Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για όνομα.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, LouCi4er είπε

Καταρχην το Παναγουλα (ελεος δλδ) δεν ειναι ονομα και μαλλον βγαινει απο το Παναγιωτα το οποιο το θεωρω οχι και τοσο ομορφο σαν ονομα( θα μου πεις ποιος νοιαζεται για την γνωμη μου αλλα τεσπα).Μπορει ομως να το κανει Ναγια το οποιο ειναι πολυ ομορφο.Πειτε το μωρο Κωνσταντινα-Παναγιωτα και ας κρατησει οποιο θελει οταν μεγαλωσει.Το Κωνστνατινα μιας και ειναι και το ονομα μου(σε αρσενικο ομως,μην παρεξηγηθουμε,χαχα) ειναι αρκετα καλο ολοκληρο ομως.Κατι Ντινα και τετοια που το κανουν ειναι αισχος.

Για να αναφέρει το "Παναγούλα" και όχι το "Παναγιώτα", πάει να πει πως (λογικά) έτσι βάφτισαν την γιαγιά, και κατά συνέπεια έτσι θέλουν να βαφτίσουν την μικρή. Κυρίως για να χαρεί η μητέρα του γονιού. Συνεπώς, το να την βγάλουν Παναγιώτα τσάμπα δεύτερο όνομα είναι, μιας και δεν είναι αυτό της γιαγιάς.

Βέβαια, όπως προείπα, και Παναγούλα να την βγάλουν πάλι δεν έχει νόημα, διότι εν τέλει θα την αποκαλούν αλλιώς (εξ ου και ο λόγος που άνοιξε το τόπικ), συνεπώς πάλι δεν θα "ακούει" η γιαγιά το όνομά της, εκτός από μία φορά στην Εκκλησία.

 

Γενικότερα, καλές και χρυσές οι γιαγιάδες, σίγουρα βοηθάνε και θα τις αγαπάει το παιδί, αλλά την ζωή τους την έζησαν. Δεν βρίσκω λόγο να καταστρέψεις ένα μέρος της ζωής του παιδιού που ουσιαστικά τώρα ξεκινάει, απλά και μόνο για να υπερηφανευθεί η γιαγιά στις έτερες χωριάτισσες φίλες της πως ονομάστηκε το εγγόνι από εκείνη (που επιμένω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, μιας και θα το αποκαλούν αλλιώς).

Σε κάθε περίπτωση, είναι απόφαση των γονιών. Απλώς μου φαίνεται πολύ περίεργο και οπισθοδρομικό αυτό το σκεπτικό. Σημασία έχει το να είναι γερό και υγιές το παιδί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν ξερω ρε φιλος,το Παναγουλα δεν νομιζω να υπαρχει σαν ονομα.Δεν νομιζω οτι θα υπαρξει ιερεας να δεχτει να δωσει το Παναγουλα σε μωρο.Την γιαγια μου την ελεγαν Κωνσταντια.Δεν νομιζω να την βαφτισαν ετσι.Δλδ μια γρια εδω στη γειτονια την φωναζουν Μαριγουλα,ετσι λες να την βαφτισαν?Μηπως να την βαφτισαν Μαρια πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν ξερω ρε φιλος,το Παναγουλα δεν νομιζω να υπαρχει σαν ονομα.Δεν νομιζω οτι θα υπαρξει ιερεας να δεχτει να δωσει το Παναγουλα σε μωρο.Την γιαγια μου την ελεγαν Κωνσταντια.Δεν νομιζω να την βαφτισαν ετσι.Δλδ μια γρια εδω στη γειτονια την φωναζουν Μαριγουλα,ετσι λες να την βαφτισαν?Μηπως να την βαφτισαν Μαρια πχ?

Kαι το Μαριγούλα είναι κανονικό όνομα.Ετσι βαφτίζονταν .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν ξερω ρε φιλος,το Παναγουλα δεν νομιζω να υπαρχει σαν ονομα.Δεν νομιζω οτι θα υπαρξει ιερεας να δεχτει να δωσει το Παναγουλα σε μωρο.Την γιαγια μου την ελεγαν Κωνσταντια.Δεν νομιζω να την βαφτισαν ετσι.Δλδ μια γρια εδω στη γειτονια την φωναζουν Μαριγουλα,ετσι λες να την βαφτισαν?Μηπως να την βαφτισαν Μαρια πχ?

