Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες MacBook καλό θα ήταν να φορτίζουν το laptop τους από τη σωστή πλευρά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Το οποίο ως διαβολική σύμπτωση είναι την ίδια μέρα με την κυκλοφορία του μοντέλου, όπου ο καταναλωτής αφου κάνει διαγνωση μέσα σε λίγες ώρες από την αγορά του, στέλνει στον CEO της εταιρίας email με την ερώτηση διάγνωση και μετά από δύο ώρες δέχεται απάντηση ότι δεν το κρατάει με το σωστό τρόπο... όχι μήπως υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή, όχι να το πάει σε ένα κατάστημα apple για να το ελέγξουν, όχι δώσε χρόνο για να δω τι γίνεται... μπακάλικο δηλαδή η apple...

Kαι η τρομερη "διαβολικη" συμπτωση (απο αυτους που ελεγαν οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του) η apple δεν διεψευσε ενα εμαιλ που εκανε τρελο ντορο(αναφορες στο εμαιλ ακομα και στο CNN),
αλλα πχ διεψευσε κατι αλλα μετεγενεστερα εμαιλ που δεν εκαναν τοσο ντορο.

 

Σημειωτεον, οτι η apple την ιδια μερα της κυκλοφοριας εβγαλε ανακοινωση για το προβλημα της συσκευης. Εδω η επισημη ανακοινωση απο apple την ιδια ημερα της κυκλοφοριας(και αυτο μαλλον θα ειναι "διαβολικη συμπτωση") :
https://www.engadget.com/2010-06-24-apple-responds-over-iphone-4-reception-issues-youre-holding-th.html

Αναφορά σε κείμενο

Here's the official statement:
Gripping any mobile phone will result in some attenuation of its antenna performance, with certain places being worse than others depending on the placement of the antennas. This is a fact of life for every wireless phone. If you ever experience this on your iPhone 4, avoid gripping it in the lower left corner in a way that covers both sides of the black strip in the metal band, or simply use one of many available cases.

 


Οπως σημειοταν ειναι οτι ο Jobs απαντησε και σε ερωτηση μεγαλου site, φιλικα προσκειμενο στην apple, το arstechnica με την ιδια συμβουλη το βραδυ της ιδιας ημερας(πρωτη μερα κυκλοφοριας) :
Jobs on iPhone 4 antenna: “avoid holding it in this way”

Αναφορά σε κείμενο

 We asked Apple if it was aware of the issue, and on a lark copied CEO Steve Jobs since the flaw contradicted his statements about the "brilliant" antenna design during WWDC.

Jobs responded to our question this evening, in his usual terse manner. "All phones have sensitive areas," Jobs wrote. "Just avoid holding it in this way."

 

-------------------------------

 

Αλλα παιδια, μην πιστευουμε το CNN ή το Arstechnica, να πιστευουμε τον Atix ή τον ektorme που στηριξαν την "επιχειρηματολογια" τους οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του που ειναι εγκεκριμενη απο τον ιδιο.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, αν τελειώσατε με το αν έστειλε ή δεν έστειλε mail ο Jobs σε πελάτη της εταιρίας για την κεραία του 4, να πούμε λίγο και για το Macintosh I, αυτό το βδέλυγμα της εποχής του, που σε λίγους μήνες κιτρίνιζαν τα πλαστικά του και έτριζαν.

Ολα στη φόρα, να κλείσει η παράγκα που λέγεται Apple!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, haHa είπε

  

Kαι η τρομερη "διαβολικη" συμπτωση (απο αυτους που ελεγαν οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του) η apple δεν διεψευσε ενα εμαιλ που εκανε τρελο ντορο(αναφορες στο εμαιλ ακομα και στο CNN),
αλλα πχ διεψευσε κατι αλλα μετεγενεστερα εμαιλ που δεν εκαναν τοσο ντορο.

