Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Επαναλαμβάνω, ίδια iGPU με τους περσινούς έχουν... Γιατί φέτος είναι το θαύμα της τεχνολογίας, ενώ πέρυσι ήταν "ακόμα μια Vega, άντε να περιμένουμε την RDNA να δούμε άσπρη μέρα"; 

Επίσης σιγά την εξέλιξη! Ίδια ακριβώς Vega είναι με αυτήν που ξέραμε τόσα χρόνια, με κάτι μικροβελτιώσεις στους encoders και φυσικά το die shrink. Τo clockspeed είναι που κάνει την διαφορά, όπως και οι ανεβασμένες μνήμες (για όσους τρέχουν 3600++). Έχοντας πιάσει και 3200G με 8 CU. O 3200G πχ με OC στα 1700ΜΗz είναι κάπου 20% πάνω από τον 4650G που έχει 6 CU στα 1900MHz. 

Btw γιατί δεν έχω δει σχεδόν πουθενά σύγκριση με 4XXXG; Έψαξα 4-5 reviews, όλα μόνο με 3200/3400G συγκρίνουν, εκτός από το Tom's που έχει τον R7 Pro 4750, ο οποίος έχει ένα μικρό performance hit σε σχέση με τον κανονικό. 

Η σύγκριση ήταν με τον 3400G, και ναι VEGA είναι η αρχιτεκτονική αλλά από τον 3400G μέχρι και τον 5700G έχουμε αρκετές επιμέρους αλλαγές μέσα στο GPU που έχει επιφέρει μεγάλες επιδόσεις ανά CU.

Κανείς δεν είπε ότι φέτος είναι θαύμα της τεχνολογίας, αλλά από τον 3400G στον 4800G έχει πολλές αλλαγές και μικρές αλλαγές από τον 4800G στον 5700G. Ίδια ακριβός GPU δεν είναι σε κανέναν από τους τρις.

Σύγκριση με τον 4000G δεν βλέπεις σε official review του 5600/5700G γιατί πολύ απλά ο 4000G δεν βγήκε ποτέ σε Retail , Officially.

4000G Series

2%20AMD%20Ryzen%20Mobile%20Tech%20Day_Ge

5000G Series

AMD%20Ryzen%205000%20Series%20Mobile%20-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ίδια ακριβός GPU δεν είναι σε κανέναν από τους τρις.

Σύμφωνα με τις διαφάνειες που παρέθεσες. 

1. Mεγαλύτερο Data Fabric.
2. Nέοι ENC/DEC (που ανέφερα πιο πάνω, δεν φαίνεται στην διαφάνεια).
3. Die shrink, optimizations στο node και στον σχεδιασμό της iGPU. Άμα το πάρουμε με δεδομένα Intel, βλέπουμε Vega++. 

Το 1. αφορά το bus μεταξύ CPU/GPU, όχι την ίδια την GPU.
Το 2. είναι όντως βελτίωση στην αρχιτεκτονική, αλλά αφορά τα παρεμφερή κομμάτια, όχι τα δομικά στοιχεία της (CU). 
Tο 3. είναι βελτιώσεις που δεν αφορούν την αρχιτεκτονική, αλλά την διαδικασία παραγωγής. Εκτός και αν μιλάμε για τα μικρά fixes που σίγουρα κάνανε, στην οποία περίπτωση θα πρέπει να θεωρούμε και τα διαφορετικά CPU revisions διαφορετικές αρχιτεκτονικές; 

Συμπερασματικά, η αρχιτεκτονική παρέμεινε ίδια και απαράλαχτη στην βάση της. Απλώς κλοκάρει καλύτερα και καταναλώνει λιγότερη ενέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τόσες μέρες και δεν έχει εμφανιστεί κανείς πανηγυρίζοντας?

https://www.guru3d.com/news-story/amd-epyc-cpus-have-a-flaw-that-exposes-the-secure-processor-under-virtualization.html

Σοβαρό δείχνει, αν και πάλι μιλάμε για physical access.

Έλα να σφίγγουν λίγο οι κ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σοβαρό δείχνει, αν και πάλι μιλάμε για physical access.

