Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

ποτε ερχεται αδερφε μου ? θα ειναι πιο ''γεματο'' απο του 2020 , να περιμενω? του 2020 μου αρεσε αρκετα που το ειδα απο κοντα..

κι εσυ Karoq βρουτε ? ολοι το αναφερετε...  τοσο καλο πια.....

Επισης παλι κι εσυ  αναφερεις το troc σαν μετριας ποιοτητας, εγω οταν το ειδα απο κοντα μου αρεσε απειρα!

λογικά με το νέο έτος θα ερθει... και σιγουρα πολυ πιο πλουσιο σε εξοπλισμο απο το παλιο πχ στανταρ φωτα λεντ

δενκακο το karoq, οκ φτωχος συγγενης ειναι αλλα δε θα το ελεγα κακό... (και εγω ημουν καπως αρνητικός απεναντι στα σκοντα αλλα εχει βελτιωθει η γνωμη μου)

Το troc δεν ειπα οτι δεν ειναι ομορφο, απλως εχει κακη ποιοτητα κατασκευης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Παιζει να εχει ''ξεμεινει'' κανενα Tiguan δηλαδη? δεν το εβαλα καν στην κατηγορια γιατι εφευγε απο τα 25Κ, που παιζει σε αυτα τα χρηματα diesel καινουργιο?

το karoq εχω ακουσει καλα λογια αλλα ειμαι κολλημενο μυαλο και δεν θα το επελεγα σε αυτα τα χρηματα. 

troc / qashqai γιατι μακρια αν επιτρεπεται ? λογω ποιοτητα κατασκευης ή κινητηρες?

Tiguan ειχα προσφορα πριν 1 μηνα στις 24000 εκδοση advance 130 ιπποι. Υπηρχε επισης πριν 20 μερες ενα ετοιμοπαραδοτο που το ειχα κλεισει κ τελικα δεν το πηρα στην αντιπροσωπεια της Καλαματας εκδοση advance 150 ιπποι στα 24900.

Παιζει να εχουν ξεμεινει καποια κομματια ναι, θα σου προτεινα να αρχισεις να τηλεφωνεις στις αντιπροσωπειες αν οντως σε ενδιαφερει.

Τ-Roc μακρια γιατι μεσα εχει χαμηλη ποιοτητα για τα λεφτα που κοστιζει. επιπλεον εχω γνωστο ο οποιος μου ειπε προσφατα οτι ειδικα σε ταξιδια στην εθνικη οδο δεν εμεινε ευχαριστημενος με την ηχομονωση.

Qashqai σε σχεση με αυτα που το συγκρινεις δεν θα το κοιταζα καν λογω χαμηλης ποιοτητας γενικοτερα αλλα κ επειδη ειναι απο τις πρωτες επιλογες suv στα κλεφτρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

με 20-25Κ χλμ το χρονο που κανω δεν σκεφτομαι ουτε κατα διανοια την βενζινη!

q2 οταν λες παλια & που?

παλια εννοω το μοντελο που αλλαζει... το που μπορώ να στο πω με πμ αν εισαι αθηνα... προσωπικά βεβαια θα χτυπουσα το νεο μοντέλο, μονο κ μονο για τα φωτα του (που απο τη στιγμή που οδηγησα αμαξι με εργοστασιακά φωτα λεντ δεν την παλευω με τιποτα αλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

λογικά με το νέο έτος θα ερθει... και σιγουρα πολυ πιο πλουσιο σε εξοπλισμο απο το παλιο πχ στανταρ φωτα λεντ

δενκακο το karoq, οκ φτωχος συγγενης ειναι αλλα δε θα το ελεγα κακό... (και εγω ημουν καπως αρνητικός απεναντι στα σκοντα αλλα εχει βελτιωθει η γνωμη μου)

Το troc δεν ειπα οτι δεν ειναι ομορφο, απλως εχει κακη ποιοτητα κατασκευης....

τιμη πανω κατω η περσυνη ή να βαλω κ αλλα στην ακρη ? :') χαχαχ

2 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Tiguan ειχα προσφορα πριν 1 μηνα στις 24000 εκδοση advance 130 ιπποι. Υπηρχε επισης πριν 20 μερες ενα ετοιμοπαραδοτο που το ειχα κλεισει κ τελικα δεν το πηρα στην αντιπροσωπεια της Καλαματας εκδοση advance 150 ιπποι στα 24900.