Σημειωτεον, οτι η apple την ιδια μερα της κυκλοφοριας εβγαλε ανακοινωση για το προβλημα της συσκευης. Εδω η επισημη ανακοινωση απο apple την ιδια ημερα της κυκλοφοριας(και αυτο μαλλον θα ειναι "διαβολικη συμπτωση") :
https://www.engadget.com/2010-06-24-apple-responds-over-iphone-4-reception-issues-youre-holding-th.html


Οπως σημειοταν ειναι οτι ο Jobs απαντησε και σε ερωτηση μεγαλου site, φιλικα προσκειμενο στην apple, το arstechnica με την ιδια συμβουλη το βραδυ της ιδιας ημερας(πρωτη μερα κυκλοφοριας) :
Jobs on iPhone 4 antenna: “avoid holding it in this way”

-------------------------------

Αλλα παιδια, μην πιστευουμε το CNN ή το Arstechnica, να πιστευουμε τον Atix ή τον ektorme που στηριξαν την "επιχειρηματολογια" τους οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του που ειναι εγκεκριμενη απο τον ιδιο.

Τώρα που παρέθεσες στοιχεία μπορείς να πεις οτι κάτι έκανες, αλλιώς αντιλαμβάνεσαι πως κ εσύ όπως και οι υπόλοιποι που λένε αερολογίες για διάφορα θέματα, μπαίνετε στη λίστα "να πιστευουμε τον Atix ή τον ektorme κτλ κτλ". Εκτος αν περιμένεις πως ότι και να πεις θα συμφωνούμε χωρίς να αποδεικνύεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ektorme είπε

Τώρα που παρέθεσες στοιχεία μπορείς να πεις οτι κάτι έκανες, αλλιώς αντιλαμβάνεσαι πως κ εσύ όπως και οι υπόλοιποι που λένε αερολογίες για διάφορα θέματα, μπαίνετε στη λίστα "να πιστευουμε τον Atix ή τον ektorme κτλ κτλ". Εκτος αν περιμένεις πως ότι και να πεις θα συμφωνούμε χωρίς να αποδεικνύεις κάτι.

Εγω δεν σου ελεγα να πιστεψεις τον haha, σου ελεγα να πιστεψεις τα site που το εγραφαν. 
Εσυ ομως επελεξες να μην τα πιστεψεις στηριζοντας την επιχειρηματολογια σου σε κατι που δεν ισχυει.

Οπως και να εχει, εκανες ενα λαθος, ολοι κανουμε, παμε παρακατω. Ο Atix εχει μεινει εκει να επιμενει και αυτο δειχνει πολλα.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stafaf είπε

Παιδιά, αν τελειώσατε με το αν έστειλε ή δεν έστειλε mail ο Jobs σε πελάτη της εταιρίας για την κεραία του 4, να πούμε λίγο και για το Macintosh I, αυτό το βδέλυγμα της εποχής του, που σε λίγους μήνες κιτρίνιζαν τα πλαστικά του και έτριζαν.

Ολα στη φόρα, να κλείσει η παράγκα που λέγεται Apple!

εγω εχω ενα τετοιο στο  υπογειο του πατρικου μου...μιλαμε αισχος...

 

 

 

 

Anmerkung 2020-04-28 145357.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Choulio είπε

Έχει πλάκα γιατί ποτε δεν ειπώθηκε τίποτα από τα δυο. 

iphone 4. Καλά ξυπνητούρια. Είχαν βγάλει και "ειδικές" θήκες για όποιον είχε το θράσος να θέλει να το κρατά στο δεξί χέρι

Επεξ/σία από tsagas_lr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, haHa είπε

Οπως και να εχει, εκανες ενα λαθος, ολοι κανουμε, παμε παρακατω. Ο Atix εχει μεινει εκει να επιμενει και αυτο δειχνει πολλα.

Ξέρεις πολύ καλά, και από συζητήσεις μας, ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ τα λάθη μου... οπότε αν δείχνει κάτι ή όχι καλύτερα να το ψάξεις αλλού...

Απαντάω μόνο και μόνο επειδή με ανέφερες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρεις πολύ καλά, και από συζητήσεις μας, ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ τα λάθη μου... οπότε αν δείχνει κάτι ή όχι καλύτερα να το ψάξεις αλλού...

Απαντάω μόνο και μόνο επειδή με ανέφερες... 

Εδω τι εχεις παραδεχθει και συνεχιζεις να επιμενεις σε κατι λαθος.

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Όλα βασίζονται σε ένα email που πραγματικά δεν ξέρουμε αν είναι αληθινό ή όχι... πχ ένας CEO ποτέ δεν θα απαντούσε με μια πρόταση στον οποιοδήποτε, υπάρχει το τεχνικό τμήμα για αυτό... Επίσης φαντάζομαι ότι με την αναγνωρισιμότητα του Jobs πάρα πολύ κόσμος θα έκανε καριέρα αν είχε προσωπική αλληλογραφία μαζί του...

