Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-540B 47.9 Ευρω


akis_supernatural

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, maxtreme είπε

Καλησπέρα στο forum και χρόνια πολλά! Για να βοηθήσω πιθανούς αγοραστές που φλερτάρουν με την arielli έχω να πω τα εξής: Έχω δύο τέτοιες στην κατοχή μου... αγορασμένες από το eshop του πενηντάρικου... Τη μία εδώ και 5 χρόνια, φτιάχνει 7 καφέδες τη μερα κατ' ελάχιστο (μονές δόσεις) και δεν έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Την άλλη εδώ και 2 χρόνια φτιάχνει 1-2 καφέδες τη μέρα επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα. Βάζω πάντα έτοιμο αλεσμένο καφέ διάσημης μάρκας και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πιό  φανταστικό και με τις δύο είναι το υπέροχο καιμάκι που κάνουν στον καφέ! Το μηχανισμό για το αφρόγαλά δεν τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου... (Εμείς της παλιάς σχολής βάζουμε εβαπορέ ακόμα και στον espresso...) Πριν είχα μια arriette και έλεγα πως δεν υπάρχει καλύτερη... Όταν μου χάλασε μετά από 10 χρόνια χρήσης το εργοστάσιο που τις έβγαζε έκλεισε και κατευθυνθηκα στην arielli δοκιμαστικά, με κέρδισε! Όποτε δοκίμασα freddo απέτυχα παταγωδώς... Αλλά μάλλον κάνω εγώ κάτι λάθος... Βέβαια θέλει και τη φροντίδα της... Ένα συνολικό καθάρισμα μια φορά το τρίμηνο-τετραμηνο...Αλλά σε προειδοποιεί... Δεν φτιάχνει τόσο καλό καφέ ή χυνεται από τα πλάγια, οπότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να την καθαρίσεις.... Ελπίζω να βοήθησα...

Εχεις να προτεινεις κανεναν δοκιμασμενο ετοιμο καφε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μέχρι 50-60 ευρώ αυτού του τύπου οι μηχανές βγάζουν καλό καφέ ,πάντα για τα λεφτά τους ,και κρατάνε 2-3 χρόνια

παίρνουν και αλεσμένο άρα έχεις αρκετές επιλογές στον καφέ.

, αν κάνεις κάθε 2-3 μήνες αφαλάτωση ακόμα και με λευκό ξύδι μπορεί και να κράτήσει παραπάνω .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makis269 είπε

μέχρι 50-60 ευρώ αυτες οι μηχανές βγάζουν καλό καφέ ,πάντα για τα λεφτά τους ,και κρατάνε 2-3 χρόνια

παίρνουν και αλεσμένο άρα έχεις αρκετές επιλογές στον καφέ.

, αν κάνεις κάθε 2-3 μήνες αφαλάτωση ακόμα και με λευκό ξύδι μπορεί και να κράτήσει παραπάνω .

Μου εχει κρατησει μεχρι τωρα 4 χρονια εμενα..ΠΟΤΕ αφαλατωση , ΠΟΤΕ καθαρισμα

(τεσταρω ανοσοποιητικο :P )

οι περισσοτερες καφετιερες εχουν πολύ καλα περιφερειακα (ulka) οποτε αν ανεβεις λιγο παραπανω σε χρηματα , μονο το ονομα πληρωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Beefeater είπε

Μου εχει κρατησει μεχρι τωρα 4 χρονια εμενα..ΠΟΤΕ αφαλατωση , ΠΟΤΕ καθαρισμα

(τεσταρω ανοσοποιητικο :P )

οι περισσοτερες καφετιερες εχουν πολύ καλα περιφερειακα (ulka) οποτε αν ανεβεις λιγο παραπανω σε χρηματα , μονο το ονομα πληρωνεις

δοκίμασε λευκό ξύδι ακόμα και για την γέυση του καφέ ,

αλατα στο νερό υπάρχουν και στην αθήνα ,

φαντάσου το μπάνιο σου τι θολούρα γεμίζει απο τα άλατα και θα καταλάβεις τι μένει μέσα στην καφετιέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, maxtreme είπε

