Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικα κολληματα το pc.


generalb31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα σε ολους,χριστος ανεστη και υγιεις ολοι μας πανω απο λλα.

Εδω και μερικες μερες, 4 το pc ενω δουλευει  κανονικα ,ξαφνικα τρωει χοντρα κολληματα,το mouse δεν ανταποκρινεται για καποια λιγα δευτερολεπτα,ο ηχος κανει σπασιματα και γενικα λαγκαρει ολο το συστημα ασχημα.Αυτο πρωτη φορα το εκανε ενω επαιζα αλλα απο προχτες μου το εμφανιζει και σε απλες λυτουργιες οπως youtube,browsing η απλα εχοντας αφησει το pc να καθεται.Δεν κρασαρει εντελως ουτε εχω bsod ποτε,παρα μονο ακουω τους ανεμηστηρες να ανεβαζουνε στροφες χωρις καποια βαρια εργασια που να το δικαιολογει και με θερμοκρασιες για cpu 34-40.Μεχρι σημερα ημουν σε ryzen balanched power plan και custom  fan curves.Γενικα θεματα με θερμοκρασιες δεν εχω,μαχ η cpu 54 σε πολυωρο παιχνιδι και η gpu max 62.

To συστημα μου ειναι r5 2600 stock

                                        rx580+ nitro

                                     ram gskill ripjaws 16gb 3200

                                       mb tomahawk b450

                                     m2 samsung

                                   και ακομα ενας ssd,2 hdd εσωτερικοι και 3 hdd εξωτερικοι

                                       psu seassonic 650 gold plus

  ολο το pc ειναι 1 χρονου και δεν ειχε παρουσιασει ξανα τετοια συμπεριφορα,θερμοκρασιες ολων των σκληρων και υγεια παρακολουθω με hd sentinel pro,θερμοκρσιες με hwinfo και ryzen master.Εαν κανω restart φτιαχνει ,οπως και μετα απο shutdown.Μπορει να κατσω για πολυωρο παιχνιδι να μην κανει τιποτα,ολα να δουλευουν οπως πρεπει,να βγω και να ειναι το pc σε idle και να το πιασει τοτε με κολληματα.Χτες ενω το ειχα αφησει για ωρες απλα να seedarei torrents ηταν μια χαρα και το βραδυ που εβαλα να δω απο webtv αρχισαι να κολλαει με σπασιματα του ηχου,κολληματα στην εικονα ανα καποια δευτερολεπτα (10-20) οπου και τον εκλεισα αναγκαστικα για να μην τον πεταξω απο το μπαλκονι.Εδω και καμια ωρα το γυρισα σε performance mode και εχω και παρακολουθω μεσω resource monitor kai ryzen master και δεν εχω καποιον απο τους πυρηνες να maxarei.

Εχει κανεις καμια ιδεα  τι μπορει να παθαινει? Ολοι οι drivers ενημερωμενοι,και τα win 10 se 1909 και chipset drivers εβαλα τους καινουριους που βγηκαν στις 7/4.Γενικα η συμπεριφορα του pc οταν το παθαινει μου κανει ειτε οτι maxarei τους πυρηνες sto full στιγμιαια ( στο hwinfo εβλεπα κατι 3.9).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει την ώρα που σέρνεται, να δεις ποια/ποιες διεργασίες καταπίνουν τους πυρήνες στο task manager. Ελπίζω να μην είσαι γεμάτος malware. Κάνε πλήρη έλεγχο με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και malwarebytes premium kai bitdefender και τρεχουν live και κανω τακτικα σαρωσεις και ειναι καθαρο το συστημα.Για καμια motherboard φοβαμαι αλλα αν ειχε θεμα δε θα το παρουσιαζαι πιο συχνα η με αυξημενες θερμοκρασιες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Χρονια πολλα σε ολους,χριστος ανεστη και υγιεις ολοι μας πανω απο λλα.

Εδω και μερικες μερες, 4 το pc ενω δουλευει  κανονικα ,ξαφνικα τρωει χοντρα κολληματα,το mouse δεν ανταποκρινεται για καποια λιγα δευτερολεπτα,ο ηχος κανει σπασιματα και γενικα λαγκαρει ολο το συστημα ασχημα.Αυτο πρωτη φορα το εκανε ενω επαιζα αλλα απο προχτες μου το εμφανιζει και σε απλες λυτουργιες οπως youtube,browsing η απλα εχοντας αφησει το pc να καθεται.Δεν κρασαρει εντελως ουτε εχω bsod ποτε,παρα μονο ακουω τους ανεμηστηρες να ανεβαζουνε στροφες χωρις καποια βαρια εργασια που να το δικαιολογει και με θερμοκρασιες για cpu 34-40.Μεχρι σημερα ημουν σε ryzen balanched power plan και custom  fan curves.Γενικα θεματα με θερμοκρασιες δεν εχω,μαχ η cpu 54 σε πολυωρο παιχνιδι και η gpu max 62.

