Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυνατα cpus και ο 5600g και ο 5700g ακομη και με ξεχωριστη καρτα γραφικων πανε νερο ,δηλαδη μια χαρα θα ηταν με μια 3060/6600ΧΤ ισως και με καλυτερες καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Herald είπε

Αμα παίζει dota 2 4k @ 60fps τον χτυπάω. Η uhd750 βγάζει ~35@1080p. 

Υπάρχει πιθανότητα να το καταφέρνει ο 5700g? 

Η igpu είναι απογοήτευση tbh. Περίπου στα ίδια με 3400g που δε το λες και εξέλιξη. Με τους zen4 θα δούμε καλό bump με RDNA2 και DDR5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ilos είπε

Η igpu είναι απογοήτευση tbh. Περίπου στα ίδια με 3400g που δε το λες και εξέλιξη. Με τους zen4 θα δούμε καλό bump με RDNA2 και DDR5.

Tα γραφικα ειναι ακριβως ιδια με τον 4600/4650G. Ακριβως τις ιδιες επιδοσεις εχουνε με τα ενσωματωμενα, μονο σαν CPU ειναι ανωτερος ο 5600G.
Το ιδιο ισχυει για 4700G/5700G. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Tα γραφικα ειναι ακριβως ιδια με τον 4600/4650G. Ακριβως τις ιδιες επιδοσεις εχουνε με τα ενσωματωμενα, μονο σαν CPU ειναι ανωτερος ο 5600G.
Το ιδιο ισχυει για 4700G/5700G. 

Πότε θα κάνεις review στο κανάλι σου στο youtube; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Όποτε τον πιάσω στα χέρια μου; 😅

Προφανώς😁. Ελπίζω να γίνει σύντομα κάνεις πολύ αναλυτικά reviews 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Προφανώς😁. Ελπίζω να γίνει σύντομα κάνεις πολύ αναλυτικά reviews 👍

Ναι απλώς δεν παίζει να τον αγοράσω, μιας και δεν μου χρειάζεται. Αν τον πάρει φίλος/γνωστός ή μου τον δανείσει κάποιος, τότε μόνο θα γίνει review. 
Ο PR της AMD στα Βαλκάνια είναι ίσως ο χειρότερος άνθρωπος που έχω γνωρίσει σε αυτήν την δουλειά και δεν ενδιαφέρεται καν για τα μεγάλα κανάλια και reviewers, οπότε δεν υπάρχει καμία ελπίδα από εκεί. 

Αυτό που ίιιισως να γίνει, είναι αν με πάρουνε στο TechPowerUp, που έχω στείλει CV για την θέση του MOBO/RAM reviewer, να μου δώσουν/δανείσουν έναν από τους δικούς τους. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ilos είπε

Η igpu είναι απογοήτευση tbh. Περίπου στα ίδια με 3400g που δε το λες και εξέλιξη. Με τους zen4 θα δούμε καλό bump με RDNA2 και DDR5.

Τεχνικά ο 5700G έχει πολύ εξελιγμένη iGPU σε σχέση με τον 3400G, από το review στο computerbase.de ο 5700G με 8x CUs είναι 16% ταχύτερος από τον 3400G με 11x CUs.  Αλλά ναι αν το πάρεις σαν απλές επιδόσεις,  από τον 3400G και μετά λόγο μηδενικού ανταγωνισμού από την Intel σε iGPU η AMD πηγαίνει με χειρόφρενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ενώ ο 5600g είναι ok-ish, ο 5700g δε μου κάθεται καλά. Σαν gaming cpu είναι πιο κοντά σε 3700x παρά σε 5600x και είναι ακριβότερος και από τους 2. Σε productivity είναι καλύτερος από 5600x και στα ίδια περίπου με 3700x. Και όλα αυτά χωρίς να έχεις pcie gen 4 και 16x lanes για gpu που έχουν οι άλλοι 2. Λογικά 8 pcie gen 3 lanes θα κόβουν κάπως τις high end κάρτες.

Tbh αντί να πάρω 5700g και να περιμένω να πέσουν οι κάρτες θα έπαιρνα έναν 10600k/10700k.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τεχνικά ο 5700G έχει πολύ εξελιγμένη iGPU σε σχέση με τον 3400G, από το review στο computerbase.de ο 5700G με 8x CUs είναι 16% ταχύτερος από τον 3400G με 11x CUs.

