Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για VHS rip


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Nikosokin είπε

Το υλικό που πήρε από την κασέτα σου σε ψηφιακό είναι οκ όμως, αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο. Το movavi αν κατάλαβα καλά το ήθελες για editing?

Ναι, μια χαρά είναι. 

Όχι, με το movavi κάνω rip γιατί είναι εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα , σήμερα παρέλαβα το εν λόγω προιόν και εγώ και αύριο θα ξεκινήσω τη διαδικασία. Από κάμερα να παίζει η κάμερα την κασετούλα την μικρή και να γράφει , έχεις εικόνα αν γίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι γίνεται. Χρειάζεται να έχεις το καλώδιο της κάμερας σου που στις περισσότερες αναλογικές κάμερες/dv απλές κάμερες ερασιτεχνικές έχει μια τρυπούλα 3.5mm σαν ακουστικά αλλά παίρνει το ειδικό καλώδιο που βγάζει ένα κίτρινο καλώδιο για την εικόνα και άσπρο-κόκκινο για τον στερεο ήχο. Το συνδέεις αυτο στην κάμερα και αντίστοιχα στα αντίστοιχα χρώματα του adapter και με το πρόγραμμα που υποστηρίζει ο αντάπτορας γινεται η εγγραφή στο pc πατώντας play στην κάμερα και γράφει σε πραγματικό χρόνο.

Αν δεν έχεις τέτοια υποδοχή στην κάμερα αλλά 3 τρυπούλες στρόγγυλες που γράφει video/audio εφόσον ειναι θηλυκή και αυτή η υποδοχή, χρειάζεσαι καλώδιο rca με βύσμα αρσενικό που συνδέεις στις 2 άκρες

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα θεωρητικά καλύτερο από αυτό που έχει ο grabber ? Δεν το έχω συνδέσει ακόμα γιατί αύριο περιμένω την κάμερα επιβεβαιώνοντας ότι όντως έχει τα απαραίτητα καλώδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ίσως τα προγράμματα που αναφέρθηκαν στις προηγούμενες σελίδες. Προσωπικά πάντως δεν έχω μεινει ικανοποιημένος απο την ποιότητα αυτών των φθηνιάρικων usb analog grabbers (στο ebay αυτα τα no name τα πουλάνε με το κιλό) και αφου πέταξα 3 πήρα ένα πιο επώνυμο και έκανα άριστη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός μου είναι να δω τι αξίζει από τι έχω, και αν αξίζει κάτι πραγματικά θα το δώσω έξω. Το movavi είδα είναι ότι επί πληρωμή από τι είδα, συν ότι δεν κατάλαβα ποιο από όλα από αυτά που είδα στο site τους θα έπρεπε να αγοράσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το συγκεκριμένο σε συνδυασμό με τον υπολογιστή που θα το συνδέσεις δε σου κάνει frame drops ή αποσυγχρόνισμο της εικόνας και του ήχου και 2ον δεν "καιει" τα χρώματα, θα κάνεις δουλειά. Αλλά όσα πήρα με easy cap κιτρινο cd είχαν αυτό το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, bbbb είπε

Θεωρητικά ίσως τα προγράμματα που αναφέρθηκαν στις προηγούμενες σελίδες. Προσωπικά πάντως δεν έχω μεινει ικανοποιημένος απο την ποιότητα αυτών των φθηνιάρικων usb analog grabbers (στο ebay αυτα τα no name τα πουλάνε με το κιλό) και αφου πέταξα 3 πήρα ένα πιο επώνυμο και έκανα άριστη δουλειά.

Φίλε μπορείς να μου πεις ποιο πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό https://www.konigelectronic.com/computer/video/video-grabber-usb-20-550462973

μου στοίχισε 32€ απο Ελλάδα αλλά τα λεφτά του τα έβγαλε γιατι το χρησιμοποιω για ας πουμε σχεδόν επαγγελματική χρήση.. Πρόγραμμα έχει το arcsoft showbiz που ειναι αρκετά αξιοπρεπές για την δουλειά που το θες. Μου άρεσε επίσης που αν έχεις κάμερα 16/9 μπορεις να επιλέξεις απο το πρόγραμμα ώστε να γράψει σε 16/9 απευθείας αντι 4/3 των παλιότερων καμερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Day 1 

Σύνδεσα την κάμερα ( Sony CCD TR202E , handycam , 8 κασσέτα)με το grabber από την έξοδο video out που έχει , με το κίτρινο καλώδιο της εικόνας προς το κίτρινο του grabber. 'Ηχο δεν πήρα καθώς δεν είχα, καλώδιο από μόνο σε RCA , γιατί δεν έχει καρφί 3,5 ως έξοδο, αλλά βύσμα ίδιο με του κίτρινου, δε ξέρω πως λέγεται. 

