Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, BabisTs said:

πρώτα κομμάτια.....θα βγαλουν τούμπανα και εκεί αργότερα....B)

Ναι προφανώς, αλλά όχι  τέλη 2021 αρχές 2022. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι προφανώς, αλλά όχι  τέλη 2021 αρχές 2022. 😛

πετάς αργότερα τα σαπάκια και βάζεις τα τούμπανα όταν βγούν....ένα ξεκούμπωμα και ξανά κούμπωμα τις άλλες είναι η όλη υπόθεση....B)

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

γνωρίζεις ότι έπρεπε να είναι χαλαρά παραπάνω από 10900Κ με +25% παραπάνω που διαφήμισε η amd από 3900Χ?

αν δεν τα καταφέρει και τώρα τι να πώ.....πάντως ο 10900Κ με τον 3900Χ δεν είχαν 25% για να βρίσκονται στα ίδια....νομίζω όλοι γνωρίζουμε ότι ήταν πολύ λιγότερη η μεταξύ διαφορά τους.......

Χωρίς να έχω κάποιον ΖΕΝ3 στο χέρι, αυτό το +25% πάνω από τον 3900Χ πιστεύω θα το δούμε μόνο σε παιχνίδια που έχανε ο 3900Χ 20-30% από τον 10900Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάτι κολημενα ιντελοπαιδα στο νετ έχουν πάθει σοκ.εχει πολυ γελιο.εγω έχω να πω το εξης πάντως.το z490 έχει ένα πλεονέκτημα αυτή τη στιγμη .θα βγουν και οι rocket.στο am4 ήταν το κύκνειο άσμα του οι 5000.οποιος αγοράζει εξαρχής πρέπει να το λάβει υπόψιν και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

πετάς αργότερα τα σαπάκια και βάζεις τα τούμπανα όταν βγούν....ένα ξεκούμπωμα και ξανά κούμπωμα τις άλλες είναι η όλη υπόθεση....B)

Μόνο που πρέπει να έχεις και IMC που να τα σηκώνει. Γιατί αν θυμάσαι τους πρώτους Intel DDR4 IMC... δεν. 

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Πάντως κάτι κολημενα ιντελοπαιδα στο νετ έχουν πάθει σοκ.εχει πολυ γελιο.εγω έχω να πω το εξης πάντως.το z490 έχει ένα πλεονέκτημα αυτή τη στιγμη .θα βγουν και οι rocket.στο am4 ήταν το κύκνειο άσμα του οι 5000.οποιος αγοράζει εξαρχής πρέπει να το λάβει υπόψιν και αυτό

H αλήθεια είναι πως αυτό είναι ένα πολύ valid point που κάνει τον 10400F μια τρομερά καλή πρόταση για midrange gaming συστήματα (σε σχέση με τον 3600 που είναι 40 ευρώ ακριβότερος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μόνο που πρέπει να έχεις και IMC που να τα σηκώνει. Γιατί αν θυμάσαι τους πρώτους Intel DDR4 IMC... δεν. 

H αλήθεια είναι πως αυτό είναι ένα πολύ valid point που κάνει τον 10400F μια τρομερά καλή πρόταση για midrange gaming συστήματα (σε σχέση με τον 3600 που είναι 40 ευρώ ακριβότερος)

Εγώ πάντως δε μπορώ να γυρίσω την πλάτη στα 7nm και να προτιμήσω παλιά αρχιτεκτονική.δαγκωτο 5900 η 5950 λοιπόν.αν βγάλει πάνω από 10 πυρήνες η ιντελ στα 7nm καποτε και με καλό perf/watt το συζηταμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Εγώ πάντως δε μπορώ να γυρίσω την πλάτη στα 7nm και να προτιμήσω παλιά αρχιτεκτονική.δαγκωτο 5900 η 5950 λοιπόν.αν βγάλει πάνω από 10 πυρήνες η ιντελ στα 7nm καποτε και με καλό perf/watt το συζηταμε

Εσύ και εγώ όμως, δεν είμαστε το 90% του κόσμου που θέλει απλώς να παίξει Warzone με 600 ευρώ PC ;)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μόνο που πρέπει να έχεις και IMC που να τα σηκώνει. Γιατί αν θυμάσαι τους πρώτους Intel DDR4 IMC... δεν. 

H αλήθεια είναι πως αυτό είναι ένα πολύ valid point που κάνει τον 10400F μια τρομερά καλή πρόταση για midrange gaming συστήματα (σε σχέση με τον 3600 που είναι 40 ευρώ ακριβότερος)

Για όποιον θέλει φτηνό σύστημα για Gaming και οι δυο επιλογές είναι μια χαρά.

AMD :

Β550 Mobo + Ryzen 2600 , μελλοντική αναβάθμιση μέχρι και ΖΕΝ 3 16C 32T Ryzen 5xxx

Intel :

B460 + 10400F , μελλοντική αναβάθμιση σε Rocket Lake  μέχρι και 10πυρηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μόνο που πρέπει να έχεις και IMC που να τα σηκώνει. Γιατί αν θυμάσαι τους πρώτους Intel DDR4 IMC... δεν. 

H αλήθεια είναι πως αυτό είναι ένα πολύ valid point που κάνει τον 10400F μια τρομερά καλή πρόταση για midrange gaming συστήματα (σε σχέση με τον 3600 που είναι 40 ευρώ ακριβότερος)

με υπομονή ...δουλειά αλλα και χρήμα όλα γίνονται......το πρώτο silicon πάντα δεν είναι τοπ και μάλιστα όταν είναι κάτι τόσο νέο...βγάζουν γρήγορα revisions και το γνωρίζεις...

