Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Και ο 5600x ιδιο performance με τον 3700x στο passmark

https://www.cpubenchmark.net/desktop.html

Τοσο χαλια τα πανε οι ιντελ στο συγκεκριμενο ; Πανω απο 50% σε σχεση με τον 10600κ.

Single core πρωτος 

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Το να συγκρίνεις OC τραβηγμένα από τα μαλλιά, με στοκ επιδόσεις επεξεργαστών που δεν έχουμε στην αγορά ακόμα, νομίζω πως δεν χρειάζεται καν να σου εξηγήσω γιατί είναι ανούσιο :P 
Εν πάση περιπτώσει, και στο βίντεο αλλά και εδώ, πάντα μιλούσα με βάση το τι είδαμε στο keynote της AMD, ανάλυση της παρουσίασης κάνω ουσιαστικά. Τώρα το τι ισχύει από αυτά και τι όχι, μπορώ μόνο να υποθέσω και όχι να ξέρω στα σίγουρα. Συνεπώς, προτιμώ να μην μπαίνω καν στην διαδικασία της υπόθεσης, όταν το τοπίο είναι ακόμα τόσο ασαφές.

Όταν βγούνε με το καλό και δούμε και πως αποδίδουν, το ξανασυζητάμε το θέμα. Επίσης αν πρέπει να πάρεις έναν 10900K και να του βάλεις custom loop, RAM 200 ευρώ και να καίει 300W για να περάσει τον 5800Χ/5900Χ, δεν ξέρω και πάλι πόσο νόημα έχει να το συζητάμε. Για το 99.9% του κόσμου ο 10900K θα ήταν πιο αργός.

 

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ένα τυπικό καθημερινό oc δλδ που μπορεί να συμβεί στο καθένα... Βρε τι λες

Δεν αμφισβητώ τα νούμερα της AMD που δείχνουν ότι στο gaming ο stock 5900X θα είναι λίγο πιο γρήγορος από τον 10900K, ούτε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θα κάνουν aggresive OC. Το μόνο που ήθελα να πω με το αρχικό μου σχόλιο είναι ότι θα είναι καλό όταν μιλάμε για τελευταία κάστρα που πέφτουν κάπως να επεξηγούμε ότι μιλάμε για stock CPU και mainstream μνήμες.

H ίδια η επιλογή της AMD να δείξει τις gaming επιδόσεις του 5900Χ, ενός επεξεργαστή που λογικά θα είναι κοντά στα 600 ευρώ και που συνήθως συνδυάζεται με ακριβή μητρική, αναγκαστικά παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο κοινό και όχι στην πλειοψηφία των gamers. Το μικρό αυτό κοινό αποτελούν όσοι θα πληρώσουν πολλά για να πάρουν το απόλυτο gaming pc και είναι οι ίδιοι που τους απασχολεί αν ακόμα η Intel κρατάει το κάστρο του ultimate gaming performance ή πρέπει να αλλάξουν εταιρεία, εμένα προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Από αυτό το συγκεκριμένο κοινό δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι λίγοι που θα πάνε τους Intel στα 5.1 - 5.3Ghz, δεν είναι και κάτι δύσκολο, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα καλό AIO και λίγες ώρες δοκιμών. Το tuning της μνήμης είναι ένα αρκετά πιο δύσκολο κομμάτι όμως σήμερα με 400 ευρώ υπάρχουν στο skroutz μνήμες με XMP στα 4600/18 όπως και οι αρκετά πιο ακριβές 5100/19.

Μπορεί να μου πείτε ότι συζητάω για πολύ ακριβά PC και για μεγάλους λογαριασμούς ΔΕΗ. Σκέφτομαι όμως ότι αν στην Ελλάδα υπάρχουν ήδη στο skroutz 11 διαφορετικές υλοποιήσεις RTX3090 που έχουν κοντά στα 2000 ευρώ τότε σε άλλες πιο πλούσιες χώρες δεν θα είναι λίγοι αυτοί που ξοδεύουν πολλά για το gaming PC τους και έχω μία εντύπωση ότι αυτούς προσπαθεί να κερδίσει η AMD.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν αμφισβητώ τα νούμερα της AMD που δείχνουν ότι στο gaming ο stock 5950X θα είναι λίγο πιο γρήγορος από τον 10900K, ούτε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θα κάνουν aggresive OC. Το μόνο που ήθελα να πω με το αρχικό μου σχόλιο είναι ότι θα είναι καλό όταν μιλάμε για τελευταία κάστρα που πέφτουν κάπως να επεξηγούμε ότι μιλάμε για stock CPU και mainstream μνήμες.