Όπως λέγαμε και με όλα τα σχετικά πριν χρόνια:

Όταν ο άλλος αλωνίζει στο server room και έχει κάνει τα rack φύλο και φτερό, το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε προβληματίζει είναι το αν θα αξιοποιήσει τα security flaws των CPU σου 😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Όπως λέγαμε και με όλα τα σχετικά πριν χρόνια:

Όταν ο άλλος αλωνίζει στο server room και έχει κάνει τα rack φύλο και φτερό, το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε προβληματίζει είναι το αν θα αξιοποιήσει τα security flaws των CPU σου 😅 

Δεν λες πάλι καλά που δεν πουλάνε ιδιαίτερα οι AMD server cpus οπότε θα είναι ασφαλή τα πάντα στους αντίστοιχους με Int...oh, wait.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Τόσες μέρες και δεν έχει εμφανιστεί κανείς πανηγυρίζοντας?

https://www.guru3d.com/news-story/amd-epyc-cpus-have-a-flaw-that-exposes-the-secure-processor-under-virtualization.html

Σοβαρό δείχνει, αν και πάλι μιλάμε για physical access.

Έλα να σφίγγουν λίγο οι κ...

Η Intel δεν έχει κάτι αντίστοιχο με το SEV. Έχει το SGX αλλά δεν είναι το ίδιο γιατί απαιτεί ειδικό προγραμματισμό ενώ το SEV είναι code agnostic. Αντίστοιχο voltage attack έχει επιτευχθεί και στο SGX.

Ουσιαστικά μιλάμε για την "ανάγκη" να τρέχει ο κώδικάς σου σε ένα VM encrypted ώστε ο administrator ή όποιος έχει πρόσβαση στον Hypervisor να μη μπορεί να διαβάσει τη RAM του VM σου. Η Google πρόσφερε αυτή την υπηρεσία σαν "Google Cloud Confidential VMs", σε συνδυασμό με EPYC servers.

Το "hack" απαιτεί να έχει πειραχτεί η μητρική ώστε να ελέγχεις τις τάσεις του SP. Απαιτεί κάτι παραπάνω δηλαδή από φυσική πρόσβαση, πρέπει να είναι "πειραγμένο" το hardware από πριν.

Μόνο ένας αφελής administrator θα θεωρούσε πως ένα "Confidential VM" μπορεί να είναι 100% secure. Αν ο κώδικάς σου είναι τόσο σημαντικός που δε πρέπει με τίποτα να διαρρεύσει, δε τον τρέχεις σε VM στο cloud αλλά σε δικό σου bare metal κλειδωμένο σε δικό σου datacenter.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα λίγο από τον χρόνο σας, αλλά και από τις γνώσεις σας. Έχω παραγγείλει τον επεξεργαστεί της AMD RYZEN 5900X. Τώρα βρίσκομαι σε διαδικασία επιλογής μητρικής κάρτας. Έχω βρει κάποιες όπως:  https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550-AORUS-MASTER-rev-10#kf και https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-PRO-rev-11-12

Δεν ξέρω όμως ακριβώς τι κερδίζω και τι χάνω από την B550 και την X570, ποιες οι διαφορές και τι πρέπει να προσέξω. Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι γύρο στα 250€. Θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις.

Ασχολούμαι κυρίως με εφαρμογές γραφείου, video, gaming, και  internet. Μου αρέσουν οι επιδόσεις, αλλά δεν "σκαλίζω" ποτέ τίποτε και είμαι υποστηρικτής του plug and play. Δηλαδή αγοράζω κάτι καλό, γρήγορο, το τοποθετώ, τα κάνει όλα καλά μόνο του και τέλος. 🙂

Θα ήθελα και μια πρόταση για καλές ram. Τώρα έχω αυτές https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmr16gx4m2c3000c15-vengeance-rgb-16gb-2x8gb-ddr4-3000mhz-pc4-24000-c15-dual-kit-p-PER.574116  και σκέφτομαι αργότερα να πάω σε κάτι γρηγορότερο και σε 2 Χ 16gb. 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από exopctrela
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βιάζεσαι πολύ, περίμενε να βγουν οι νέες μητρικές με το X570S που δε θα έχει cooler στο chipset. Αν σου αρκεί το B550 (πχ B550 Tomahawk είναι μια χαρά μητρική στα 140 ευρώ) τότε προχώρα.

