Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2020 στις 3:43 ΜΜ, kakalos69 είπε

Καλησπέρα
Πριν την υποβολή εμφανίζει

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσής σας πρέπει να προσκομίσετε τα δικαιολογητικά που αφορούν τη συμπλήρωση του κωδικού 659.

Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να τυπώσω τα δικαιολογητικά και να τα πάω στη ΔΟΥ; Αν δεν τα πάω τι θα γίνει; Πρόκειται για ποσό κάτω των 5Κ και ο φόρος είναι μηδενικός είτε το προσθέσω στη δήλωση είτε όχι.

Το ιδιο συνεβη σε ενα φιλο μου(διαφορετικος κωδικος), οπως εγραφα τις προαλλες. Οταν κλικαρεις για να ολοκληρωσεις τη δηλωση θα  βγει παλι το μηνυμα οτι πρεπει να προσκομιστει το συγκεκριμενο δικαιολογητικο. Υπαρχει επιλογη να το στειλεις μεσω ιντερνετ.

Το ερωτημα ειναι ποτε τελικα θα εκκαθαριστουν αυτου του ειδους οι δηλωσεις. Ο φιλος μου εστειλε οτι του ζητησαν αλλα ακομα η δηλωση του παραμενει  με την ενδειξη οτι εκκρεμει ελεγχος δικαιολογητικων...

ΥΓ. Προφανως πας τα πρωτοτυπα δικαιολογητικα, δεν τα τυπωνεις.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, johnpap21 είπε

Παρατήρησα κάτι τώρα στο Ε9 και μου έκανε εντύπωση.

Ο φοροτεχνικός που είχε αναλάβει τη δήλωσή μου το 2014, είχε βάλει ένα λεβητοστάσιο που βρίσκεται στο υπόγειο και δεν ηλεκτροδοτείται σαν βοηθητικό χώρο του διαμερίσματος που βρίσκεται στο ισόγειο. Το ισόγειο διαμέρισμα δεν συνδέεται με το λεβητοστάσιο. Για να έχεις πρόσβαση πρέπει να βγεις πίσω στον ακάλυπτο όπου έχει σκαλοπάτια και πόρτα για να μπεις μέσα.

Κάνοντας αναζητήσεις επί του θέματος και διαβάζοντας σχετικές ιστοσελίδες άρχισα να αμφιβάλω αν είναι σωστά δηλωμένο... Ανοίγω τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και βλέπω να αναφέρεται υπόγειο 10 τετραγωνικών ως λεβητοστάσιο και να χαρακτηρίζεται ως κοινόχρηστος χώρος.

Σε κάποιες ιστοσελίδες διάβασα ότι αν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, τότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί το λεβητοστάσιο, αλλά και πάλι έχω αμφιβολίες, γιατί δεν ξεκαθαρίζει τι γίνεται όταν αναφέρεται αναλυτικά στη Σ.Ο.Ι. 

Μήπως θα έπρεπε να δηλωθεί σε ξεχωριστή γραμμή σαν βοηθητικός μη ηλεκτροδοτούμενος χώρος;  Αν ναι αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει διόρθωση και στα προηγούμενα έτη...

Τι λέτε πρέπει να το «σκαλίσω» ή να το αφήσω ως έχει; (το κεφάλι μου πάει να σπάσει...) 

Edit: «Οι αποθήκες που βρίσκονται στους κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας και δεν ανήκουν, ως παρακολούθημα, σε οριζόντια ιδιοκτησία της πολυκατοικίας δεν δηλώνονται στο Ε9.»

Διάβασα και πάλι τη Σ.Ο.Ι. και δεν αναφέρει το υπόγειο (λεβητοστάσιο) ως παρακολούθημα του διαμερίσματος στο ισόγειο, αλλά το ξεκαθαρίζει ως κοινόχρηστο χώρο. Οπότε, καλά το κατάλαβα ότι είναι λάθος... Πρέπει να το βγάλω εντελώς από το Ε9. Τώρα πρέπει να διορθώσω και τα Ε9 των προηγούμενων ετών...