Επαναλαμβάνω, ίδια iGPU με τους περσινούς έχουν... Γιατί φέτος είναι το θαύμα της τεχνολογίας, ενώ πέρυσι ήταν "ακόμα μια Vega, άντε να περιμένουμε την RDNA να δούμε άσπρη μέρα"; 

Επίσης σιγά την εξέλιξη! Ίδια ακριβώς Vega είναι με αυτήν που ξέραμε τόσα χρόνια, με κάτι μικροβελτιώσεις στους encoders και φυσικά το die shrink. Τo clockspeed είναι που κάνει την διαφορά, όπως και οι ανεβασμένες μνήμες (για όσους τρέχουν 3600++). Έχοντας πιάσει και 3200G με 8 CU. O 3200G πχ με OC στα 1700ΜΗz είναι κάπου 20% πάνω από τον 4650G που έχει 6 CU στα 1900MHz. 

Btw γιατί δεν έχω δει σχεδόν πουθενά σύγκριση με 4XXXG; Έψαξα 4-5 reviews, όλα μόνο με 3200/3400G συγκρίνουν, εκτός από το Tom's που έχει τον R7 Pro 4750, ο οποίος έχει ένα μικρό performance hit σε σχέση με τον κανονικό. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Btw γιατί δεν έχω δει σχεδόν πουθενά σύγκριση με 4XXXG; Έψαξα 4-5 reviews, όλα μόνο με 3200/3400G συγκρίνουν, εκτός από το Tom's που έχει τον R7 Pro 4750, ο οποίος έχει ένα μικρό performance hit σε σχέση με τον κανονικό. 

Είναι της μόδας φέτος να συγκρίνουν με δύο γενιές πίσω. Δεν βλέπεις τι γίνεται στις gpu; Συγκρίνουν τις 3060/6600ΧΤ με την 1060 αντί για τις 2060/5600ΧΤ για να μη φανεί η ξεφτίλα τους. Άντε του χρόνου να συγκρίνουν με την 960 να φαίνεται ακόμη μεγαλύτερη διαφορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Είναι της μόδας φέτος να συγκρίνουν με δύο γενιές πίσω. Δεν βλέπεις τι γίνεται στις gpu; Συγκρίνουν τις 3060/6600ΧΤ με την 1060 αντί για τις 2060/5600ΧΤ για να μη φανεί η ξεφτίλα τους. Άντε του χρόνου να συγκρίνουν με την 960 να φαίνεται ακόμη μεγαλύτερη διαφορά :P

Ειλικρινά, όταν όλα τα site και κανάλια είχανε καλύψει τους 4ΧΧΧ,  το γεγονός ότι φέτος βρήκανε μόνο 3400G για να κάνουν συγκρίσεις, το θεωρώ τουλάχιστον ύποπτο και μάλλον καθοδηγούμενο. 

Βλέπω όλοι να έχουν ενθουσιαστεί για τους 5ΧΧΧ ακόμα και στο δικό μου community και αυτό που τους ενθουσιάζει είναι τα... γραφικά! Το ότι είναι πιο γρήγοροι από Zen 2, το οποίο είναι τρελή βελτίωση (και η πραγματική βελτίωση) σε CPU κομμάτι του ΑPU*, λίγοι το σχολιάζουν.

Εγώ πάντως είμαι απογοητευμένος. Ναι μπορεί να πάρουμε καλύτερο CPU, αλλά δεν νομίζω να το πάρουμε τζάμπα, σύμφωνα με αυτά που μας έχει δείξει η AMD. Θα μπορούσε να βάλει RDNA, την τεχνολογία την έχει χρόνο τώρα το λιγότερο. Μάλλον δεν βλέπει λόγο όμως, μιας και ο ανταγωνισμός είναι κάτι irrelevant πλέον GT 1030 και τα ενσωματωμένα της IntΑΧΑΧΑΧΑ. 

* Εν συγκρίση πάντα με την αναλογία επιδόσεων μεταξύ 4ΧΧΧ/3ΧΧΧ, (15% ανώτεροι οι 3ΧΧΧ, σύμφωνα με δεδομένα μου)

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...