Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, greg4 είπε

Εγώ γιατί δεν τον βρίσκω καν στο Msystems? :)

Έχω παραγγείλει και εγώ το επεξεργαστή από το συγκεκριμένο κατάστημα και απο την Τρίτη που έχει αποσταλεί έχει κολλήσει σε κούριερ  +την Παρασκευή μου τηλεφώνησαν  ότι μάλλον έχουν πακετάρει λάθος επεξεργαστή στην συσκευασία 😂

Επεξ/σία από ICE-T
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, petasis είπε

Μιας και δεν το σχολίασε κανείς, το κουτί του 5950X είναι πολύ φτωχό (και για μένα ακατάλληλο). Είναι ένα απλό (άδειο) κουτί από λεπτό χαρτόνι. Σε σχέση με τους threadripper, καμία σχέση.

Καλοδούλευτος.

Ευχαριστω. Αυτο και εμενα με παρεξενεψε. Πολυ αδειο το κουτι. Τουλςχιστον ας δινανε μικρο κουτι. Δεν υπηρχε λογος να εχει τοσο μεγαλο κουτι αφου δεν βαλανε τιποτα αλλο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, soctap είπε

Παιδια τι θερμοκρασιες ανεβαζουν οι καινουργιοι ryzen σε σχεση με την σειρα Zen 2;

Αν εξαιρέσεις τον 5800x σε all core load που έχει πολύ υψηλά boost clocks. όλοι οι άλλοι είναι στα ίδια ή ελάχιστα παραπάνω.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιμές στην Ιταλία.

 

 

 

Modello SEP (EURO) PREZZO FINALE (EURO) SEP  (DOLLARI)
Ryzen 9 5950X 689€ + IVA 840,58€ 799$ + IVA
Ryzen 9 5900X 469€ + IVA 572,18€ 549$ + IVA
Ryzen 7 5800X 389€ + IVA 474,58€ 449$ + IVA
Ryzen 5 5600X 259€ + IVA 315,98€ 299$ + IVA

 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Εχω B450 tomahawk max με 3800Χ. Η Β450 Θα πάει σε δεύτερο σύστημα. Μέχρι 200E τι να βάλω. Κοιτούσα για Β550  tomahawk max η asus Rog Strig B550 F Gaming 

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτές τις δύο κοιτάω, μιας και αν δεν κάνω λάθος είναι ίσως τα δύο δημοφιλέστερα μοντέλα Β550. Υπάρχουν διάφορα συγκριτικά που δεν καταλήγουν σε κάποια ξεκάθαρο φαβορί και μάλλον η τελική απόφαση έχει να κάνει περισσότερο με τις απαιτήσεις του χρήστη. Πχ. την Tomahawk πολλοί την επιλέγουν έναντι της Rog Strix λόγω του front USB-C port ή των περισσότερων fan headers και thermal sensors. Αντίστοιχα άλλοι προτιμούν την Asus επειδή έχει συνολικά περισσότερα USB 3.0 ports, ένα περισσότερο PCI-E slot και νομίζω είναι πιο εύκολη στο overclocking.

Εγώ έχω ήδη επιλέξει την Tomahawk αλλά περιμένω πρώτα να δω τι θα γίνει με τον 5600Χ πριν την παραγγείλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nick0lis είπε

Τιμές στην Ιταλία.

Modello SEP (EURO) PREZZO FINALE (EURO) SEP  (DOLLARI)
Ryzen 9 5950X 689€ + IVA 840,58€ 799$ + IVA
Ryzen 9 5900X 469€ + IVA 572,18€ 549$ + IVA
Ryzen 7 5800X 389€ + IVA 474,58€ 449$ + IVA
Ryzen 5 5600X 259€ + IVA 315,98€ 299$ + IVA

Πολύ καλή η τιμή του 5800x (περνάω τα ψυχολογικά μου, ν' αγοράσω ή να μην αγοράσω;).

Όπως είπε, βέβαια, και ο συμφορουμίτης, αυτά στην Ιταλία.

Στην Ελλάδα, απαιτείται και κάνα χωραφάκι ή χρυσό δόντι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω κάνει την εξής εκτίμηση, η σειρά 5χχχ κατά μέσο όρο έχει ένα 10% αύξηση επιδόσεων στην παραγωγικότητα σε σύγκριση με την σειρά 3χχχ και ένα 30% στα παιχνίδια. Η έλλειψη όμως τιμολογιακά στέλνει την σειρά πέντε σε δυσανάλογη σύγκριση σχεδόν διπλάσια τιμή. Αν παίζεις παιχνίδια και θες και το τελευταίο καρέ θα πληρώσεις την σειρά πέντε, αν χρειάζεσαι δυνατό παραγωγικό υπολογιστή κάτι καλύτερο απο τον 3900Χ-ΧΤ δεν βλέπω.

Τέλος του χρόνου θα έρθουν περισσότεροι επεξεργαστές κατα τα γραφόμενα των αναλυτών μαζί και η σειρά 5000 με ενσωματωμένα γραφικά για σταθερούς θα μεγαλώσουν κάπως οι επιλογές θα χαμηλώσουν και οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Προσωπικά έχω κάνει την εξής εκτίμηση, η σειρά 5χχχ κατά μέσο όρο έχει ένα 10% αύξηση επιδόσεων στην παραγωγικότητα σε σύγκριση με την σειρά 3χχχ και ένα 30% στα παιχνίδια. Η έλλειψη όμως τιμολογιακά στέλνει την σειρά πέντε σε δυσανάλογη σύγκριση σχεδόν διπλάσια τιμή. Αν παίζεις παιχνίδια και θες και το τελευταίο καρέ θα πληρώσεις την σειρά πέντε, αν χρειάζεσαι δυνατό παραγωγικό υπολογιστή κάτι καλύτερο απο τον 3900Χ-ΧΤ δεν βλέπω.

