Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνεις ram ΟC σε μηχάνημα που το χρησιμοποιείς για video editing; Δεν είναι καλύτερα XMP για σιγουριά; Άλλωστε πόσο δίνει στο video editing η ram; Και δεν εννοώ 2-3% ξέρω 'γω, αλλά κάτι πιο ουσιαστικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Θα κάνεις ram ΟC σε μηχάνημα που το χρησιμοποιείς για video editing; Δεν είναι καλύτερα XMP για σιγουριά; Άλλωστε πόσο δίνει στο video editing η ram; Και δεν εννοώ 2-3% ξέρω 'γω, αλλά κάτι πιο ουσιαστικό..

Heheh... και είναι 3826MHz παρακαλώ, γιατί BCLK OC. Όσο για το πόσο βοηθάει, σε φίλτρα πάρα πολύ, ειδικά αν παίζεις με Noise Reduction κτλ, όπως επίσης βοηθάει τρομερά και σε Photoshop/GIMP όπως έχω παρατηρήσει. Not sure αν είναι απλώς το memory OC, ή αν το κύριο performance increase οφείλεται στο αυξημένο IF. 
 image.png.97acd4dde2795ba15ad54d43d4cb47e2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα vddg δεν πρέπει να είναι 50mV κάτω από το vSOC;;

Δεν τα έχω πειραγμένα, οπότε θέλω να πιστεύω ότι είτε το Zen Timings διαβάζει λάθος, είτε ότι η μητρική ξέρει τι κάνει 🤷‍♀️

Εν πάση περιπτώσει, δουλεύει έτσι εδώ και κάτι μήνες χωρίς θέμα, σε αυτόν τον τομέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Όχι αδερφέ, δυστυχώς. Από Patriot μόνο τις 16άρες 4600 που έχω κάνει και review. Νομίζω με είχε ρωτήσει και ο @7nisiotis για αυτές στο Discord (σχώρα με αν ήταν οι 32άρες). 


Με 3600 CL18 πάντως, υποθέτω ότι κοιτάμε κανά D-die ή M-Die  ή κάτι αντίστοιχο που βγαίνει σε 16Gbit στην καλύτερη. Και προφανώς dual rank. Δεν ξέρω πόσο καλά θα παίξουν με τον 5800Χ και φοβάμαι ότι μάλλον θα βασανιστείς. Βέβαια έχεις 1DPC μητρική που βοηθάει, αλλά weak IMC is weak IMC. 

Μπορεί να βγαίνουν ένα 60άρικο πάνω, όμως προσωπικά θα πρότεινα αυτές. Κατά 90% Dual Rank Micron B-die (το έχω και σου λέω πως τρέχει άψογα, μικρότερο tRFC μάλιστα και από το E-die), αλλιώς Dual Rank Micron E-Die που είναι αντίστοιχο. 
Περισσότερες πιθανότητες να τρέξουν και το έχουν μέσα τους πιστεύω και για 3800+. 

Από αμαζον με τιμολόγιο και πιο φθηνές θα μου βγουν μάλιστα! Απλά για κάποιο λόγο δεν τις εμφάνιζαν στο search.. 3600 c16 να φανταστώ stable για πλάκα ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostas_anes said:

Δεν τα έχω πειραγμένα, οπότε θέλω να πιστεύω ότι είτε το Zen Timings διαβάζει λάθος, είτε ότι η μητρική ξέρει τι κάνει 🤷‍♀️

Εν πάση περιπτώσει, δουλεύει έτσι εδώ και κάτι μήνες χωρίς θέμα, σε αυτόν τον τομέα. 

Οχι είναι καθυστερημενιά της MSI και μπορείς να το δείς απο το AMD Overclocking οτι σε Auto βάζει 1V VDDP και 1.1 VDDG το οποίο γιατί το max που μπορεί να έχει το VDDG είναι 40mv κάτω απο το vSoC

Σχετικά με το video editing αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι το Fabric. Σε κάτι μικροδοκιμές που έκανα σε video rendering/image editing apps με 1867 FCLK/1600 MEMCLK vs 1600 FCLK/1867 MEMCLK είναι οτι το 1ο είχε περισσότερες επιδόσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Devastor είπε

Οχι είναι καθυστερημενιά της MSI και μπορείς να το δείς απο το AMD Overclocking οτι σε Auto βάζει 1V VDDP και 1.1 VDDG το οποίο γιατί το max που μπορεί να έχει το VDDG είναι 40mv κάτω απο το vSoC

Thanks for the info!

2 ώρες πριν, Devastor είπε

Σχετικά με το video editing αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι το Fabric. Σε κάτι μικροδοκιμές που έκανα σε video rendering/image editing apps με 1867 FCLK/1600 MEMCLK vs 1600 FCLK/1867 MEMCLK είναι οτι το 1ο είχε περισσότερες επιδόσεις

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς καταλήγεις σε κάποιο συμπέρασμα με αυτό που έκανες. Μόνο μεταβλητές, καμία σταθερά. Αλλάζοντας το Fabric και το πρόσημο της αναλογίας Fabric/Mνήμης, αλλάζεις εντελώς το latency μέσα στο CPU, αλλά επηρεάζεις και τις μνήμες. 

