Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για VHS rip


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω το παρκάτω vide grabber:

https://www.skroutz.gr/s/8356146/Easycap.html/

Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά προγράμματα για WIndows, για να μετατρέψω κάποιες vhs κασέτες σε αρχεία video (free ή και με πληρωμή) τα οποία να είναι εύκολα, εύχρηστα και το κυριότερο να δημιουργούν συμπιεσμένο encoded το αρχείο, γιατί θα βγούνε αρκετές ώρες και δεν θέλω να τα κάνω encode ένα-ένα πάλι μετά.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγγραφή δε θέλεις να κάνεις; Τι εξειδικευμένο ψάχνεις; Κάνε την εγγραφή σου για αρχή ώστε να έχεις το αρχείο σου και μετά ψάχνεις αν θέλεις για επεξεργασία κάτι εξειδικευμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/04/2020 at 18:20, Cyberdemon87 said:

να δημιουργούν συμπιεσμένο encoded το αρχείο, γιατί θα βγούνε αρκετές ώρες και δεν θέλω να τα κάνω encode ένα-ένα πάλι μετά.

Ας βρεις τρόπο να κάνεις ένα capture της προκοπής, και μετά, σε πρόγραμμα που θα έχεις πραγματικό έλεγχο και πολλές επιλογές, κάνεις το format που θέλεις και φυσικά όχι ένα-ένα, όλα μαζί θα τα βάλεις. Αν τα κάνεις με το Movie Maker π.χ. θα τα κάνεις capture σε DV και μετά βλέπουμε για convert σε mp4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βολεύει να στο βγάλει απευθείας συμπιεσμένο γιατί η συμπίεση απαιτεί αρκετή επεξεργαστική ισχύ και μπορεί να σου βγάλει σφάλματα. Καλύτερα να το καταγράψεις πρώτα σε dv-avi και μετά το κάνεις ότι θέλεις. Μην σε τρομάξει το μέγεθος, θέλει περίπου 12gb για κάθε ώρα εγγραφής.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και το movavi video editor θα σου κάνει δουλειά.

Ακόμη και το trial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ψάχνω να κάνω το ίδιο. Είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, είναι σαν διαδικασία εύκολη, έχει προγραμματάκι που δουλεύει εύκολα; Έχει απαιτήσεις από το σύστημα σου ιδιαίτερες σε χαρακτηριστικά για να δουλέψει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikosokin είπε

Καλησπέρα, ψάχνω να κάνω το ίδιο. Είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, είναι σαν διαδικασία εύκολη, έχει προγραμματάκι που δουλεύει εύκολα; Έχει απαιτήσεις από το σύστημα σου ιδιαίτερες σε χαρακτηριστικά για να δουλέψει; 

Εύκολη διαδικασία είναι, το πρόγραμμα του είναι για πέταμα όμως. 

Με το Movavi που πρότεινε παραπάνω ο φίλος το κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...