Μπορεί κανονικά να βαφτιστεί παιδί ως Παναγούλα. Γιορτάζει μαζί με την Παναγιώτα, αλλά δεν σημαίνει και πως πρέπει υποχρεωτικά να βαφτιστεί ως Παναγιώτα.

Γίνονται αρκετά τέτοια περίεργα με τα ονόματα. Όπως και πιο απλά, π.χ. απλοποιήσεις ονομάτων. Ο πατέρας μου βαφτίστηκε Σπύρος (όχι Σπυρίδων) και η μητέρα μου βαφτίστηκε Έλενα (όχι Ελένη). Τώρα μην με ρωτήσεις πως έγινε και οι δύο γονείς μου να είναι έτσι βαφτισμένοι. 😛 😛 Την βαφτιστήρα μου την βάφτισα Βερόνικα και όχι Βερονίκη (όπως είναι η Αγία). Ναι, γιορτάζουν την ίδια μέρα, και ουσιαστικά πρόκειται για παραλλαγή του "ορίτζιναλ" ονόματος, έχεις δίκιο. Αλλά βαφτίζονται και έτσι.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Καλα τρελα πουλατε?Το Παναγιωτα ποτε γιορταζει,τα Χριστουγεννα?

ΚΑΤ αρχήν   ψυχραιμία ...... Δεν πουλάει κανείς τρέλα.......

Εκτός αν για να ισχύει κάτι πρέπει να το γνωρίζεις και εσύ .....

Φυσικά και το Παναγιώτα γιορτάζει επίσης τον Δεκαπενταύγουστο. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Όπως φυσικά και το Μαριγούλα της γιαγιάς σαφώς παραπέμπει στο Μαρία ...

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jiakometi είπε

ΚΑΤ αρχήν   ψυχραιμία ...... Δεν πουλάει κανείς τρέλα.......

Εκτός αν για να ισχύει κάτι πρέπει να το γνωρίζεις και εσύ .....

Φυσικά και το Παναγιώτα γιορτάζει επίσης τον Δεκαπενταύγουστο. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Όπως φυσικά και το Μαριγούλα της γιαγιά σαφώς παραπέμπει στο Μαρία ...

Εχεις δικιο και ζητω συγγνωμη.Θα μπορουσε ομως να λειπει η ειρωνια απο το δικο σου ποστ.Τεσπα δεν θα το συνεχισω.

Το οτι καποιος επελεξε να βαφτισει την κορη του Παναγουλα δεν σημαινει οτι αν πεις την εγγονη Παναγιωτα δεν "θα ακουσει" το ονομα η γιαγια.Μια χαρα θα το ακουσει.Προσπαθω να πω οτι δεν χρειαζεται να πουν το ονομα κατα λεξη για να "το ακουσει" η γιαγια οταν μαλιστα προκειται για ενα οχι και τοσο ευχαριστο ονομα.Αμα δλδ λενε τον παππου Λιακο,για να ακουσει το ονομα στο εγγονι πρεπει να τον πουνε Λιακο?Αν πουν το εγγονι Ηλια ειναι αλλο ονομα?Ελεος δλδ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Άμα δλδ λενε τον παππου Λιακο,για να ακουσει το ονομα στο εγγονι πρεπει να τον πουνε Λιακο?Αν πουν το εγγονι Ηλια ειναι αλλο ονομα?Ελεος δλδ.

Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα. Και ξέρω πολλά άτομα με τέτοια κολλήματα.

Και παίζει ο ts να βρίσκεται σε κατάσταση που έχει πέσει σε τέτοιους παππούδες/γιαγιάδες.

BTW είχα συμμαθητή Αντρίκο (όχι Ανδρέα ή κάτι τέτοιο). Από τότε μου είχε κάνει εντύπωση και δεν έβρισκα νόημα πίσω από μια τέτοια ονομασία, αλλά βλέπεις ο παππούς....

