Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Zaknafein είπε

Δηλαδή δεν είναι τα timings το θέμα, αλλά η συχνότητα; Τότε γιατί δεν το έτρεξε στα 3800; 😮

Ε καλα μην νομιζεις οτι ολοι ασχολουνται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, LaMereda είπε

Α, εγώ είμαι αυτός. :P 
Well, εδώ μέσα τα έχω πει ήδη από την στιγμή που τους είδαμε στην ανακοίνωσή τους, οπότε για όσους έχουνε διαβάσει τα ποστ μου, δεν λέω κάτι παραπάνω στο βίντεο. 

 

14 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

@akoinonitos κάτι άσχετο ο 3700Χ αγαπάει το all core oc ή μπα? χδ

Αντίθετα, ο δικός μου πχ αγαπά το Per-CCX συγκεκριμένα. 4.325 το ένα CCX, 4.35 το δεύτερο, με 1.3125V υπό load. 
Όπως και σε κάθε τσιπάκι, ψάξου να δεις τι του αρέσει και τι όχι. Εμένα είναι φαντάσου batch Αυγούστου και αγοράστηκε Σεπτέμβρη του 2019. Από την άνοιξη του 2020 όμως, έχω βαρεθεί να βλέπω κάτι τσιπάκια να κάνουνε 4.4-4.6GHz all core με τάσεις στα ~1.25V

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kostas_anes Με τα benchmark του 10600Κ @5.1 48x + 4000/15 RAM που μας έχει δείξει ο gamersnexus και αυτά που βλέπω από διάφορα members με 10900Κ + κορυφαίες RAM δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει πέσει το κάστρο της Intel στο extreme gaming, τουλάχιστον μέχρι να δω αντίστοιχα benchmark μετά το release των Zen3.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

@kostas_anes Με τα benchmark του 10600Κ @5.1 48x + 4000/15 RAM που μας έχει δείξει ο gamersnexus και αυτά που βλέπω από διάφορα members με 10900Κ + κορυφαίες RAM δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει πέσει το κάστρο της Intel στο extreme gaming, τουλάχιστον μέχρι να δω αντίστοιχα benchmark μετά το release των Zen3.

Εγώ  συμφωνώ μαζί σου, αλλά οι ram στο θεό θέλουν συγκεκριμένες μητρικές και να κάτσεις και σε καλό IMC.Eπίσης θες 2 βδομάδες tuning για να κάνεις δουλειά. Δεν ξέρω αν αυτό είναι  κάτι που θα κάτσουν όλοι να ασχοληθούν. Και όπως προείπα, αν θες μητρική των 300-400€ κλάφτα. Σε κάτι reviews που έβλεπα πχ. η velocita και η rog e (που δεν της λες και φτηνές) δεν φτάνουν τέτοια νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, elpenor είπε

@kostas_anes Με τα benchmark του 10600Κ @5.1 48x + 4000/15 RAM που μας έχει δείξει ο gamersnexus και αυτά που βλέπω από διάφορα members με 10900Κ + κορυφαίες RAM δεν μπορώ να δεχτώ ότι έχει πέσει το κάστρο της Intel στο extreme gaming, τουλάχιστον μέχρι να δω αντίστοιχα benchmark μετά το release των Zen3.

Το να συγκρίνεις OC τραβηγμένα από τα μαλλιά, με στοκ επιδόσεις επεξεργαστών που δεν έχουμε στην αγορά ακόμα, νομίζω πως δεν χρειάζεται καν να σου εξηγήσω γιατί είναι ανούσιο :P 
Εν πάση περιπτώσει, και στο βίντεο αλλά και εδώ, πάντα μιλούσα με βάση το τι είδαμε στο keynote της AMD, ανάλυση της παρουσίασης κάνω ουσιαστικά. Τώρα το τι ισχύει από αυτά και τι όχι, μπορώ μόνο να υποθέσω και όχι να ξέρω στα σίγουρα. Συνεπώς, προτιμώ να μην μπαίνω καν στην διαδικασία της υπόθεσης, όταν το τοπίο είναι ακόμα τόσο ασαφές.

