Προς το περιεχόμενο

Η Google επιτίθεται στις Android Fleeceware εφαρμογές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνεις την mod έκδοση της αντίστοιχης εφαρμογής αν υπάρχει και τελείωσες με συνδρομες και τέτοια. Το Android μου είναι απαραίτητο για αυτο το λόγω,δηλαδή να κατεβάζω εφαρμογές εκτός play store και δει μονταρισμένες. Φυσικά δεν τίθεται λόγος ασφαλείας διότι είναι η δεύτερη συσκευή μόνο για αυτό, ebanking κτλ μόνο στο iPhone 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, linus13 είπε

Εγώ πάντως δεν.ξερω κανέναν να κατεβάζει από αυτά που λες.Ολοι κατεβάζουν από play store.

Εξαιρέσεις βέβαια πάντα υπάρχουν.Το καλό είναι ότι έχεις επιλογές 

Φαντάζομαι σε μια παγκόσμια αγορά το "εγώ δεν ξέρω κανέναν που να κατεβάζει από άλλα stores"... έχει τόση σχέση όσο και το "εγώ δεν ξέρω κανέναν που να αγοράζει γούνες..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AtiX είπε

Η Ινδία είναι η δεύτερη μεγαλύτερη αγορά σε download εφαρμογές εκτός των επισήμων stores φίλε μου...

σε αυτό αναφέρομαι και στο ότι ακόμα και εδώ μέσα δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τι είναι το Google store και τι το android... πιστεύεις ότι αν ο άλλος κατεβάσει εφαρμογή από το "katinastore", το android και την google δεν θα κατηγορήσει???

Φυσικά και είναι όταν μιλάμε για μια χώρα 1,3 δισεκατομμυρίων κατοίκων.

Αναλογικά όμως η πλειοψηφία από το play store κατεβάζει κι εκεί.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά όπως και να έχει σε αυτά τα stores πάντα αναλογικά τα downloads είναι κατά πολύ λιγότερα.

Βασικά το Amazon store και η Κίνα ανεβάζουν τα ποσοστά αυτά.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν νομίζω να κατηγορήσουν τη Google γιατί στη πρώτη περίπτωση παίρνουν Amazon συσκευή χωρίς Google Play και στη δεύτερη εγχώριο κινητό χωρίς Google Play.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Macosj είπε

Ψάχνεις την mod έκδοση της αντίστοιχης εφαρμογής αν υπάρχει και τελείωσες με συνδρομες και τέτοια. Το Android μου είναι απαραίτητο για αυτο το λόγω,δηλαδή να κατεβάζω εφαρμογές εκτός play store και δει μονταρισμένες. Φυσικά δεν τίθεται λόγος ασφαλείας διότι είναι η δεύτερη συσκευή μόνο για αυτό, ebanking κτλ μόνο στο iPhone 

Όπως το βλέπει ο καθένας. Καμία συσκευή δεν είναι 100% ασφαλής. Εγώ για παράδειγμα προτιμώ android για ασφαλείς συναλλαγές με τράπεζα. Η εφαρμογή winbank της Πειραιώς που χρησιμοποιώ δεν με αφήνει ούτε screenshot να τραβήξω. Και εάν κάνω multitasking και γυρίσω στην εφαρμογή με πετάει έξω και πρέπει να κάνω ξανά login. Μου δίνει την αίσθηση μεγάλης ασφάλειας. 

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Φαντάζομαι σε μια παγκόσμια αγορά το "εγώ δεν ξέρω κανέναν που να κατεβάζει από άλλα stores"... έχει τόση σχέση όσο και το "εγώ δεν ξέρω κανέναν που να αγοράζει γούνες..."

Είπε ότι εξαιρέσεις  υπάρχουν πάντα και κυριότερα υπάρχουν οι επιλογές που δεν υπάρχουν στο ios. Και να κυρίως οι χρήστες χρησιμοποιούν το playstore. Άκαρπο το παράδειγμα με την γούνα.

3 ώρες πριν, teri23 είπε

Σουρωτήρι το Play Store

Μπα. Είχε προβλήματα παλαιότερα. Τώρα είναι ποιο ασφαλές από όλα. Και από το store της Apple φυσικά. Και συνεχώς βελτιώνεται. Κυριαρχία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Είπε ότι εξαιρέσεις  υπάρχουν πάντα και κυριότερα υπάρχουν οι επιλογές που δεν υπάρχουν στο ios. Και να κυρίως οι χρήστες χρησιμοποιούν το playstore. Άκαρπο το παράδειγμα με την γούνα.

Εδώ στην αρχή έκανε ότι δεν υπήρχαν app stores... απλά δεν του βγήκε και προσπάθησε να το μετριάσει...

Απλά δεν καταλαβαίνω το δικό μου quote από εσένα τι προσφέρει στην κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Εδώ στην αρχή έκανε ότι δεν υπήρχαν app stores... απλά δεν του βγήκε και προσπάθησε να το μετριάσει...

Απλά δεν καταλαβαίνω το δικό μου quote από εσένα τι προσφέρει στην κουβέντα...

και εγώ και όλοι μας δεν καταλαβαίνουμε πολλά από αυτά που διαβάζουμε αλλά δεν δίνουμε σημασία και απλά προχωράμε. Κάνε το ίδιο.

