Προς το περιεχόμενο

Λεφτά στο λεπτό και απάτες


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επρεπε να το πας οσο παει στην τρελη αυτος στην τρελη κ συ 

Να του λεγες ναι τα ειδα τα χρηματα Δωσε μου διευθυνση να σου στειλω τα πραγματα κλπ

Κ επισης χαλαρα να του στελνεις κωδικο μουφα να τρεχει να τσεκαρει σε ατμ 

Εγω θα τον γλενταγα καλα

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, pigos23 είπε

Επρεπε να το πας οσο παει στην τρελη αυτος στην τρελη κ συ 

Να του λεγες ναι τα ειδα τα χρηματα Δωσε μου διευθυνση να σου στειλω τα πραγματα κλπ

Κ επισης χαλαρα να του στελνεις κωδικο μουφα να τρεχει να τσεκαρει σε ατμ 

Εγω θα τον γλενταγα καλα

 

Πόρτα πάντως δεν ήθελε να πάρει! Το 400αρι να τσιμπήσει μόνο! Εκεί όντως ήθελε έλα μεγάλε τρακόσια πέντε μηδέν εικοσιένα. Όχι τρακόσια, τετρακόσια είπα, όχι εικοσιένα, εικοσιεννιά.

Ε θέλει και την απαραίτητη ψυχραιμία το δούλεμα κι εμένα μ είχε κουράσει πολύ στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Τουρκία πάνε να περάσουν ένα νόμο για ευνουχισμό για τους βιαστές. 

Αν περάσει ένας αντίστοιχος εδώ για αλλά πράγματα, θα γυρίσουμε στο Χρυσό Αιώνα του Περικλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το λεφτα στο λεπτο μπορει να διακηνθει μαυρο χρημα μεχρι βεβαια τα 500 ευρω τον μηνα (αν δεν κανω λαθος) χωρις να μπορει να ελεγτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Με το λεφτα στο λεπτο μπορει να διακηνθει μαυρο χρημα μεχρι βεβαια τα 500 ευρω τον μηνα (αν δεν κανω λαθος) χωρις να μπορει να ελεγτει

Από τραπεζικό λογαριασμό δεν αφαιρείται το ποσό αυτό;

Εάν ναι, τότε πώς είναι μαύρο; Διότι από κάποιου πρέπει να τα βρήκε στον λογαριασμό του, και αυτό φαίνεται στις κινήσεις.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι κάτι αντίστοιχο του να σηκώνεις τόσα χρήματα από ένα ΑΤΜ.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Στην Τουρκία πάνε να περάσουν ένα νόμο για ευνουχισμό για τους βιαστές. 

Αν περάσει ένας αντίστοιχος εδώ για αλλά πράγματα, θα γυρίσουμε στο Χρυσό Αιώνα του Περικλή

Ωχ μην λες τέτοια και σε πάρουν με τις πέτρες οι υπέρμαχοι των ανθρωπινων δικαιωματων και του "ο άνθρωπος δεν αλλάζει με ποινές και με φυλακές". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, magnam είπε

Από τραπεζικό λογαριασμό δεν αφαιρείται το ποσό αυτό;

Εάν ναι, τότε πώς είναι μαύρο; Διότι από κάποιου πρέπει να τα βρήκε στον λογαριασμό του, και αυτό φαίνεται στις κινήσεις.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι κάτι αντίστοιχο του να σηκώνεις τόσα χρήματα από ένα ΑΤΜ.

Φαινεται ποιος τα εδωσε αλλα οχι ποιος τα πηρε ? Αυτος που τα πηρε αν δεν θελει να φανουν οτι τα πηρε το μπορει ανετα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Finn είπε

Στην αρχή ομολογώ ότι δε πίστευα ότι παίζει να είναι τόσο ηλιθιος ώστε να θέλει να με κοροϊδέψει καθοδηγωντας με στο μενού με τις μεταφορές οπότε θεώρησα ότι αυτός δε ξέρει πολλά σχετικά με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Σε μια φάση πίστεψα ότι όντως το έχει στείλει το έμβασμα με την υπηρεσία λεφτά στο λεπτό και πρέπει να πατήσω κάποιου είδους accept όπως είναι στο PayPal. Γιατι; Γιατί είναι η πρώτη φορά που ακούω για αυτή την υπηρεσία. Το άφησα να δω πως θα εξελιχθεί και στο τέλος του το κλεισα. 

