Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά για στους 5000 εγώ δεν δίνω 300+ για 6/12 cpu που να χτυπιέται η Lisa. Αυτό είναι θέμα ιδεολογίας. Δηλαδή καταλήξαμε να είναι πιο value οι intel, ε εντάξει. Αν βγει κάνας 5600 στα 200 το συζητάμε..
Υ.Γ. Εντωμεταξύ οι 3000 ανεβαίνουν, αντί να πέφτουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλά για στους 5000 εγώ δεν δίνω 300+ για 6/12 cpu που να χτυπιέται η Lisa. Αυτό είναι θέμα ιδεολογίας. Δηλαδή καταλήξαμε να είναι πιο value οι intel, ε εντάξει. Αν βγει κάνας 5600 στα 200 το συζητάμε..
Υ.Γ. Εντωμεταξύ οι 3000 ανεβαίνουν, αντί να πέφτουν..

Εμ αυτά τα λέγαμε καιρό τώρα ότι ανεβαίνουν οι τιμες των amd όσο μένει στάσιμη η ιντελ αλλά η απάντηση είναι αν δεν ήταν η amd θα παίρνει ακόμα 4πυρηνα ...ωραίο επιχειρημα.εγω παρειγγειλα τον 10600κf να τον δοκιμάσω να δω τι διαφορές θα έχω στα fps από τον 2700Χ κάποια στιγμή καμία 3070 η 6800 όταν θα πουλιούνται στη τιμή που πρέπει και όχι 100-200;πάνω και βλέπουμε αργότερα και για 5000 όταν λογικευτουν  οι τιμές.

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλά για στους 5000 εγώ δεν δίνω 300+ για 6/12 cpu που να χτυπιέται η Lisa. Αυτό είναι θέμα ιδεολογίας. Δηλαδή καταλήξαμε να είναι πιο value οι intel, ε εντάξει. Αν βγει κάνας 5600 στα 200 το συζητάμε..
Υ.Γ. Εντωμεταξύ οι 3000 ανεβαίνουν, αντί να πέφτουν..

Το vfm μου φαίνεται πλέον έχει πάει περίπατο.

  • Κάτι η νέα μόδα με τους scalpers που το έχουν τερματίσει και κανένας δεν παίρνει μέτρα,
  • κάτι ο covid που έχει επηρεάσει την αλυσίδα κατασκευής και διανομής (αλλά και την ψυχολογία όσων είναι κλεισμένοι μέσα λόγω συνεχόμενων lockdown),
  • κάτι το hype που δημιουργείται μήηηηνες πριν από κάθε κυκλοφορία, αφού πολύς κόσμος μάλλον έχει χόμπι να γράφει σελίδες επί σελίδων για προϊόντα που θα είναι διαθέσιμα μετά από αρκετό καιρό, που πιθανώς δεν θα αγοράσει, που τελικά αφορούν ελάχιστο μέρος του καταναλωτικού κοινού και 2-3 μήνες μετά την κυκλοφορία τους θα έχουν ήδη ξεπεραστεί από κάποιο καινούριο hype,
  • κάτι οι άφθονοι youtubers που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους μπας και μαζέψουν κανα subscribe ή/και φράγκο ή/και τζάμπα προϊόν και για κάποιο ανεξήγητο (από εμένα) λόγο ο κόσμος όχι μόνο τους παρακολουθεί ανελλιπώς αλλά κρέμεται από κάθε κουβέντα τους

ε, δεν θέλει και πολύ για να καταλάβουμε πως έχουμε φτάσει να θεωρούμε ευκαιρία τον επεξεργαστή των 370-570 ευρώ, όταν πριν λίγα χρόνια το αντίστοιχο range ήταν στα 200-250 ευρώ, υπήρχε επάρκεια και σπάνια υπήρχε ανάγκη για περισσότερες από 1-2 αναβαθμίσεις ανά πενταετία. Δεδομένου ότι η επεξεργαστική ισχύς του hardware έχει ανοίξει πολύ την ψαλίδα σε σχέση με το software, ένας καλός επεξεργαστής σήμερα λογικά θα κρατήσει 7-10 χρόνια για καθημερινές δουλειές (θεωρώ πως παλιότερα το χρονικό διάστημα ήταν μικρότερο). Μιλάω εκ προσωπικής εμπειρίας αφού μετά από μια σειρά αναβαθμίσεων την περασμένη δεκαετία, τελικά "ξέμεινα" με έναν i5-2500k από το 2011 και δεν είχα καν σκεφτεί ότι χρειάζομαι κάτι ισχυρότερο. Αν τους τελευταίους μήνες δεν είχα μπει ξανά στο τριπάκι του flight simulation, θα τον κρατούσα άλλα τρία χρόνια τουλάχιστον.

