Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΩΝ COVID-19


Paris_Kts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Paris_Kts είπε

Υπό κανονικές συνθήκες ναι.. μέσα στο μήνα όποιος το ήθελε πραγματικά έβρισκε δουλειά

Και τώρα βρίσκεις δουλειά αν θέλεις... 

Ειδικά η Επαρχία θέλει χιλιάδες εργάτες για συγκομιδή που ξεκινά... 

Αλλά ξέχασα... Οι Έλληνες το σνομπάρουν... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/4/2020 στις 10:02 ΜΜ, bromiaris είπε

Και τώρα βρίσκεις δουλειά αν θέλεις... 

Ειδικά η Επαρχία θέλει χιλιάδες εργάτες για συγκομιδή που ξεκινά... 

Αλλά ξέχασα... Οι Έλληνες το σνομπάρουν... 

Δεν είναι όλοι από την επαρχία και δεν είναι και όλοι αγρότες...
Εγώ πάντως που είμαι από την επαρχία με πολύ πορτοκάλι και πολύ λάδι σου λέω από πρώτο χέρι ότι πλέον τα έχουν παρατήσει αρκετοί αγρότες ή έχουν περιορίσει κατά μεγάλο ποσοστό την παραγωγή τους με αποτέλεσμα να μην χρειάζονται προσωπικό... (ζωντανό παράδειγμα για εμένα η οικογένεια μου και οι συγχωριανοί μου)
Έκαστος στο είδος του λοιπόν !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 7:09 ΜΜ, Paris_Kts είπε

Ναι όπως και ήταν αυτονόητο

Δεν συμπληρωνα τα 80 ένσημα το 2020 και ας δούλευα όλο το χρόνο σερί το 2019...

Και μάλλον πρόκειται για δημοσιογραφικό λαθος μιας και δεν βρήκα πουθενά τα άρθρα που το ανέφεραν αυτό.. μάλλον κατάλαβαν τη κουτσουκέλα που είχαν κάνει και τα κατέβασαν...

Από ότι φαίνεται και όπως αποδείχθηκε αυτή ήταν η στήριξη προς εμάς και μάλλον δεν πρόκειται να έχουμε άλλη!

Μάλλον το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχες 80 ένσημα το 2018.

Τα 800 τα πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2020 στις 10:02 ΜΜ, bromiaris είπε

Και τώρα βρίσκεις δουλειά αν θέλεις... 

Ειδικά η Επαρχία θέλει χιλιάδες εργάτες για συγκομιδή που ξεκινά... 

Αλλά ξέχασα... Οι Έλληνες το σνομπάρουν... 

Όπως ακριβώς το είπες! Στη Μακεδονία παρακαλάνε για εργάτες και μάλιστα ζητούν να ανοίξουν τα σύνορα για να έρθουν χιλιάδες Αλβανοί ( οι οποίοι δουλεύουν με 40-50€ την ημέρα δεν είναι κορόιδα πια ). Γιατί; Επειδή όλοι θελουμε να είμαστε καθαροί υπάλληλοι με το καφεδάκι και το κλιματιστικό...

μια χαρά δουλειά έχει η γη και οι παππούδες μας έτσι έκαναν περιουσίες, γιατί τη σνομπάρουμε ποτέ δε το καταλαβα ;

 

ομοιως και η οικοδομή. Πηγαινε βοηθός στα μπετά κ άνεργε δε θα πάθεις κάτι αν λερωθεί το νυχάκι σου... εγώ φοιτητής πολυτεχνειου δουλευα οικοδομή ηλεκτρολογικά, έπαθα τίποτα;

Επεξ/σία από paylidis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Paris_Kts είπε

Δεν είναι όλοι από την επαρχία και δεν είναι και όλοι αγρότες...
Εγώ πάντως που είμαι από την επαρχία με πολύ πορτοκάλι και πολύ λάδι σου λέω από πρώτο χέρι ότι πλέον τα έχουν παρατήσει αρκετοί αγρότες ή έχουν περιορίσει κατά μεγάλο ποσοστό την παραγωγή τους με αποτέλεσμα να μην χρειάζονται προσωπικό... (ζωντανό παράδειγμα για εμένα η οικογένεια μου και οι συγχωριανοί μου)
Έκαστος στο είδος του λοιπόν !