Όταν βγούνε με το καλό και δούμε και πως αποδίδουν, το ξανασυζητάμε το θέμα. Επίσης αν πρέπει να πάρεις έναν 10900K και να του βάλεις custom loop, RAM 200 ευρώ και να καίει 300W για να περάσει τον 5800Χ/5900Χ, δεν ξέρω και πάλι πόσο νόημα έχει να το συζητάμε. Για το 99.9% του κόσμου ο 10900K θα ήταν πιο αργός.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Αντίθετα, ο δικός μου πχ αγαπά το Per-CCX συγκεκριμένα. 4.325 το ένα CCX, 4.35 το δεύτερο, με 1.3125V υπό load. 
Όπως και σε κάθε τσιπάκι, ψάξου να δεις τι του αρέσει και τι όχι. Εμένα είναι φαντάσου batch Αυγούστου και αγοράστηκε Σεπτέμβρη του 2019. Από την άνοιξη του 2020 όμως, έχω βαρεθεί να βλέπω κάτι τσιπάκια να κάνουνε 4.4-4.6GHz all core με τάσεις στα ~1.25V

Ο  1600 μου βάραγε 3.8 με ~1.360 ρεύμα. Τον είχα αγοράσει Ιούνιο του 2017, δηλαδή κοντά στο launch. Του κολλητού μου ο 1600 που την πήρε 6-7 μήνες μετά βάραγε 4ghz με κάτω από 1.3 ρεύμα....δεν είναι τρελή η διαφορά προφανώς, αλλά είναι λίγο sad για τους early adopters.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο  1600 μου βάραγε 3.8 με ~1.360 ρεύμα. Τον είχα αγοράσει Ιούνιο του 2017, δηλαδή κοντά στο launch. Του κολλητού μου ο 1600 που την πήρε 6-7 μήνες μετά βάραγε 4ghz με κάτω από 1.3 ρεύμα....δεν είναι τρελή η διαφορά προφανώς, αλλά είναι λίγο sad για τους early adopters.

Λογικό είναι ρε συ, βελτιώνεται το process. Προφανώς και οι early adopters παίρνουν το μακρύ, αλλά είναι από τα πράγματα που ότι και να κάνεις δεν μπορείς να "διορθώσεις" :P
Αν και τώρα για τους 5000, νομίζω πως το process είναι αρκετά ώριμο που δεν θα δούμε μεγάλες διαφορές αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Α, εγώ είμαι αυτός. :P 
Well, εδώ μέσα τα έχω πει ήδη από την στιγμή που τους είδαμε στην ανακοίνωσή τους, οπότε για όσους έχουνε διαβάσει τα ποστ μου, δεν λέω κάτι παραπάνω στο βίντεο. 

Αντίθετα, ο δικός μου πχ αγαπά το Per-CCX συγκεκριμένα. 4.325 το ένα CCX, 4.35 το δεύτερο, με 1.3125V υπό load. 
Όπως και σε κάθε τσιπάκι, ψάξου να δεις τι του αρέσει και τι όχι. Εμένα είναι φαντάσου batch Αυγούστου και αγοράστηκε Σεπτέμβρη του 2019. Από την άνοιξη του 2020 όμως, έχω βαρεθεί να βλέπω κάτι τσιπάκια να κάνουνε 4.4-4.6GHz all core με τάσεις στα ~1.25V

για να δούμε τι θα κάτσει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, elpenor είπε

@kostas_anes Με τα benchmark του 10600Κ @5.1 48x + 4000/15 RAM που μας έχει δείξει ο gamersnexus 

Ένα τυπικό καθημερινό oc δλδ που μπορεί να συμβεί στο καθένα... Βρε τι λες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...