Εδώ κάποτε καιγόταν ένα εργοστάσιο στην άλλη άκρη του κόσμου και οι τιμές της μνήμης έπαιρναν την ανιούσα ακόμα και αν είχαν κατασκευαστεί πριν τη φωτιά, έμεναν δε σε υψηλό κόστος για αδικαιολόγητα μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν θα γινόταν κάτι αντίστοιχο σε CPU/GPUs το 2020 με τόσα που μας έχουν βρει;

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 10400F είναι μία χαρά value για το 90% του κόσμου που δεν παίζει με κάρτες τύπου 2080Ti σε 1080p. Η AMD μας τα χάλασε με τους 5000, πάρα πολύ ακριβοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό που προσφέρουν σε σχέση με τους επεξεργαστές παλιότερης γενιάς και κρίνοντας από το ιστορικό τιμών των τελευταίων ετών, νομίζω η τιμή MSRP είναι λογική. Θα μπορούσε να ήταν 50 ευρώ κάτω, αλλά και εκεί που είναι τώρα κάπως δικαιολογείται. Το βλέπει κάποιος όταν για παράδειγμα τσεκάρει benchmarks του MSFS2020 μεταξύ 3700Χ και 5600X, όπου και υπάρχει σημαντική διαφορά (αν και σε άλλες εφαρμογές η διαφορά είναι πολύ μικρότερη).

Από το MSRP όμως μέχρι τα 370-400 ευρώ (ή παραπάνω) υπάρχει μεγάλη αλλοίωση. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως προϊόντα όπως οι παιχνιδοκονσόλες πωλούνται σε ελεγχόμενη τιμή στην παγκόσμια αγορά, ενώ οι CPU/GPUs διατίθενται σε ό,τι τιμή γουστάρει ο κάθε retailer. Φαντάζομαι ότι αν ο 5000 ή ο 10000 ή η 3080 πωληθεί 40% πάνω από την MSRP, το κέρδος για την AMD/Intel/nVidia θα είναι το ίδιο αφού η ίδια πουλάει σε σταθερή τιμή. Άρα γιατί επιτρέπει στους επόμενους να βάζουν όσο καπέλο θέλουν, κάτι που δεν κάνουν οι Sony/Microsoft/Nintendo του κόσμου τούτου; Δεν βλέπουν ότι οδεύουν προς φούσκα;

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστό και δεκτόν. Αποδεικνύουν όμως ότι αν κάποιος κατασκευαστής θέλει, μπορεί να εφαρμόσει τιμές MSRP. Άρα προφανώς οι AMD/nVidia δεν ενδιαφέρονται γιατί με κάποιο τρόπο τους συμφέρει αυτό που γίνεται (πχ. δημιουργείται περισσότερος ντόρος ή προετοιμάζεται καλύτερα το έδαφος για να πουλήσουν σε ακόμα υψηλότερες τιμές τη νέα γενιά προϊόντων).

ps: παρένθεση αλλά μιας και είπαμε για κονσόλες, εδώ είναι που δεν μπορώ να μην σκεφτώ τη λογική (;) ορισμένων ότι παλιότερα οι Sony/Microsoft υποτίθεται πόνταραν στην πειρατεία για να αυξήσουν τα μερίδιά τους και τα εκάστοτε leaks ήταν υπό τις ευλογίες τους. Τώρα πως γίνεται να ισχύει αυτό όταν το hardware πωλείται σχεδόν κάτω του κόστους σε τιμή MSRP και το μεγάλο έσοδο ήταν/είναι τα παιχνίδια ή οι υπηρεσίες (αμφότερα ασύμβατα με την πειρατεία), αυτό είναι κάτι που καλείται να εξηγήσει ο ιστορικός του μέλλοντος.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας ακόμα για "νορμάλ" τιμη τον 5900x σκέφτομαι να πάρω τα παρακάτω προς το παρόν:

https://www.skroutz.gr/s/24027048/MSI-MAG-B550-Tomahawk.html

https://www.skroutz.gr/s/24389419/Crucial-Ballistix-Black-64GB-DDR4-3600MHz-BL2K32G36C16U4B.html