Καλησπέρα στο forum και χρόνια πολλά! Για να βοηθήσω πιθανούς αγοραστές που φλερτάρουν με την arielli έχω να πω τα εξής: Έχω δύο τέτοιες στην κατοχή μου... αγορασμένες από το eshop του πενηντάρικου... Τη μία εδώ και 5 χρόνια, φτιάχνει 7 καφέδες τη μερα κατ' ελάχιστο (μονές δόσεις) και δεν έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Την άλλη εδώ και 2 χρόνια φτιάχνει 1-2 καφέδες τη μέρα επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα. Βάζω πάντα έτοιμο αλεσμένο καφέ διάσημης μάρκας και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πιό  φανταστικό και με τις δύο είναι το υπέροχο καιμάκι που κάνουν στον καφέ! Το μηχανισμό για το αφρόγαλά δεν τον χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου... (Εμείς της παλιάς σχολής βάζουμε εβαπορέ ακόμα και στον espresso...) Πριν είχα μια arriette και έλεγα πως δεν υπάρχει καλύτερη... Όταν μου χάλασε μετά από 10 χρόνια χρήσης το εργοστάσιο που τις έβγαζε έκλεισε και κατευθυνθηκα στην arielli δοκιμαστικά, με κέρδισε! Όποτε δοκίμασα freddo απέτυχα παταγωδώς... Αλλά μάλλον κάνω εγώ κάτι λάθος... Βέβαια θέλει και τη φροντίδα της... Ένα συνολικό καθάρισμα μια φορά το τρίμηνο-τετραμηνο...Αλλά σε προειδοποιεί... Δεν φτιάχνει τόσο καλό καφέ ή χυνεται από τα πλάγια, οπότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να την καθαρίσεις.... Ελπίζω να βοήθησα...

καλημέρα και χρόνια πολλά, εγώ την έχω πάρει πριν έναν μήνα , στην προηγούμενη προσφορά που την είχε βάλει και είμαι αρκετά ικανοποιημένος για τα 50ευρω.

Να σε ρωτήσω, πως την καθαρίζεις αυτήν ? δεν έχω ιδέα .

Καλημέρα, εγώ την έχω 1 μήνα σχεδόν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. δεν ξέρω ποσό θα με βγάλει και ούτε είμαι πολύ απαιτητικός με τον καφέ,
Από θεμα μυρωδιάς και καιμακιου είναι αρκετά καλή ( παίζει ρόλο και ο καφές σε αυτό, εγώ παίρνω από εταιρεία που δίνει χονδρική σε μαγαζιά αλεσμένο & φρέσκο & αρκετά φθηνό )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fabiars είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά, εγώ την έχω πάρει πριν έναν μήνα , στην προηγούμενη προσφορά που την είχε βάλει και είμαι αρκετά ικανοποιημένος για τα 50ευρω.

Να σε ρωτήσω, πως την καθαρίζεις αυτήν ? δεν έχω ιδέα .

Καλημέρα, εγώ την έχω 1 μήνα σχεδόν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. δεν ξέρω ποσό θα με βγάλει και ούτε είμαι πολύ απαιτητικός με τον καφέ,
Από θεμα μυρωδιάς και καιμακιου είναι αρκετά καλή ( παίζει ρόλο και ο καφές σε αυτό, εγώ παίρνω από εταιρεία που δίνει χονδρική σε μαγαζιά αλεσμένο & φρέσκο & αρκετά φθηνό )

Αποσυναρμολογείς ότι αποσυναρμολογείται, (οχι ζόρικα πραγματα! ) ξεβιδώνεις τη βίδα που είναι κάτω από το βραστήρα (μία απλή βιδα είναι αλλά προσοχη έχει ελατηριο μέσα) τα λύνεις όλα τα πλένεις με ava και νερό και έτοιμος! Πιάνει άλατα γενικά -όπως όλα άλλωστε- και γιαυτό το καθάρισμα...

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maxtreme είπε

Αποσυναρμολογείς ότι αποσυναρμολογείται, (οχι ζόρικα πραγματα! ) ξεβιδώνεις τη βίδα που είναι κάτω από το βραστήρα (μία απλή βιδα είναι αλλά προσοχη έχει ελατηριο μέσα) τα λύνεις όλα τα πλένεις με ava και νερό και έτοιμος! Πιάνει άλατα γενικά -όπως όλα άλλωστε- και γιαυτό το καθάρισμα...

ΟΥΤΕ ΚΑΝ

4 ώρες πριν, fabiars είπε

καλημέρα και χρόνια πολλά, εγώ την έχω πάρει πριν έναν μήνα , στην προηγούμενη προσφορά που την είχε βάλει και είμαι αρκετά ικανοποιημένος για τα 50ευρω.

Να σε ρωτήσω, πως την καθαρίζεις αυτήν ? δεν έχω ιδέα .