Δηλαδή, εμπιστεύεσαι φοροτεχνικό, τον πληρώνεις για τις υπηρεσίες του για να γλιτώσεις τον πονοκέφαλο από τη σπαζοκεφαλιά της δήλωσης και καταλήγεις να βρίσκεις λαθάκια...

Παίζει να πλήρωνα και ελαφρώς παραπάνω ΕΝΦΙΑ όλα αυτά τα χρόνια απ' ότι έπρεπε... Υπέροχα!

Συγνώμη για τη γκρίνια και την πολυλογία, αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου με αυτά που βλέπω...

Λες, πληρώνω λογιστή και δεν κάνω την δουλεια μου και ακούγεται λογικο.

Πήγες σε καλό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λες, πληρώνω λογιστή και δεν κάνω την δουλεια μου και ακούγεται λογικο.

Πήγες σε καλό ?

Στο λογιστικό γραφείο της γειτονιάς με νοοτροπία φαστ φουντ, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε. Η ειρωνεία είναι ότι δεν έχω και καμιά περίπλοκη δήλωση, ένα σπιτάκι 2όροφο είναι όλο κι όλο, οπότε θεώρησα ότι ήταν όλα εντάξει και δεν πήγα στους διάσημους «τηλε-λογιστές» 😁

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/08/2020 at 18:52, johnpap21 said:

Μια  ερώτηση σχετική με το Ε2:

Ο νοικάρης μου ξενοίκιασε ένα διαμέρισμα που έχω πέρσι στις 31 Αυγούστου.

Έκανα εγγραφή στο Ε2 που δηλώνω ότι νοίκιαζα το διαμέρισμα από 1/1 μέχρι 31/8 με όλες τις υπόλοιπες πληροφορίες όπως το ποσό του ενοικίου κτλ

Για τους υπόλοιπους μήνες που το διαμέρισμα παρέμεινε κενό, δηλαδή από 1/9 μέχρι 31/12 αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να κάνω νέα εγγραφή για το ίδιο διαμέρισμα που θα δείχνει ότι ήταν κενό γι' αυτούς τους 4 μήνες. Τα λέω σωστά; 

Να ρωτήσω πάνω σε αυτό:
είναι όντως έτσι;

Εγώ πίστευα ότι στο Ε2 δεν περνάς καμία καταχώρηση για τους μήνες που είναι κενό.
Περνάς μόνο καταχωρήσεις που αφορούν τους μήνες που έχεις εισοδήματα από το ακίνητο.

(Και επίσης καταχωρείς το διάστημα που ήταν νοικιασμένο στις δηλώσεις πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης για την ακίνητη περιουσία.)

Όντως κάνεις εγγραφή στο Ε2 που θα λες για ποιούς μήνες είχες ανοίκιαστο ακινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, KoreanW είπε

Να ρωτήσω πάνω σε αυτό:
είναι όντως έτσι;

Εγώ πίστευα ότι στο Ε2 δεν περνάς καμία καταχώρηση για τους μήνες που είναι κενό.
Περνάς μόνο καταχωρήσεις που αφορούν τους μήνες που έχεις εισοδήματα από το ακίνητο.

(Και επίσης καταχωρείς το διάστημα που ήταν νοικιασμένο στις δηλώσεις πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης για την ακίνητη περιουσία.)

Όντως κάνεις εγγραφή στο Ε2 που θα λες για ποιούς μήνες είχες ανοίκιαστο ακινητο;

Ναι πρέπει οπωσδήποτε να αναφερθεί αν είναι κενό, γιατί έτσι μόνο θα φανεί η διάρκεια που ήταν νοικιασμένο ή ξενοίκιαστο. Άλλωστε, από εκεί θα κάνουν αν χρειαστεί διασταύρωση στοιχείων με τη ΔΕΗ για να δουν αν ο λογαριασμός είναι μηδενικός (γι' αυτό και σου ζητούν να αναφέρεις τον αριθμό παροχής ρεύματος...). Μόνο στην περίπτωση που το ξενοίκιασες και μετά το χρησιμοποίησες εσύ για ιδιοκατοίκηση δεν το δηλώνεις στο Ε2, γιατί ούτως ή άλλως το αναγράφεις στο Ε1 σαν κύρια η δευτερεύουσα κτλ κατοικία.  Ελπίζω να στο ξεκαθάρισα, βέβαια δεν είμαι φοροτεχνικός, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν χωράει αμφιβολία για το Ε2. Στο Ε9 φαίνεται μόνο η εικόνα της περιουσιακής κατάστασης, αλλά όχι η χρήση που κάνεις (γι' αυτό έχουν το Ε2).

