Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μα γιατί να "ξοδέψεις" χώρο για να βάλεις μικρούς πυρήνες να κάνουν τις απλές δουλειές και να μην βάλεις απλά περισσότερους μεγάλους πυρήνες οι οποίοι θα είναι αρκετοί και για τις βαριές αλλά και για τις απλές εργασίες και θα έχουν και καλύτερο MT όταν χρειαστεί (π.χ. rendering). Μήπως γιατί η κατανάλωση θα πάει στο θεό και δεν θα μεζεύεται; γκουγκ...intel...γκουχ...

Γιατί οι μικροί πυρήνες σου βγάζουν καλύτερες επιδόσεις από τους μεγάλους / die space και κατανάλωση. Τουλάχιστον στην λύση της Intel, 4 μικροί = 1 μεγάλος σε die space, με τους 4 μικρούς να δίνουν αρκετά καλύτερες επιδόσεις. Οπότε ας πούμε στον 12900k η επιλογή θα ήταν 8big / 8e και 10big / 0e. Η πρώτη λύση δίνει περισσότερες επιδόσεις στο ίδιο die και λογικά και με μικρότερη καταναλώση. 

Σκέψου έναν Threadripper με 16 zen 3 cores και 48 zen 2 cores (σε απόδοση) έναντι ενός threadripper με 32 zen 3 cores. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί οι μικροί πυρήνες σου βγάζουν καλύτερες επιδόσεις από τους μεγάλους / die space και κατανάλωση. Τουλάχιστον στην λύση της Intel, 4 μικροί = 1 μεγάλος σε die space, με τους 4 μικρούς να δίνουν αρκετά καλύτερες επιδόσεις. Οπότε ας πούμε στον 12900k η επιλογή θα ήταν 8big / 8e και 10big / 0e. Η πρώτη λύση δίνει περισσότερες επιδόσεις στο ίδιο die και λογικά και με μικρότερη καταναλώση. 

Σκέψου έναν Threadripper με 16 zen 3 cores και 48 zen 2 cores (σε απόδοση) έναντι ενός threadripper με 32 zen 3 cores. 

Μπορούσε επίσης να "μικρύνει" τα κανονικά cores και να χωράνε 16. Αλλά έχει κολλήσει με το AVX-512. Ή μπορούσε να το γυρίσει σε chiplet και να μπορεί να έχει 8+8. Γενικά πολλά μπορούσε να κάνει αλλά διάλεξε το big.little. Ο χρόνος θα δείξει αν θα δικαιωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κανένα νέο από το project Hydra ή όλα έχουν παγώσει/εγκαταλειφθεί επειδή παλεύει να βρει τρόπο η AMD να αντισταθεί στην επέλαση του Win11schedulerεεεεε 12χχχ ήθελα να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, malakudi said:

Μπορούσε επίσης να "μικρύνει" τα κανονικά cores και να χωράνε 16. Αλλά έχει κολλήσει με το AVX-512. Ή μπορούσε να το γυρίσει σε chiplet και να μπορεί να έχει 8+8. Γενικά πολλά μπορούσε να κάνει αλλά διάλεξε το big.little. Ο χρόνος θα δείξει αν θα δικαιωθεί.

Φαντάζομαι ότι αν αρχίσει να ρίχνει λεφτά σε devs για να κάνουν optimize τα πάντα και για big little, κάτι μπορεί να γίνει. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2021 στις 3:38 ΜΜ, yiannis1991 είπε

 

on other news βγήκε agesa 1.2.0.3c για non-max MSI B450/X470. Απ' ότι είδα διορθώνει το power reporting deviation και τώρα δείχνει κανονικά ~100% σε full load χωρίς να το πειράξεις και επίσης δείχνει το vdimm σε ryzen master και zentimings που δεν το έδειχνε πριν. Έχει by default enabled το tpm για τα 11άρια.

Παντως για b450 tomahawk MAX το 1.2.0.3c είναι σε beta και στο παρακάτω λινκ έχει κ 1.2.0.4 για 450 max πάντα αλλά φοβάμαι να δοκιμάσω κάτι που δεν είναι στο site της MSI 

 

 

https://wccftech.com/msi-releases-amd-agesa-1-2-0-4-bios-firmware-b550-b450-motherboards-tpm-enabled-by-default-for-windows-11/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Παντως για b450 tomahawk MAX το 1.2.0.3c είναι σε beta και στο παρακάτω λινκ έχει κ 1.2.0.4 για 450 max πάντα αλλά φοβάμαι να δοκιμάσω κάτι που δεν είναι στο site της MSI 

για τα Β450/Χ470 παίζει να μείνουν για πάντα "beta" επειδή και καλά οι 5000 δεν υποστηρίζονται επίσημα αλλά είναι στο χέρι των AiBs να βγάλουν bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

για τα Β450/Χ470 παίζει να μείνουν για πάντα "beta" επειδή και καλά οι 5000 δεν υποστηρίζονται επίσημα αλλά είναι στο χέρι των AiBs να βγάλουν bios..

