Προς το περιεχόμενο

προβλημα με βυθισμα στροφών με AC σε POLO


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Todoras said:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά..!!!

Συνδυασμός πραγμάτων.

Αρχικά ήθελε σωστή ρύθμιση η πεταλούδα. Και καθαρίσματα maf, EGR, πολλαπλή εισαγωγής και γενικά ότι μπορείς να καθαρίσεις (επαφές σε φύσες αισθητήρων και εσωτερική μάκα).

Τα παραπάνω ελαχιστοποιησαν το πρόβλημα αλλά δεν το εξάλειψαν.

Όταν ο μαστορας εντόπισε τον αισθητηρα θερμοκρασιας και τον αλλάξαμε τότε το πρόβλημα λύθηκε εντελώς.

Επαναρύθμιση πεταλούδας δεν χρειάστηκε μετα την αλλαγή του αισθητήρας θερμοκρασίας. Μόνο ψυκτικά (παραφλού - και αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπάρχοντα).

 

Στο καντράν στη θερμοκρασία δεν το έβλεπα (η δεν έτυχε να το παρατηρησω??) Η βελόνα ανεβαινε στο 90 και έμενε σταθερή εκεί. 

Από ότι κατάλαβα ο αισθητήρας "χάζευε" στιγμιαια - όχι τόσο ώστε να ανεβαίνουν η να κατεβαίνουν θερμοκρασιες και να ανοιγοκλείνει αντίστοιχα ο θερμοστάτης (ή και να δώσει βλάβη στο καντράν αν και κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε...). Αλλά ήταν αρκετό για να δώσει λάθος πληροφορία στον εγκεφαλο (ECU) και να επηρεάζεται το μίγμα σε πλουσιο/φτωχό. 

 

Χρόνια Πολλά..!!

Προσωρινές αυξομοιώσεις 5-10 τιμές μέσο όρο με διάρκεια 3-5 δευτερολέπτων πάνω κάτω. Δεν πήρχε σταθερό μοτίβο από τη μία αυξομείωση στην επόμενη, το χρονικό διάστημα μεταξύ των αυξομειώσεων ήταν τυχαίο/διαφορετικό καθε φορά. 

Ναι θα ήταν καλή φάση να είχαμε το γράφημα αλλά δεν... (δεν φαντάζομαι ότι το κάνει και κάποιο συνεργείο να κρατάει log από κάθε σκανάρισμα έλεγχο που κάνει).

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε σε αυτά τα 3-5 δευτερόλεπτα που οι τιμές ήταν κουκουρούκου να είχε πετάξει βλάβη στο καντράν με καποιον αντιστοιχο κωδικό Pxxxx. Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση. Αλλά δεν το σκαλίζω... Τώρα λειτουργεί σωστά και δεν μου σπάει τα ....νεύρα.... 

Για τον μάστορα πάντως κατάλαβα ότι ήταν κάτι γνωστό - δεν προβληματίστηκε.  

σε ευχαριστώ πολυ!!
κωδικός ανταλλακτικού αισθ. θερμοκρ. αυτος: 06A 919 501 ;;

βασικά, τι αμαξι εχεις εσυ; θυμισε μου σε παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

σε ευχαριστώ πολυ!!
κωδικός ανταλλακτικού αισθ. θερμοκρ. αυτος: 06A 919 501 ;;

βασικά, τι αμαξι εχεις εσυ; θυμισε μου σε παρακαλω.

έκανες πρώτα καθαρισμό και ρύθμιση της πεταλούδας ωστε να ασχοληθείς με τον αισθητήρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

έκανες πρώτα καθαρισμό και ρύθμιση της πεταλούδας ωστε να ασχοληθείς με τον αισθητήρα ?

Πρώτα έκανα καθαρισμό και ρύθμιση πεταλούδας μόνος μου. Αφού βελτιώθηκε στο 99% το πρόβλημα, μετά βρήκε και ο μάστορας το 1% που ήταν ο αισθητήρας θερμοκρασίας.