Χρόνια ΠΟΛΛΑ και Χριστός Ανέστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsarouc είπε

και εγώ και όλοι μας δεν καταλαβαίνουμε πολλά από αυτά που διαβάζουμε αλλά δεν δίνουμε σημασία και απλά προχωράμε. Κάνε το ίδιο.

Χρόνια ΠΟΛΛΑ και Χριστός Ανέστη

???? Πρέπει να καταλάβω κάτι από αυτά τα δύο μηνύματα σου? Έστω τον λόγο...

ΥΓ επίσης, αληθώς... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, hariskap said:

Νομίζω ότι η apple ήδη έχει ένα τέτοιο σύστημα.

Είσαι χρήστης απλ;

Γιατί δεν έχει ούτε βδομάδα που διαβάσαμε είδηση με το ανάλογο πρόβλημα στο απλ στορ εδώ μέσα,και φημίζεστε για τη "μνήμη χρυσόψαρου",η αλήθεια να λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, IT chef είπε

Είσαι χρήστης απλ;

Γιατί δεν έχει ούτε βδομάδα που διαβάσαμε είδηση με το ανάλογο πρόβλημα στο απλ στορ εδώ μέσα,και φημίζεστε για τη "μνήμη χρυσόψαρου",η αλήθεια να λέγεται.

Ναι είμαι χρήστης apple τα τελευταία 8 χρόνια περίπου, είμαι App developer. Δε ξέρω για ποια είδηση αναφέρεσε αλλα ξέρω ότι στην apple μπορείς να δείς και να κάνεις cancel όλα τα subscription μέσα από τα settings και πέρνεις notification πριν την ανανέωση, και επίσης πριν τελειώσει το trial period. Εκτώς και εάν μιλάει για άλλο θέμα αυτό το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 1:19 ΜΜ, johnfree είπε

κατεβασα μια εφαρμογη απο το apdoide και σε 2 μερες μου εστειλε εμαιλ το firefox monitor οτι ο λογαριασμος μου εχει παραβιαστει απο αυτη την εφαρμογη

Aptoide

Προστέθηκε διαρροή:

19 Απριλίου 2020

Παραβιασμένα δεδομένα:

Κωδικοί πρόσβασης, Διευθύνσεις IP

μακρια απο ολα αυτα μονο απο αξιοπιστα store να κατεβαζουμε.

Δηλαδή κατέβασες μια πειραγμένη, παράνομη εφαρμογή από το aptoide και έγινε παραβίαση στον λογαριασμό σου. Πέφτω από τα σύννεφα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 1:19 ΜΜ, johnfree είπε

κατεβασα μια εφαρμογη απο το apdoide και σε 2 μερες μου εστειλε εμαιλ το firefox monitor οτι ο λογαριασμος μου εχει παραβιαστει απο αυτη την εφαρμογη

Aptoide

Προστέθηκε διαρροή:

19 Απριλίου 2020

Παραβιασμένα δεδομένα:

Κωδικοί πρόσβασης, Διευθύνσεις IP

μακρια απο ολα αυτα μονο απο αξιοπιστα store να κατεβαζουμε.

Αυτό πρέπει να έπαθες.

Details of 20 million Aptoide app store users leaked on hacking forum

https://www.zdnet.com/article/details-of-20-million-aptoide-app-store-users-leaked-on-hacking-forum/

Χάκερς σήκωσαν όλο το μαγαζί.

13 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δηλαδή κατέβασες μια πειραγμένη, παράνομη εφαρμογή από το aptoide και έγινε παραβίαση στον λογαριασμό σου. Πέφτω από τα σύννεφα. 

Μπορεί και να μη το έπαθε από κάποια πειρατική εφαρμογή.

Το Aptoide αποδεικνύεται πολύ λίγο. Χάκερ τα σήκωσε όλα κι έφυγε. Μακρυά.

Details of 20 million Aptoide app store users leaked on hacking forum

https://www.zdnet.com/article/details-of-20-million-aptoide-app-store-users-leaked-on-hacking-forum/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δηλαδή κατέβασες μια πειραγμένη, παράνομη εφαρμογή από το aptoide και έγινε παραβίαση στον λογαριασμό σου. Πέφτω από τα σύννεφα. 

δεν ηταν παρανομη η εφαρμογη, τις αποφευγω τις υποπτες εφαρμογες.

5 ώρες πριν, aypnia είπε

Αυτό πρέπει να έπαθες.

Details of 20 million Aptoide app store users leaked on hacking forum

https://www.zdnet.com/article/details-of-20-million-aptoide-app-store-users-leaked-on-hacking-forum/

Χάκερς σήκωσαν όλο το μαγαζί.

Μπορεί και να μη το έπαθε από κάποια πειρατική εφαρμογή.

Το Aptoide αποδεικνύεται πολύ λίγο. Χάκερ τα σήκωσε όλα κι έφυγε. Μακρυά.

Details of 20 million Aptoide app store users leaked on hacking forum

https://www.zdnet.com/article/details-of-20-million-aptoide-app-store-users-leaked-on-hacking-forum/

ετσι οπως το διαβασα αυτο πρεπει να ειναι.

για να ειμαι σιγουρος αλλαξα πολλους κωδικος παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...