όπως είπα και νωρίτερα... εδώ πιστέψαμε ότι ο άλλος έχει επιστολές από τον χριστό στον Jobs θα κολλήσουν ορισμένοι...

 

3 ώρες πριν, haHa είπε

Ναι, υπαρχουν και στην βιογραφια του που ειναι εγκεκριμενη απο τον ιδιο.

Οπως σου ειπα, στηριζεις την επιχειρηματολογια σου σε μια εικασια που δεν ισχυει.

Εκανες ενα λαθος, ολοι κανουμε, το παραδεχομαστε και προχωραμε παρακατω.

--------------------------

 

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Το οποίο ως διαβολική σύμπτωση είναι την ίδια μέρα με την κυκλοφορία του μοντέλου, όπου ο καταναλωτής αφου κάνει διαγνωση μέσα σε λίγες ώρες από την αγορά του, στέλνει στον CEO της εταιρίας email με την ερώτηση διάγνωση και μετά από δύο ώρες δέχεται απάντηση ότι δεν το κρατάει με το σωστό τρόπο... όχι μήπως υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή, όχι να το πάει σε ένα κατάστημα apple για να το ελέγξουν, όχι δώσε χρόνο για να δω τι γίνεται... μπακάλικο δηλαδή η apple...

 

  

1 ώρα πριν, haHa είπε

  Σημειωτεον, οτι η apple την ιδια μερα της κυκλοφοριας εβγαλε ανακοινωση για το προβλημα της συσκευης. Εδω η επισημη ανακοινωση απο apple την ιδια ημερα της κυκλοφοριας(και αυτο μαλλον θα ειναι "διαβολικη συμπτωση") :
https://www.engadget.com/2010-06-24-apple-responds-over-iphone-4-reception-issues-youre-holding-th.html

 

 

------------------------

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Αφού ειπώθηκε γιατί δεν υπάρχει αξιόπιστη πηγή με τα λόγια ακριβώς???

 

 

1 ώρα πριν, haHa είπε

  Kαι η τρομερη "διαβολικη" συμπτωση (απο αυτους που ελεγαν οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του) η apple δεν διεψευσε ενα εμαιλ που εκανε τρελο ντορο(αναφορες στο εμαιλ ακομα και στο CNN),
αλλα πχ διεψευσε κατι αλλα μετεγενεστερα εμαιλ που δεν εκαναν τοσο ντορο.

-----
Οπως σημειοταν ειναι οτι ο Jobs απαντησε και σε ερωτηση μεγαλου site, φιλικα προσκειμενο στην apple, το arstechnica με την ιδια συμβουλη το βραδυ της ιδιας ημερας(πρωτη μερα κυκλοφοριας) :
Jobs on iPhone 4 antenna: “avoid holding it in this way”

----------------

 

Ειπαμε, δεν ισχυουν αυτα που επειμενεις να γραφεις, εκανες ενα λαθος, ολοι κανουμε, το παραδεχομαστε και παμε παρακατω.
Το οτι συνεχιζεις και επιμενεις και μιλας για "διαβολικες συμπτωσεις", δειχνει πολλα.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρεις πολύ καλά, και από συζητήσεις μας, ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ τα λάθη μου... οπότε αν δείχνει κάτι ή όχι καλύτερα να το ψάξεις αλλού...

Απαντάω μόνο και μόνο επειδή με ανέφερες... 

Είμαστε κάμποσοι που ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν παραδέχεσαι ποτέ τίποτα και τρελαίνεσαι άμα σου προσβάλουνε τη μαμά απλ. Σε λίγο το μισό νήμα θα φάει delete ως off topic και ευτυχώς μαζί θα διαγραφούν και οι αμελοφιλοσοφιες σου. Το παιδί έκατσε και σου βρήκε με αποδείξεις αυτά που όλοι ξέρουμε εδώ και χρόνια και εσύ ακόμα εθελοτυφλείς

Επεξ/σία από tsagas_lr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, haHa είπε

Εδω τι εχεις παραδεχθει και συνεχιζεις να επιμενεις σε κατι λαθος.

