Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Villeneuve ειναι μαεστρος στη σκηνοθεσια ταινιων οποτε θα δω το Dune οσο πιο γρηγορα γινεται. Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι 1000000 φορες καλυτερο απο εκεινο το εκτρωμα του 1984 που ειδα και την 190λεπτη εκδοση τρομαρα μου ακομα σκεφτομαι τις ωρες βαρεμαρας και τις αηδιας οταν το εβλεπα και λεω τι σκατα βλεπω. Μηδεν συνοχη σε οτι ειδα ενας γενικος αχταρμας σε μια απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει και εχω δει πολλες. Οποτε μακαρι το νεο Dune να με κανει να αναθεωρησω για την ολη μαεστρια των βιβλιων. Βγηκε μολις HDRIP μια χαρα ποιοτητα στα 11gb κοντα.

Επισης αυτο το ειδατε? Ρε τους μπαγλαμαδες

https://imdb.com/video/vi3601449753

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2021 στις 4:55 ΠΜ, xavier είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ο ρολος των bene geserit υποτιθεται οτι ειναι παρασκηνικακος εξαρχης, οποτε δεν πρεπει να ειναι εντελως ξεκαθαρος αν και στο διαλογο της τζεσικα με την mohiam μετα το τεστ  επεξηγειται αρκετα ο στοχος τους.

 

Ναι τον θυμάμαι το διάλογο. Απλά λέω ότι αυτό το (παρασκηνιακό) κομμάτι της πλοκής, δηλαδή η ύπαρξη της συγκεκριμένης αδελφότητας και της ατζέντας της, μαζί με το όλο υπερφυσικό(?) κομμάτι, μου φάνηκαν κάπως... meh... Κάπως περιττά, τουλάχιστον έτσι όπως μας παρουσιάστηκαν στη ταινία. Επειδή όμως πρόκειται για μεταφορά μυθιστορήματος, καταλαβαίνω ότι για χψ λόγους πρέπει να έχουν κάποια θέση και στη ταινία.

Επεξ/σία από V for Vagelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Edel είπε

Πήγα χτες, δεν είχα διαβασει ποτέ Dune, δεν είχα καν ιδέα τι είναι Dune, έπαθα σοκ. Ταινιάρα, συγκλονιστικος αλληγορικος κόσμος, ήδη παρήγγειλα το πρώτο βιβλίο. Απ ότι είδα όμως έχει πολλά βιβλία ακόμα. Όλα είναι συνέχεια ή αυτόνομα; 

Μπορεις να μεινεις και στο 1ο αν θελεις. Τα 3 πρωτα ειναι στενα δεμενα μεταξυ τους και αξιζουν να τα διαβασεις. Tα υπολοιπα δεν τα εχω διαβασει αλλα εχουν παρακολουθησει πολυ αναλυτικη περιληψη ωρας+. 

Γενικοτερα θα μπορουσες να μεινεις στο 1ο, στο 2ο στο 3ο. Θα εισαι πληρης αφηνοντας το, δεν εχει cliffhunger κλπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια του 1984 ηταν ενα αριστουργημα που μπορουν να νιωσουν μονο οσοι καταλαβαινουν και αισθανονται το ανωμαλο συμπαν του μυαλου του σκηνοθετη και δυστυχως ειναι λιγοι αυτοι. Ο Λιντς απλα γυρισε δικη του ταινια με το ονομα Dune και απο τοτε δεχεται συνεχως πολεμο σε σχεση και συγκριση με τα βιβλια. Η ατυχια για τους φανς ηταν οτι διαλεξαν αυτον να σκηνοθετησει τότε. Για μενα βγηκε κατι μοναδικο στο σινεμα, μια ταινια που δεν υπαρχει αλλη σαν αυτην ακομα.

Τη νεα ταινια δεν την εχω δει, οποτε θα επιστρεψω με σχολιο μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickmanak είπε

Η ταινια του 1984 ηταν ενα αριστουργημα που μπορουν να νιωσουν μονο οσοι καταλαβαινουν και αισθανονται το ανωμαλο συμπαν του μυαλου του σκηνοθετη και δυστυχως ειναι λιγοι αυτοι. Ο Λιντς απλα γυρισε δικη του ταινια με το ονομα Dune και απο τοτε δεχεται συνεχως πολεμο σε σχεση και συγκριση με τα βιβλια. Η ατυχια για τους φανς ηταν οτι διαλεξαν αυτον να σκηνοθετησει τότε. Για μενα βγηκε κατι μοναδικο στο σινεμα, μια ταινια που δεν υπαρχει αλλη σαν αυτην ακομα.

Τη νεα ταινια δεν την εχω δει, οποτε θα επιστρεψω με σχολιο μελλοντικα.

Ούτε ο ίδιος ο Lynch δεν πιστεύει φίλε μου αυτά που έγραψες. Το έχει δηλώσει πάμπολλες φορές ότι η ταινία που βγήκε ήταν ένας εφιάλτης στην καριέρα του γιατί ποτέ δεν είχε την δυνατότητα για το Final Cut της ταινίας. 