Καλημέρα, εγώ την έχω 1 μήνα σχεδόν και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. δεν ξέρω ποσό θα με βγάλει και ούτε είμαι πολύ απαιτητικός με τον καφέ,
Από θεμα μυρωδιάς και καιμακιου είναι αρκετά καλή ( παίζει ρόλο και ο καφές σε αυτό, εγώ παίρνω από εταιρεία που δίνει χονδρική σε μαγαζιά αλεσμένο & φρέσκο & αρκετά φθηνό )

Παίρνεις σκόνη καθαρισμού (π.χ. αυτή) και ακολουθείς τις οδηγίες. ΔΕΝ χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα...

Άκου άβα και νερό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, andreasece είπε

ΟΥΤΕ ΚΑΝ

Παίρνεις σκόνη καθαρισμού (π.χ. αυτή) και ακολουθείς τις οδηγίες. ΔΕΝ χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα...

Άκου άβα και νερό...

Μα... δεν μίλησα για τον βραστήρα... Αλλά για όλα τα υπόλοιπα.... Τον βραστήρα δεν τον έχω καθαρίσει ποτέ!!!! Πόσο σίγουρος είσαι με τα καθαριστικά που συστήνεις ότι δεν είναι βλαβερά για τον οργανισμό σου??? Και μη μου πεις ότι θα την ξεπλύνεις καλά με νερο... Δείτε λίγη χημεία! Τι απαιτείται για να εξουδετερωθούν τα άλατα? Και μάλιστα ΜΕΣΑ στο βραστήρα... Προσοχή παιδια!!!

Επεξ/σία από maxtreme
διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, maxtreme είπε

Μα... δεν μίλησα για τον βραστήρα... Αλλά για όλα τα υπόλοιπα.... Τον βραστήρα δεν τον έχω καθαρίσει ποτέ!!!! Πόσο σίγουρος είσαι με τα καθαριστικά που συστήνεις ότι δεν είναι βλαβερά για τον οργανισμό σου??? Και μη μου πεις ότι θα την ξεπλύνεις καλά με νερο... Δείτε λίγη χημεία! Τι απαιτείται για να εξουδετερωθούν τα άλατα? Και μάλιστα ΜΕΣΑ στο βραστήρα...

Α μάλιστα. Κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 2:46 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

ΤΗ συγκεκριμένη την πήρα στην ίδια ακριβώς τιμή πριν 1 μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο που τη θεωρώ κλεψιά αυτή την τιμή από μεριάς σας προς το κατάστημα.

Για περισσότερα, από εδώ και κάτω:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/721120-αγορά-μηχανής-espresso/page/3/?tab=comments#comment-57807666

Μιας και την έχεις ήδη, θα ήταν εύκολο να μετρήσεις μια διάσταση στο πλάτος της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος την έχει πάρει και δεν τη θέλει ας με ενημερώσει.

επισης μπορείτε να μας πείτε και σε εμάς που είναι η πρώτη μας καφετιέρα κάποιες οδηγίες; Αναλογίες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες

Εγω να πω οτι την ειχα παρει στο black friday και εχανε νερα το δοχειο του νερου, απο την τρυπιτσα που εχει απο κατω, με αποτελεσμα στο επομενο 8ωρο να εχει κανει κηλιδα νερου εξω απο τη καφετιερα. Δεν τα εχανε αμεσα αλλα μεσα σε ωρες,οποτε το νου σας να το τσεκαρετε. (μου το αλλαξαν (μαλλον))

Επισης μετα απο 2 3 μερες εγω βγαζω το δοχειο και το αφηνω να στραγγισει για να μη πιασει μουχλες και τετοια μεσα.

Ακη οι αναλογιες ειναι στα γουστα του καθενα, το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να κουμπωνεις το κρουπ, να αφηνεις να τρεξει λιγο ζεστο νερο, λιγο να ζεσταθει το συστημα, το αδειαζεις, βαζεις καφε και κανεις τη δουλεια σου. Ετσι θα βγει πιο ζεστος κ γουτσου γουτσου ο καφες!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης μηχανης εδω κ ενα μηνα περιπου.Τα θετικα ειναι πως για 50 ευρο κανει αρκετα καλο καφε,εχει δοσομετρητη μεσα με ταμπερ στην συσκευασια ενω στα αρνητικα για μενα τουλαχιστον ειδα πως εκει που κανει επαφη το δοχειο νερου με την μηχανη,ενω το εχω κουμπωσει καλα,μερικες φορες σταζει νερο με αποτελεσμα να βρεχεται το καλωδιο του ρευματος.Εχω βαλει πανακι εκει πισω καλου κακου οποτε ολα οκ,δεν ξερω αν το εκανε κ σε κανεναν αλλον η το κανει μονο σε μενα κ το αλλο αρνητικο που εχω να πω ειναι πως τον θορυβο της τον κανει οχι πολυ αλλα ακουγεται αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...