Ένα από τα δεκάδες ρεπορτάζ... 

https://www.alphatv.gr/news/koinonia/article/43360/ekklisi-ton-paragogon-tis-imathias-gia-ergatika-heria-gia-tin-sugomidi-tis-sodias-tous/

Επαναλαμβάνω... Όποιος θέλει δουλειά, βρίσκει... 

Εξάλλου για να μαζέψεις πχ ροδάκινα δεν χρειάζεσαι και μάστερ... Απλά όρεξη... 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Ένα από τα δεκάδες ρεπορτάζ... 

https://www.alphatv.gr/news/koinonia/article/43360/ekklisi-ton-paragogon-tis-imathias-gia-ergatika-heria-gia-tin-sugomidi-tis-sodias-tous/

Επαναλαμβάνω... Όποιος θέλει δουλειά, βρίσκει... 

Εξάλλου για να μαζέψεις πχ ροδάκινα δεν χρειάζεσαι και μάστερ... Απλά όρεξη... 

Τι ωράρια, τι μισθούς, και τι ένσημα κολλάνε αυτοί οι τίμιοι γαιοκτήμονες που δεν πάνε οι τεμπέληδες να δουλέψουν; Επειδή εγώ γνωρίζω, να δω εάν ξέρουν και οι υπόλοιποι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είσαι άνεργος και από την περιοχή γιατί όχι; Αλλά για ένσημα χλωμό το βλέπω να δίνουν...

21 λεπτά πριν, Natha είπε

Τι ωράρια, τι μισθούς, και τι ένσημα κολλάνε αυτοί οι τίμιοι γαιοκτήμονες που δεν πάνε οι τεμπέληδες να δουλέψουν; Επειδή εγώ γνωρίζω, να δω εάν ξέρουν και οι υπόλοιποι.

Ο καθένας κοιτάει την τσέπη του. Αν ο γαιοκτήμονας έδινε 50 ευρώ και ένσημα, τα φρούτα θα κόστιζαν στην αγορά 5 ευρώ το κιλό.

Τότε θα τους κατηγορούσαμε για αισχροκέρδεια και θα τους αποκαλούσαμε πάλι απατεώνες. Όλα αλληλένδετα είναι.

Επίσης ο μέσος εργάτης, θα προτιμούσε και ο ίδιος περισσότερα χρήματα και καθόλου ένσημα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αν είσαι άνεργος και από την περιοχή γιατί όχι; Αλλά για ένσημα χλωμό το βλέπω να δίνουν...

Ο καθένας κοιτάει την τσέπη του. Αν ο γαιοκτήμονας έδινε 50 ευρώ και ένσημα, τα φρούτα θα κόστιζαν στην αγορά 5 ευρώ το κιλό.

Τότε θα τους κατηγορούσαμε για αισχροκέρδεια και θα τους αποκαλούσαμε πάλι απατεώνες. Όλα αλληλένδετα είναι.

Επίσης ο μέσος εργάτης, θα προτιμούσε και ο ίδιος περισσότερα χρήματα και καθόλου ένσημα.

επειδή έχω δουλέψει Χαλκιδική πχ και έχω ακούσει τις απόψεις των ντόπιων, δεν είναι το θέμα η τιμή που θα έχει η ελιά, αλλά το "θέλει και ένσημο ο γάιδαρος ο Αλβανός".

Επίσης ναι εννοείται προτιμάει ο κόσμος να δουλεύει χωρίς ένσημο αλλά να το παίρνει χέρι, όχι ανασφάλιστος 10ωρο για 20-30 ευρώ.

Αν κάποιοι προτιμούν συνθήκες Μανωλάδας για να τρώνε φτηνό το φρουτάκι τους πάω πάσο (που δεν ισχυεί καν). Άλλο ένα επάγγελμα είναι που το κράτος επιλέγει να κάνει τα στραβα μάτια.

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αν είσαι άνεργος και από την περιοχή γιατί όχι; Αλλά για ένσημα χλωμό το βλέπω να δίνουν...

Ο καθένας κοιτάει την τσέπη του. Αν ο γαιοκτήμονας έδινε 50 ευρώ και ένσημα, τα φρούτα θα κόστιζαν στην αγορά 5 ευρώ το κιλό.

