Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, narta είπε

θα έρειχνε

what?! Και έχουμε και τον κύριο @Petroskasap να απορεί ο άνθρωπος 🤭

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imerisia.gr/epiheiriseis/real-estate/52999_apo-airbnb-sti-fthini-stegi-sto-trapezi-metra-gia-ton-periorismo-ton

«Τα διαθέσιμα καταλύματα βραχυχρόνιας μίσθωσης σε πανελλαδικό επίπεδο τον Ιούλιο ανήλθαν σε 138.000 (στις πλατφόρμες AirBnb και Vrbo), μια αύξηση της τάξεως του 4% συγκριτικά με τον Ιούλιο του 2019.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Μαζί με την αγορά οικοπέδου ή χωρίς για αυτά τα χρήματα;

Θα έλεγα μαζί με το οικόπεδο στις περισσότερες περιπτώσεις, ειδικά αν είναι έστω και οριακά εκτός σχεδίου. Ανάλογα την περιοχή βέβαια. Επίσης η μικρή πόλη ή το χωριό δεν ταιριάζει σε όλους. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, narta είπε

Central USA has entered the chat. Ανεκανθεν οι γιανκηδες εδειχναν που θα πανε τα πραγματα. Ριξε μια ματια και δες τι θα γινει στην Ευρωπη σε 10 χρόνια.

Εννοείς το great reset / you will own nothing and be happy?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχέδιο της κυβέρνησης για φτηνά σπίτια βλέπω προμοτάρει περιοχές τύπου Αγ. Παντελεήμων και Κάτω Πατήσια. Τρομερό σχέδιο λέμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Eνώ το έκτρωμα της Αθήνας....

Έκτρωμα ξε-έκτρωμα εκεί επιθυμεί (για διάφορους λόγους) να ζει το 1/3 του πληθυσμού της Ελλάδας, αυτό είναι που έχει σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έκτρωμα ξε-έκτρωμα εκεί επιθυμεί αναγκάζεται (για διάφορους λόγους) να ζει το 1/3 του πληθυσμού της Ελλάδας, αυτό είναι που έχει σημασία.

fixed

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

fixed

Σαφώς και κάποιοι αναγκάζονται, αλλά κατά την άποψη μου αυτοί που το επιθυμούν είναι περισσότεροι.

Η ουσία όμως δεν αλλάζει, το ίδιο ανεβάζει τη ζήτηση κάποιος που νοικιάζει/αγοράζει σπίτι στην Αθήνα άσχετα αν αναγκάζεται ή το επιθυμεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς και κάποιοι αναγκάζονται, αλλά κατά την άποψη μου αυτοί που το επιθυμούν είναι περισσότεροι.

Η ουσία όμως δεν αλλάζει, το ίδιο ανεβάζει τη ζήτηση κάποιος που νοικιάζει/αγοράζει σπίτι στην Αθήνα άσχετα αν αναγκάζεται ή το επιθυμεί.

διαφωνώ κάθετα.

οι περισσότεροι είναι από επαρχία, αν μπορούσαν να είχαν μία εργασία εκεί θα είχαν φύγει προχθές.

η Αθήνα είναι μία άθλια πόλη να ζεις.

και πανάκριβη πλέον.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

διαφωνώ κάθετα.

οι περισσότεροι είναι από επαρχία, αν μπορούσαν να είχαν μία εργασία εκεί θα είχαν φύγει προχθές.

η Αθήνα είναι μία άθλια πόλη να ζεις.

και πανάκριβη πλέον.

Αλήθεια, αυτοί που έχουν εργασία στην επαρχία αλλά δεν την προτιμούν για να μην πεθάνουν από βαρεμάρα που τους κατηγοριοποιείς? Σε αυτούς που το επιθυμούν ή σε αυτούς που αναγκάζονται?

Επίσης τους εργαζόμενους + ΕΕ που έβγαζαν καλά λεφτά στην επαρχία, αλλά πήγαν Αθήνα για να βγάζουν περισσότερα?

Αν όλους τους από πάνω τους βάζεις στο "αναγκάζονται", τότε όντως είναι περισσότεροι.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη ζούσα επαρχία εγώ. Το λέει κ το νικ μου εξάλλου. Με το καρακατιναριό, την ένδεια επιλογών, τα κουτσομπολιά, τις βλαχιές, τις μικροαστικές παπάτζες κ την κάθε θείτσα να μου τα πρήζει. Είμαι city boy και τέτοιο θα παραμείνω. Αθήνα μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dante80 είπε

Όποιος βρίσκεται στην αγορά για νέο σπίτι ας προχωρήσει άμεσα, δεν φαίνεται μεσοπρόθεσμα να αλλάζει το τοπίο. 

Εγώ αν έψαχνα τώρα μεταχειρισμένο, από τα παλιά που σαρώνουν (για πολύ λίγο καιρό ακόμα) οι Κινέζοι, θα περίμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2022 στις 5:50 ΜΜ, kostasbm είπε

όταν θα φορολογουμεθα βάσει της συνολικής περουσιας(ακίνητα και μετρητά) τότε θα στρώσουν πολλά πραγματα

όπως επίσης και το συνταξιοδοτικό γιατί μερικοί βάσει της περιουσίας τους δεν θα έπρεπε να παίρνουν σύνταξη

αυτό γίνεται ήδη Πχ Αυστραλία πολλά χρόνια ..ελπιζω κάποια στιγμή να γίνει και δω

Στην Αυστραλία αν έχεις ενοικιαζόμενα, πολύ απλά δεν δικαιούσαι σύνταξη

Στις 16/9/2022 στις 10:59 ΜΜ, narta είπε

Οι τιμές των ακινήτων ουδέποτε ηταν συνδεδεμενες με ΑΕΠ, μισθους κτλ. Η διαθέσιμη γη ειναι πεπερασμένη. Μονο ανοδικά μπορει να κινηθει ειδικά οταν αντι για εναν ενοικο με 400€ μπορεις να το νοικιάσεις σε δυο απο 250€. Και εκει πάει το πράγμα τουλάχιστον για Αθηνα/Θεσσαλονικη.

Και ομως υπαρχει πολίτης που πχ παίρνει 1000-1200 ευρω μισθο και μπορει να βρει να νοικιαζει με 450, 45 τμ

Παιδια υπαρχουν αναπληρωτες εκπαιδευτικοι ειδικα σε κατι νησια που δεν βρισκουν σπιτια να νοικιασουν και μενουν σε σκηνες, αυτοκινητα ακομα και μεσα στο σχολειο.

Υπαρχει μεγαλο θεμα με τα ακινητα, και δεν ειναι μονο ως προς την αγορα, αλλα και ως προς την ενοικιαση. Αυτο που μερικοι νομιζετε οτι θα ζησουμε τις τιμες 2012-2017 στα ακινητα, ξεχάστε τα

8 ώρες πριν, ModernAthenian είπε

Σιγά μη ζούσα επαρχία εγώ. Το λέει κ το νικ μου εξάλλου. Με το καρακατιναριό, την ένδεια επιλογών, τα κουτσομπολιά, τις βλαχιές, τις μικροαστικές παπάτζες κ την κάθε θείτσα να μου τα πρήζει. Είμαι city boy και τέτοιο θα παραμείνω. Αθήνα μέχρι να σβήσει ο ήλιος. 

οι επαρχίες και τα νησιά είναι πεθαμένα, κοινώς έχουν τελειώσει. Μόνο Αθήνα ή Εξωτερικό είναι η λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...