Παιζει να εχουν ξεμεινει καποια κομματια ναι, θα σου προτεινα να αρχισεις να τηλεφωνεις στις αντιπροσωπειες αν οντως σε ενδιαφερει.

Τ-Roc μακρια γιατι μεσα εχει χαμηλη ποιοτητα για τα λεφτα που κοστιζει. επιπλεον εχω γνωστο ο οποιος μου ειπε προσφατα οτι ειδικα σε ταξιδια στην εθνικη οδο δεν εμεινε ευχαριστημενος με την ηχομονωση.

Qashqai σε σχεση με αυτα που το συγκρινεις δεν θα το κοιταζα καν λογω χαμηλης ποιοτητας γενικοτερα αλλα κ επειδη ειναι απο τις πρωτες επιλογες suv στα κλεφτρονια.

καλες περιπτωσεις αυτες που λες φιλε , ολες τους αν μιλας για diesel..

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

παλια εννοω το μοντελο που αλλαζει... το που μπορώ να στο πω με πμ αν εισαι αθηνα... προσωπικά βεβαια θα χτυπουσα το νεο μοντέλο, μονο κ μονο για τα φωτα του (που απο τη στιγμή που οδηγησα αμαξι με εργοστασιακά φωτα λεντ δεν την παλευω με τιποτα αλλο)

δεν ειμαι αθηνα αλλα ερχομαι σιγουρα 10 + φορες τον χρονο .. κι εγω βεβαια για το καινουργιο βλεπω ειδικα αν παιξουν σε καλη τιμη ισως και λογω covid?! ποιος ξερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

καλες περιπτωσεις αυτες που λες φιλε , ολες τους αν μιλας για diesel..

βενζινη δυστυχως εχω την εντυπωση οτι πετρελαιο δεν θα βρεις κατι αλλα δεν χανεις κ τπτ εκτος απο χρονο να κανεις τηλεφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

τιμη πανω κατω η περσυνη ή να βαλω κ αλλα στην ακρη ? :') χαχαχ

καλες περιπτωσεις αυτες που λες φιλε , ολες τους αν μιλας για diesel..

δεν ειμαι αθηνα αλλα ερχομαι σιγουρα 10 + φορες τον χρονο .. κι εγω βεβαια για το καινουργιο βλεπω ειδικα αν παιξουν σε καλη τιμη ισως και λογω covid?! ποιος ξερει..

το καινουργιο σε πετρελαιο και με descent εξοπλισμο θεωρω οτι θα ειναι γυρω στην 25αρα (πιθανως με καποιο Launch pack με πιασαρικα εξτρα)... Τέλος του έτους με αρχές του επομενου διαβαζω στα σαιτ οτι θα βρισκεται στις αντιπροσωπείες...

πετρελαιο απερχόμενου tiguan πολύ αμφιβάλλω αν θα βρεις, αν βρεις και ειναι εντος του Budget σου χτυπα το...

εναλλακτικά εαν βιαζεσαι και δε σε νοιαζει το f/l (που για εμενα αξιζει) το απερχόμενο Q2 θα το σκοτώσουν τωρα (ισως και πιο κατω απο τα 21500 που είχα προσφορά και εχω στειλει κοσμο σε αυτη τη τιμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακυρη ερωτηση που επρεπε να κανω απο την αρχη . οι αντιπρωσωπειες ενα diesel που εχω παιζει να το παιρνουν για να παρω αμαξι απο αυτους ή να παιξω σε site με αγγελιες αυτοκινητων? 

14 λεπτά πριν, ritualistic είπε

βενζινη δυστυχως εχω την εντυπωση οτι πετρελαιο δεν θα βρεις κατι αλλα δεν χανεις κ τπτ εκτος απο χρονο να κανεις τηλεφωνα

αν εχεις εικονα δωσε κανα τηλφωνο σε ΠΜ.

 

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

το καινουργιο σε πετρελαιο και με descent εξοπλισμο θεωρω οτι θα ειναι γυρω στην 25αρα (πιθανως με καποιο Launch pack με πιασαρικα εξτρα)... Τέλος του έτους με αρχές του επομενου διαβαζω στα σαιτ οτι θα βρισκεται στις αντιπροσωπείες...

πετρελαιο απερχόμενου tiguan πολύ αμφιβάλλω αν θα βρεις, αν βρεις και ειναι εντος του Budget σου χτυπα το...