Αν τρέχεις το Fabric σε μεγαλύτερη συχνότητα από τις μνήμες, τους κόβεις επιδόσεις μεν, αλλά είσαι αρκετά καλύτερα σε σχέση με το να το έτρεχες out of sync αλλά σε μικρότερη ταχύτητα από ότι οι μνήμες. Γιατί; Γιατί πολύ απλά έχει να κάνει με την φάση των παλμών και πόσοι από αυτούς είναι σε σωστή φάση ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν, συν το γεγονός ότι αν MEMCLK > FCLK => Force UCLK/2

Τα παραπάνω επαληθεύονται και από τα τεστ τα οποία έτρεξα. Όλα στοκ, μόνες αλλαγές σε μνήμες/fabric.

Fabric 1800MHz / Memory 3800MHz:

ZenTimings_SC2MbEVy0M.jpg.ef7e792b6a4bcfef3ec4ce3355ad03b9.jpg


Fabric 1900MHz / Memory 3600MHz:

explorer_io24qTnRia.jpg.461fe5a33ccc8a3e525dee85d3718df7.jpg
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kostas_anes said:

Thanks for the info!

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς καταλήγεις σε κάποιο συμπέρασμα με αυτό που έκανες. Μόνο μεταβλητές, καμία σταθερά. Αλλάζοντας το Fabric και το πρόσημο της αναλογίας Fabric/Mνήμης, αλλάζεις εντελώς το latency μέσα στο CPU, αλλά επηρεάζεις και τις μνήμες. 

Αν τρέχεις το Fabric σε μεγαλύτερη συχνότητα από τις μνήμες, τους κόβεις επιδόσεις μεν, αλλά είσαι αρκετά καλύτερα σε σχέση με το να το έτρεχες out of sync αλλά σε μικρότερη ταχύτητα από ότι οι μνήμες. Γιατί; Γιατί πολύ απλά έχει να κάνει με την φάση των παλμών και πόσοι από αυτούς είναι σε σωστή φάση ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν, συν το γεγονός ότι αν MEMCLK > FCLK => Force UCLK/2

Τα παραπάνω επαληθεύονται και από τα τεστ τα οποία έτρεξα. Όλα στοκ, μόνες αλλαγές σε μνήμες/fabric.

Fabric 1800MHz / Memory 3800MHz:

ZenTimings_SC2MbEVy0M.jpg.ef7e792b6a4bcfef3ec4ce3355ad03b9.jpg


Fabric 1900MHz / Memory 3600MHz:

explorer_io24qTnRia.jpg.461fe5a33ccc8a3e525dee85d3718df7.jpg
 

Είναι αυτό που είχε πεί ο buildzoid. Πρέπει το FCLK να είναι  τουλάχιστον 166mhz μεγαλύτερο απο το memclk. Επίσης μπορείς να κάνεις το εξής. Με 1900 FCLK κράτα το 1800 ΜΕΜCLK και βάλε μπανάνα timings σε φάση AFR ή max timings και μετά δοκιμάσε 1:1 1800 FCLK με τούμπανο timings να δείς την διαφορά αλλά δεν θα δείς την διαφορά σε AIDA/GB κλπ κλπ

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/10/2021 στις 12:33 ΜΜ, yiannis1991 είπε

τα ίδια, δεν έχω δει κάτι διαφορετικό.

Σε εμενα με το τελευταιο bios(agesa 1.2.0.3c) πλεον παιζουν σταθερα οι μνημες στα 3800 cl16 και στο cinebench r23 βγαζω σχεδον 11700 (Με μνημες 3200 cl14 εβγαζα 11500), παντα με ενεργοποιημενο το pbo +200 χωρις curve και καμια αλλη ρυθμιση και γενικοτερα εχω καλυτερη αποδοση απο οτι με 4,5ghz all cores στα 1.2125v που ειχα δοκιμασει.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Να ρωτήσω, σας βολεύει το pbo ανοικτό;

 

PBO εννοείς Limits ή curve ή και τα δύο; Με το να ανεβάσω limits έχω 4,5% παραπάνω MT αλλά +12 βαθμούς και + 35w, οπότε δεν αξίζει. Curve + boost offset αξίζει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Να ρωτήσω, σας βολεύει το pbo ανοικτό;

 

Αρχικά δεν το είχα ανοιχτό,είχα δοκιμάσει μόνο το 4.5 all cores, όμως παρατηρησα ότι στα games, το clock πλέον με το pbo ανοιχτό σε συνδυασμό κ με την υδρόψυξη, δε πέφτει κάτω από 4650 ακόμα και στα πιο απαιτητικά games όπως πχ το cyberbug, χωρίς να αυξάνεται η κατανάλωση. Editing κτλπ δεν κάνω,όποτε η μόνη περίπτωση που τα watt πάνε 100 είναι μόνο στα bench. Θα το αφήσω έτσι μάλλον.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...