Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-540B 47.9 Ευρω


akis_supernatural

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panosflow είπε

Φίλε μου λες να ειναι χαλασμένη η μηχανή και να κάνει εκχυληση τόσο γρήγορα;;πόσο πιο ψηλό κομμένος μπορεί να είναι καφές γιατί και αυτός ψιλός Μου φενεται.21 σεκ στην δικιά μου περίπτωση θα βγει φουλ νερο.

Μπα δεν ειναι χαλασμενη...Οταν ειχα παρει 1η φορα 1,9 εβγαινε γρηγορα.

Εννοειτε οτι τον παταμε τον καφε με το ειδικο εργαλειο....αν δεν τον ταμποναρουμε εννοειτε θα βγει πολυ γρηγορα.Να ξερεις οτι ολα ψιλοκομενα σου φαινονται αλλα αμα πιασεις καφε με κοπη στο 1,9 και στο 1,6 θα καταλαβεις διαφορα στο χερι....ειναι σαν πιο ψιλη αμμος για να σου δωσω να καταλαβεις.Σκεψου το πιο ψιλο οταν το ταμποναρεις ειναι πιο σφιχτο το στρωμα του καφε αρα με την πιεση (bar που εχει η μηχανη) θα περασει πιο δυσκολα-πιο αργα σε σχεση με πιο χοντροκομμενο.Αρα ψηνεται καλυτερα-περισσοτερο-σωστο χρονο και περνεις σωστα αρωματα σε σχεση με εναν που σε 10 sec εχει βγαλει 50 ml.Επισης αν ειναι πολυ ψιλοκομμενο απο αυτο που πρεπει δλδ πολυ αργη ροη μπορει 30-35 sec θα ψηθει πολυ και θα ειναι πολυ πικρος....

Εγω με αυτες τις δοκιμες σε freddo espresso που κανω,περνω αποτελεσμα καφετεριας ....

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρατηρησα στην δικη μου οτι χανει νερο απο το δοχειο νερου πισω . Ισως δεν ειχε πατησει καλα ή ειναι ελλατωματικο οποτε παει για αλλαγη αν το ξανακανει. Παντως ο καφες που βγαζει ειναι μια χαρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, donstefano είπε

Παιδια αν και εγω εχω την Arielli KM-100BS , σε μαγαζια και στο ιντερνετ που ειδα διαφορα βιντεακια για εσπρεσσο ο σωστος χρονος για να σου βγαλει 40-50 ml που ειναι ο σωστος εσπρεσσο(2πλη δοση) ειναι απο 17-21 sec.Απο την ωρα που πατας το κουμπι μετρας.

Εαν γεμιζει το ποτηρι σε λιγοτερο απο 17 sec θελεις πιο ψιλοαλεσμενο καφε απο αυτον που πηρες ενω αν κανει περισσοτερο απο 21sec θελεις πιο χοντροκομμενο καφε.

Εγω που περνω απο coffee island κοβω στο 1,6-1,7 και πετυχαινω σωστες δοσεις και στο σωστο χρονο(17-21).Αυτοι στο μαγαζι χρησιμοποιουν 1,4-1,3 κοψιμο.Δυστυχως σε αυτα του supermarket δεν μπορεις να ξερεις σε τι νουμερο εχουν κοψει.

Βεβαια παιζει ρολο  και η μηχανη(bar κτλ) γιατι αλλο οι επαγγελματικες και αλλο οι οικιακες.

Οι arielli συνήθως έχουν καλαθάκι για μονό εσπρέσσο και όχι για διπλό.

Αν με το μονό καλαθάκι το αφήσεις να τρέξει 20 δευτ. θα βγει αρκετά νερουλός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Οι arielli συνήθως έχουν καλαθάκι για μονό εσπρέσσο και όχι για διπλό.

Αν με το μονό καλαθάκι το αφήσεις να τρέξει 20 δευτ. θα βγει αρκετά νερουλός.

Η συγκεκριμένη έχει καλαθάκι για διπλό.

αν θελουμε να φτιάξουμε ένα μονό εσπρεσάκι ; Πως γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Οι arielli συνήθως έχουν καλαθάκι για μονό εσπρέσσο και όχι για διπλό.

Αν με το μονό καλαθάκι το αφήσεις να τρέξει 20 δευτ. θα βγει αρκετά νερουλός.

Εμενα εχει κανονικα 2πλο.γραφει 2 cup μεσα στο κλειστρο.

 

1 ώρα πριν, akis_supernatural είπε

αν θελουμε να φτιάξουμε ένα μονό εσπρεσάκι ; Πως γίνεται;

Το πιο σωστο ειναι να το γεμισεις με διπλη δοση και να βαλεις 2 φλυτζανακια οποτε θα εχεις 2 μονα.....Αλλιως πρεπει να βρεις με το ματι ποσο ειναι η μονη δοση καφε.Ο διπλος ειναι 17-19γραμ αρα ο μονος 8,5-9,5 γραμ η δοση του καφε.