Εδώ φίλε μου κάνεις λάθος. Δεν είναι αυτός ο ηλίθιος. Ηλίθιος θα ήταν αυτός που θα την πατούσε.

Και δυστυχώς υπάρχουν τόσοι ηλίθιοι γύρω μας που δε φαντάζεσαι. Και δεν έχει να κάνει τόσο αν είσαι εξοικειωμένος με την τεχνολογία. Είναι απλή λογική.

Είναι σαν αυτούς που τρέχουν να κάνουν κατάθεση σε έναν άγνωστο 200€ για να πάρουν ένα σφραγισμένο iphone από επιδότηση.

Είναι σαν αυτούς που παίρναν τηλέφωνο στα 090 στα διάφορα τηλεπαιχνίδια για να βρουν τις διαφορές και να κερδίσουν πολλά χρήματα.

Δεν είναι θέμα εξοικείωσης. Είναι θέμα βλακείας, όσο και να σας χτυπάει άσχημα στο μάτι και να σας φαίνεται προσβλητικός ο όρος. 

Επεξ/σία από santac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Φαινεται ποιος τα εδωσε αλλα οχι ποιος τα πηρε ? Αυτος που τα πηρε αν δεν θελει να φανουν οτι τα πηρε το μπορει ανετα .

Αν κατάλαβα καλά εννοείς πως με τον κωδικό μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει την ανάληψη. Βέβαια προϋπόθεση είναι ο έχων τον κωδικό (και τα χρήματα) να τον δώσει στον "συνεργάτη".

Αλλά αυτό δεν είναι το ίδιο με το να τα σήκωνε ο κάτοχος του λογαριασμού από ΑΤΜ και να του τα έδινε (του "συνεργάτη") στο χέρι;

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πλήρως τον ts πως πήγε να την πατήσει και ευτυχώς που το έσωσε έστω και τελευταία στιγμή. Ας μην δαιμονοποιούμε όμως μια υπηρεσία, μιας και υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά σε σώζει..... έχω στείλει λεφτά με αυτό τον τρόπο σε γνωστό σε νησί, όταν του βούτηξαν το πορτοφόλι. Δεν είχε τίποτα μαζί του!! Τουλάχιστον έτσι κατάφερε να έχει κάποια λεφτά πάνω του για να μπορέσει να κινηθεί. 

Τώρα το γεγονός ότι κάποιοι βρήκαν ευκαιρία να κοροϊδέψουν κόσμο δυστυχώς ισχύει αλλά θεωρώ πως είναι στο χέρι μας αν θα την πατήσουμε ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greektrooper είπε

Καταλαβαίνω πλήρως τον ts πως πήγε να την πατήσει και ευτυχώς που το έσωσε έστω και τελευταία στιγμή. Ας μην δαιμονοποιούμε όμως μια υπηρεσία, μιας και υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά σε σώζει..... έχω στείλει λεφτά με αυτό τον τρόπο σε γνωστό σε νησί, όταν του βούτηξαν το πορτοφόλι. Δεν είχε τίποτα μαζί του!! Τουλάχιστον έτσι κατάφερε να έχει κάποια λεφτά πάνω του για να μπορέσει να κινηθεί. 

Τώρα το γεγονός ότι κάποιοι βρήκαν ευκαιρία να κοροϊδέψουν κόσμο δυστυχώς ισχύει αλλά θεωρώ πως είναι στο χέρι μας αν θα την πατήσουμε ή όχι.

