Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, malakudi είπε

Από max turbo clocks βλέπω στασιμότητα ή και μείωση! 3500/4700 ο 3950X, 3700/4600 o 4950X.

Τα Rev0 Zen2 ειχαν max tubo clocks 4.0GHz. Μην εκπλαγεις αν δεις 4.9 στους Zen3. Αν συμπεριλαβεις unified L3 cache, 6c ccx και ενα 10% IPC uplift, πηγαινε να αγορασεις παστέλια ®@Psycho_Warhead  για την Intel

Επεξ/σία από narta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ε δεν ειπε τιποτα για chipset γιατι ηταν απασχολημενος να τονιζει την γνωστη ανωτεροτητα,γιατι ειπαμε οι Amd ειναι καλοι μονο για πασιεντζα και για facebook.Βαζω ορισμενα απο τα μαργαριταρια του σε spoiler για να μην γεμισει το νημα.Λες και δεν τον ξερουμε τι περιπτωση ειναι.,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Εσείς λέτε ότι οι intel είναι κατάλληλοι μόνο για πασιέντζα και για facebook επειδή υστερούν σε cinebench, corona κτλ. και δεν φορτώνονται με καμια 100ρια πυρήνες.

Εγώ αντίθετα έχω πει εκατομμύρια φορές ότι ο μέσος καταναλωτής αναβαθμίζει CPU κατά 99% λόγω ανεπάρκειας του παλιού στο gaming. Και ότι το productivity είναι απλά ένα ευπρόσδεκτο bonus. Αυτή είναι η πραγματικότητα είτε σας αρέσει είτε όχι.

υ.γ.:  Ψάξε να βρεις, που δεν θα ψάξεις γιατί είσαι "αντικειμενικός"(όπως όλα τα amd fanboys στο νετ που σπρώχνουν κόσμο προς τα εκεί και μετά αναρωτιούνται για την επιτυχία της AMD στο DIY ) που έλεγα από τους πρώτους Ryzen ότι όσες αναβαθμίσεις και να κάνεις σε 3ΧΧ mobo στην καλύτερη θα φτάσεις τον  8700K στο gaming(μην πάμε καν στον 9900K που σταματάει η Z370).

Έχω πει εκατομμύρια φορές εδώ μέσα ότι με Ryzen κάνεις έναν τόνο upgrades για να βρεθείς(στο gaming) εκεί που ήταν η intel 3 με 4 χρόνια πίσω.

Ε λοιπόν έπεσα έξω. Γιατί ούτε τον 8700K κατάφεραν να φτάσουν(σε gaming σενάρια) τα future-proof(γελάει το σύμπαν) 3XX mobos. Αυτά που υποστήριζαν "και καλά" αναβαθμισιμότητα μέχρι ΚΑΙ το 2020. Απλά δεν έγινε εντελώς Βατερλώ όλη η φάση με το να μείνουν εκτός και οι 4XX mobo και να φανεί η AMD τελείως απατεώνας. Θα δεις δε ότι με oc στον 8700K πάλι στήθος με στήθος θα είναι η διαφορά με τους 4ΧΧΧ ryzen.

1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Έχω αμφιβολίες αν η amd άκουσε τους τελικούς χρήστες. Να άκουσε δικηγόρους / συνεργάτες hardware / δε ξέρω εγώ ποιον άλλο μπορεί .

Πολύ πιθανό να ήταν στημένο σκηνικό από την αρχή -ασχετα αν εγώ το έφαγα αμασητο :P- Πάντως αν ήταν κόλπο marketing παραηταν ατσαλο / γκάφα 

Κάτι απλούστερο.Τακτική Χότζα.

Ανακοινώνεις το χειρότερο για να ρίξεις την ψυχολογία/προσδοκίες στα Τάρταρα και μετά κάτι ελαφρώς καλύτερο για να σε ευγνωμονούν από πάνω τα simpletons που σε πίστεψαν αρχικά.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billeiros είπε

Θα γίνεται authorize ότι έχεις κουμπωμενο 4000 series κ μετά θα μπορείς να βάλεις το bios

Κάπου σε χάνω...πώς θα γίνεται το authorise, αφού δεν θα λειτουργεί η 450/470 μητρική με τους 4χχχ (δεν θα τους "διαβάζει" καν)?

Σε άλλα νέα, βλέπω το crossflash με Χ470 BIOS στην Χ370 μητρική μου να έρχεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Εσείς λέτε ότι οι intel είναι κατάλληλοι μόνο για πασιέντζα και για facebook επειδή υστερούν σε cinebench, corona κτλ. και δεν φορτώνονται με καμια 100ρια πυρήνες.

"Εμείς" το λέμε, αλλά και αυτή η ιντέλα τι παραπάνω προσφέρει σήμερα σε σχέση με το 2017; (hint: Mo** Cor**) :D

Αναφορά σε κείμενο

Ανακοινώνεις το χειρότερο για να ρίξεις την ψυχολογία/προσδοκίες στα Τάρταρα και μετά κάτι ελαφρώς καλύτερο για να σε ευγνωμονούν από πάνω τα simpletons που σε πίστεψαν αρχικά.