H ίδια η επιλογή της AMD να δείξει τις gaming επιδόσεις του 5900Χ, ενός επεξεργαστή που λογικά θα είναι κοντά στα 600 ευρώ και που συνήθως συνδυάζεται με ακριβή μητρική, αναγκαστικά παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο κοινό και όχι στην πλειοψηφία των gamers. Το μικρό αυτό κοινό αποτελούν όσοι θα πληρώσουν πολλά για να πάρουν το απόλυτο gaming pc και είναι οι ίδιοι που τους απασχολεί αν ακόμα η Intel κρατάει το κάστρο του ultimate gaming performance ή πρέπει να αλλάξουν εταιρεία, εμένα προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Από αυτό το συγκεκριμένο κοινό δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι λίγοι που θα πάνε τους Intel στα 5.1 - 5.3Ghz, δεν είναι και κάτι δύσκολο, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα καλό AIO και λίγες ώρες δοκιμών. Το tuning της μνήμης είναι ένα αρκετά πιο δύσκολο κομμάτι όμως σήμερα με 400 ευρώ υπάρχουν στο skroutz μνήμες με XMP στα 4600/18 όπως και οι αρκετά πιο ακριβές 5100/19.

Μπορεί να μου πείτε ότι συζητάω για πολύ ακριβά PC και για μεγάλους λογαριασμούς ΔΕΗ. Σκέφτομαι όμως ότι αν στην Ελλάδα υπάρχουν ήδη στο skroutz 11 διαφορετικές υλοποιήσεις RTX3090 που έχουν κοντά στα 2000 ευρώ τότε σε άλλες πιο πλούσιες χώρες δεν θα είναι λίγοι αυτοί που ξοδεύουν πολλά για το gaming PC τους και έχω μία εντύπωση ότι αυτούς προσπαθεί να κερδίσει η AMD.

3600 mhz ηταν οι μνημες , ηδη ειναι πανω απο το μεσο ορο που εχουν οι χρηστες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εχετε ακουσει τπτ για το ποτε θα δουμε reviews?

Δεν νομιζω να εχει δωσει reviews η amd ποτε πριν την μερα της κυκλοφοριας δηλαδη 4 το μεσημερι 5 Νοεμβριου πιστευω θα τα δουμε . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν αμφισβητώ τα νούμερα της AMD που δείχνουν ότι στο gaming ο stock 5950X θα είναι λίγο πιο γρήγορος από τον 10900K, ούτε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θα κάνουν aggresive OC.

Τι Aggresive oc ,καθολου oc δεν θα κανουν οι περισσοτεροι.

Μνημες xmp(και αν )και cpu να δουλευει μοονος του. Αυτα για μνημες στα 4000 και πανω ειναι μονο απο ελαχιστα ατομα σε διαφορα forum.

Ακομα και παλιοτερα θυμαμαι κοσμο(και απο το εδω forum),να αγοραζει ξεκλειδωτους Intel και να τους εχει να δουλευουν μονο με το turbo boost.

H amd καλα εκανε και εδειξε οτι εδειξε γιατι προφανως πρεπει να παρουσιασει τους επεξεργαστες ανταγωνιστικους για να τους αγορασει ο κοσμος,οτι προσπαθει να κανει και η intel.

Δεν ειμαι κατα του overclock απο αυτους που ασχολουνται παραπανω με αυτο,αν το βλεπουν σαν hobby πολυ καλα κανουν και ασχολουνται.

Ειμαι κατα του να παρουσιαζεται σαν κατι deal breaker και πολυ σημαντικο(ή τι μεγαλες διαφορες εχει) για την χρηση των περισσοτερων,ενω στην πραξη δεν ειναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για να μου γράφετε όλοι ότι οι περισσότεροι που θα πάρουν 10900K με μία καλή κάρτα γραφικών δεν θα κάνουν OC ούτε θα πάρουν πανάκριβες μνήμες κάτι παραπάνω θα ξέρετε. Τα είχα φανταστεί αλλιώς με κριτήριο ένα μικρό κύκλο ανθρώπων που συναναστρέφομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elpenor είπε

 οι περισσότεροι που θα πάρουν 10900K με μία καλή κάρτα γραφικών δεν θα κάνουν OC ούτε θα πάρουν πανάκριβες μνήμες κάτι παραπάνω θα ξέρετε.