 

Προσωπικά δεν θέλω να δαιμονοποιήσω τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Απλά έχει ένα "backdoor" αν μπορούμε να το αποκαλέσουμε έτσι το οποίο επιτρέπει σε επιτήδιους να παραπλανήσουν το θύμα τους. Αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων τραπεζών κάνουν απλά μεταφορά γρήγορα απο λογαριασμό σε λογαριασμό (π.χ alpha quick transfer).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Finn είπε

Προσωπικά δεν θέλω να δαιμονοποιήσω τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Απλά έχει ένα "backdoor" αν μπορούμε να το αποκαλέσουμε έτσι το οποίο επιτρέπει σε επιτήδιους να παραπλανήσουν το θύμα τους. Αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων τραπεζών κάνουν απλά μεταφορά γρήγορα απο λογαριασμό σε λογαριασμό (π.χ alpha quick transfer).

θα το γράψω ακόμα μια φορά. Δε φταίει η υπηρεσία αν ο άλλος είναι ηλίθιος. Ο ηλίθιος είναι ανίκητος λένε. Δε μπορείς να κάνεις κάτι. Δηλαδή με το ζόρι να ρίξουμε την ευθύνη αλλού.

Δεν είναι δυνατόν μια ζωή ο "χαμηλής νοημοσύνης" να έχει ασυλία σε όλα και να ψάχνουμε αποδιοπομπαίους τράγους

Η υπηρεσία αυτή είναι φοβερή και την έχω χρησιμοποιήσει τόσες φορές. Ελπίζω οι ηλίθιοι να μη γίνουν αφορμή να καταργηθεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, santac είπε

θα το γράψω ακόμα μια φορά. Δε φταίει η υπηρεσία αν ο άλλος είναι ηλίθιος. Ο ηλίθιος είναι ανίκητος λένε. Δε μπορείς να κάνεις κάτι. Δηλαδή με το ζόρι να ρίξουμε την ευθύνη αλλού.

Δεν είναι δυνατόν μια ζωή ο "χαμηλής νοημοσύνης" να έχει ασυλία σε όλα και να ψάχνουμε αποδιοπομπαίους τράγους

Η υπηρεσία αυτή είναι φοβερή και την έχω χρησιμοποιήσει τόσες φορές. Ελπίζω οι ηλίθιοι να μη γίνουν αφορμή να καταργηθεί.

Μα η λύση δεν είναι να καταργήσεις την υπηρεσία αλλά να εκπαιδεύσεις τους "ηλιθιους" και τους τεχνολογικά αναλφαβητους. 

Επεξ/σία από Finn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Finn είπε

Μα η λύση δεν είναι να καταργήσεις την υπηρεσία αλλά να εκπαιδεύσεις τους "ηλιθιους" και τους τεχνολογικά αναλφαβητους. 

Η να τους ευνουχισεις και να κάνεις ένα καλό στην ανθρωπότητα.

Ακόμα δεν έχουν μάθει κάποιοι ότι το πεζοδρόμιο είναι για τους πεζούς και ο δρόμος για τα αυτοκίνητα, περιμένεις να μάθουν αλλά πιο σύνθετα πράγματα;

Ευνουχισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Finn είπε

Προσωπικά δεν θέλω να δαιμονοποιήσω τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Απλά έχει ένα "backdoor" αν μπορούμε να το αποκαλέσουμε έτσι το οποίο επιτρέπει σε επιτήδιους να παραπλανήσουν το θύμα τους. Αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων τραπεζών κάνουν απλά μεταφορά γρήγορα απο λογαριασμό σε λογαριασμό (π.χ alpha quick transfer).

Οσο υπάρχουν θύματα θα υπάρχουν και επιτήδειοι .

Γιατί να δίνει μια οποιαδήποτε υπηρεσία μεταφοράς χρημάτων ΡΙΝ στον παραλήπτη;Ο αποστολέας τον μαθαίνει και τον δίνει στον παραλήπτη.Και η western union και η moneygram έτσι δουλευουν.

Με το να πάρει τα λεφτά έτσι δεν τον ξέρει κανείς καθώς δεν πάνε σε λογαριασμό αρα και δεν ταυτοποιειται  ο παραλήπτης.

 

Οι δύο υπηρεσίες που ανέφερα έχουν πολλές προειδοποιήσεις πριν αποδεχτούν την αποστολή.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...