Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Παίρνεις τηλ και στο καβατζώνουν.Αν δε βρεις καλύτερη τιμή από εξωτερικό (πιθανό να βρεις,διαθεσιμότητα είναι το ερώτημα),σε καλούν 4/11 για επιβεβαίωση και στο στέλνουν.Δεν είναι δεσμευτικό,αλλά είναι μια επιλογή για όσους δεν έχουν χρόνο αναμονής.

Tα λεφτά δεν είναι πρόβλημα, πίστεψέ με, το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι διαθεσιμότητα. Θα το κοιτάξω λοιπόν! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Για όσους θέλουν day1 5950χ με 100-120 ευρώ καπέλο το Πλαίσιο θα έχει 16 κομμάτια στις 4/11

5900 κατω απο 600 που θα βρουμε? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DJTaurus είπε

Ίδια μητρική είναι με την Pro. Απλά η Pro έχει πλαστικό καπάκι στις θύρες και metal shield στο τσιπάκι ήχου. Τόσοι εδώ μέσα έλεγαν οτι με μητρική των 100€ θα βάζεις 3950X... δεν έχει παραπάνω wattage ο 5950Χ, αντικαταστάτης είναι.

Το ότι στη θεωρία θα μπορείς δεν αμφιβάλλω. Το ποιός enthusiast θα αναβαθμίσει από έναν 3900-3950x σε 5950x και θα είναι με μητρική των 94€ είναι το ερώτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Matrix7 είπε

Για όσους θέλουν day1 5950χ με 100-120 ευρώ καπέλο το Πλαίσιο θα έχει 16 κομμάτια στις 4/11

Σομπρέρο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kostas_anes said:

Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά δεν νομίζω πως το θέμα προκύπτει μεταξύ του Pro vs Plus :P

Ίδια πλακέτα/chipset/VRM έχουν. Αν μου διαφεύγει κάτι ενημέρωσε με, no problem: 

1) Σε τι ακριβώς διαφέρουν και γιατί δεν μπορεί να σηκώσει 5950X (ενώ σηκώνει 3950X) ;

2) Αν δε κάνω λάθος εσύ δεν πρότεινες στο κανάλι σου mobos των 100€ (B450 Tomahawk MAX) για future-proofness ; Το αυτό και με post  στο insomnia όπου 1 χρόνο πριν τα χώνατε στην intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Ίδια πλακέτα/chipset/VRM έχουν. Αν μου διαφεύγει κάτι ενημέρωσε με, no problem: 

1) Σε τι ακριβώς διαφέρουν και γιατί δεν μπορεί να σηκώσει 5950X (ενώ σηκώνει 3950X) ;

2) Αν δε κάνω λάθος εσύ δεν πρότεινες στο κανάλι σου mobos των 100€ (B450 Tomahawk MAX) για future-proofness ; Το αυτό και με post  στο insomnia όπου 1 χρόνο πριν τα χώνατε στην intel. 

Δεν κατάλαβες τι σου είπε. 

Το θέμα δεν είναι αν η μητρική σηκώνει τον εν λόγω επεξεργαστή. Το θέμα είναι μιλάμε για enthusiasts, δεν θα πάρει κανείς 600-700-800€ CPU να τα βάλει σε τέτοιες μητρικές. Για πολλούς και διάφορους λόγους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DJTaurus είπε

Ίδια πλακέτα/chipset/VRM έχουν. Αν μου διαφεύγει κάτι ενημέρωσε με, no problem: 

1) Σε τι ακριβώς διαφέρουν και γιατί δεν μπορεί να σηκώσει 5950X (ενώ σηκώνει 3950X) ;

2) Αν δε κάνω λάθος εσύ δεν πρότεινες στο κανάλι σου mobos των 100€ (B450 Tomahawk MAX) για future-proofness ; Το αυτό και με post  στο insomnia όπου 1 χρόνο πριν τα χώνατε στην intel. 

Στο 1. με κάλυψε ο @Herald
Στο 2. είπε κανείς κάτι διαφορετικό; Ότι δεν μπορείς να βάλεις πάνω όποιο CPU θες σε μια B450; Που και να μην μπορούσες, λάθος δεν θα ήμουν.  Θα ήταν αλλαγή που πήγαινε κόντρα σε αυτά που μας είχαν υποσχεθεί και δυστυχώς το χάρισμα της μελλοντολογίας δεν το κατέχω :P .

Το ότι μπορεί κάποιος να βάλει έναν 3950, 5950 ή δεν ξέρω και εγώ τι refresh του θα βγεί, πάνω σε μια B450 του ~80άρικου, δεν αλλάζει. Το ποιός θα το κάνει αυτό και τι σκοπεύει να επιτύχει με αυτό, είναι τελείως άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν κάποιες προσφορές και λέω να ψωνίσω early.. (+ Στην τελική άμα στο BF έχει καλύτερες προσφορές την στέλνω πίσω..)

Σκέφτομαι να πάω είτε σε 5900x ή 5950x και βλέπω τις παρακάτω Mobos:

  • ASUS Rog Strix x570-F -> 191eu
  • ASUS Gaming Tuf x570 Plus -> 180eu
  • MSI x570 unify -> 286eu

Σε ποια λέτε να πάω; Ή να πάρω κάτι άλλο τελικά;

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Βγήκαν κάποιες προσφορές και λέω να ψωνίσω early.. (+ Στην τελική άμα στο BF έχει καλύτερες προσφορές την στέλνω πίσω..)

Σκέφτομαι να πάω είτε σε 5900x ή 5950x και βλέπω τις παρακάτω Mobos:

  • ASUS Rog Strix x570-F -> 191eu
  • ASUS Gaming Tuf x570 Plus -> 180eu
  • MSI x570 unify -> 286eu

Σε ποια λέτε να πάω; Ή να πάρω κάτι άλλο τελικά;

Thanks!

Κάποια B550 να γλιτώσεις το Chipset FAN και τo SATA slack.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Ek_KDLcU8AUOak5?format=jpg&name=medium

Για reference, 3300 βγάζω με τον 10900k και ~1484 στο geekbench 5 σε 24/7 settings.

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4322425

Άμα σμπρώξω βγάζω και παραπάνω, αλλά δεν μιλάμε πλέον για ρεαλιστικά νούμερα. Στο passmark μπορώ να περάσω τον 5600 αλλά geekbench με τίποτα δεν φτάνει 1600 ο 10900. Ίσως κανα suicide run στα 5.5ghz. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...