Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, narta είπε

Αλλη μια προεκταση που μας διαφευγει ειναι οτι οι τιμες μεταχειρησμενων 3900x/3950x θα πεσουν σε βαθος χρόνου γιατι δεν ειναι πλεον οι best για ενα EOL προιον

Λογικό.που το πρόβλημα? Γιατί σαμπως 3600 και 3700 τι θα κάνουν?

Ας περιμένουμε και τις τιμές τους βέβαια γιατί αν ο 4900 κάνει 700 ευρώ πολλοί που χρειαζονται απλά πυρήνες θα προτιμήσουν τον 3900 στα 400 κάτι.επισης αν κατάλαβα καλά αν γίνει update σε b450  x470 μετά έχεις συμβατότητα μόνο με 4000

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Λογικό.που το πρόβλημα? Γιατί σαμπως 3600 και 3700 τι θα κάνουν?

Δεν ειπα οτι ειναι προβλημα, ειναι καλη εξελιξη. Συνηθως οι top cpu για EOL chipsets κρατανε τιμη γιατι ειναι οι μοναδικοι που αξιζει να αναβαθμισει καποιος που δεν θελει να αλλαξει πλατφορμα. Κοιτα πως εξελίχθηκαν οι τιμες σε 3770k, 4970k, 7700k 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κριτική έπιασε άντε τώρα να 'σαι στους "απέναντι" και να 'χεις καμιά ακριβή Z270 ... πάλι καλά που υπάρχουν και οι κορνίζες για τους χρωματιστούς τοίχους μπλε απόχρωσης.

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, billeiros είπε

Λογικό.που το πρόβλημα? Γιατί σαμπως 3600 και 3700 τι θα κάνουν?

Ας περιμένουμε και τις τιμές τους βέβαια γιατί αν ο 4900 κάνει 700 ευρώ πολλοί που χρειαζονται απλά πυρήνες θα προτιμήσουν τον 3900 στα 400 κάτι.επισης αν κατάλαβα καλά αν γίνει update σε b450  x470 μετά έχεις συμβατότητα μόνο με 4000

Εκτός αν έχεις bios flashback ;). Αλλά και πάλι τι πειράζει; Σάμπως αν αγοράσει κάποιος 4000, θα ξυπνήσει ένα πρωί και θα πει "θέλω να βάλω 3000/2000 τώρα";

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, narta είπε

Ολοι τελικα κραξιμο και hate θελουν και στρωνουν. Μην ξαναπει κανενας για γκρινια....

 

Η κίνηση της AMD λίγο πριν το λανσάρισμα της νέας γενιάς της Intel, είναι ίδια ακριβώς με την παρακάτω παροιμία .

 

Κάποτε, ένας φτωχός υπηρέτης που δούλευε στο αρχοντικό του Χότζα και ζούσε σ’ ένα μικρό και φτωχικό δωμάτιο με την πολυμελή οικογένειά του πήγε στο αφεντικό του και του ζήτησε ένα μεγαλύτερο σπίτι για να μπορέσουν λίγο να ανασάνουν.

Αγαπητέ Χότζα, θέλουμε ένα πιο μεγάλο και καλύτερο σπίτι, γιατί δεν μπορούμε να ζούμε εγώ, η γυναίκα μου και τα τόσα μας παιδιά, όλοι μαζί, σ’ αυτό το μικρό κι ελεεινό δωμάτιο, είπε κλαίγοντας ο δύσμοιρος άνθρωπος.

Ο Νασρεντίν, τότε, τον ρώτησε:

Δε μου λες; Έχεις ζώα στην αυλή σου;

Έχω κάμποσε κότες, του απάντησε ο υπηρέτης.

Τότε, απόψε, βάλε και τις κότες μέσα στο σπίτι σου, τον συμβούλεψε ο Νασρεντίν.

Τις βάζει ο άνθρωπος τις κότες μέσα στο σπίτι και πάει το επόμενο πρωί στον Χότζα.

Αγαπητέ Χότζα, τώρα είμαστε χειρότερα από πριν. Σκάσαμε όλοι μαζί αγκαλιά όλη νύχτα με τις κότες και τα κοκόρια.

Έχεις κι άλλα ζώα; τον ρωτά ο Νασρεντίν.

