολύ χρήσιμο να κουμπώνει 16πυρηνος σε μητρική των 100 ευρώ. Θα γεμίσει ο κόσμος με 5950x πάνω σε entry level μητρικες.... 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Herald said:

 Πάντως όντως πολύ χρήσιμο να κουμπώνει 16πυρηνος σε μητρική των 100 ευρώ. Θα γεμίσει ο κόσμος με 5950x πάνω σε entry level μητρικες.... 


Μια χαρά είναι τα VRM δεν παθαίνουν τίποτα σε stock λειτουργία.

https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max.html


https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html


https://www.skroutz.gr/s/20623403/MSI-X470-Gaming-Pro-Max.html

 

Και αυτές με PCIe 4.0

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/m/470/MSI.html?keyphrase=b550&o=msi+b550&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Παραμύθια της χαλιμάς ο τίτλος, αν κλοκάρει ο 18πύρηνος (σε bench που δεν αποδίδει τόσο η intel) θα δούμε ποιος τρέχει και πώς 

ο δικός μου με 4 πυρήνες λιγότερους και 200mhz λιγότερα σε single core

08.jpg

μην συγκρινεις νουμερα στοκ με overclocked ειναι μεγαλες οι διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

Εντάξει, ούτε 1 άνθρωπος στο  πλανήτη Γή δεν θα βάλει 5950 στην gaming plus. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Herald said:

Εντάξει, ούτε 1 άνθρωπος στο  πλανήτη Γή δεν θα βάλει 5950 στην gaming plus. 

Ίδια μητρική είναι με την Pro. Απλά η Pro έχει πλαστικό καπάκι στις θύρες και metal shield στο τσιπάκι ήχου. Τόσοι εδώ μέσα έλεγαν οτι με μητρική των 100€ θα βάζεις 3950X... δεν έχει παραπάνω wattage ο 5950Χ, αντικαταστάτης είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Ίδια μητρική είναι με την Pro.

Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά δεν νομίζω πως το θέμα προκύπτει μεταξύ του Pro vs Plus :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Για όσους θέλουν day1 5950χ με 100-120 ευρώ καπέλο το Πλαίσιο θα έχει 16 κομμάτια στις 4/11

Aυτά με προπαραγγελία, ή θέλει κάτι... "σπέσιαλ"; Με ενδιαφέρει γιατί έχω αναλάβει στήσιμο PC με τον συγκεκριμένο και θα βόλευε να τον βρούμε ακόμα και day -1 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Aυτά με προπαραγγελία, ή θέλει κάτι... "σπέσιαλ"; Με ενδιαφέρει γιατί έχω αναλάβει στήσιμο PC με τον συγκεκριμένο και θα βόλευε να τον βρούμε ακόμα και day -1 :P

Παίρνεις τηλ και στο καβατζώνουν.Αν δε βρεις καλύτερη τιμή από εξωτερικό (πιθανό να βρεις,διαθεσιμότητα είναι το ερώτημα),σε καλούν 4/11 για επιβεβαίωση και στο στέλνουν.Δεν είναι δεσμευτικό,αλλά είναι μια επιλογή για όσους δεν έχουν χρόνο αναμονής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...