To συστημα μου ειναι r5 2600 stock

                                        rx580+ nitro

                                     ram gskill ripjaws 16gb 3200

                                       mb tomahawk b450

                                     m2 samsung

                                   και ακομα ενας ssd,2 hdd εσωτερικοι και 3 hdd εξωτερικοι

                                       psu seassonic 650 gold plus

  ολο το pc ειναι 1 χρονου και δεν ειχε παρουσιασει ξανα τετοια συμπεριφορα,θερμοκρασιες ολων των σκληρων και υγεια παρακολουθω με hd sentinel pro,θερμοκρσιες με hwinfo και ryzen master.Εαν κανω restart φτιαχνει ,οπως και μετα απο shutdown.Μπορει να κατσω για πολυωρο παιχνιδι να μην κανει τιποτα,ολα να δουλευουν οπως πρεπει,να βγω και να ειναι το pc σε idle και να το πιασει τοτε με κολληματα.Χτες ενω το ειχα αφησει για ωρες απλα να seedarei torrents ηταν μια χαρα και το βραδυ που εβαλα να δω απο webtv αρχισαι να κολλαει με σπασιματα του ηχου,κολληματα στην εικονα ανα καποια δευτερολεπτα (10-20) οπου και τον εκλεισα αναγκαστικα για να μην τον πεταξω απο το μπαλκονι.Εδω και καμια ωρα το γυρισα σε performance mode και εχω και παρακολουθω μεσω resource monitor kai ryzen master και δεν εχω καποιον απο τους πυρηνες να maxarei.

Εχει κανεις καμια ιδεα  τι μπορει να παθαινει? Ολοι οι drivers ενημερωμενοι,και τα win 10 se 1909 και chipset drivers εβαλα τους καινουριους που βγηκαν στις 7/4.Γενικα η συμπεριφορα του pc οταν το παθαινει μου κανει ειτε οτι maxarei τους πυρηνες sto full στιγμιαια ( στο hwinfo εβλεπα κατι 3.9).

Ή οι μνήμες (σετάριμα) , ή τα windows ή .. κανένα malware.

Τσέκαρε και για κανένα bios update.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έκανα ένα format just in case, μην έχει πειραχτεί τίποτα με το λειτουργικό, drivers κλπ. Αν συνεχίσει τα ίδια και μετά το format, τότε θα κοίταζα ένα ένα τα parts ξεχωριστά αν είναι δυνατόν σε δεύτερο pc.

Αν ήταν να βγάλω κάτι σαν συμπέρασμα από τα συμφραζόμενα σου ίσως και να είναι θέμα με drivers με την 580, γιατί σου παρουσιάστηκε στο webtv που μπορεί να είναι hardware accelerated στον browser. Το ξέρω ότι ακούγεται κάπως κουφό αφού μπορεί να μη κάνει κιχ η κάρτα σε παιχνίδια κλπ, αλλά συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drivers εχω βαλει τους τελευταιους σε ολα εκτος απο την gpu που εχω τους 20.2.2 και μου δουλευουν κομπλε.Το περιεργο ειναι πως δεν το κανει οταν ειναι σε full load αν παιζω ας πουμε division για 3 ωρες δεν κανει κιχ,θερμοκρασιες κανονικες και αφου βγω και κατσω να σερφαρω η να κανω για το voucher στο νετ αρχιζει να κολλαει.Χτες στο webtv παλι στα καλα καθουμενα και πιο πριν το εμφανισαι οταν το pc απλα το ειχα και καθοταν και εκανα σερφαρισμα.Μεχρι τωρα απο οταν τον ανοιξα στις 17.00 και παρακολουθω δε εχει κανει το παραμικρο.Φορματ εκανα πριν κανα 3μηνο .

Το περιεργο ηταν οσο εβλεπα με το hwinfo οι τασεις cpu core τις εφτανε πανω απο 1.43...και καποια απο τα cores που τα ειχε κολλημενα να δουλευουν σε 3700 και πανω.

12 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Ή οι μνήμες (σετάριμα) , ή τα windows ή .. κανένα malware.

Τσέκαρε και για κανένα bios update.