Ναι, μόνο που το κράξιμο το έφαγε ακριβώς γιατί ήταν ανύπαρκτα ή έστω ελάχιστα αυτά τα simpletons. Αν ήταν όντως σκηνοθετημένο το όλο σκηνικό, όποιος το σκέφτηκε πρέπει να πάρει πόδι, αν και με την προϊστορία του τμήματος bullshit marketing, παιζεί και να θεωρείται αστέρι ο εμπνευστής αυτού του φιάσκου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ε λοιπόν έπεσα έξω. Γιατί ούτε τον 8700K κατάφεραν να φτάσουν(σε gaming σενάρια) τα future-proof(γελάει το σύμπαν) 3XX mobos. Αυτά που υποστήριζαν "και καλά" αναβαθμισιμότητα μέχρι ΚΑΙ το 2020. Απλά δεν έγινε εντελώς Βατερλώ όλη η φάση με το να μείνουν εκτός και οι 4XX mobo και να φανεί η AMD τελείως απατεώνας.

Μην το πάμε εκεί γιατί οι δικοί σου αλλάζουν όνομα στο CPU (9900Κ->10700Κ) και αλλάζουν και ολόκληρο το socket..

Y.Γ. Το 99% του κόσμου δεν παίζει με 2080Ti σε 1080p..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μην το πάμε εκεί γιατί οι δικοί σου αλλάζουν όνομα στο CPU (9900Κ->10700Κ) και αλλάζουν και ολόκληρο το socket..

Y.Γ. Το 99% του κόσμου δεν παίζει με 2080Ti σε 1080p..

Άλλαζαν μόνο τις ονομασίες και το core count γιατί τους έπαιρνε. Αφού είχαν όλα τα cores σε ένα die χωρίς τα θέματα του latency. Τώρα που έσφιξαν τα πράγματα και τα 4XXX θα τους ισοφαρίσουν(κατά δική μου εκτίμηση) στο gaming θυμήθηκαν ότι πρέπει να αλλάξουν και arch. Το πρόβλημά τους είναι ότι καθυστερούν πάρα πολύ. Έφεραν τους Comet Lake σαν απάντηση στους 3XXX και σε μόλις 3-4 μήνες βγαίνουν τα 4ΧΧΧ. "Κάηκαν" με τα 10nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αυτή είναι η πραγματικότητα είτε σας αρέσει είτε όχι.

Η πραγματικοτητα παλουκαριμ, ειναι οτι ο μεσος χρηστης δεν κοιταει fps ουτε εχει >60fps monitor. Αρα στα παπακια τους αν η Intel βγαζει 7000fps @720p low settings.

O μεσος χρηστης κοιταει το value for money και ο μεσος χρηστης παιζει games 1 φορα την εβδομαδα για 5 ωρες το ΣΚ πριν πεσει παντοφλα απο το ετερον ημισυ.

Ο μεσος χρηστης δεν ειναι diy, αγοραζει ετοιμο υπολογιστη απο το X eshop στην καλυτερη και παιζει να βολευτει και με onboard γραφικα.

Ο μεσος χρηστης δεν εχει 10 πυρηνο, RTX 2080ti και AIO cooling (για να μην παρει φωτια ο κωλος του με τα 10th gen).

Ο μεσος χρηστης θα πεσει με τα μουτρα στα φτηνα Renoir APU για το LOLακι του και το GTAV, ξοδευοντας συνολο οτι ζηταει η Intel για τον 10900k ανευ ψυκτρας, mb, ram, τροφοδοτικου και τσιπας. 

 

O μεσος χρηστης δεν τριγυρναει στο insomnia και αυτην την στιγμη που γραφεται αυτο το post, ξυνει τα @@ του.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Άλλαζαν μόνο τις ονομασίες και το core count γιατί τους έπαιρνε. Αφού είχαν όλα τα cores σε ένα die χωρίς τα θέματα του latency. Τώρα που έσφιξαν τα πράγματα και τα 4XXX θα τους ισοφαρίσουν(κατά δική μου εκτίμηση) στο gaming θυμήθηκαν ότι πρέπει να αλλάξουν και arch. Το πρόβλημά τους είναι ότι καθυστερούν πάρα πολύ. Έφεραν τους Comet Lake σαν απάντηση στους 3XXX και σε μόλις 3-4 μήνες βγαίνουν τα 4ΧΧΧ. "Κάηκαν" με τα 10nm.

E δεν άλλαξαν arch όμως αλλά το καινούργιο socket σας το φόρτωσαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

E δεν άλλαξαν arch όμως αλλά το καινούργιο socket σας το φόρτωσαν..

