Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες MacBook καλό θα ήταν να φορτίζουν το laptop τους από τη σωστή πλευρά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stafaf είπε

Παιδιά, αν τελειώσατε με το αν έστειλε ή δεν έστειλε mail ο Jobs σε πελάτη της εταιρίας για την κεραία του 4, να πούμε λίγο και για το Macintosh I, αυτό το βδέλυγμα της εποχής του, που σε λίγους μήνες κιτρίνιζαν τα πλαστικά του και έτριζαν.

Ολα στη φόρα, να κλείσει η παράγκα που λέγεται Apple!

Ειστε ψευτης και συκοφαντης κυριε.... τα πληκτρα τριζανε καθως δεν τα πατουσανε με τον σωστο τροπο και η κιτρινιλα ηταν απο το τσιγαρο😀😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά πρώτα .

 Το «ποιος» «πιο» γράφετε με «οι» όταν ρωτάμε .

ποιος: ερωτηματικη αντωνυμια

πιο: ποσοτικο επιρρημα

Δεν εχει σχεση η ορθογραφια με το αν γινεται ερωτηση, καθως και το δευτερο χρησιμοποιειται σε ερωτηση (πχ ποιος σου αρεσει πιο πολυ;)

Επισης το "γραφετε" οπως το χρησιμοποιεις εδω, ειναι σε παθητκη φωνη, αρα το σωστο ειναι "γραφεται" 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimkord είπε

ποιος: ερωτηματικη αντωνυμια

πιο: ποσοτικο επιρρημα

Δεν εχει σχεση η ορθογραφια με το αν γινεται ερωτηση, καθως και το δευτερο χρησιμοποιειται σε ερωτηση (πχ ποιος σου αρεσει πιο πολυ;)

Επισης το "γραφετε" οπως το χρησιμοποιεις εδω, ειναι σε παθητκη φωνη, αρα το σωστο ειναι "γραφεται" 

Οταν ο Chris_BMW πηγε για μαλλι και βγηκε κουρεμενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimkord είπε

ποιος: ερωτηματικη αντωνυμια

πιο: ποσοτικο επιρρημα

Δεν εχει σχεση η ορθογραφια με το αν γινεται ερωτηση, καθως και το δευτερο χρησιμοποιειται σε ερωτηση (πχ ποιος σου αρεσει πιο πολυ;)

Επισης το "γραφετε" οπως το χρησιμοποιεις εδω, ειναι σε παθητκη φωνη, αρα το σωστο ειναι "γραφεται" 

Στο παράδειγμα σου το πιο πολύ δεν Χρησιμοποιείτε σε ερώτηση αλλά ποσοτικά όπως επισήμανες .

 Κατα τα αλλά σωστά τα γράφεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Στο παράδειγμα σου το πιο πολύ δεν Χρησιμοποιείτε σε ερώτηση αλλά ποσοτικά όπως επισήμανες .

 Κατα τα αλλά σωστά τα γράφεις 

Και εδώ το χρησιμοποιείται είναι παθητική και θέλει αι. :P

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Και εδώ το χρησιμοποιείται είναι παθητική και θέλει αι. :P

Έχεις και εσυ δίκαιο αλλά οκ και στην περίπτωση του «γράφετε» έτσι και εδώ το auto correct βάζει τρικλοποδιές !

 Αν προσέξεις και μέσα στην πρόταση το «Χ» είναι κεφαλαιο

2 ώρες πριν, haHa είπε

Οταν ο Chris_BMW πηγε για μαλλι και βγηκε κουρεμενος!

Κουρεμένος δεν νομίζω να βγήκα ...

 Τα ίδια πράγματα μου γράφουν με λίγη περισσότερη σάλτσα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, scientlaz είπε

Αυτα για σημερα απο την εκπαιδευτικη μας ενημερωση της γραμματικης μας γλωσσας ...αυριο και παλι την ιδια ωρα ...στο ιδιο forum,😝😁

Να πω κι εγω κάτι προλαβαίνω; Στο "...δεν Χρησιμοποιείτε..." το "ν" δε χρειάζεται μιας και η επόμενη λέξη αρχίζει από "χ".

Στα του θέματος, το macbook pro 13 2017 εμφάνιζε το πρόβλημα. Με το που άλλαξα θέση στο καλώδιο, οι ανεμιστήρες ηρέμησαν και η υπερθέρμανση σταμάτησε. Ευχαριστώ απλ.