Τότε θα τους κατηγορούσαμε για αισχροκέρδεια και θα τους αποκαλούσαμε πάλι απατεώνες. Όλα αλληλένδετα είναι.

Επίσης ο μέσος εργάτης, θα προτιμούσε και ο ίδιος περισσότερα χρήματα και καθόλου ένσημα.

Έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για παράνομες διαδικασίες..

Η εργασία χωρίς ασφάλιση είναι παράνομη 

Πόσο μάλλον αν γίνεται κατ' επανάληψη

Έχω κάνει όλες αυτές τις δουλειές από μικρό παιδάκι και ποτέ κανείς δεν έκανε προκοπή..

Μόνο τα αφεντικά που ξημερωβραδιαζονται στα καφενεία!!!

Κύριοι στη Λακωνία ο κόσμος πεινάει και δεν είναι αστείο.. δουλειά δεν υπάρχει , η ασφάλιση είναι αστείο για τους αγρότες και το μάξιμουμ ποσό που μπορεί να πάρει κανείς είναι στα 25 ευρώ από το πρωί μέχρι το βράδυ και χωρίς ασφάλιση το τονίζω!!!

Μην λέμε αερολογίες ...

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ένα από τα δεκάδες ρεπορτάζ... 

https://www.alphatv.gr/news/koinonia/article/43360/ekklisi-ton-paragogon-tis-imathias-gia-ergatika-heria-gia-tin-sugomidi-tis-sodias-tous/

Επαναλαμβάνω... Όποιος θέλει δουλειά, βρίσκει... 

Εξάλλου για να μαζέψεις πχ ροδάκινα δεν χρειάζεσαι και μάστερ... Απλά όρεξη... 

Και ασφάλιση και ωρομίσθιο και ότι δικαίωμα έχει ο κάθε εργαζόμενος που στις αγροτικές δουλειές δεν υφίσταται τίποτα από αυτά 

Έχουν σφίξει τα πράγματα για τους παραγωγούς και πατάνε και αυτοί επί πτωμάτων!!!

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Όπως ακριβώς το είπες! Στη Μακεδονία παρακαλάνε για εργάτες και μάλιστα ζητούν να ανοίξουν τα σύνορα για να έρθουν χιλιάδες Αλβανοί ( οι οποίοι δουλεύουν με 40-50€ την ημέρα δεν είναι κορόιδα πια ). Γιατί; Επειδή όλοι θελουμε να είμαστε καθαροί υπάλληλοι με το καφεδάκι και το κλιματιστικό...

μια χαρά δουλειά έχει η γη και οι παππούδες μας έτσι έκαναν περιουσίες, γιατί τη σνομπάρουμε ποτέ δε το καταλαβα ;

ομοιως και η οικοδομή. Πηγαινε βοηθός στα μπετά κ άνεργε δε θα πάθεις κάτι αν λερωθεί το νυχάκι σου... εγώ φοιτητής πολυτεχνειου δουλευα οικοδομή ηλεκτρολογικά, έπαθα τίποτα;

Τι δουλειά είπαμε ότι κανείς???

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Paris_Kts είπε

Έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για παράνομες διαδικασίες..

Η εργασία χωρίς ασφάλιση είναι παράνομη 

Πόσο μάλλον αν γίνεται κατ' επανάληψη

Έχω κάνει όλες αυτές τις δουλειές από μικρό παιδάκι και ποτέ κανείς δεν έκανε προκοπή..

Μόνο τα αφεντικά που ξημερωβραδιαζονται στα καφενεία!!!

Κύριοι στη Λακωνία ο κόσμος πεινάει και δεν είναι αστείο.. δουλειά δεν υπάρχει , η ασφάλιση είναι αστείο για τους αγρότες και το μάξιμουμ ποσό που μπορεί να πάρει κανείς είναι στα 25 ευρώ από το πρωί μέχρι το βράδυ και χωρίς ασφάλιση το τονίζω!!!

Μην λέμε αερολογίες ...

Και ασφάλιση και ωρομίσθιο και ότι δικαίωμα έχει ο κάθε εργαζόμενος που στις αγροτικές δουλειές δεν υφίσταται τίποτα από αυτά 

Έχουν σφίξει τα πράγματα για τους παραγωγούς και πατάνε και αυτοί επί πτωμάτων!!!

