Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Εσείς λέτε ότι οι intel είναι κατάλληλοι μόνο για πασιέντζα και για facebook επειδή υστερούν σε cinebench, corona κτλ. και δεν φορτώνονται με καμια 100ρια πυρήνες.

Εγώ αντίθετα έχω πει εκατομμύρια φορές ότι ο μέσος καταναλωτής αναβαθμίζει CPU κατά 99% λόγω ανεπάρκειας του παλιού στο gaming. Και ότι το productivity είναι απλά ένα ευπρόσδεκτο bonus. Αυτή είναι η πραγματικότητα είτε σας αρέσει είτε όχι.

υ.γ.:  Ψάξε να βρεις, που δεν θα ψάξεις γιατί είσαι "αντικειμενικός"(όπως όλα τα amd fanboys στο νετ που σπρώχνουν κόσμο προς τα εκεί και μετά αναρωτιούνται για την επιτυχία της AMD στο DIY ) που έλεγα από τους πρώτους Ryzen ότι όσες αναβαθμίσεις και να κάνεις σε 3ΧΧ mobo στην καλύτερη θα φτάσεις τον  8700K στο gaming(μην πάμε καν στον 9900K που σταματάει η Z370).

Έχω πει εκατομμύρια φορές εδώ μέσα ότι με Ryzen κάνεις έναν τόνο upgrades για να βρεθείς(στο gaming) εκεί που ήταν η intel 3 με 4 χρόνια πίσω.

Ε λοιπόν έπεσα έξω. Γιατί ούτε τον 8700K κατάφεραν να φτάσουν(σε gaming σενάρια) τα future-proof(γελάει το σύμπαν) 3XX mobos. Αυτά που υποστήριζαν "και καλά" αναβαθμισιμότητα μέχρι ΚΑΙ το 2020. Απλά δεν έγινε εντελώς Βατερλώ όλη η φάση με το να μείνουν εκτός και οι 4XX mobo και να φανεί η AMD τελείως απατεώνας. Θα δεις δε ότι με oc στον 8700K πάλι στήθος με στήθος θα είναι η διαφορά με τους 4ΧΧΧ ryzen.

Κάτι απλούστερο.Τακτική Χότζα.

Ανακοινώνεις το χειρότερο για να ρίξεις την ψυχολογία/προσδοκίες στα Τάρταρα και μετά κάτι ελαφρώς καλύτερο για να σε ευγνωμονούν από πάνω τα simpletons που σε πίστεψαν αρχικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billeiros είπε

Άντε φέρτε τους 4000 γιατί με νύχια και με δόντια κρατιεμαι  να μην πάρω τον 3950x

Άι τράβα ρε που θες και 3950😂

Άντε ανάψτε μια λαμπάδα στο μπόι της Λίζα σας έφτιαξε πάλι κ#φαλες με τους 4χχχ και τις β450/470.

Η ιντελα όμως μας άφησε με το πουλί στο χέρι αλλά μας έδωσε το κάτι μαγικο- διαφορετικό για τους 10χχχ .Το όνομα αυτού "1200"Έτσι μου έρχεται να πάρω 10900κ να τον κουμπωσω επάνω στο ζ390 και ότι θέλει ας προκύψει

🤣

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Εσείς λέτε ότι οι intel είναι κατάλληλοι μόνο για πασιέντζα και για facebook επειδή υστερούν σε cinebench, corona κτλ. και δεν φορτώνονται με καμια 100ρια πυρήνες.

Εγώ αντίθετα έχω πει εκατομμύρια φορές ότι ο μέσος καταναλωτής αναβαθμίζει CPU κατά 99% λόγω ανεπάρκειας του παλιού στο gaming. Και ότι το productivity είναι απλά ένα ευπρόσδεκτο bonus. Αυτή είναι η πραγματικότητα είτε σας αρέσει είτε όχι.

