Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αφού αν προσπαθήσω να πιάσω 4.6 all core, η κατανάλωση υπερβαίνει τα 130 watt, πως ακριβώς θα διατηρήσει το cooler την θερμοκρασία κάτω απο 95;

εσύ το θεωρείς φυσιολογικό να κρατήσει all core 4.6 με cooler των 25 ευρώ σε φυσιολογικές θερμοκρασίες?Τότε μάλλον όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούμε μεγαλύτερα κάτι δεν ξέρουμε και μας κοροϊδεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζεται καν static OC. Με PBO και curve optimizer χτυπάω 4.56 all core σε blender με 80-82 βαθμούς, λόγω υψηλής εσωτερικής Τ. Σε κάνα μήνα που θα έχει πάει στα φυσιολογικά το 4.6 ίσως μπορεί να το φτάσει. Το static OC δεν έχει νόημα στους zen3 και με νευριάζει που βλέπω κανάλια στο YT που έχουν και εκατοντάδες χιλιάδες subs μάλιστα, να κοπανανε κάτι καμικάζι OC του τύπου 1.42v 4.7 all core, ότι πρέπει για degrade..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Με ελάχιστα παραπάνω πας σε https://www.skroutz.gr/s/24027048/MSI-MAG-B550-Tomahawk-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Η διαφορά είναι αστεία κατά τη γνώμη μου, οπότε δώστα χωρίς σκέψη, χιλιοδοκιμασμένη.

Η λογική λέει ότι δε θα χρειαστείς νέο bios, αλλά και να το χρειαστείς δε χρειάζεσαι παλιότερης γενιάς cpu, μπορείς να κάνεις flash στην tomahawk με το usb μόνο αν δεν κάνω λάθος.

Τις σύγκρινα τις 2 και αποτι είδα η gaming plus έχει πιο πολλές θύρες USB που με βολεύει. Αποτι διαβασα η tomahawk υποστηρίζει μεγαλυτερες ταχύτητες μνήμης και ειναι καλή για OC μνήμης - κατι το οποιο δεν με ενδιαφέρει τόσο.

Γιατι πιστευεις ειναι καλύτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

εσύ το θεωρείς φυσιολογικό να κρατήσει all core 4.6 με cooler των 25 ευρώ σε φυσιολογικές θερμοκρασίες?Τότε μάλλον όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούμε μεγαλύτερα κάτι δεν ξέρουμε και μας κοροϊδεύουν.

Δεν καταλαβαίνω το υφάκι. Ξεκινάς πως το cooler έχει θέμα, εξηγώ πως το cooler αποδίδει όσο αναφέρει και μετά λες ε θες μεγαλύτερο cooler για 4.6. Χαίρω πολύ χαιρόπουλος, εγώ αναφέρω στο δικό μου τσιπάκι τι μπορώ να πιάσω με τον συγκεκριμένο συνδυασμό, τώρα και να είχα μεγαλύτερο cooler δεν θα το έτρεχα στα 4,6 all core με πάνω από 1.35 volt όταν πιάνω 1.21 με 4.5, δεν θα ανεβάσω το voltage 12% για να πιάσω 2,2% παραπάνω clock.

 

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Δεν χρειάζεται καν static OC. Με PBO και curve optimizer χτυπάω 4.56 all core σε blender με 80-82 βαθμούς, λόγω υψηλής εσωτερικής Τ. Σε κάνα μήνα που θα έχει πάει στα φυσιολογικά το 4.6 ίσως μπορεί να το φτάσει. Το static OC δεν έχει νόημα στους zen3 και με νευριάζει που βλέπω κανάλια στο YT που έχουν και εκατοντάδες χιλιάδες subs μάλιστα, να κοπανανε κάτι καμικάζι OC του τύπου 1.42v 4.7 all core, ότι πρέπει για degrade..