Εγω απλα αναφερω οτι και παλιοτερα πολλοι απο το forum ειχαν δεδομενο οτι οποιος αγοραζει ξεκλειδωτο επεξεργαστη,θα ασχοληθει σιγουρα με overclock,κατι που στην πραξη αργοτερα φανηκε οτι δεν ισχυει για ολους. Οποιος μαλιστα παρακολουθουσε και τα θεματα των αναβαθμισεων,γνωριζει καλα αυτο στο οποιο αναφερομαι.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συμβαίνει γιατί ένα σωρό άσχετοι πάνε και αγοράζουν Κ sku intel πέφτοντας θύμα του marketing, και για να βρουν τα λεφτά παίρνουν σκουπίδια μητρικές (τρανό παράδειγμα ξεκλείδωτος cpu σε κλειδωμένο chipset επειδή δεν το γνωρίζουν) ή κακές μνήμες, ακόμη και κάτω των 3000ΜHz. Η intel επειδή είναι και πιο γνωστή μάρκα έχει πάρα πολλούς άσχετους ιδιοκτήτες, όπως και η NVIDIA αντίστοιχα. Όλοι θα έχουμε κάποιο παράδειγμα από φίλο/συγγενή που με τα ίδια λεφτά έφτιαχνε πολύ πιο δυνατό σύστημα αν έπαιρνε ryzen. Και δεν μιλάω για high-end αλλά για συστήματα που φτιάχνει ο περισσότερος κόσμος, ειδικά προ 10 series με τους κουτσούς i5..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nikos1965ny20 είπε

Παραμύθια της χαλιμάς ο τίτλος, αν κλοκάρει ο 18πύρηνος (σε bench που δεν αποδίδει τόσο η intel) θα δούμε ποιος τρέχει και πώς 

ο δικός μου με 4 πυρήνες λιγότερους και 200mhz λιγότερα σε single core

 

08.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Επίσης αν πρέπει να πάρεις έναν 10900K και να του βάλεις custom loop, RAM 200 ευρώ

μιας και αναφέρθηκες ειδικά  σε αυτά τα δύο parts.......σαν πολλά να τα λες.....με 220€ κάνεις άνετα δουλειά και για τα δύο......μην τα παρουσιάζουμε και όπως θέλουμε.........

https://www.skroutz.gr/s/9347633/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C15D-16GTZ.html

https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html

συγκεκριμένα αυτά φοράω.........

να μου έλεγες για ακριβή mobo ότι θέλει...οκ να το καταλάβω.....αλλά για αυτά τα δύο που είπες σαν  να το τράβηξες παραπάνω από τα μαλλιά από ότι έπρεπε......B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Παραμύθια της χαλιμάς ο τίτλος, αν κλοκάρει ο 18πύρηνος (σε bench που δεν αποδίδει τόσο η intel) θα δούμε ποιος τρέχει και πώς 

ο δικός μου με 4 πυρήνες λιγότερους και 200mhz λιγότερα σε single core

08.jpg

Kάτσε, μπορείς να δώσεις το λινκ για το run σου; 
Γιατί για στοκ που δείχνει το geekbench, βλέπω αυτό το οποίο είναι σημαντικά χαμηλότερο https://browser.geekbench.com/processors/intel-core-i9-9940x
Πέραν αυτού, τα σκορ που βρίσκω κοντά στον δικό σου, είναι μόνο με quad channel 3600MHz μνήμες. Αν θυμάμαι καλά, από μνήμες παίρνει αρκετά το geekbench οπότε μάλλον εκεί οφείλεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μιας και αναφέρθηκες ειδικά  σε αυτά τα δύο parts.......σαν πολλά να τα λες.....με 220€ κάνεις άνετα δουλειά και για τα δύο......μην τα παρουσιάζουμε και όπως θέλουμε.........

https://www.skroutz.gr/s/9347633/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C15D-16GTZ.html

https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html

συγκεκριμένα αυτά φοράω.........

να μου έλεγες για ακριβή mobo ότι θέλει...οκ να το καταλάβω.....αλλά για αυτά τα δύο που είπες σαν  να το τράβηξες παραπάνω από τα μαλλιά από ότι έπρεπε......B)

Νομίζω πως το κατάλαβες ότι το είπα σαν σχήμα λόγου και όχι κυριολεκτώντας :P
Άκυρο με το θέμα, αλλά μιας και το ανέφερες, η Liquid Freezer II τι λέει; Είσαι ευχαριστημένος;

7 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Oμολογώ πως δεν μπορώ να καταλάβω, πότε βγαίνεις πάνω στο ένα benchmark, πότε βγαίνει ο άλλος (https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4130039)
Μήπως φταίει ότι τρέχετε διαφορετικό version; Σου κάνει κόπο να τρέξεις ένα στο 5.2.4 ή 5.2.5;

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Oμολογώ πως δεν μπορώ να καταλάβω, πότε βγαίνεις πάνω στο ένα benchmark, πότε βγαίνει ο άλλος (https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4130039)
Μήπως φταίει ότι τρέχετε διαφορετικό version; Σου κάνει κόπο να τρέξεις ένα στο 5.2.4 ή 5.2.5;

Πολύ ευχαρίστως απλά το βράδυ όταν γυρίσω από την δουλειά, αυτό το έτρεξα με anydesk από την δουλειά μου απλά για να δω τι βλακείες έγραφε το ακατανόμαστο τουρκικό site, προς το παρόν πρέπει να επισκευάσω ένα σκουπίδι lenovo ideapad

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...