Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-540B 47.9 Ευρω


akis_supernatural

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, johng4 είπε

Το ακροφύσιο για τον αερα το χρησιμοποιούμε με το πλαστικό καπάκι που έχει πάνω?

Με το πλαστικο γραφει στις οδηγιες .. Εντωμεταξυ αν θελουμε να κανουμε εσπρεσσακι(1 δοση) θα χρειαστει να παρουμε αλλο καλαθακι ή απλα δεν το γεμιζουμε μεχρι το max ή το γεμιζουμε μεχρι το μαξ και το αφηνουμε να τρεξει λιγοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 7:07 ΜΜ, gpapadakis είπε

Αν δεν την καθαριζετε με ξυδι ή με καποιες απο τις ειδικες σκονες που υπαρχουν, συνηθως βουλωνει το καλαθακι απο το portafilter, οποτε δυσκολευεται πολυ να βγει ο καφες και πεταει νερα απεξω απο το καλαθι. Το βγαζετε, το βαζετε καταψυξη για μιση ωρα, μετα κατευθειαν σε καυτο νερο, γρηγορα με μια πετσετα το πιανετε και το χτυπατε αναποδα στο τραπεζι να βγει το εσωτερικο καλαθακι (η συστολη-διαστολη βοηθαει να ξεσφηνωσει) . Καθαριζετε τις τρυπουλες με μια βελονα και το πλενετε με λιγο απορρυπαντικο και ειναι ετοιμο.

Όσες φορές και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να τα καταφέρω να το βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως βγάζω το πλαστικό καπάκι..τώρα για το καλαθάκι,προσωπικά δεν το έχω αλλάξει άλλα βλέπω πολλούς που προτείνουν άλλου τύπου!ίσως στο μέλλον το δω.Αναφορικά με τον τρόπου που βγαίνει,έχει μια εγκοπή στο στεφάνη και μια αντίστοιχη στο grip.Αν κεντραριστούν βγαίνει εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Icecut είπε

Εγω πάντως βγάζω το πλαστικό καπάκι..τώρα για το καλαθάκι,προσωπικά δεν το έχω αλλάξει άλλα βλέπω πολλούς που προτείνουν άλλου τύπου!ίσως στο μέλλον το δω.Αναφορικά με τον τρόπου που βγαίνει,έχει μια εγκοπή στο στεφάνη και μια αντίστοιχη στο grip.Αν κεντραριστούν βγαίνει εύκολα.

Εννοώ να βγει το πιατάκι με τις μικρές τρύπες που υπάρχει μέσα στο καλαθάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tasosp22 είπε

Με το πλαστικο γραφει στις οδηγιες .. Εντωμεταξυ αν θελουμε να κανουμε εσπρεσσακι(1 δοση) θα χρειαστει να παρουμε αλλο καλαθακι ή απλα δεν το γεμιζουμε μεχρι το max ή το γεμιζουμε μεχρι το μαξ και το αφηνουμε να τρεξει λιγοτερο?

Κάποιος να ξέρει; Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thinlizzy είπε

Εννοώ να βγει το πιατάκι με τις μικρές τρύπες που υπάρχει μέσα στο καλαθάκι.

https://www.youtube.com/watch?v=LlS0lxb2edU τσεκαρε στο 2ο λεπτο και μετα πως βγαινει το εσωτερικο. Ενα σημειο εχει που βγαινει και οταν το γυρνας ασφαλιζει και δεν πεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tasosp22 είπε

https://www.youtube.com/watch?v=LlS0lxb2edU τσεκαρε στο 2ο λεπτο και μετα πως βγαινει το εσωτερικο. Ενα σημειο εχει που βγαινει και οταν το γυρνας ασφαλιζει και δεν πεφτει

Αυτό το βρήκα προχτές καταλάθος όταν μου έφυγε στον νεροχύτη το καλαθάκι (και πρόσεξα την εγκοπή). Εκτός αν εννοεί πως κάπως λύνεται και το καλαθάκι (πχ αν δεις το πάνω μέρος μέσα έχει πολλές μικρές τρυπούλες, δεν ξέρω αν είναι κολλημένο στο εξωτερικό μέταλλο ή απλά σφηνωμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Αυτό το βρήκα προχτές καταλάθος όταν μου έφυγε στον νεροχύτη το καλαθάκι (και πρόσεξα την εγκοπή). Εκτός αν εννοεί πως κάπως λύνεται και το καλαθάκι (πχ αν δεις το πάνω μέρος μέσα έχει πολλές μικρές τρυπούλες, δεν ξέρω αν είναι κολλημένο στο εξωτερικό μέταλλο ή απλά σφηνωμένο).

Κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να βγει από αυτό . Το άλλο που ίσως είναι θέμα συντήρησης και καθαρισμού είναι η κεφαλή που από εκεί τρέχει το νερό αλλά δεν έχω ψάξει πως βγαίνει και αν βγαίνει σε αυτές τις απλές μηχανές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Αυτό το βρήκα προχτές καταλάθος όταν μου έφυγε στον νεροχύτη το καλαθάκι (και πρόσεξα την εγκοπή). Εκτός αν εννοεί πως κάπως λύνεται και το καλαθάκι (πχ αν δεις το πάνω μέρος μέσα έχει πολλές μικρές τρυπούλες, δεν ξέρω αν είναι κολλημένο στο εξωτερικό μέταλλο ή απλά σφηνωμένο).

Αυτό ακριβώς εννοώ. Το σφηνωμένο πιατάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά η καφετιέρα γιαβταβλεφτα της βγάζει ανώτερο καφέ από κάψουλες εσπρέσσο σίγουρα.Ετυχε ο πρώτος καφές που έφτιαξα να είναι ο πιο επιτυχημένος από όλους οπότε μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα ότι δεν θέλει πολλά sec εκχυληση τουλάχιστον για μένα που πίνω τους καφέδες δυνατούς.Εχει γρήγορη εκχυληση σε σχέση με ακριβές καφετιέρες και αυτό είναι το αρνητικό της.Στις δικες μου δοκιμές με το μεταλλικό σκουπ γεμάτο με καφέ (πριν τον πατησω)LAVAZA ORO αν τον αφήσω πάνω από 12 sec στην δικιά μου γεύση χαλάει.Οποτε κάπου στα 10 12 εκχυληση μου δίνει κάπου στα 60 70 gr καφέ για ζεστό πάντα κρύο δεν έφτιαξα ακόμη γιατί μου είχε χαλάσει η φραπεδιερα

Επεξ/σία από panosflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν και εγω εχω την Arielli KM-100BS , σε μαγαζια και στο ιντερνετ που ειδα διαφορα βιντεακια για εσπρεσσο ο σωστος χρονος για να σου βγαλει 40-50 ml που ειναι ο σωστος εσπρεσσο(2πλη δοση) ειναι απο 17-21 sec.Απο την ωρα που πατας το κουμπι μετρας.

Εαν γεμιζει το ποτηρι σε λιγοτερο απο 17 sec θελεις πιο ψιλοαλεσμενο καφε απο αυτον που πηρες ενω αν κανει περισσοτερο απο 21sec θελεις πιο χοντροκομμενο καφε.

Εγω που περνω απο coffee island κοβω στο 1,6-1,7 και πετυχαινω σωστες δοσεις και στο σωστο χρονο(17-21).Αυτοι στο μαγαζι χρησιμοποιουν 1,4-1,3 κοψιμο.Δυστυχως σε αυτα του supermarket δεν μπορεις να ξερεις σε τι νουμερο εχουν κοψει.

Βεβαια παιζει ρολο  και η μηχανη(bar κτλ) γιατι αλλο οι επαγγελματικες και αλλο οι οικιακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KRIKON είπε

20 sec με την συγκεκριμένη με καφέ  dimello από σούπερ βγάζει πάνω από 100gr και ο καφές δεν πινετε

Άρα είναι χοντροκομμένα ο καφές για αυτή τη μηχανή ο dimello.βεβαιωσου ότι γεμίζεις το κλείστρο με καφέ μέχρι επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, donstefano είπε

Παιδια αν και εγω εχω την Arielli KM-100BS , σε μαγαζια και στο ιντερνετ που ειδα διαφορα βιντεακια για εσπρεσσο ο σωστος χρονος για να σου βγαλει 40-50 ml που ειναι ο σωστος εσπρεσσο(2πλη δοση) ειναι απο 17-21 sec.Απο την ωρα που πατας το κουμπι μετρας.

Εαν γεμιζει το ποτηρι σε λιγοτερο απο 17 sec θελεις πιο ψιλοαλεσμενο καφε απο αυτον που πηρες ενω αν κανει περισσοτερο απο 21sec θελεις πιο χοντροκομμενο καφε.

Εγω που περνω απο coffee island κοβω στο 1,6-1,7 και πετυχαινω σωστες δοσεις και στο σωστο χρονο(17-21).Αυτοι στο μαγαζι χρησιμοποιουν 1,4-1,3 κοψιμο.Δυστυχως σε αυτα του supermarket δεν μπορεις να ξερεις σε τι νουμερο εχουν κοψει.

Βεβαια παιζει ρολο  και η μηχανη(bar κτλ) γιατι αλλο οι επαγγελματικες και αλλο οι οικιακες.

Φίλε μου λες να ειναι χαλασμένη η μηχανή και να κάνει εκχυληση τόσο γρήγορα;;πόσο πιο ψηλό κομμένος μπορεί να είναι καφές γιατί και αυτός ψιλός Μου φενεται.21 σεκ στην δικιά μου περίπτωση θα βγει φουλ νερο.Παιδια αν μπορεί κανείς να δοκιμάσει 21 σεκ και να μετρήσει πόσα γραμμάρια βγάζει θα με βοηθούσε

Επεξ/σία από panosflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...