Αν οι γονείς δεν ξεκαθαρίσουν την θέση τους, τέτοια συμβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν επιμενω γιατι δεν το ξερω 1000%.Μου φαινεται πολυ παραξενο παντως.Στο εορτολογιο το Μαρια βγαζει αν πατησεις Μαριγουλα.

Και την μητέρα μου και την ξαδέρφη της τις έχουν βαφτίσει έτσι.

https://www.eortologio.net/pote_giortazei/Μαριγούλα

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, magnam είπε

Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα. Και ξέρω πολλά άτομα με τέτοια κολλήματα.

Και παίζει ο ts να βρίσκεται σε κατάσταση που έχει πέσει σε τέτοιους παππούδες/γιαγιάδες.

BTW είχα συμμαθητή Αντρίκο (όχι Ανδρέα ή κάτι τέτοιο). Από τότε μου είχε κάνει εντύπωση και δεν έβρισκα νόημα πίσω από μια τέτοια ονομασία, αλλά βλέπεις ο παππούς....

Αν οι γονείς δεν ξεκαθαρίσουν την θέση τους, τέτοια συμβαίνουν.

Καλα,πολλα γινονται,ειναι να μην γυρισει το μυαλο.Εχω μια φιλη μου(βασικα η γυναικα ενος κολλητου) την οποια την λενε Ελενα.Ετσι την γνωρισα πριν 10 χρονια,ετσι την ηξερα.Μια μερα πως επεσε στα χερια μου η ταυτοτητα της.Κοιταω και βλεπω αντι για πχ Ελενα Βασιλοπουλου να λεει η ταυτοτητα Δημητρα Βασιλοπουλου.Τεσπα με τα πολλα μου εξηγησε οτι την βαφτισαν Δημητρα και οταν ηταν 3 χρονων μαλωσαν οι γιαγιαδες(τα συμπεθερια δλδ) και αρχισαν να την φωναζουν με το ονομα της αλλης γιαγιας.Μεγαλωσε και συνεχιζει με ονομα που δεν την βαφτισαν δλδ,οτι να ναι.Παντου συστηνεται Ελενα και η ταυτοτητα γραφει αλλο.Ασχετο με το θεμα αλλα οπως λες,αμα κολλησει το μυαλο αστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε το σκέτο Κωνσταντίνα (τυπικό, σύγχρονο όνομα) και αφήστε στην άκρη το Παναγούλα. Κρίμα να τραβήξει το παιδί τα πάνδεινα στη ζωή του για ν' ακούσει η γιαγιά το όνομά της μία φορά στην εκκλησία (διότι δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να επιλέξει να χρησιμοποιεί το Παναγούλα - ή οτιδήποτε μεικτό - μόλις αποκτήσει συνείδηση).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος και εχουν βαλει πλεον καποια ασφαλιστικη δικλειδα (χαχα!) μπορει και μια χαρα:
αλλο να ακουσ(τ)ει μεσα στην Εκκλησιά (μονο!) κι αλλο να ειναι κανονικα (επισημο!) 😛🤣
 

Spoiler

Στην περίπτωση που με τη βάπτιση  δοθεί διαφορετικό όνομα από αυτό που έχει δοθεί με ονοματοδοσία, το δόγμα θα ισχύει,
αλλά το όνομα δεν θα αλλάξει με τη βάπτιση.

(Αυτό λύνει και πολλά θέματα που είχαν δημιουργηθεί κατά το παρελθόν, όπως για παράδειγμα ο νονός να πει άλλο όνομα από αυτό που έχουν συμφωνήσει οι γονείς, ο ιερέας να μην ακούσει καλά και να δώσει άλλο όνομα με τη βάπτιση – κάτι που παλαιότερα δεν άλλαζε – όχι τουλάχιστον εύκολα) 😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδα 2020 φλεγον ζήτημα: Ποιο ονομα γιαγιας θα υπερισχυσει.

Ο κορονοιος δεν ειναι προβλημα, ειναι λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...