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το ζεστό τον πετυχενω όπως θέλω ο κρύος είναι αποτυχια μέχρι τώρα.ειχα όλο το μεσημέρι έκανα δοκιμές.περισσοτερα σεκ,λιγότερο καφέ περισσότερο καφέ λιγότερο χτύπημα στην φραπεδιερα περισσότερο. Τίποτα δεν πέτυχε μια βγαίνει νερουλος μια σαν καμμένος.ενωωοταν δοκιμάζω πριν το ρίξω για χτύπημα είναι οκ όταν πέφτει μέσα με τα παγάκια αποτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα σήμερα τη μηχανή και όταν ξεκινάει βγάζει λίγο καφέ, σταματάει η αντλία και μετά ξαναξεκινάει και δουλεύει συνεχόμενα. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosflow είπε

Ενώ το ζεστό τον πετυχενω όπως θέλω ο κρύος είναι αποτυχια μέχρι τώρα.ειχα όλο το μεσημέρι έκανα δοκιμές.περισσοτερα σεκ,λιγότερο καφέ περισσότερο καφέ λιγότερο χτύπημα στην φραπεδιερα περισσότερο. Τίποτα δεν πέτυχε μια βγαίνει νερουλος μια σαν καμμένος.ενωωοταν δοκιμάζω πριν το ρίξω για χτύπημα είναι οκ όταν πέφτει μέσα με τα παγάκια αποτυχία

Επειδη με παιδεψε αυτο θα βαλεις ακριβως 40-45ml καφε στο φλυντζανι(εκχυληση).Μετα μπρικι(λιγο μεγαλο αν ειναι αλλιως μεταλικο σεικερ που εχουν στις καφετερειες) και ζαχαρη αναλογα με το ποσο γλυκο θες.Για μετριο εγω βαζω κοφτες 1,5-2 του γλυκου..

Βαζεις τα περισσοτερα παγακια στο ποτηρι(4 μεγαλα)για να μην νερουλιασει με την ωρα.

Στο μπρικι ανακατευεις το μιγμα και μετα βαζεις 2-3 μεγαλα παγακια.Οχι πολλα γιατι λιωνουν και νερουλιαζει.Χτυπημα εαν εχει σκαλες το μιξερ σου στη χαμηλη για 6-10sec.Και ριξιμο στο ποτηρι καλαμακι και στην υγεια σου.

Για το νερουλιασμα το μυστικο ειναι α) η σωστη ποσοτητα καφε συμφωνα με τα sec που εχω γραψει παραπισω γιατι εαν εσενα σου βγαζει τα 10 sec 45-50 ml ειναι αραιος απο αρωματα ο καφες...ασε που εσυ δεν το καταλαβαινεις στη γευση αλλα ειναι.Και 2) οχι πολλα παγακια στο χτυπημα.Αν βαλλεις 5-6 αστο δεν.Τα βαζουμε για να κρυωσει λιγο το μιγμα.Οχι να παγωσει.

Ελπιζω να βοηθησα......

23 λεπτά πριν, dtasos80 είπε

Εγώ πήρα σήμερα τη μηχανή και όταν ξεκινάει βγάζει λίγο καφέ, σταματάει η αντλία και μετά ξαναξεκινάει και δουλεύει συνεχόμενα. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Αμα σταματαει η μηχανη και ξεκιναει μετα οχι δεν ειναι φυσιολογικο.Το ζορι το τρωει απο την ωρα που πατας το κουμπι μεχρι να πεσουν οι πρωτες σταγονες.μετα η ροη πρεπει να ειναι πανω-κατω η ιδια......

Επισης να κουμπωνεις καλα το κλειστρο,οχι υπερβολικο καφε μεσα στο κλειστρο(οχι στουμπωμα δλδ)ο καφες μεχρι πανω ισα ισα να καλυπτει το πανω μερος του κλειστρου(στην ευθεια)αντε λιγο παραπανω και μετα συμπιεση-ταμποναρισμα με το εργαλειο.....Οχι πριν γιατι βαζεις παραπανω απο οσο πρεπει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dtasos80 είπε

Εγώ πήρα σήμερα τη μηχανή και όταν ξεκινάει βγάζει λίγο καφέ, σταματάει η αντλία και μετά ξαναξεκινάει και δουλεύει συνεχόμενα. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Φυσιολογικό είναι. Η διαδικασία αυτή ονομάζεται pre-infusion (προ-εκχυλιση) 

Spoiler

preinfusion ειναι η διαδικασία κατα την οποία στην έναρξη της παρασκευής του ροφηματος κανουμε διαβροχη του καφέ με τόσα ml νερου ώστε να διαβρέξουμε ολους τους κόκκους καφέ τοσο ώστε να μην αρχίσει η εκχυλιση.
 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι κομμενο καφε και να βαλετε μια χαρα καφε θα βγαλει, δεν εχει να κανει ο χρονος, την ποσοτητα καφε να κοιτατε, αν αφησετε να βγαλει πολυ καφε θα βγει αραιωμενος. Εγω παιρνω κομμενο στο 2,5 συνηθως. Πατατε καλα τον καφε με το πλαστικο.