Τέλος του χρόνου θα έρθουν περισσότεροι επεξεργαστές κατα τα γραφόμενα των αναλυτών μαζί και η σειρά 5000 με ενσωματωμένα γραφικά για σταθερούς θα μεγαλώσουν κάπως οι επιλογές θα χαμηλώσουν και οι τιμές.

Το 30 % που το είδες και κατά μέσο όρο μάλιστα , τι συγκρίνεις 3100 με 5950 ; 

Με gpu δύναμης 2080ti που και  είναι υπερβολή για 1080  βλέπω ένα 18 - 20 στο καλύτερο σενάριο αύξησης που είναι το farcry στα 1080. 

Από εκεί και πέρα βλέπω 5-10% και 15% σε μικρές αναλύσεις 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Πολύ καλή η τιμή του 5800x (περνάω τα ψυχολογικά μου, ν' αγοράσω ή να μην αγοράσω;).

Όπως είπε, βέβαια, και ο συμφορουμίτης, αυτά στην Ιταλία.

Στην Ελλάδα, απαιτείται και κάνα χωραφάκι ή χρυσό δόντι μαζί.

ετσι ακριβως φιλε αλλα αν αγοραζουν σαν μανιακοι καλα κανουν και μας βαρανε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hondakkias31 είπε

ετσι ακριβως φιλε αλλα αν αγοραζουν σαν μανιακοι καλα κανουν και μας βαρανε

Οσο η Kινέζα βλέπει πως ότι και να βγάλει - όποτε κι αν το βγάλει - η πλειοψηφία των φανς θα προσπαθήσει να δώσει όσο-όσο την προηγούμενη για να αγοράσει την επόμενη cpu, δεν υπάρχει σωτηρία. Η μειοψηφία που κρατάει τον παλιότερο επεξεργαστή γιατί ουσιαστικά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο δεν αρκεί. Μα είναι προφανές ότι αγορά 4 (5 θα έλεγα) cpus σε 3 χρόνια είναι επιεικώς "υπερβολή" και καμμία χρήση του υπολογιστή δεν το δικαιολογεί .

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Eloy είπε

Οσο η Kινέζα βλέπει πως ότι και να βγάλει - όποτε κι αν το βγάλει - η πλειοψηφία των φανς θα προσπαθήσει να δώσει όσο-όσο την προηγούμενη για να αγοράσει την επόμενη cpu, δεν υπάρχει σωτηρία. Η μειοψηφία που κρατάει τον παλιότερο επεξεργαστή γιατί ουσιαστικά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο δεν αρκεί. Μα είναι προφανές ότι αγορά 4 (5 θα έλεγα) cpus σε 3 χρόνια είναι επιεικώς "υπερβολή" και καμμία χρήση του υπολογιστή δεν το δικαιολογεί .

Ναι μεν αλλά.....

Εγώ ανήκω στην κατηγορία που δεν αγοράζει κάτι που θεωρεί ότι είναι overpriced για λόγους ιδεολογίας και δεν μου αρέσει καθόλου που τα τελευταία χρόνια όλοι αγοράζουν σε τόσο ακριβές τιμές και δεν κάνουν λίγο υπομονή. Με αυτό που γίνεται είναι σίγουρο ότι οι εταιρείες θα αποφασίσουν να πουλάνε όλο και ακριβότερα αφού οι αποφάσεις παίρνονται με αποκλειστικό κριτήριο το κέρδος.

Όμως η αναβάθμιση του CPU (ακόμα και κάθε χρόνο) κατά τη γνώμη μου είναι δικαιολογημένη. Εσύ αντιμετωπίζεις το PC σαν ένα εργαλείο που το χρησιμοποιείς για να κάνεις κάτι και θεωρείς σωστά ότι και το προηγούμενο μοντέλο είναι αρκετό.

Εγώ, όπως υποθέτω και πολλοί άλλοι, αντιμετωπίζουμε το ίδιο το PC σαν hobby. Προσωπικά ανυπομονώ να δω αναλυτικά τις καινοτομίες της νέας γενιάς και να βρω τα πλεονεκτήματα και τις αδυναμίες της.

Το να λες σε κάποιον ότι αδικαιολόγητα ξοδεύει λεφτά για το hobby του δεν έχει λογική, είναι σαν να λες σε αυτόν που του αρέσει να πετάει μοντέλα αεροπλάνων ότι άδικα το αγόρασε αφού θα μπορούσε να παίξει και με ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο ή ένα simulation ή να μην παίξει και καθόλου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δε πληρώνω παραπάνω Όχι από ιδεολογία, αλλά από αφραγκια.

Θελω να πω πως αν ήμουν παραπάνω άνετος θα το σκεφτόμουν λιγότερο τα 100+ και θα το χαιρόμουν μια ώρα νωρίτερα.

Και αυτό πιστεύω ότι ισχύει στους περισσότερους και το Ρίχνουμε σε ιδεολογία για δικαιολογία :p

 

 

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...