εναλλακτικά εαν βιαζεσαι και δε σε νοιαζει το f/l (που για εμενα αξιζει) το απερχόμενο Q2 θα το σκοτώσουν τωρα (ισως και πιο κατω απο τα 21500 που είχα προσφορά και εχω στειλει κοσμο σε αυτη τη τιμή)

Ωραια οποτε σιγουρα θα αναμενω να το δω πριν αποφασισω. 

το f/l δεν το επιασα , τι ειναι ?

Δωσε μου σε ΠΜ κανενα τηλ επικοινωνιας αν εχεις. Αυτα που ηξερες ηταν εοιμοπαραδοτα ή ειχες και επιλογη για εξτρα κτλ?

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

ακυρη ερωτηση που επρεπε να κανω απο την αρχη . οι αντιπρωσωπειες ενα diesel που εχω παιζει να το παιρνουν για να παρω αμαξι απο αυτους ή να παιξω σε site με αγγελιες αυτοκινητων? 

αν εχεις εικονα δωσε κανα τηλφωνο σε ΠΜ.

αναλογα την εταιρεια και το αυτοκινητο καποιες αντιπροσωπειες δινουν αυτη την επιλογη

επειδη δε γνωριζω που μενεις, κινησου αρχικα προς την αντιπροσωπεια της περιοχης σου και στη συνεχεια ξεκινα να πιανεις νομους που θα σκεφτοσουν να κανεις το ταξιδι για να παρεις το αυτοκινητο.

λογω πανδημιας, αν καποια αντιπροσωπεια σου πεφτει πολυ μακρια, μπορεις να ζητησεις να παραλαβεις απο αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

ακυρη ερωτηση που επρεπε να κανω απο την αρχη . οι αντιπρωσωπειες ενα diesel που εχω παιζει να το παιρνουν για να παρω αμαξι απο αυτους ή να παιξω σε site με αγγελιες αυτοκινητων? 

αν εχεις εικονα δωσε κανα τηλφωνο σε ΠΜ.

Ωραια οποτε σιγουρα θα αναμενω να το δω πριν αποφασισω. 

το f/l δεν το επιασα , τι ειναι ?

Δωσε μου σε ΠΜ κανενα τηλ επικοινωνιας αν εχεις. Αυτα που ηξερες ηταν εοιμοπαραδοτα ή ειχες και επιλογη για εξτρα κτλ?

Δε σε συμφερει η ανταλλαγη θα εχεις πολυ μεγαλη χασουρα, βαλτο μονος σου για πωληση στο Car...

 

Θα σου στειλω πμ... αυτα που σου λεω ειναι ετοιμοπαραδοτα, τα μονα εξτρα που μπορεις να βαλεις ειναι αυτα που μπαινουν και στην αντιπροσωπεία (πχ καμερα οπισθεν, smartphone inteface, cruise control, συνεργερμοι κλπ). Θα σου στείλω πμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2020 στις 1:57 ΜΜ, eMike είπε

Καλά ηρέμησε.....

 

Στις 7/11/2020 στις 1:57 ΜΜ, eMike είπε
  Στις 6/11/2020 στις 10:01 ΠΜ, paylidis είπε

Βέβαια αν δεν έκανε την κωλοτουμπα του αιώνα το να πάει δλδ σε 3κυλινδρη εμπρός κίνηση πάλι Bmw θα έπαιρνα, η οδηγική τους συμπεριφορά δε συγκρίνεται με ΚΑΜΙΑ άλλη μάρκα...

 

Στην περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό, από τις αντιδράσεις που είδα, το σχόλιο αφορούσε την τοποθέτηση για την οδηγική συμπεριφορά των BMW... Το οποίο φυσικά είναι άκυρο στα όρια του ξεκαρδιστικού όταν οποιοδήποτε BMW για να συμπεριφερθεί οδηγικά καλύτερα από ένα π.χ. Fiesta ST θα πρέπει να έχει και πρόθεμα "Μ" στο μοντέλο...

Όχι ότι είναι χάλια τα BMW οδηγικά, το αντίθετο,  αλλά μη διαβάζουμε και τέτοια σχόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, eMike είπε

Στην περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό, από τις αντιδράσεις που είδα, το σχόλιο αφορούσε την τοποθέτηση για την οδηγική συμπεριφορά των BMW... Το οποίο φυσικά είναι άκυρο στα όρια του ξεκαρδιστικού όταν οποιοδήποτε BMW για να συμπεριφερθεί οδηγικά καλύτερα από ένα π.χ. Fiesta ST θα πρέπει να έχει και πρόθεμα "Μ" στο μοντέλο...