Έχω, είπε ο άνθρωπος, ένα σκύλο κι ένα γάτο.

Απόψε, λοιπόν, βάλε κι αυτά μέσα στο σπίτι, να κοιμηθούνε μαζί σας.

Τα βάζει ο καημένος ο υπηρέτης και το επόμενο πρωί εμφανίζεται στον Χότζα κλαίγοντας απαρηγόρητος.

-Χαθήκαμε, αφεντικό. Ούτε ν’ ανασάνουμε δεν μπορούμε. Ο ένας απάνω στον άλλο, ζώα και ανθρώποι.

Ο Νασρεντίν τον κοίταξε κρυφογελώντας κάτω από τα γένια του και τον ρωτάει και πάλι:

Μήπως, καλέ και πιστέ μου υπηρέτη, έχεις και κανέναν γάιδαρο στην αυλή σου;

Ναι έχω, του απαντά ο άνθρωπος.

Απόψε, λοιπόν, βάλε και τον γάιδαρο μέσα στο σπίτι και έλα, πάλι, αύριο να με δεις.

Την επομένη πάει απαρηγόρητος ο άνθρωπος στον Χότζα.

Έλεος, πολυχρονεμένε μου. Θα πεθάνουμε. Σβήνουμε. Δεν αντέχουμε άλλο!

Τότε ο Νασρεντίν του λέει:

Απόψε βγάλε το γάιδαρο έξω κι έλα αύριο να μου πεις.

Την επομένη ο άνθρωπος πάει χαρούμενος και του λέει:

Ευχαριστούμε, Χότζα μου. Τώρα είμαστε λίγο καλύτερα.

Απόψε, λοιπόν, του λέει ο Χότζας, βγάλε έξω και τις κότες, αύριο το σκύλο και μεθαύριο το γάτο.

Έτσι κάνει ο άνθρωπος, και την τρίτη πια μέρα πάει χαζοχαρούμενος στον Χότζα, πέφτει γονατιστός και τον προσκυνά, τον ευχαριστεί θερμά για τη βοήθειά του και του λέει:

Να ’σαι καλά, αφέντη Χότζα! Τώρα ανασάναμε. Είμαστε μια χαρά στο σπίτι. Σε ευχαριστούμε πολύ που μας νοιάζεσαι και μας φροντίζεις. Πολλά τα έτη σου!

 

Πολλά τα έτη της AMD λοιπόν και πολύ ωραίο Marketing.

Και η κουτσή Μαρία τώρα θα μάθει πως σε μητρική των 60€ βάζεις RYZEN 4000 ....  ενώ θα ξέρει πως κυκλοφορούν PCI-E V4.0 πλατφόρμες στο AM4.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι για τον DIY super-α που κάνει bios update στην Β450 με R7-1700 και δεν μπορεί να κάνει πλέον boot ενώ δεν έχει κάν αγοράσει Zen3 ...

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Screenshot_2020-05-19-17-55-43-156_com.google.android.youtube.jpg

*Για 16MB bios chips

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Screenshot_2020-05-19-17-57-16-742_com.google.android.youtube.jpg

*Μεσα σε 1 μερα max θα κυκλοφορουν σε mega/uploaded/etc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Screenshot_2020-05-19-17-57-16-742_com.google.android.youtube.jpg

 

Αν σου έλεγε πιο πριν πως κόβει την προς τα πίσω συμβατότητα θα ξίνιζες.

Τώρα την προσκυνάς ...

 

Επικών διαστάσεων MARKETING.

Παίζει να ήμουν και ο μόνος που ΠΟΤΕ δεν πίστεψα στην μη αναβαθμισιμότητα και σε όλο αυτό το πακέτο πληροφόρησης.

Και αρκετοί εδώ μέσα με έκραξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Θα γίνεται authorize ότι έχεις κουμπωμενο 4000 series κ μετά θα μπορείς να βάλεις το bios

 

Και τα board που κανουν flash cpu-less?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τιναξει την μπανκα στον αέρα με τους 4000 η amd.παρολου που θα βγουν 16 μήνες περίπου μετα τους πολύ επιτυχημένους 3000 θα πουλήσουν σαν ζεστά ψωμακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...