υ.γ.:  Ψάξε να βρεις, που δεν θα ψάξεις γιατί είσαι "αντικειμενικός"(όπως όλα τα amd fanboys στο νετ που σπρώχνουν κόσμο προς τα εκεί και μετά αναρωτιούνται για την επιτυχία της AMD στο DIY ) που έλεγα από τους πρώτους Ryzen ότι όσες αναβαθμίσεις και να κάνεις σε 3ΧΧ mobo στην καλύτερη θα φτάσεις τον  8700K στο gaming(μην πάμε καν στον 9900K που σταματάει η Z370).

Έχω πει εκατομμύρια φορές εδώ μέσα ότι με Ryzen κάνεις έναν τόνο upgrades για να βρεθείς(στο gaming) εκεί που ήταν η intel 3 με 4 χρόνια πίσω.

Ε λοιπόν έπεσα έξω. Γιατί ούτε τον 8700K κατάφεραν να φτάσουν(σε gaming σενάρια) τα future-proof(γελάει το σύμπαν) 3XX mobos. Αυτά που υποστήριζαν "και καλά" αναβαθμισιμότητα μέχρι ΚΑΙ το 2020. Απλά δεν έγινε εντελώς Βατερλώ όλη η φάση με το να μείνουν εκτός και οι 4XX mobo και να φανεί η AMD τελείως απατεώνας. Θα δεις δε ότι με oc στον 8700K πάλι στήθος με στήθος θα είναι η διαφορά με τους 4ΧΧΧ ryzen.

Κάτι απλούστερο.Τακτική Χότζα.

Ανακοινώνεις το χειρότερο για να ρίξεις την ψυχολογία/προσδοκίες στα Τάρταρα και μετά κάτι ελαφρώς καλύτερο για να σε ευγνωμονούν από πάνω τα simpletons που σε πίστεψαν αρχικά.

Δεν θα κάτσω να απαντήσω στο κατεβατό, απλά μια ερώτηση. Έχεις διαβάσει ποστς που έκαναν στο παρελθον οι εν λόγω χρήστες που αποκαλείς fanboys? Μέχρι στιγμής έχεις αποκαλέσει τον Fulgore και τον ilos (και εμένα, αλλά εγώ είμαι 😎). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TR-909 είπε

21:42 - Why Did AMD Change Marketing from “Through” to “Til” regarding AM4 socket support

When we asked AMD, the official answer was that "AMD has no comment at this time on this question". 😄 

Αυτό ακριβώς. Τι να πουν δηλαδή, ότι πήγαμε να τη σκαπουλάρουμε και μας πιάσατε με την γίδα στη πλάτη;

Χ370 - Β350; Όχι, δε θα τα υποστηρίξουμε γιατί έτσι και γιατί τα X470 είχαν βελτιώσεις. Δηλαδή αν εμένα δε με πειράζει να παίξω με μνήμη ως 3400-3466 που μια χαρά σηκώνουν τα X370 με Zen 2 (άρα και με Zen 3) θα πρέπει να μη πάρω αναβάθμιση γιατί έτσι.

PCI-E 4.0 σε X470-B450; Όχι, ακόμα κι αν ο motherboard maker έχει ελέγξει και έχει πιστοποιήσει τη δυνατότητα λειτουργίας στο 1ο slot και στο 1ο nvme. Όχι γιατί ποιος θα αγοράσει το άκυρο X570; Αλλά φυσικά επιτρέπουμε σε OEMs να βγάλουν B450 rebranded σαν B550A (Asrock) όπου εκεί υποστηρίζουμε pci-e 4.0.

Και πόσες μητρικές θα πάρουν το update; Εφ' όσον η ίδια η AMD δεν απαιτεί την υποστήριξη σαν προϋπόθεση συμμετοχής στο οικοσύστημά της, είναι προφανές ότι θα πάρουν τα update κάποια μόνο μοντέλα (MSI Max σίγουρα) και όχι όλοι. Συν ότι τους έδωσε το δικαίωμα να καθυστερήσουν αρκετά την έκδοση των beta bios και αν ο κόσμος θέλει άμεσα Ryzen 4000, θα αναγκάζεται να αγοράζει και motherboard.