--------------------------

  

------------------------

----------------

Ειπαμε, δεν ισχυουν αυτα που επειμενεις να γραφεις, εκανες ενα λαθος, ολοι κανουμε, το παραδεχομαστε και παμε παρακατω.
Το οτι συνεχιζεις και επιμενεις και μιλας για "διαβολικες συμπτωσεις", δειχνει πολλα.

Οκ έχεις δίκιο... 🙂

1 λεπτό πριν, tsagas_lr είπε

Είμαστε κάμποσοι που ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν παραδέχεσαι ποτέ τίποτα και τρελαίνεσαι άμα σου προσβάλουνε τη μαμά απλ. Σε λίγο το μισό νήμα θα φάει delete ως off topic και ευτυχώς μαζί θα διαγραφούν και οι αμελοφιλοσοφιες σου.

Να κάνετε club, με τίτλο τα του AtiX... 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scientlaz είπε

Για πιο λογο ρε φιλε μου να το φορτιζει απο οποια θυρα θες? Για ποιο λογο να σου τρωει μια θυρα απο τις λιγες πλεον που εχουν τα παλιοlaptop? μερικα εχουν ΜΟΝΟ μια θυρα μαλιστα. Εχω λογο εργασιας δουλευω αναγκαστηκα με usb hub λογο οτι τα παλιο mac μου εχει μονο 2 θυρες usb!! 2ΜΟΝΟ!!!!!

Αυτο που αρχισε να μου την δινει ειλικρινα με την Apple ειναι οτι αρχισε να δινει οσο παει λιγοτερες θυρες και αναγκαστηκα μαζι με το mac μου κουβαλαω και μια σακουλα ανταπτορες...ακομη και για καρτα SD ρε συ!! ελεος... ετσι μου ερχεται να το βαλω στο παταρι και να μεινει εκει..... υπολογιστης χιλιων και βαλε ευρω να χρειαζεσαι ενα σκασμο ανταπτορες!!!! ετος 2020!

Σου δίνει 4 θύρες να τις αξιοποιήσεις όπως θέλεις. Το λάπτοπ μου για παράδειγμα δεν με βολεύει που φορτίζει μόνο από δεξιά όπως είναι το γραφείο μου αυτή την στιγμή. Επίσης δεν χρειάζεσαι 100 αντάπτορες αλλά έναν καλό. Υπάρχουν λύσεις που σου προσφέρουν αυτά που ζητάς συνδέοντας 1 module μόνο και σου δίνει όλες τις θύρες.

Επίσης δεν νομίζω να σε αναγκάζει κανένας να πάρεις macbook. Υπάρχουν πολλά λάπτοπ που έχουν αυτό που ζητάς. Η Apple επιλέγει να πουλήσει έτσι. Προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί δεν δουλεύω τόσο με sd και usb κτλ κτλ αλλά περισσότερο με NAS και cloud.

Αυτή την στιγμή φαντάσου έχω στο λάπτοπ μου 1 hdmi, 1 sd, 3 usb-A, 1 usb-C, 1 charging, 1 lan εκ των οποίων φορτίζω από usb-c, sd έβαλα 2-3 φορές που έφτιαχνα το raspberry pi μου και οι USB άχρηστες καθως έχω bluetooth mouse. Τα thunderbolt και usb-c είναι πόρτες που τις κάνεις ΌΤΙ θέλεις και αυτό είναι το ωραίο. Δεν έχω μία hdmi που δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ. Άποψή μου όλα αυτά, δεν μπορώ προφανώς να κρίνω τι δουλειά κάνεις εσύ αλλά λύσεις υπάρχουν (https://satechi.net/collections/hubs-docks)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sv398 είπε

494,3% της CPU.

Activity Monitor by Lidl for Apple! WTF!

(Ελπίζω να είναι για κάποια χρονική διάρκεια και όχι snapshot 😛).

Ετσι ειναι λογω πολλαπλων πυρηνων. Το μετραει διαφορετικα το mac os απο οτι τα windows.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Ετσι ειναι λογω πολλαπλων πυρηνων. Το μετραει διαφορετικα το mac os απο οτι τα windows.
 

Πως βγάζει άκρη έτσι o μέσος χρήστης? Ο Jesus ο Christ ο Superstar και τα 12 Manga Ευαγγέλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...