Επεξ/σία από Vlad27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Δεν με ενδιαφέρει φίλος αν μπορώ η δεν μπορώ να αγοράσω άλλο φορτιστή .

 Εμένα με ενδιαφέρει να είναι βολικό στη χρήση ,να δείχνει ποτέ έχει φορτίσει (όπως έδειχνε το MagSafe και όταν το πάρω «σβάρνα» να μην κάμει ζημιά ...

 Το ίδιο ισχύει και για την lightning θύρα στο I phone . Με βολεύει απίστευτα ,το κούμπωμα της είναι άριστο και αθάνατο και δεν θέλω να καταργηθεί .

 Εγώ προσωπικά πάντα .

 Υ.Γ Όσον αφορά τις γνώσεις ,

 Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά πρώτα .

 Το «ποιος» «πιο» γράφετε με «οι» όταν ρωτάμε .

Σοβαρά τώρα? 

17 ώρες πριν, AtiX είπε

Οκ έχεις δίκιο... 🙂

Να κάνετε club, με τίτλο τα του AtiX... 🤣 

Έχουν δίκιο. Πρέπει να το κοιτάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι γιατρέ μου... 

Δεν είμαι γιατρός ούτε ειδικός. Εσείς ξέρετε καλύτερα. Εγώ περαστικός είμαι, είδα και είπα την γνώμη μου

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, haHa said:

  

Kαι η τρομερη "διαβολικη" συμπτωση (απο αυτους που ελεγαν οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του) η apple δεν διεψευσε ενα εμαιλ που εκανε τρελο ντορο(αναφορες στο εμαιλ ακομα και στο CNN),
αλλα πχ διεψευσε κατι αλλα μετεγενεστερα εμαιλ που δεν εκαναν τοσο ντορο.

Σημειωτεον, οτι η apple την ιδια μερα της κυκλοφοριας εβγαλε ανακοινωση για το προβλημα της συσκευης. Εδω η επισημη ανακοινωση απο apple την ιδια ημερα της κυκλοφοριας(και αυτο μαλλον θα ειναι "διαβολικη συμπτωση") :
https://www.engadget.com/2010-06-24-apple-responds-over-iphone-4-reception-issues-youre-holding-th.html


Οπως σημειοταν ειναι οτι ο Jobs απαντησε και σε ερωτηση μεγαλου site, φιλικα προσκειμενο στην apple, το arstechnica με την ιδια συμβουλη το βραδυ της ιδιας ημερας(πρωτη μερα κυκλοφοριας) :
Jobs on iPhone 4 antenna: “avoid holding it in this way”

-------------------------------

Αλλα παιδια, μην πιστευουμε το CNN ή το Arstechnica, να πιστευουμε τον Atix ή τον ektorme που στηριξαν την "επιχειρηματολογια" τους οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να απανταει ο CEO σε πελατες, παρολο που πχ το βλεπουμε και στην βιογραφια του που ειναι εγκεκριμενη απο τον ιδιο.

Εγώ τη λέξη "λάθος" πάντως δεν την έχω δει ακόμα στο (έστω πραγματικό) email του Jobs. Ούτε την είπε ποτέ φυσικά. To "απόφυγε να κάνεις το τάδε", έχει τελείως διαφορετική χροιά απ' το "το κάνεις λάθος". Αν κάνεις λοιπόν σωστά τη μετάφραση, όλα αυτά τα αστειάκια για την κεραία δεν είναι τόσο αστεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Να, τέτοια πράγματα κάνετε εσείς οι ανίδεοι χρήστες και τώρα θα αναγκάσετε την Apple  να βγάλει φορτιστή που θα ελέγχει αν μπηκε σε λάθος Θύρα ωστε να μην φορτίζει σε προνομιακή τιμή 300-400 ευρώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Volga είπε

...Να, τέτοια πράγματα κάνετε εσείς οι ανίδεοι χρήστες και τώρα θα αναγκάσετε την Apple  να βγάλει φορτιστή που θα ελέγχει αν μπηκε σε λάθος Θύρα ωστε να μην φορτίζει σε προνομιακή τιμή 300-400 ευρώ.
 

Μη λες τετοια!!! Δεν ειναι τιποτα στο να φτασει στα αυτια της apple και να βγαλει τετοιο φορτιστη!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...