Είμαι όλο και πιο σίγουρος ότι όλο αυτό έγινε σε συνεργασία με την ASUS. Είναι η εταιρεία που δε γουστάρει καθόλου να υποστηρίζει με BIOS updates παλιές μητρικές. Επίσης είναι η εταιρεία στην οποία ανήκει η ASMedia, ναι ναι, αυτή που τώρα θέλει να πουλήσει τα B550 μετά από τόσο χρόνο καθυστέρηση.

Καταλαβαίνω πως από δω και πέρα η AMD θα κινείται όπως η Intel. 2 γενιές και πολλές σας είναι. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, malakudi είπε

Επίσης είναι η εταιρεία στην οποία ανήκει η ASMedia, ναι ναι, αυτή που τώρα θέλει να πουλήσει τα B550 μετά από τόσο χρόνο καθυστέρηση.

Hello! Captain Obvious here. 

Καταλαβατε παιδακια η να το κανουμε ταλαρα; Money talks bs walks, and brother...

43 λεπτά πριν, malakudi είπε

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη

🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αυτό ακριβώς. Τι να πουν δηλαδή, ότι πήγαμε να τη σκαπουλάρουμε και μας πιάσατε με την γίδα στη πλάτη;

Χ370 - Β350; Όχι, δε θα τα υποστηρίξουμε γιατί έτσι και γιατί τα X470 είχαν βελτιώσεις. Δηλαδή αν εμένα δε με πειράζει να παίξω με μνήμη ως 3400-3466 που μια χαρά σηκώνουν τα X370 με Zen 2 (άρα και με Zen 3) θα πρέπει να μη πάρω αναβάθμιση γιατί έτσι.

PCI-E 4.0 σε X470-B450; Όχι, ακόμα κι αν ο motherboard maker έχει ελέγξει και έχει πιστοποιήσει τη δυνατότητα λειτουργίας στο 1ο slot και στο 1ο nvme. Όχι γιατί ποιος θα αγοράσει το άκυρο X570; Αλλά φυσικά επιτρέπουμε σε OEMs να βγάλουν B450 rebranded σαν B550A (Asrock) όπου εκεί υποστηρίζουμε pci-e 4.0.

Και πόσες μητρικές θα πάρουν το update; Εφ' όσον η ίδια η AMD δεν απαιτεί την υποστήριξη σαν προϋπόθεση συμμετοχής στο οικοσύστημά της, είναι προφανές ότι θα πάρουν τα update κάποια μόνο μοντέλα (MSI Max σίγουρα) και όχι όλοι. Συν ότι τους έδωσε το δικαίωμα να καθυστερήσουν αρκετά την έκδοση των beta bios και αν ο κόσμος θέλει άμεσα Ryzen 4000, θα αναγκάζεται να αγοράζει και motherboard.

Είμαι όλο και πιο σίγουρος ότι όλο αυτό έγινε σε συνεργασία με την ASUS. Είναι η εταιρεία που δε γουστάρει καθόλου να υποστηρίζει με BIOS updates παλιές μητρικές. Επίσης είναι η εταιρεία στην οποία ανήκει η ASMedia, ναι ναι, αυτή που τώρα θέλει να πουλήσει τα B550 μετά από τόσο χρόνο καθυστέρηση.

Καταλαβαίνω πως από δω και πέρα η AMD θα κινείται όπως η Intel. 2 γενιές και πολλές σας είναι. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη

 

Αν είναι να το πάνε σε έως δυο γενιές, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να μην φέρουν τα CPU σε BGA socket.

Μην σου πω στην ίδια πλακέτα, να τοποθετήσουν CPU και GPU combo να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αν είναι να το πάνε σε έως δυο γενιές, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να μην φέρουν τα CPU σε BGA socket.