Τις μνημες τις εχω απο την πρωτη μερα σε xmp και παιζουν κανονικα σε 3200.bios update exω κανει  μετα το φορματ και δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι και πριν 4 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Drivers εχω βαλει τους τελευταιους σε ολα εκτος απο την gpu που εχω τους 20.2.2 και μου δουλευουν κομπλε.Το περιεργο ειναι πως δεν το κανει οταν ειναι σε full load αν παιζω ας πουμε division για 3 ωρες δεν κανει κιχ,θερμοκρασιες κανονικες και αφου βγω και κατσω να σερφαρω η να κανω για το voucher στο νετ αρχιζει να κολλαει.Χτες στο webtv παλι στα καλα καθουμενα και πιο πριν το εμφανισαι οταν το pc απλα το ειχα και καθοταν και εκανα σερφαρισμα.Μεχρι τωρα απο οταν τον ανοιξα στις 17.00 και παρακολουθω δε εχει κανει το παραμικρο.Φορματ εκανα πριν κανα 3μηνο .

Το περιεργο ηταν οσο εβλεπα με το hwinfo οι τασεις cpu core τις εφτανε πανω απο 1.43...και καποια απο τα cores που τα ειχε κολλημενα να δουλευουν σε 3700 και πανω.

Τις μνημες τις εχω απο την πρωτη μερα σε xmp και παιζουν κανονικα σε 3200.bios update exω κανει  μετα το φορματ και δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι και πριν 4 μερες.

 

Κοίταξε, όταν το pc πάει τρένο σε Full load αλλά τρώει σκαλώματα σε Idle, ειδικά αν είναι OC ( το μόνο oc στο σύστημά σου είναι τα XMP profiles) και τραβάει κολλήματα σε Idle παίζει να έχει κάποια αστάθεια όταν μπαίνει σε power saving φορμάτ, είτε ο IMC είτε οι μνήμες.

Από εκεί και πέρα έχω δει συστήματα να το κάνουν αυτό από κακές επαφές μνημων ή PCI-E  θύρας. Τελευταία είχα ένα σύστημα εδώ που έτρωγε σκαλώματα στο άκυρο.

Έβαλα έβγαλα καθάρισα και σενιαρίστηκε.

 

Άλλο που μπορεί να φταίει είναι κάποιο update σε κάποιο Browser  και συνδυασμού οδηγού γραφικών να τρώσει σκάλωμα με Hardware accelerator .

 

Πολλά μπορείς να είναι .

Εγώ θα έκανα ένα φορμάτ ή αν είχα δεύτερο σκληρό θα περνούσα σε εκείνον λειτουργικό και θα έτρεχα από εκεί για λίγο καιρό.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση λετε να φταιει το power plan ryzen balanched? ( to minimum processor state ηταν deafult 90%) Σημερα που το γυρισα σε performance και το minimum το εβαλα 10% παει προς το παρων καλα και στις τασεις μεχρι 1.29 και τους πυρηνες τους ανεβοκατεβαζει κανονικα παντα σε idle καταστασεις(οτι κανω δηλαδη εκτος παιχνιδιων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, generalb31 είπε

Τις μνημες τις εχω απο την πρωτη μερα σε xmp και παιζουν κανονικα σε 3200.bios update exω κανει  μετα το φορματ και δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι και πριν 4 μερες.

Γύρισε τις ram στο auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα πασα πιθανοτητα ο ενοχος πρεπει να ειναι το mtorrent γιατι τωρα μολις εφαγε ξαφνικα κολληματα και ειδα στον task manager να maxarei τους πυρηνες και να αρχιζει να κολαει ενω μολις τον εκλεισα εστρωσε με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εκδοση 2.2.1 που ειναι απο τις πιο σταθερες και χωρις adv,malware klp απλα κατι το χαλαει σε καποιες φασεις.Την αλλαγη σε qbittorrent την σκεφτομαι η σε deluge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, generalb31 είπε

Εχω την εκδοση 2.2.1 που ειναι απο τις πιο σταθερες και χωρις adv,malware klp απλα κατι το χαλαει σε καποιες φασεις.Την αλλαγη σε qbittorrent την σκεφτομαι η σε deluge.

Πήγαινε σε qbittorrent ρε αδερφέ, όλοι έχουμε αλλάξει αιώνες τώρα το crypto malware.😁

Επίσης πρόσφατα ανακαλύφθηκε και αυτό (είναι στην frontpage του insomnia).

Μήπως πέρασες latest chipset drivers? Γιατί πολύς κόσμος, αναφέρει αυξημένες τάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Πήγαινε σε qbittorrent ρε αδερφέ, όλοι έχουμε αλλάξει αιώνες τώρα το crypto malware.😁

Επίσης πρόσφατα ανακαλύφθηκε και αυτό (είναι στην frontpage του insomnia).

Μήπως πέρασες latest chipset drivers? Γιατί πολύς κόσμος, αναφέρει αυξημένες τάσεις.

Oντως περασα τα τελευταια.....τωρα το διαβαζω,αν και τα κουλα ο utorrent μου τα αρχισαι με τους προηγουμενους drivers.Με τους καινουριους απλα ηταν απελπισια,οπως και να εχει ομως ο Qbitorrent παει καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...