Οι διαφορές είναι κυρίως στα πιο πολλά pci-e nvme που μπορείς να έχεις στο X570.

https://wccftech.com/msi-meg-x570s-unify-x-max-motherboard-achieves-2-55-ghz-fclk-on-air-2-85-ghz-fclk-on-ln2-with-amd-ryzen-5000g-apu/

 

Είμαι περίεργος αν το X570S διορθώνει και το πρόβλημα με τη χαμηλότερη απόδοση του SATA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, malakudi είπε

Αν δε βιάζεσαι πολύ, περίμενε να βγουν οι νέες μητρικές με το X570S που δε θα έχει cooler στο chipset. Αν σου αρκεί το B550 (πχ B550 Tomahawk είναι μια χαρά μητρική στα 140 ευρώ) τότε προχώρα.

Οι διαφορές είναι κυρίως στα πιο πολλά pci-e nvme που μπορείς να έχεις στο X570.

https://wccftech.com/msi-meg-x570s-unify-x-max-motherboard-achieves-2-55-ghz-fclk-on-air-2-85-ghz-fclk-on-ln2-with-amd-ryzen-5000g-apu/

 

Είμαι περίεργος αν το X570S διορθώνει και το πρόβλημα με τη χαμηλότερη απόδοση του SATA

Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Γνωρίζουμε πότε περίπου θα κυκλοφορήσουν Ελλάδα;   

Επεξ/σία από exopctrela
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, exopctrela είπε

Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Γνωρίζουμε πότε περίπου θα κυκλοφορήσουν Ελλάδα;   

Σήμερα είναι η επίσημη κυκλοφορία τους, στην Ελλάδα λογικά θα είναι διαθέσιμα αρχές Σεπτέμβρη το αργότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

Είμαι περίεργος αν το X570S διορθώνει και το πρόβλημα με τη χαμηλότερη απόδοση του SATA

Πάντως μεγάλο θέμα και αυτό, και δεν ασχολείται και κανείς. 12 sec να φορτώσει ένα μοντέλο από τον δίσκο στην μνήμη ο 2920Χ, 18 sec να το φορτώσει ο 5950Χ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, petasis είπε

Πάντως μεγάλο θέμα και αυτό, και δεν ασχολείται και κανείς. 12 sec να φορτώσει ένα μοντέλο από τον δίσκο στην μνήμη ο 2920Χ, 18 sec να το φορτώσει ο 5950Χ...

Μήπως αυτό έχει σχέση με το RAM bandwidth (quad channel) του 2920Χ; Αν το μοντέλο είναι σε NVME, σε πόσο φορτώνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, petasis είπε

Πάντως μεγάλο θέμα και αυτό, και δεν ασχολείται και κανείς. 12 sec να φορτώσει ένα μοντέλο από τον δίσκο στην μνήμη ο 2920Χ, 18 sec να το φορτώσει ο 5950Χ...

Το πρόβλημα με το SATA performance είναι σε μικρά operations ειδικά σε Q1. Αν και δε ξέρω το internal structure ενός model υποθέτω θα αποτελείται από πολλά MB/GB. Είναι θέμα πιο πολύ quad channel, προλαβαίνει να φορτωθεί στη μνήμη πιο γρήγορα γιατί δεν απαιτείται ιδιαίτερη επεξεργασία κατά την φόρτωση για να κάνει την διαφορά ο zen 3. Ένα workload που μου έρχεται στο μυαλό και παίζει ρόλο είναι το MAME.😁 Έχεις πάρα πολλά μικρά συμπιεσμένα αρχεία sub 16k πολλές φορές και πραγματικά εκεί κλατάρει ο SATA, Ο 1600 που είχα πχ προηγουμένως είχε αισθητή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...