Ναι επίσης κάπου αλλού διάβασα ότι μετά από λίγο καιρό αν δουν ότι όλα είναι οκ μπορεί απλά να κάνουν rename το ίδιο αρχείο κ να σβήσουν τη λέξη "beta" 

Τώρα βέβαια ότι διαβάζεις στο internet / forums / reddit δε πάει να πει ότι είναι κ σωστό 

 

Τέλος πάντων μιας κ είμαι με ryzen 3600 έχω μείνει στο agesa 1.0.0.6 κ δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω update . Αλλά κάπου έχω το μικρόβιο να είμαι up to date πάντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αναγκαστικά λόγω zen3 έκανα update στο beta, κανένα θέμα 4 μήνες τώρα και έβαλα και το 1.2.0.3c που βγήκε προχθές, όλα καλά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nickk0kkav said:

Ναι επίσης κάπου αλλού διάβασα ότι μετά από λίγο καιρό αν δουν ότι όλα είναι οκ μπορεί απλά να κάνουν rename το ίδιο αρχείο κ να σβήσουν τη λέξη "beta" 

Τώρα βέβαια ότι διαβάζεις στο internet / forums / reddit δε πάει να πει ότι είναι κ σωστό 

 

Τέλος πάντων μιας κ είμαι με ryzen 3600 έχω μείνει στο agesa 1.0.0.6 κ δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω update . Αλλά κάπου έχω το μικρόβιο να είμαι up to date πάντα :P

Μια χαρά χρειάζεται, αλλάζει το SMU και έχουνε φτιάξει και το Power Reporting Deviation

Ίδια μητρική/CPU έχω

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Μια χαρά χρειάζεται, αλλάζει το SMU και έχουνε φτιάξει και το Power Reporting Deviation

Ίδια μητρική/CPU έχω

Εντάξει να πάω στο τελευταίο που λέει beta 1.0.2.3c ή στο προηγούμενο ??

Να φανταστώ το τελευταίο κ ας λέει beta ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, malakudi είπε

Μπορούσε επίσης να "μικρύνει" τα κανονικά cores και να χωράνε 16. Αλλά έχει κολλήσει με το AVX-512. Ή μπορούσε να το γυρίσει σε chiplet και να μπορεί να έχει 8+8. Γενικά πολλά μπορούσε να κάνει αλλά διάλεξε το big.little. Ο χρόνος θα δείξει αν θα δικαιωθεί.

Λογικό και οικονομικό το κόλλημα στο axv512. Ότι σαβουρα χεον δεν έφυγε και δεν θα ξανά πουλήσει με αυτές τις τιμές, ξανά πακέτο με περιτύλιγμα ι3-5-7. 

Το big little θέλει γερό optimization όπως κάνει η Apple. Διαφορετικά beta testers βλέπω τους φίλους της Ίντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ αναγκαστικά λόγω zen3 έκανα update στο beta, κανένα θέμα 4 μήνες τώρα και έβαλα και το 1.2.0.3c που βγήκε προχθές, όλα καλά.

Έχει καμία διαφορά σχετικά με τους χρονισμούς και τα timings στη ram με το 1.2.0.3c? Είναι καλύτερα ή όχι.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Έχει καμία διαφορά σχετικά με τους χρονισμούς και τα timings στη ram το 1.2.0.3c? Είναι καλύτερα ή όχι.

τα ίδια, δεν έχω δει κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, επειδή έχω ξεκινήσει να κάνω πιο σοβαρά video editing με τον 5800x και βλέπω ότι τα 32gb σε ορισμένες φάσεις χωρίς proxies ταβανιαζουν, ξερει κανενας   κάνα καλό κιτάκι 64gb? @kostas_anes βλέπω τις PVS464G360C8K, τις έχεις δοκιμάσει μηπως; Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα παίδες, επειδή έχω ξεκινήσει να κάνω πιο σοβαρά video editing με τον 5800x και βλέπω ότι τα 32gb σε ορισμένες φάσεις χωρίς proxies ταβανιαζουν, ξερει κανενας   κάνα καλό κιτάκι 64gb? @kostas_anes βλέπω τις PVS464G360C8K, τις έχεις δοκιμάσει μηπως; Θενξ!

Όχι αδερφέ, δυστυχώς. Από Patriot μόνο τις 16άρες 4600 που έχω κάνει και review. Νομίζω με είχε ρωτήσει και ο @7nisiotis για αυτές στο Discord (σχώρα με αν ήταν οι 32άρες). 


Με 3600 CL18 πάντως, υποθέτω ότι κοιτάμε κανά D-die ή M-Die  ή κάτι αντίστοιχο που βγαίνει σε 16Gbit στην καλύτερη. Και προφανώς dual rank. Δεν ξέρω πόσο καλά θα παίξουν με τον 5800Χ και φοβάμαι ότι μάλλον θα βασανιστείς. Βέβαια έχεις 1DPC μητρική που βοηθάει, αλλά weak IMC is weak IMC. 

Μπορεί να βγαίνουν ένα 60άρικο πάνω, όμως προσωπικά θα πρότεινα αυτές. Κατά 90% Dual Rank Micron B-die (το έχω και σου λέω πως τρέχει άψογα, μικρότερο tRFC μάλιστα και από το E-die), αλλιώς Dual Rank Micron E-Die που είναι αντίστοιχο. 
Περισσότερες πιθανότητες να τρέξουν και το έχουν μέσα τους πιστεύω και για 3800+. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...