Οι παραπάνω μνήμες θα είναι ΟΚ και για gaming;

Επίσης ήμουν ανάμεσα σε Tomahawk & Asus ROG Strix B550-F και αν και είδα κάποια ωραία extras της ASUS μου φάνηκε πως καλύτερη επιλογή είναι η Tomahawk..

Και κάτι last γιατί δεν το έχω. Σε CPU Cooler καμία πρόταση;

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Tomahawk είναι δοκιμασμένη και σίγουρο vfm. Οι 3600C16 θεωρώ πως είναι μια χαρά για gaming, αν και φαντάζομαι για να μιλάς για 64GB λογικά θα έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Για cooler, παραδοσιακά παίρνω Noctua, αλλά για το νέο PC μάλλον θα πάω προς τον Be Quiet Dark Rock Pro 4 έτσι για αλλαγή και επειδή παίρνει καλές κριτικές από παντού. Διαφορετικά Noctua NH-D15, λογικά με δύο ανεμιστήρες για push-pull, εννοείται ελεγχόμενους από fan controller (μου έχει περισσέψει ένας NZXT Sentry 3 που έχει κουμπωμένα κάπου 7-8 fans).

Τα παραπάνω όμως είναι για 5600X που έχει αρκετά χαμηλότερο TDP από τον 5900 (65W vs 105W, ενώ ο τελευταίος μπορεί να πιάσει ακόμα και διπλάσιο peak) και με τη λογική ότι γενικά δεν έχω σκοπό να του κάνω εκτεταμένο overclocking ή κάτι αντίστοιχο (η Tomahawk δεν είναι ιδανική για τέτοιες δουλειές ούτως ή άλλως).

Κάποια στιγμή από περιέργεια κοίταξα τον Kraken Z73 αλλά μετά είδα και την τιμή, οπότε πήγα πάσο. Αυτή τη στιγμή τρέχει αξιοπρεπές Black Friday deal για τον Z63 στο Amazon (180 λίρες).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

δεν ειναι προτιμοτερο 4χ16 αντι για 2χ32? αυτο δεν εχουμε δει απο τα τελευταια reviews?

Όχι, δεν είδαμε αυτό.

3 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Περιμένοντας ακόμα για "νορμάλ" τιμη τον 5900x σκέφτομαι να πάρω τα παρακάτω προς το παρόν:

https://www.skroutz.gr/s/24027048/MSI-MAG-B550-Tomahawk.html

https://www.skroutz.gr/s/24389419/Crucial-Ballistix-Black-64GB-DDR4-3600MHz-BL2K32G36C16U4B.html

Οι παραπάνω μνήμες θα είναι ΟΚ και για gaming;

Επίσης ήμουν ανάμεσα σε Tomahawk & Asus ROG Strix B550-F και αν και είδα κάποια ωραία extras της ASUS μου φάνηκε πως καλύτερη επιλογή είναι η Tomahawk..

Και κάτι last γιατί δεν το έχω. Σε CPU Cooler καμία πρόταση;

Thanks!

Καλές επιλογές.

Οι μνήμες πρέπει να είναι Micron Rev B. dual rank. Πολύ δυνατές (καλύτερες από Rev E.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλά για στους 5000 εγώ δεν δίνω 300+ για 6/12 cpu που να χτυπιέται η Lisa. Αυτό είναι θέμα ιδεολογίας. Δηλαδή καταλήξαμε να είναι πιο value οι intel, ε εντάξει. Αν βγει κάνας 5600 στα 200 το συζητάμε..
Υ.Γ. Εντωμεταξύ οι 3000 ανεβαίνουν, αντί να πέφτουν..

Μα ακριβώς γι αυτό τον λόγο δεν πέφτουν. Πονηρή ο πολιτική της AMD αλλά και των καταστημάτων. Βάζουμε υψηλές τιμές στα νέα προϊόντα για να πάρουμε τα λεφτά από τους "άρρωστους". Όσα πάρουμε. Χαμένοι δεν θα είμαστε.