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Για όποιον θέλει φτηνό σύστημα για Gaming και οι δυο επιλογές είναι μια χαρά.

AMD :

Β550 Mobo + Ryzen 2600 , μελλοντική αναβάθμιση μέχρι και ΖΕΝ 3 16C 32T Ryzen 5xxx

Intel :

B460 + 10400F , μελλοντική αναβάθμιση σε Rocket Lake  μέχρι και 10πυρηνο.

Δύο διαφωνίες έχω σε αυτό. 
1. To B550 officialy δεν υποστηρίζει κάτω από 3rd gen, οπότε με 2600 και τι μπορεί να παιχτεί με μελοντικά BIOS updates δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. 

2. Ο 10400F είναι αρκετά καλύτερος σε όλα (αν σκεφτείς ότι ο μόνος λόγος που έριχνα άκυρο στον 8400 ήταν τα 6 threads του) και κοστίζει μόνο 20 ευρώ παραπάνω.

Το κύριο επιχείρημα για το AMD σύστημα είναι η δυνατότητα αναβάθμισης σε 16 core, αλλά ακόμα και εμένα ένας 5950Χ μου κάθεται πολύς και δεν εννοώ από άποψη χρημάτων.  

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

με υπομονή ...δουλειά αλλα και χρήμα όλα γίνονται......το πρώτο silicon πάντα δεν είναι τοπ και μάλιστα όταν είναι κάτι τόσο νέο...βγάζουν γρήγορα revisions και το γνωρίζεις...

Προφανώς! Αλλά ειδικά σε RAM το early adopter το πληρώνεις περισσότερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δύο διαφωνίες έχω σε αυτό. 
1. To B550 officialy δεν υποστηρίζει κάτω από 3rd gen, οπότε με 2600 και τι μπορεί να παιχτεί με μελοντικά BIOS updates δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. 

2. Ο 10400F είναι αρκετά καλύτερος σε όλα (αν σκεφτείς ότι ο μόνος λόγος που έριχνα άκυρο στον 8400 ήταν τα 6 threads του) και κοστίζει μόνο 20 ευρώ παραπάνω.

Το κύριο επιχείρημα για το AMD σύστημα είναι η δυνατότητα αναβάθμισης σε 16 core, αλλά ακόμα και εμένα ένας 5950Χ μου κάθεται πολύς και δεν εννοώ από άποψη χρημάτων.  

Προφανώς! Αλλά ειδικά σε RAM το early adopter το πληρώνεις περισσότερο :P

όταν βγούν οι πλατφόρμες με ddr5 μετά το πρώτο τρίμηνο είναι πιο σοφό για μένα να κάνει κάποιος αγορά......πολλά βρεφικά θέματα μπορεί να προκύψουν και στους δύο....αλλά και να αποφύγεις τις τσιμπημένες τιμές στα σαπάκια ραμ που θα κυκλοφορούν τότε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δύο διαφωνίες έχω σε αυτό. 
1. To B550 officialy δεν υποστηρίζει κάτω από 3rd gen, οπότε με 2600 και τι μπορεί να παιχτεί με μελοντικά BIOS updates δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. 

2. Ο 10400F είναι αρκετά καλύτερος σε όλα (αν σκεφτείς ότι ο μόνος λόγος που έριχνα άκυρο στον 8400 ήταν τα 6 threads του) και κοστίζει μόνο 20 ευρώ παραπάνω.

Το κύριο επιχείρημα για το AMD σύστημα είναι η δυνατότητα αναβάθμισης σε 16 core, αλλά ακόμα και εμένα ένας 5950Χ μου κάθεται πολύς και δεν εννοώ από άποψη χρημάτων.  

Προφανώς! Αλλά ειδικά σε RAM το early adopter το πληρώνεις περισσότερο :P

Εχμ έχεις δίκιο τον 3100 ήθελα να βάλω , απλά γράφω σε άλλο θέμα για τον 2600 και μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν ειναι αμεσα συγκινομενα αυτα ,σε memory calculation πχ ενας Intel με 4400c17 που λες ειναι πιο αργος απο εναν ryzen με 3800c14-15. Τρεξε πχ hci στο 100% ενος Thread και δες ποση ωρα θα κανει σε σχεση με εναν ryzen συστημα με 3800c14

Σε αυτό έχεις τα δίκια σου, αλλά για gaming λέω αν ας πούμε στα 3600c16 είναι στα ίσα, ε ο Intel έχει υψηλότερο ταβάνι για να scalari. 

Πάντως το 3800c14 είναι σύνηθες νούμερο? Γιατό το 4400 / 17 φαντάζομαι αν δεν πάρεις τίποτα σάπιες μητρικές τύπου gigabyte το σηκώνουν και οι πλέμπουρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, BabisTs said:

πετάς αργότερα τα σαπάκια και βάζεις τα τούμπανα όταν βγούν....ένα ξεκούμπωμα και ξανά κούμπωμα τις άλλες είναι η όλη υπόθεση....B)

Ποιος θα τα αγοράζει μετά τα σαπάκια? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εχμ έχεις δίκιο τον 3100 ήθελα να βάλω , απλά γράφω σε άλλο θέμα για τον 2600 και μπερδεύτηκα.

Πολύ σαπίλα ο 3100 όμως. 4/8 σιγά σιγά θα είναι λίγο για καινούργια games. 180 έχει τώρα ο 3600, μόλις βγουν οι 5000 φαντάζομαι θα πέσει έστω και λίγο και θα πλησιάζει το 10400F σε τιμή. Αλλιώς Β450 + 2600, και οι 400 θα πάρουν 5000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...