Η συμπεριφορά τους είναι περίεργη. Βλέπουν ότι η DIY αγορά έχει περάσει σχεδόν εξολοκλήρου στην AMD και βγάζουν νέα σειρά με πανάκριβα mobo. Δεν κόβουν ούτε καν εκεί που μπορούν. Φαίνεται σαν να έχουν παραχωρήσει σιωπηρά αυτή την αγορά στην AMD. Προσπαθώντας μόνο να κρατήσουν τους OEM υπό τον έλεγχό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Προσπαθώντας μόνο να κρατήσουν τους OEM υπό τον έλεγχό τους.

Εκεί είναι τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

Εκεί είναι τα λεφτα

Όντως. Πάντως με τέτοιες τιμές στην DIY δεν αποκλείεται να πάω και γω σε AMD μελλοντικά. Από ~500-700€ η i7 πλατφόρμα τους είναι τώρα κοντά στο χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

https://wccftech.com/amds-next-generation-zen-3-vermeer-desktop-cpus-leaked-expected-to-launch-in-september/

Σημερινό, αλλά από αξιοπιστία άλλου παπά ευαγγέλιο. 😛

Zen release date: 03/17
Zen+ release date: 04/18 (13 μήνες μετά)
Zen2 release date: 07/19 (15 μήνες μετά)

Zen3 release date (?):  10/20 ή τέλη 20 αλλά επειδή εδώ δεν έχουμε αλλαγή arch το νωρίτερο ίσως και πιο πιθανό. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Εγώ αντίθετα έχω πει εκατομμύρια φορές ότι ο μέσος καταναλωτής αναβαθμίζει CPU κατά 99% λόγω ανεπάρκειας του παλιού στο gaming. Και ότι το productivity είναι απλά ένα ευπρόσδεκτο bonus.

 

Αυτός αγόρι μου δεν είναι ο μέσος καταναλωτής, αλλά ο μέσος console player που θα πάει τώρα στις next gen. Τα έχεις μπερδέψει.😁

Ο μέσος καταναλωτής μπορεί να βολεύεται και με έναν 3200g/9100 ξέρω εγώ και την ενσωματωμένη του το πιο πιθανό. Δε σκέφτεται να πάρει 8πύρηνους και κάρτες των 500+ ευρώ.

Ο μέσος καταναλωτής είναι ακόμα με 1080p 60 hz monitor, δε νομίζω να καίγεται ιδιαίτερα αν τα cpu της amd είναι 15-20% πίσω από της intel και αντί να βγάζουν 400 fps με την 2080ti (που δε μπορεί να πάρει γιατί μετά θα του απαγορευτεί το Se(ries) X από την γυναίκα του για κανένα χρόνο😁) βγάζουν μόνο 350.

Αν εγώ χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή μόνο για παιχνίδια, tbh ακόμα με τον 2500k θα ήμουν. Θα κούμπωνα την 1080 και θα γέλαγα με όλους που θα μου έλεγαν ότι τρώω την μπουκάλα της Τζούλιας από BN. Δε θα είχα αλλάξει σίγουρα 4-5 cpu και από τις 2 αγαπημένες μας εταιρίες από τότε, πετώντας ένα σωρό χρήμα.

TLDR. Δεν είμαστε ο "μέσος καταναλωτής", οπότε σταμάτα να το οικειοποιήσε. Ο καθένας ψωνίζει ανάλογα τις ανάγκες και το πορτοφόλι του. Αν η intel βγάζει ανταγωνιστικά cpu σε καλές τιμές, τα αγοράζω όπως έκανα και με τον 8600k, Αν ζητά μαλλί για τρίχες (7700k) παίρνει τον πούλο και αγοράζω με τα μισά λεφτά τον 1600.

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όντως. Πάντως με τέτοιες τιμές στην DIY δεν αποκλείεται να πάω και γω σε AMD μελλοντικά. Από ~500-700€ η i7 πλατφόρμα τους είναι τώρα κοντά στο χιλιάρικο.

Αν το δω και αυτό, θα πηδηχτώ από την Ακρόπολη.😁

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilos 

Υπάρχουν δεκάδες εκατομμύρια άσχετοι με pc που έχουν όμως χρήματα για να τους στήσεις ένα σετάκι για κάπως απαιτητικά games. Κάποτε που ήμασταν με διπύρηνους είχαν παράπονα και στο productivity/multitasking κάτι τέτοιοι. Τώρα που τα 6 cores έγιναν mainstream ο μόνος λόγος που θα άλλαζαν pc είναι το gaming.

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν το δω και αυτό, θα πηδηχτώ από την Ακρόπολη.😁

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Είμαι πρόθυμος να πληρώσω ένα premium για κάτι που θα με κρατήσει παραπάνω χρόνια. Αν δω όμως ότι αυτό το εφάπαξ κόστος είναι κατά πολύ μεγαλύτερο περισσότερων διαδοχικών αναβαθμίσεων σε AMD, θα πάω εκεί τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...