Οι υπόλοιποι (οι πολλοί) θα αντιδράσουν. Οπότε τι κάνουμε?

Αυξάνουμε την τιμή και στα προηγούμενα μοντέλα.

Ε θα πούμε δε βαριέσαι για 20-30-40-50 ευρώ παραπάνω θα πάω στο προηγούμενο, από το να πάω και να τα σκάσω και να δώσω μια περιουσία για το νέο προϊόν. Και μας τα αρπάζουν και διώχνουν το απόθεμα.

Και τι άλλο γίνεται? Όταν πέσουν κάποια στιγμή οι τιμές των νέων προϊόντων πουλάμε το παλιό που είχαμε αγοράει γιατί οι τιμές των νέων ήταν ακριβές και αγοράζουμε το νέο σε πιο λογική τιμή. 

Οπότε τι προκύπτει? Και βγαίνουμε ζημιωμένοι λόγο της πώλησης σε χαμηλότερη τιμή και λόγω της αγοράς του νέου σε λογικότερη τιμή αλλά όχι φυσικά στην τιμή που είχαμε αγοράσει το παλιό.

Άρα? Κερδισμένη η AMD και τα καταστήματα και ζημιωμένοι εμείς γιατί εν τέλει αγοράζουμε και τα δύο προϊόντα (νέο και παλιό) σε υψηλότερη τιμή από ότι πρέπει.

Συνυπολόγισε το γεγονός των πολύ ακριβώς νέων μητρικών, που τουλάχιστον στις μητρικές amd, γίνεται για πρώτη φορά με αποτέλεσμα το πακέτο μητρική-επεξερηαστής να εκτινάσσεται σε δυσθεώρητα ύψη.

Όχι τίποτε άλλο αλλά όλα αυτά εν μέσω COVID που έχει καταστρέψει τα νοικοκυριά και θα γίνεται όλο και δυσκολότερη για τους ανθρώπους ή τις εταιρίες που έχουν πραγματικά ανάγκη ένα νέο δυνατό(τερο) προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φώναζα για τις τιμές των μητρικών από την 3η γενιά threadripper. Και έπαιρνα σαν αντίλογο μητρικές της asrock, που έκαναν μόνο 400 ευρώ. Δεν είναι τωρινό το πρόβλημα, είναι η 2η φορά που συμβαίνει (και φοβάμαι παγιώθηκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nzeppos είπε

Η Tomahawk είναι δοκιμασμένη και σίγουρο vfm. Οι 3600C16 θεωρώ πως είναι μια χαρά για gaming, αν και φαντάζομαι για να μιλάς για 64GB λογικά θα έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις.

Για cooler, παραδοσιακά παίρνω Noctua, αλλά για το νέο PC μάλλον θα πάω προς τον Be Quiet Dark Rock Pro 4 έτσι για αλλαγή και επειδή παίρνει καλές κριτικές από παντού. Διαφορετικά Noctua NH-D15, λογικά με δύο ανεμιστήρες για push-pull, εννοείται ελεγχόμενους από fan controller (μου έχει περισσέψει ένας NZXT Sentry 3 που έχει κουμπωμένα κάπου 7-8 fans).

Τα παραπάνω όμως είναι για 5600X που έχει αρκετά χαμηλότερο TDP από τον 5900 (65W vs 105W, ενώ ο τελευταίος μπορεί να πιάσει ακόμα και διπλάσιο peak) και με τη λογική ότι γενικά δεν έχω σκοπό να του κάνω εκτεταμένο overclocking ή κάτι αντίστοιχο (η Tomahawk δεν είναι ιδανική για τέτοιες δουλειές ούτως ή άλλως).

Κάποια στιγμή από περιέργεια κοίταξα τον Kraken Z73 αλλά μετά είδα και την τιμή, οπότε πήγα πάσο. Αυτή τη στιγμή τρέχει αξιοπρεπές Black Friday deal για τον Z63 στο Amazon (180 λίρες).

Για ψύκτρα θα έλεγα αυτή: https://www.skroutz.gr/s/19983369/Scythe-Fuma-2.html? αλλά αφου θέλεις να διαθέσεις παραπάνω θα κοίταγα και υδρόψυξη:https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html? ή την 280: https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...