Ε για να το λέει ο ίδιος κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμένα και εσένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις και εσυ το δικιο σου αλλα εγω εμπιστευομαι τις αισθησεις μου και οσα εχω νιωσει απο τοτε που την πρωτοειδα σε VHS στα '80s και την εχω δει πολλες φορες ακομη. Ακομα και ο ιδιος ο Λιντς να με κοροιδευε αυτοπροσωπως, εγω θα εξακολουθουσα να λατρευω την ταινια αυτη, γιατι ετσι νιωθω! Άγνωστο το γιατί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Arkin είπε

Ο Villeneuve ειναι μαεστρος στη σκηνοθεσια ταινιων οποτε θα δω το Dune οσο πιο γρηγορα γινεται. Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι 1000000 φορες καλυτερο απο εκεινο το εκτρωμα του 1984 που ειδα και την 190λεπτη εκδοση τρομαρα μου ακομα σκεφτομαι τις ωρες βαρεμαρας και τις αηδιας οταν το εβλεπα και λεω τι σκατα βλεπω. Μηδεν συνοχη σε οτι ειδα ενας γενικος αχταρμας σε μια απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει και εχω δει πολλες. Οποτε μακαρι το νεο Dune να με κανει να αναθεωρησω για την ολη μαεστρια των βιβλιων. Βγηκε μολις HDRIP μια χαρα ποιοτητα στα 11gb κοντα.

Επισης αυτο το ειδατε? Ρε τους μπαγλαμαδες

https://imdb.com/video/vi3601449753

Αγαπητέ φίλε, διαβάζω κάθε μα κάθε φορά τα ριβιου σου στο άλλο νήμα και κάμποσες φορές με έχεις συνεπάρει να δω ταινία που είδες προηγουμένως εσυ. Επειδή κανεις δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη κανενός, θερμή παράκληση (και μόνο) να δεις το dune στο σινεμά όπως του αξίζει και όχι από το θείο. Θα χάσεις το 75% της μαγείας ακόμη και remux να κατεβάσεις. 🙏🏻

 

Επεξ/σία από hexenlord
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hexenlord είπε

Αγαπητέ φίλε, διαβάζω κάθε μα κάθε φορά τα ριβιου σου στο άλλο νήμα και κάμποσες φορές με έχεις συνεπάρει να δω ταινία που είδες προηγουμένως εσυ. Επειδή κανεις δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη κανενός, θερμή παράκληση (και μόνο) να δεις το dune στο σινεμά όπως του αξίζει και όχι από το θείο. Θα χάσεις το 75% της μαγείας ακόμη και remux να κατεβάσεις. 🙏🏻

 

Να εισαι καλα και υποσχομαι να προσπαθησω να κλεισω στα village στο cosmos που ειναι κοντα μου να παω να την δω εκει οπως της αρμοζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα για τον κόσμο του Dune, δεν έχω δει την παλιά ταινία που βλέπω να αναφέρεται εδώ και εκεί. Να τη δω ή δε θα καταλάβω τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ταινιαρα παιδιά, απίστευτη ατμόσφαιρα και κινηματογραφια.
Οι ηθοποιοί επίσης εξαιρετικοί, ακόμα και το μικρο που παίζει τον Πωλ.

επίσης εχει καταπληκτική μουσική και γενικά ήχο.

την είδα veso mare και ξενέρωσα απίστευτα, στην πρώτη ευκαιρία θα την δω και αθηνα στην καλύτερη αίθουσα που θα βρω.

Δεν περιμένω να δω μεγάλες βαθμολογίες στις σχετικές ιστοσελίδες, γιατι πολυ απλά, οι περισσότεροι περιμένουν ενα απίστευτο πιου πιου, που όμως δεν είναι το ντιουν.

Επεξ/σία από belray
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δεν έχω ιδέα για τον κόσμο του Dune, δεν έχω δει την παλιά ταινία που βλέπω να αναφέρεται εδώ και εκεί. Να τη δω ή δε θα καταλάβω τίποτα;

Εγω την ειδα εχθες χωρις να εχω καμια απολυτως ιδεα μαζι με φιλους που ειχαν διαβασει το βιβλιο! Εγω εβλεπα 2 ωρες περιμενοντας να γινει κατι ( δεν εγινε τιποτα τελικα). Οι φιλοι ενθουσιαστηκαν που ειχαν διαβασει τα βιβλια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Konstantinio είπε

Εγω την ειδα εχθες χωρις να εχω καμια απολυτως ιδεα μαζι με φιλους που ειχαν διαβασει το βιβλιο! Εγω εβλεπα 2 ωρες περιμενοντας να γινει κατι ( δεν εγινε τιποτα τελικα). Οι φιλοι ενθουσιαστηκαν που ειχαν διαβασει τα βιβλια! 

Ωχ καλά που το είπες φίλε μου, με έσωσες μόλις γιατί έλεγα να το τολμήσω χαχα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...