Τόσα χρόνια θα μπορούσαν να είχαν απλοποιήσει τις δηλώσεις, και να μην ήταν αυτό το μπάχαλο που μπερδεύει ακόμα και τους φοροτεχνικούς...

Μια που το έφερε η κουβέντα θυμήθηκα κάτι που μπερδεύει ο κόσμος σχετικά με το «ΚΕΝΟ».

Στο Ε9 το κενό έχει την ακόλουθη σημασία: «Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα  και  είναι κενό.»

«Δηλαδή, για τα ημιτελή κτίσματα ανεξαρτήτως σταδίου κατασκευής που είναι κενά και ταυτόχρονα δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί ποτέ ή ηλεκτροδοτούνται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενά, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής και τελικά ο κύριος φόρος μειώνεται κατά ποσοστό 60%.»

Η έννοια του κενού στο Ε9 σε σχέση με το Ε2 διαφέρει...

 

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής φορολογικών δηλώσεων μέχρι τη Δευτέρα 31 Αυγούστου» (έως τις 15:00).

και μετά την ίδια μέρα η λυπητερή...

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα την προηγούμενη Κυριακή 30-08 μέσω τράπεζας Πειραιώς τον φόρο εισοδήματος και δεν φαίνεται ακόμα στο taxis η πληρωμή.

Έχει τύχει σε άλλον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πλήρωσα την προηγούμενη Κυριακή 30-08 μέσω τράπεζας Πειραιώς τον φόρο εισοδήματος και δεν φαίνεται ακόμα στο taxis η πληρωμή.

Έχει τύχει σε άλλον ?

Αργούν πολύ να εμφανιστούν οι πληρωμές μέσω τράπεζας στο taxisnet (5 έως 20 μέρες) 

Ακόμα και προσαύξηση να έχει μπει όταν εμφανιστεί θα διαγραφεί αφού την πλήρωσες εκπρόθεσμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Αργούν πολύ να εμφανιστούν οι πληρωμές μέσω τράπεζας στο taxisnet (5 έως 20 μέρες) 

Ακόμα και προσαύξηση να έχει μπει όταν εμφανιστεί θα διαγραφεί αφού την πλήρωσες εκπρόθεσμα .

ΣΗΜΕΡΑ 05-09, το βλέπω τακτοποιημένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γενική φορολογική ερώτηση:

Σε περίπτωση δωρεάς για φιλανθρωπικό σκοπό μέσω youtube πρέπει να δηλωθεί και να φορολογηθεί το ποσό;

Μιλάμε για μικρό ποσό.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Μια γενική φορολογική ερώτηση:

Σε περίπτωση δωρεάς για φιλανθρωπικό σκοπό μέσω youtube πρέπει να δηλωθεί και να φορολογηθεί το ποσό;

Μιλάμε για μικρό ποσό.

Την δωρεά, την κάνεις εσύ ?

Γιατί, αν την κάνεις εσύ, υπάρχει τρόπος όχι μόνο μην φορολογηθεις αλλά να εκπεσεις κιόλας φόρο.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ναι εγώ την κάνω, αλλά είναι δωρεά στο εξωτερικό

Εάν είναι κάποιο φυσικό πρόσωπο ΔΕΝ έχεις φοροαπαλλαγη αλλά δε βαριέσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 11:55 ΠΜ, The_Judas είπε

Μια γενική φορολογική ερώτηση:

Σε περίπτωση δωρεάς για φιλανθρωπικό σκοπό μέσω youtube πρέπει να δηλωθεί και να φορολογηθεί το ποσό;

Μιλάμε για μικρό ποσό.

Δηλαδη ελαβες αποδειξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έκανα, μια μικρή δωρεά μέσω youtube θέλω να κάνω. Για τυπικούς λόγους ρωτάω αν και δεν νομίζω να έχω κάποιο θέμα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...