Κάνετε λάθος, είναι τεμπέλης ο άλλος που δεν πάει για 20 ευρώ μαύρα από το πρωί ως το βράδυ για να του πιει το αίμα το κάθε λαμόγιο που τον αφήνει το κράτος να έχει επιχείρηση γαλέρα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Paris_Kts είπε

Τι δουλειά είπαμε ότι κανείς???

Τι σημασία έχει; Το σίγουρο είναι ότι αν βρεθώ χωρίς δουλειά δε ντρέπομαι ούτε φοβάμαι να κάνω οποιαδήποτε δουλειά... το 90% των Ελλήνων από την άλλη όχι...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τι σημασία έχει; Το σίγουρο είναι ότι αν βρεθώ χωρίς δουλειά δε ντρέπομαι ούτε φοβάμαι να κάνω οποιαδήποτε δουλειά... το 90% των Ελλήνων από την άλλη όχι...

Θα συμφωνήσω ότι πολύ Έλληνες εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις και ότι δεν θα έκαναν κάποια επαγγέλματα λόγω τεμπελιάς 

Αλλά δεν δέχομαι να εργάζεται ο οποιοσδήποτε χωρίς τις απαραίτητες απολαβές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Paris_Kts είπε

Θα συμφωνήσω ότι πολύ Έλληνες εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις και ότι δεν θα έκαναν κάποια επαγγέλματα λόγω τεμπελιάς 

Αλλά δεν δέχομαι να εργάζεται ο οποιοσδήποτε χωρίς τις απαραίτητες απολαβές...

Κανείς δε μίλησε χωρίς τις απολαβές. Οτιδηποτε κάτω από 30-35€ καθαρά το 8ωρο είναι κλοπή και πρέπει να καταγγέλεται. Δε ξέρω το γίνεται στη Μανωλάδα κ εν γενεί στην Πελοπόννησο, ξέρω ότι στη Μακεδονία δίνουν 40-50€ μεροκάματο (ή αναλογικά μικρότερο με εργόσημο) και δε βρίσκουν. Ομοίως και στη Μυτιλήνη 50-60 για ελιες κ φαγητό καφεσ Κλπ και πάλι δε βρίσκουν...

την ίδια ώρα βλέπεις δεκάδες άτομα στις καφετέριες να κλαίνε τη μοίρα τους που είναι «άνεργοι»-εγώ αυτό δε δέχομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κανείς δε μίλησε χωρίς τις απολαβές. Οτιδηποτε κάτω από 30-35€ καθαρά το 8ωρο είναι κλοπή και πρέπει να καταγγέλεται. Δε ξέρω το γίνεται στη Μανωλάδα κ εν γενεί στην Πελοπόννησο, ξέρω ότι στη Μακεδονία δίνουν 40-50€ μεροκάματο (ή αναλογικά μικρότερο με εργόσημο) και δε βρίσκουν. Ομοίως και στη Μυτιλήνη 50-60 για ελιες κ φαγητό καφεσ Κλπ και πάλι δε βρίσκουν...

την ίδια ώρα βλέπεις δεκάδες άτομα στις καφετέριες να κλαίνε τη μοίρα τους που είναι «άνεργοι»-εγώ αυτό δε δέχομαι...

Εδώ συμφωνούμε 

Αλλά έπρεπε να υπάρχει μια υποστήριξη για τους απολυμενους του Μαρτίου έστω και για τον μηνα Μάιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Paris_Kts είπε

Εδώ συμφωνούμε 

Αλλά έπρεπε να υπάρχει μια υποστήριξη για τους απολυμενους του Μαρτίου έστω και για τον μηνα Μάιο...

Εξυπακούεται. Απλά μη μένουμε στάσιμοι περιμένοντας επιδόματα. Εκεί έξω υπάρχουν δουλειές όχι τόσο κύριλλε και τις σνομπάρουμε... δε γίνεται να βασιζόμαστε στα επιδόματα και να περιμένουμε καμία σύμβασούλα στο δημόσιο μια ζωή... κ τα χωράφια και η οικοδομή μια χαρά τίμιες δουλειές είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...