2 gens θα πανε οπως και οι απεναντι. Περιμενε να το δεις με αρχη του τελους τα Zen3 TR.

Αν ειναι να το κανουν BGA με GPU, θελω Stacked HBM 16GB και θα το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

2 gens θα πανε οπως και οι απεναντι. Περιμενε να το δεις με αρχη του τελους τα Zen3 TR.

Αν ειναι να το κανουν BGA με GPU, θελω Stacked HBM 16GB και θα το παρω.

 

Αυτό είχα σαν σκέψη.

Μια σχεδίαση του στιλ, "δίφατση" κάρτα γραφικών.

Από την μια το CPU από την άλλη η κάρτα γραφικών.

Κάπου χωμένος ο NVME .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Δεν είναι κακό να πηγαίνεις σε αλλαγή πλατφόρμας/ chipset "ανά δύο γενιές" αρκεί να προσφέρεις features.

Αν με bga socket και πακέτο Gpu μειωθεί η τιμή στο combo, τότε θα μπορούσε να σταθεί. 

Πακέτο όμως, μέχρι και στην ψυκτρα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αργά αλλά σταθερά τα APU θα τρώνε τις πωλήσεις απο τις discrete GPU μέχρι τα midrange μοντέλα. H Intel έχει κάνει τραγικό λάθος που για 5-6 χρόνια έχει ακόμα την αστεία  HD 630. Η AMD αν ρίξει βάρος στα APU μπορεί να αφανίσει κάθε κάρτα κάτω απο 250$, θα μου πεις έχει και αυτή μοντέλα discrete φυσικά απλά οι GPU αφήνουν μικρά κέρδη σε σχέση με τις CPU. Είτε με HBM είτε με είτε DDR5 IMC τα APU θα στείλουν στην λήθη μεγάλη μερίδα απο GPU. Μια βόλτα απο το skroutz και θα δούμε οτι κάτω απο 100€ που κάποτε είχαμε ένα σωρό επιλογές τώρα έχουμε μόνο δυο 1030 & RX 550, κάτω απο 50€ δε βρίσκουμε μοντέλα gt 710 7 και 8 ετών. Ένα Navi APU με 100GB/sec bandwidth να πιάσει επιδόσεις RX 580 και θα έρθει η κατάρρευση.

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Δεν είναι κακό να πηγαίνεις σε αλλαγή πλατφόρμας/ chipset "ανά δύο γενιές" αρκεί να προσφέρεις features.

Δεν υπάρχουν όμως. Τι διαφορές σε features έχουν οι Z170/Z270/Z370/Z390; Δε θα μπορούσαν όλοι αυτοί οι επεξεργαστές (από 6700Κ ως 9900Κ) να μπαίνουν σε Z170, εφ' όσον έμεναν στα ίδια power limits; Δε θα μπορούσε ένα Z170 να τρέξει έναν 9900 σε 65W TDP χωρίς MCE; Φυσικά και θα μπορούσε, δεν έχουν καμία ηλεκτρική διαφορά.

Το φυσιολογικό θα ήταν να μπορείς να κρατάς το motherboard σου ΕΚΤΟΣ αν αλλάξει το socket γιατί ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει. Η AMD πήγε να μας επιστρέψει στο φυσιολογικό αλλά έκανε πίσω τελικά κι αυτή. Φυσικά το AM4 τα πήγε πολύ καλύτερα από οτιδήποτε έχει η Intel τα τελευταία 10 χρόνια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις αν πάμε σε bga λογική και τα πάντα όλα ολοκληρωμένα πάνω στην πλακέτα θα κλάψει κάθε πικραμένος. Μια μνήμη θα αρχίσει να χτυπάει errors ή ο ssd θα κάνει wear out και θα σκας στη καλύτερη των περιπτώσεων 500ρια για service. Παθών και μαθών με το surface pro.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...