Ενώ έβλεπα εικόνα μέσα από το πρόγραμμα στην αρχή η κασέτα προχωρούσε, το έβλεπα από το "ματάκι" αλλά το πρόγραμμα δεν ακουλουθούσε, κόλλαγε. Το έβαλα στην είσοδο της τηλεόρασης, έκανε το ίδιο. Αύριο θα αγοράσω νέο καλώδιο. 

Με ειδική έξοδο που έχει για να καταλήγει σε κεραία τηλεόρασης έπαιζε κανονικά. 

 

Συνοψίζοντας ενώ η κασέτα ήταν "υγιής" θεωρώ πως έφταιγε το καλώδιο καθώς δεν δούλευε ούτε στην τηλεόραση. Ενώ από την ίδια έξοδο της κάμερας έστω σε άλλο τύπο , έπαιξε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν ή μπορούν να βρουν μια Digital 8 camera, o ιδανικός τρόπος μεταφοράς για κασέτες HI8/Digital 8 είναι μέσω DV OUT.
Για DV tapes, με DV Camera φυσικά, μέσω DV OUT επίσης.
Η μεταφορά μέσω composite (κίτρινο RCA) υποβαθμίζει σημαντικά την ποιότητα. Αν δεν γίνεται αλλιώς οκ αλλά αν κάποιος πάει σε μαγαζί και πληρώσει, καλό θα ήταν να ψάξει για τη δυνατότητα μεταφοράς μέσω DV OUT. Θα πάρει αρχεία με DV codec, με όγκο περίπου 12 GB/Hour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω κάμερα mini DV και επιβεβαιώνω πως η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια μεταξύ της χρήσης ενός φτηνού grabber που μεταφέρει εικόνα/ήχο μέσω RCA, και μιας κάρτας firewire για το PC (φτηνής πάλι) που μεταφέρει εικόνα/ήχο μέσω firewire (η SONY το λέει και i-Link νομίζω) από την DV OUT έξοδο της κάμερας.

Βέβαια, οι κασέτες mini DV είναι σε ψηφιακή μορφή, όπως και η Digital 8. Αλλά ακόμη και για τις Hi8 που δεν είναι σε ψηφιακή μορφή, η καλύτερη λύση είναι η ψηφιοποίηση εντός μιας κάμερας Digital 8 και η μεταφορά στον υπολογιστή μέσω firewire, όπως λέει και ο @CheOnWeb, αφού οι κάμερες Digital 8 διαβάζουν και ψηφιοποιούν Hi8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω την κάμερα. Δυστυχώς και άλλο καλώδιο (κίτρινο) που δοκίμασα έστω προς την τηλεόραση δεν δίνει σήμα. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω κεραίας βάζοντας τον αντάπτορα που επίσης επισυνάπτω. Άλλη έξοδο δεν έχει. Παρατήρησα πως το μεσαίο βύσμα από τον αντάπτορα είναι για να δίνει ρεύμα. Ίσως μόνο με το κίτρινο να μη μπορεί να μου δώσει; 

Καμία ιδέα πως να πάρω digital τα αρχεία; 

 

Νιώθω πως είμαι σε dead end

100671809_3501333523213089_3007730730844291072_n.jpg

100696672_686664181879827_7353067955887800320_n.jpg

100790533_2657318981201114_723738174475468800_n.jpg

101215147_676684389544359_7538286955943952384_n.jpg

101216485_728883317921621_7783778666583949312_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή κάμερα σου είναι video 8 (8mm) και είναι αποκλειστικά αναλογική. Είναι το αντιστοιχο του απλού vhs, οπότε μη ψάχνεις dv και ψηφιακά. Περισσότερα στο λινκ

http://videotransferboston.com/8mm-hi8-and-digital8/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...