Όχι ότι είναι χάλια τα BMW οδηγικά, το αντίθετο,  αλλά μη διαβάζουμε και τέτοια σχόλια...

Είσαι πολύ λάθος. Κ Πιθανότατα δεν έχεις οδηγήσει bmw πάνω από μια ώρα... 

Α κ φυσικά αν συγκρίνεις st θα το συγκρίνεις Τουλάχιστον με m pack αν όχι Μ καθως ούτε το st είναι το Αμαξι του μέσου αγοραστή... για να συγκρίνουμε μήλα με μηλα

17 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

καλα απο το να παλευω να δωσω το opel corsa 4κ που λεει ο λογος ας μου το παρει 3Κ ξερω εγω, αυτο εννοουσα..

Δε παίζει ούτε 3 να πάρεις αν λες απευθείας σαν ιδιώτης ότι θα το δώσεις 4... 2 χιλ κ αν...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα προσφορά για T-Cross 1.0 Dsg Life στα 21.500€ και Style στα 23.500€.

Μου φαίνεται ακριβό, ο πωλητής δε, φαινόταν να βαριέται/βιάζεται.

Στα 23.500€, έχω προσφορά για C3 Aircross Shine 1.5 Diesel αυτόματο.

Τι λέτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gbtm είπε

Πήρα προσφορά για T-Cross 1.0 Dsg Life στα 21.500€ και Style στα 23.500€.

Μου φαίνεται ακριβό, ο πωλητής δε, φαινόταν να βαριέται/βιάζεται.

Στα 23.500€, έχω προσφορά για C3 Aircross Shine 1.5 Diesel αυτόματο.

Τι λέτε;

... οπότε δεν ήταν ιδέα μου. Λες και μιλάς με το γιο του εργοστασιάρχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

23 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Για νέο αυτοκίνητο με μαξ τα 15κ και οικογένεια με 2 μπεμπε τι θα πέρνατε; Μου αρέσει το Duster lpg αλλά με χαλάει η έλειψη ρεζέρβας.

Σκέφτομαι για το νεο clio αλλά ψιλοανεβαίνει και μετά το νέο i20 1.0lt 100Ps. Σε αυτά σκέφτομαι να την βγάζω με καμια μπαγκαζέρια οροφής μιας και τα ~350 λιτρα στις αποσκευές θα μας ψιλοζορίζουν.

Γνώμες πριν ξεκινάω να γυρνάω αντιπροσωπείες; (μετά την καραντίνα)

 

6 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Για πετρέλαιο να κοίταγα καθόλου; Φοβάμαι τις ζημιές που βγάζουν και τον χρόνο κάνω δεν κάνω 7-8000 Km. Βέβαια δεν είμαι άτομο που αλλάζει αμάξια συχνά, οπότε κατά καιρό θα κάνω απόσβεση λόγω φθηνού καυσίμου. Βέβαια δεν ξέρω στο budget αν υπάρχει κάτι αξιόλογο σε πετρέλαιο. Πχ το clio στα 85ps πάει στα 15κ αλλά η απλή έκδοση που δεν έχει τίποτα.

Το Dacia LPG είναι οτι καλύτερο για τα λεφτά του . Τώρα αν κοιτάς νούμερα crash test (προσωπικά ποτέ δεν τα έδωσα σημασία) δες και απο φυσικό αέριο ΜΟΝΟ το skoda scala CNG μιας και τα υπόλοιπα CNG έχουν μικρότερο χώρο αποσκευών από 350λίτρα (οκ υπάρχει η octavia αλλά άλλη κατηγορία τιμής)

Τα χλμ που κάνεις είναι είναι μεν "λίγα" αλλά μιας και αναφέρεις οτι θα το κρατήσεις και οτι τα μπεμπέ (να σου ζήσουν!) θα θέλουν δρομολόγια αργότερα (και επιπλέον έξοδα φυσικά), η απόσβεση που θα κάνεις θα είναι σωτήρια

Και όχι φυσικά σε οτιδήποτε με βενζίνη και λόγω πόλης όχι πετρέλαιο εκτός αν βγαίνεις σε περιφερειακούς ,εθνικές λόγω δουλειάς για να ξεμπουκώνει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...