Το καλαθακι 

https://drive.google.com/open?id=1J_Nmu0ULIbOwyDIVyTRRjIcXe4zHx6GL

το καλαθακι αφου το βαλετε σε καταψυξη, καυτο νερο και χτυπημα δυνατα αναποδα πανω στο τραπεζι, σε 2 μερη

https://drive.google.com/open?id=1JlOaLjxg8S7upxUHWokdDJrS9O4rPU64

εδω το μερος που βουλωνει, καθαριζετε τις τρυπες με βελονα (εδω ειναι λιγες βουλωμενες)

https://drive.google.com/open?id=1JNSRcHlMr7J-H6aQBBREHUluJ6OD_iXb

 

καλο συνηθειο ειναι να πλενετε το portafilter αμεσως μολις φτιαξετε καφε (και οχι πριν φτιαξετε καφε). Θα βουλωσει πιο δυσκολα...

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου ο φρέντο δεν θέλει χτύπημα. Έξω τον χτυπάνε για να κάνει αφρό και να είναι πιο ομορφος (ίσως να θυμίζει και λίγο τον φραπέ που μας μεγάλωσε). Κάπου είχα διαβάσει ότι το χτύπημα φθείρει τα έλαια και χάνει γεύση ο καφές, πράγμα που με έκανε να το δοκιμάσω κι ας μην ισχύει, αλλά πράγματι το προτιμώ.

6 παγάκια στο ποτήρι και κατευθείαν κάτω από τη μηχανή με δύο δόσεις εσπρέσσο και είναι τέλειος κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Οτι κομμενο καφε και να βαλετε μια χαρα καφε θα βγαλει, δεν εχει να κανει ο χρονος, την ποσοτητα καφε να κοιτατε, αν αφησετε να βγαλει πολυ καφε θα βγει αραιωμενος. Εγω παιρνω κομμενο στο 2,5 συνηθως. Πατατε καλα τον καφε με το πλαστικο.

 

Kαλησπερα φιλε μου.Εσενα με κοπη 2.5 η συγκεκριμενη αρριελι στα ποσα σε Sec σου βγαζει τα 40-50 ml?

Παντως παντου λενε οτι ο χρονος εχει την πιο μεγαλη επιρροη μιας και στα 12 περιπου δευτερολεπτα που παιρνω εγω τα 50 ml ειναι πολυ λιγος οποτε το νερο στην ουσια δεν βρισκει αντισταση .Θελει λογικα πιο λεπτο καφε αλλα και παλι το 2.5 το δικο σου χοντρο μου ακουγεται υπαρχει περιπτωση αν και ιδιο μοντελο, καθε μηχανη να διαφερει?

Επεξ/σία από KRIKON
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreasece είπε

6 παγάκια στο ποτήρι και κατευθείαν κάτω από τη μηχανή με δύο δόσεις εσπρέσσο και είναι τέλειος κάθε φορά.

 Ποιός στον έμαθε αυτόν; 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, donstefano είπε

Επειδη με παιδεψε αυτο θα βαλεις ακριβως 40-45ml καφε στο φλυντζανι(εκχυληση).Μετα μπρικι(λιγο μεγαλο αν ειναι αλλιως μεταλικο σεικερ που εχουν στις καφετερειες) και ζαχαρη αναλογα με το ποσο γλυκο θες.Για μετριο εγω βαζω κοφτες 1,5-2 του γλυκου..

 

Ελπιζω να βοηθησα......

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Λιγο απο εσενα λιγο απο τις πολλες προσπαθειες εβγαλα σημερα ωραιο?? καφε.Τουλαχιστον πιο καλο απο χθες.

Αρχικα ειχα χθες ολο το βραδυ γεμιζα ξανα και ξανα το νερο βγαζοντας μονο ζεστο νερο απο την μηχανη ωστε να φυγει μια πλαστικιλα που μυριζε.

Δευτερον χρησιμοποιησα εμφιαλωμενο νερο 

Και τριτον δεν τον χτυπησα σχεδον καθολου ενα παγακι στο μπρικι 2 δευτερα χτυπημα και μεσα στο ποτηρι που ειχα αλλα 2 παγακια.Γενικα και εξω με ελαχιστο παγο τον προτιμω.

Δοσεις ειχα μεχρι το μαξ του μεταλικου πατημενος και χρονος δυστυχως παλι καπου στα 10-11 sec για να βγαλω τα 45 περιπου ml αυτο ειναι κατι που πρεπει να φτιαξω και ισως φταιει ο Lavazza Oro που βγαινει τοσο γρηγορα

Επεξ/σία από panosflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...