Προς το περιεχόμενο

APC Back-UPS 950VA (Schuko) Θόρυβος


ThanosR92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Έχω το APC Back-UPS 950VA (Schuko) εδώ και κάποιους μήνες! Τις 3-4 τελευταίες μέρες μετά από μια διακοπή έχει αρχίσει και κάνει ένα "τσικ-τσικ" αρκετές φόρες την μέρα! Δεν αναφέρομαι στο σφύριγμα που κάνει όταν πέφτει το ρεύμα! Το Led που έχει είναι πράσινο!  

Μάλιστα μετά από την διακοπή έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνει αυτόν τον ήχο, τα σποτ του πάγκου της κουζίνας χαμηλώνουν κάπως σαν να χάνουν ένταση αλλά αλλάζει και ο ήχος / δύναμη της κουζίνας!

Μήπως ο ήχος που κάνει το UPS είναι επειδη κάτι καταλαβαίνει ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπερα! Έχω το APC Back-UPS 950VA (Schuko) εδώ και κάποιους μήνες! Τις 3-4 τελευταίες μέρες μετά από μια διακοπή έχει αρχίσει και κάνει ένα "τσικ-τσικ" αρκετές φόρες την μέρα! Δεν αναφέρομαι στο σφύριγμα που κάνει όταν πέφτει το ρεύμα! Το Led που έχει είναι πράσινο!  

Μάλιστα μετά από την διακοπή έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνει αυτόν τον ήχο, τα σποτ του πάγκου της κουζίνας χαμηλώνουν κάπως σαν να χάνουν ένταση αλλά αλλάζει και ο ήχος / δύναμη της κουζίνας!

Μήπως ο ήχος που κάνει το UPS είναι επειδη κάτι καταλαβαίνει ;

To ρευμα που έρχεται σπίτι σου δεν ειναι καλο, ωστοσο λογω του avr που έχει το ups μπορει να το αυξήσει ή να το μειώσει χωρις τη χρήση μπαταριας

https://www.apc.com/us/en/faqs/FA158913/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπερα! Έχω το APC Back-UPS 950VA (Schuko) εδώ και κάποιους μήνες! Τις 3-4 τελευταίες μέρες μετά από μια διακοπή έχει αρχίσει και κάνει ένα "τσικ-τσικ" αρκετές φόρες την μέρα! Δεν αναφέρομαι στο σφύριγμα που κάνει όταν πέφτει το ρεύμα! Το Led που έχει είναι πράσινο!  

Μάλιστα μετά από την διακοπή έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνει αυτόν τον ήχο, τα σποτ του πάγκου της κουζίνας χαμηλώνουν κάπως σαν να χάνουν ένταση αλλά αλλάζει και ο ήχος / δύναμη της κουζίνας!

Μήπως ο ήχος που κάνει το UPS είναι επειδη κάτι καταλαβαίνει ;

Αυτό που ακούς είναι ο ρελές που ενεργοποιεί το AVR. Τον ίδιο ήχο θα ακούσεις και όταν το απενεργοποιήσει.

Εάν την ίδια ώρα βλέπεις τα φώτα να μειώνουν ένταση τότε έχεις υπόταση και το AVR είναι σε λειτουργία boost, δηλαδή ανεβάζει την τάση στις εξόδους (όπου είναι διαθέσιμο).

Μπορεί να το ενεργοποιήσει ακόμη και σε ένα πολύ σύντομο βύθισμα της τάσης. Εάν έχεις πολύμετρο μπορείς να το διαπιστώσεις με μια απλή μέτρηση τάσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο προηγούμενος, και να συμπληρώσω ότι αυτό το "τσικ-τσικ" το κάνει κάποιες φορές και το δικό μου, καινούριο ups (όχι APC αλλά Eaton). Στην αρχή με παραξένεψε αλλά όταν κατάλαβα τι ήταν ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...