 

 

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

σε ευχαριστώ πολυ!!
κωδικός ανταλλακτικού αισθ. θερμοκρ. αυτος: 06A 919 501 ;;

βασικά, τι αμαξι εχεις εσυ; θυμισε μου σε παρακαλω.

 

Ενδεικτικά το ανταλλακτικό παρακάτω. Δεν θυμάμαι κωδικό. VW Polo 2004 (9N) 1,4 - 16V - BKY κινητήρας βενζίνη και LPG 

https://www.autodoc.gr/ridex/8140269#aisthitiras-thermokr-psiktikou-ighrou

 

Επεξ/σία από Todoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

έκανες πρώτα καθαρισμό και ρύθμιση της πεταλούδας ωστε να ασχοληθείς με τον αισθητήρα ?

ναι

1 hour ago, Todoras said:

Πρώτα έκανα καθαρισμό και ρύθμιση πεταλούδας μόνος μου. Αφού βελτιώθηκε στο 99% το πρόβλημα, μετά βρήκε και ο μάστορας το 1% που ήταν ο αισθητήρας θερμοκρασίας.

 

 

 

Ενδεικτικά το ανταλλακτικό παρακάτω. Δεν θυμάμαι κωδικό. VW Polo 2004 (9N) 1,4 - 16V - BKY κινητήρας βενζίνη και LPG 

https://www.autodoc.gr/ridex/8140269#aisthitiras-thermokr-psiktikou-ighrou

 

εμενα ο καθαρισμος, ρυθμιση με απλο διαγνωστικο δεν βελτιωσε στο ελαχιστο την κατασταση. θα ηταν καλο να καθαρισω αισθ. εκεντροφορου γιατι εχει μαζεψει λαδακι.

το οτι δεν ανεβαζει καν στροφες οταν αναβω ac, με παραπεμπει σε ηλεκτρονικο προβλημα (αισθητηρα κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ναι

εμενα ο καθαρισμος, ρυθμιση με απλο διαγνωστικο δεν βελτιωσε στο ελαχιστο την κατασταση. θα ηταν καλο να καθαρισω αισθ. εκεντροφορου γιατι εχει μαζεψει λαδακι.

το οτι δεν ανεβαζει καν στροφες οταν αναβω ac, με παραπεμπει σε ηλεκτρονικο προβλημα (αισθητηρα κτλ). 

Ότι καθαρίζεις καλό κάνει. Τώρα το μάτι του εκκεντροφόρου (και του στροφάλου) να σου κάνει σκόρτσα στο ρελαντι ναι (αν και συνήθως απλά δεν ξεκινάει το αμάξι αν έχουν πάρει μέντα). Αλλα με το ac δεν σχετίζεται.

Μακάρι να το λύσεις και όταν το λύσεις να μας πεις πως το κατάφερες.

Το ac ζορίζει τον κινητηρα αλλά απο την στιγμή που λειτουργεί σωστά (άρα συμπιεστής-συμπλέκτης συμπιεστή και ιμαντας-ρουλεμαν παρελκωμένων ειναι οκ) και το πρόβλημα ειναι στο ρελαντί, τότε κατα την γνώμη μου ή κάποιος αισθητήρας μπορεί να είναι που επηραζει το μίγμα (άστα κλάφτα όλοι το επηρεάζουν) σε ότι αφορά το σβήσιμο ή ρύθμιση του ρελαντί (κλάφτα - πάλι στην πεταλούδα γυρνάς) σε ότι αφορά τις στροφές και το σβήσιμο. 

Το μόνο ηλεκτρονικό είναι ο εγκέφαλος (ECU) που και πάλι αν είχε πάρει μέντα πιστεύω πως δεν θα ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα σου αλλά λογικά απλά δεν θα έπαιρνε καν μπρος το αμάξι.

 

Επεξ/σία από Todoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...