PBO και curve optimizer δεν απέδωσαν στην δική μου περίπτωση, ήταν απλά unstable ή πολύ χαμηλά σε απόδοση
Από την στιγμή που με 1.21 voltage πιάνω 4.5 για ποιο λόγο να μπλέξω με curve optimizer και τα γνωστά spikes σε voltage, για 0.05 ghz ή για να γράψω +5% σε κάποιο single core bench;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Δεν καταλαβαίνω το υφάκι. Ξεκινάς πως το cooler έχει θέμα, εξηγώ πως το cooler αποδίδει όσο αναφέρει και μετά λες ε θες μεγαλύτερο cooler για 4.6. Χαίρω πολύ χαιρόπουλος, εγώ αναφέρω στο δικό μου τσιπάκι τι μπορώ να πιάσω με τον συγκεκριμένο συνδυασμό, τώρα και να είχα μεγαλύτερο cooler δεν θα το έτρεχα στα 4,6 all core με πάνω από 1.35 volt όταν πιάνω 1.21 με 4.5, δεν θα ανεβάσω το voltage 12% για να πιάσω 2,2% παραπάνω clock.

 

εσυ  ποσταρεις οτι ζηταει πολλα volt και σηκωνει θερμοκρασιες οχι εγω φιλε μου,το υφος που το ειδες ?Συνεχισε τα πειραματα των ryzen 3000, μετα μην φωναζεις οτι κρεμασε το chip και δεν αποδιδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εσυ  ποσταρεις οτι ζηταει πολλα volt και σηκωνει θερμοκρασιες οχι εγω φιλε μου,το υφος που το ειδες ?Συνεχισε τα πειραματα των ryzen 3000, μετα μην φωναζεις οτι κρεμασε το chip και δεν αποδιδει.

Δεν έχω λόγο να τα συνεχίσω, έχω ήδη βρει τα optimal settings

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για το τσιπάκι, θα του μεταβιβάσω τις ανησυχίες σου. Πάντως νιώθω πολύ πιο ασφαλής με τα 4.4 ghz σε 1.13 volt από ότι θα ενιωθα με PBO, curve optimizer, AUTO OC κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, hln3 είπε

Πάντως νιώθω πολύ πιο ασφαλής με τα 4.4 ghz σε 1.13 volt από ότι θα ενιωθα με PBO, curve optimizer, AUTO OC κτλ

Γιατί; Αν αφήσεις voltage auto και scalar auto, και παίξεις με PBO, CO, AutoOC, το chip θα είναι με τα FIT Voltages, δεν υπάρχει κίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί; Αν αφήσεις voltage auto και scalar auto, και παίξεις με PBO, CO, AutoOC, το chip θα είναι με τα FIT Voltages, δεν υπάρχει κίνδυνος.

Τα οποία όμως είναι πολύ υψηλότερα από 1.13, με αποτέλεσμα και οι θερμοκρασίες να ανεβαινουν κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hln3 είπε

Τα οποία όμως είναι πολύ υψηλότερα από 1.13, με αποτέλεσμα και οι θερμοκρασίες να ανεβαινουν κ.ο.κ

ε και πάλι, υπάρχει το thermal limit, πάλι δεν υπάρχει κίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, hln3 said:

Τα οποία όμως είναι πολύ υψηλότερα από 1.13, με αποτέλεσμα και οι θερμοκρασίες να ανεβαινουν κ.ο.κ

Το FIT ξέρει τι voltage να δώσει ανάλογα το φορτίο και την θερμοκρασία

Τρέξε Y-Cruncher ντάλα καλοκαίρι και θα δείς το CPU σου να έχει κάτω απο 1.1V (μη σου πώ 1.087) οπότε οχι.. το 1.13 δεν είναι και τόσο "safe" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To fix 1.13 ειναι χειροτερο απο το auto. Ουσιαστικα σε idle αντι να εχεις κατω απο 0.9 εχεις σταθερα 1.13

Σε auto δεν προκειται να δειτε ποτε degredation τουλαχιστον σε ρεαλιστικο διαστημα που καποιος κραταει εναν επεξεργαστη. Ας χτυπαει και 1.4 , ξερει ποτε θα βαρεσει και σε ποιο φορτιο. 

Το οτι καποιοι πιστευουν οτι γνωριζουν περισσοτερα απο του engineers της amd ειναι λιγο αστειο 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hln3 Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή σου δεν είναι καλές, τα 130 watt που λες ότι φτάνει ο επεξεργαστής δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για να τις δικαιολογούν.

Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να φταίει το συγκεκριμένο CPU αλλά πιο πιθανό είναι να φταίει ο συνδυασμός pc case (και το σημείο που βρίσκεται) + cpu cooler + case fans + airflow direction.

Οι κακές θερμοκρασίες σου έχουν δημιουργήσει και κάποιες λάθος εντυπώσεις για το vcore. Πραγματικά για καθημερινή χρήση δεν υπάρχει κανένας λόγος να δουλεύεις κάτω από 1.28v, η κατανάλωση είναι ασήμαντη. Επίσης δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι που έχουν γνώσεις και εμπειρία από OC έχουν καταλήξει σε fine tuning του PBO με CO και όχι σε static. Ουσιαστικά το static OC πλέον είναι για αυτούς που κάνουν rendering και αυτούς που τους έχουν τύχει ιδιαίτερα καλά chip.

Μην κρίνεις τις επιδόσεις του επεξεργαστή από τα Mhz να κάνεις πάντα benchmark. Εγώ δεν πιστεύω ότι σου έχει τύχει τόσο καλό bin ώστε να έχεις το 98% των επιδόσεων με 1.13v @4.4Ghz. Αν φτιάξεις το θέμα με την ψύξη του CPU θα με ενδιέφερε πολύ να δω τρία non avx ST ή gaming benchmark από το σύστημα σου (1.13v / stock / PBO, CO, AutoOC), σίγουρα κάποιος από τους δύο μας θα εκπλαγεί από τα αποτελέσματα.

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

To fix 1.13 ειναι χειροτερο απο το auto. Ουσιαστικα σε idle αντι να εχεις κατω απο 0.9 εχεις σταθερα 1.13

Συμφωνώ ότι είναι χειρότερο αλλά όχι για την διαφορά των 2-3 watt σε idle. Το fix 1.13 είναι χειρότερο γιατί χάνεις πολύ ταχύτητα σε ST που είναι το πιο σημαντικό πράγμα με διαφορά για καθημερινή χρήση.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hln3 είπε

Αφού αν προσπαθήσω να πιάσω 4.6 all core, η κατανάλωση υπερβαίνει τα 130 watt, πως ακριβώς θα διατηρήσει το cooler την θερμοκρασία κάτω απο 95;

Υπάρχουν και χειρότερα. Δες παρακάτω ένα CPU των 300 Watt. VR VOUT(undervolted) η πραγματική τάση στο CPU και αντίστοιχα ισχύς εξόδου το Power(POUT). Μετρήσεις από VRM(πιο accurate σε OC).

h265(AVX2) FAST με ultralight NLmeans noise reduction. Το τελευταίο βέβαια κόβει κάμποση κατανάλωση, αλλά δίνει καλή συμπίεση/ποιότητα. Αληθινά προγράμματα για αληθινές ανάγκες.

1337042649_10900Ktranscoding.png.4550ffb73dab691f3341528ffc641eed.png

Με αυτά που λέει ο leros2004 και το youtube πάντως προβληματίζομαι μήπως μου έδωσαν καμιά κινέζικη μούφα. Που είναι τα 300watt που πλήρωσα; :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

πλέμπο 1080p-fast encoding, σιγά τα αυγά..

H265 fast δες πόση ώρα(ώρες) παίρνει.

Έχω δοκιμάσει και με slow. Ίδια κατάσταση που παίρνει περισσότερη ώρα και καταλήγει σε μεγαλύτερο μέγεθος παραδόξως (δοκίμασέ το σε όποια ταινία θες).

Χωρίς denoise πάω στα 160watt. Και πάλι καμία σχέση με ό,τι χαζομάρα έχω διαβάσει για 200+ Watt. Αντίθετα διαβάζω εδώ μέσα πράγματα από τελικούς χρήστες για τα ryzen που είναι ακριβώς αντίθετα με βάση τα reviews στο net. Δεν ξέρω γιατί...

Πάντως τα 14nm intel είναι πάγος με undervolt και έστω και 100Mhz downclock. Πόσω μάλλον όταν δουλεύουν στα 800Mhz idle με έως και 0,67 τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...