Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Αυτό έχει να κάνει ξεκάθαρα με τις ανάγκες σου!

Όταν κλείσεις για test drive, ζήτησε να κάνεις και στο st line  και στην πιο κάτω έκδοση. 

Για εμένα, τότε, τα έξτρα τις st line σε σχέση με την αμεσως πιο κάτω έκδοση (allure), αξίζανε και δεν το έχω μετανιώσει ΚΑΘΟΛΟΥ και κάθε φορά που οδηγώ το αυτοκίνητο, αλλά κυρίως που το βλέπω σε σχέση με τα allure που κυκλοφορούν, σκάει ένα άπληστο χαμόγελο...

Καλά δεν μιλάμε για τις βασικές εκδόσεις (active), εκεί μιλάμε για άλλο αυτοκίνητο, σαφώς υποδεέστερο στα ΠΑΝΤΑ.

Όμως, υπάρχουν εδώ μέσα μέλη, που θεωρούν ότι οι φορτωμενες εκδόσεις δεν αξίζουν τα λεφτά τους και με οικονομοτεχνικά κριτήρια έχουν δίκιο. 

Απλά η αγορά αυτοκινήτου βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο συναίσθημα και από αυτή την άποψη,  χαλάλι στο 45αρι παραπάνω που δίνω στη δόση.

 

 

 

 

Αλλά ντάλα σου απάντησα. 

Διάβασα λάθος το post σου.

Συμφωνώ με tsofras!

Μόλις τώρα, Peugeot208 είπε

Αλλά ντάλα σου απάντησα. 

Διάβασα λάθος το post σου.

Συμφωνώ με tsofras!

Fiesta st line > Focus βασική έκδοση.

Πολλοί θα σου προτείνουν το αντίθετο βέβαια, γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό το θεμα.

Προσωπικά δεν γουστάρω τις φτωχές-αδειες εκδόσεις. Νιώθω σαν να είναι νοικιάρικο, απλά για να κάνω τη δουλειά μου.

Από τις επόμενες εκδόσεις και πανω  Focus δαγκωτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Άλλο ένα μικρό update γιατί εχθές έκανα μία μικρή βόλτα με το αμάξι

Λοιπόν το αμάξι μου αρέσει πάρα πολύ σε όλα , τιμόνι - αίσθηση - ποιότητα κύλισης , έχω αρχίσει να αδιαφορώ πλέον και για το κιβώτιο γιατί όντως είναι αρκετά καλό και ο συμπλέκτης σχετικά μαλακός.

Μπορώ όμως να πώ ότι με ξενερώνει κάτι που δεν το περίμενα και αυτό είναι ο ήχος του κινητήρα. Δεν ξέρω ρε παιδιά στο Ibiza που ήταν και τρικύλινδρος αν και τον άκουγα δεν με ενοχλούσε καθόλου γιατί μου άρεσε η χροιά . Στο 2008 είχε καλύτερη μόνωση οπότε πάλι δεν με ενοχλούσε , ακόμη και στο C3 της γυναίκας μου που είναι ένας 1.2 ατμοσφαιρικός δεν με ενοχλεί.

Στο Leon δεν ξέρω γιατί δεν μου αρέσει καθόλου , μου ακούγεται αρκετά "μονότονος" και ενοχλητικός , ήμουν σε φάση να δυναμώσω το ηχοσύστημα για να μην τον ακούω

οκ μην φοβάστε δεν θα το πουλήσω για αυτό :D απλά δεν περίμενα απο ολόκληρο αμάξι να με απασχολήσει ο ήχος του κινητήρα. Ή έχω γίνει παράξενος ή δεν ξέρω τι άλλο. Πρώτη φορά με ξενερώνει ο ήχος του κινητήρα

αυτά

 

Εισαγωγη και μια εξατμιση μπουρι και εισαι αρχοντας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Μεγάλωσα για αυτά , σίγουρα θα τα γούσταρα για τις βόλτες αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να ξανακάνω ταξίδι με τόση βαβούρα και τσαφ-τσουφ

Απο ότι μου λένε έχει τελείως διαφορετικό ήχο ο 1.4 με τον 1.5

αλλαξε και βενζινη να δεις πως θα ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Peugeot208 είπε

Αλλά ντάλα σου απάντησα. 

Διάβασα λάθος το post σου.

Συμφωνώ με tsofras!

Fiesta st line > Focus βασική έκδοση.

Πολλοί θα σου προτείνουν το αντίθετο βέβαια, γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό το θεμα.

Προσωπικά δεν γουστάρω τις φτωχές-αδειες εκδόσεις. Νιώθω σαν να είναι νοικιάρικο, απλά για να κάνω τη δουλειά μου.

Από τις επόμενες εκδόσεις και πανω  Focus δαγκωτό!

Το έχω ξαναπει η βασικη εκδοση του focus απο τη στιγμη που εχει διζωνικο κλιματισμο αυτοματους υαλοκαθαριστηρες-φωτα-φωτοχρωμικο καθρεπτη σε σχεση με το st-line(οχι st-line x) υπολείπεται α)της μοστρας που δινει ο προφυλακτηρας και το πιο επιθετικο σχημα μπροστα β) εσωτερικου με τις κοκκινες ραφες και στο επιπεδο τιμονι+μαυρος ουρανος γ)τις 17αρες ζαντες (αντι για 16αρες)δ)προβολακια ομιχλης led και ε)λιγο πιο σφτιχτη αναρτηση.Για μενα ολα αυτα δεν ειναι σημαντικα, εδω ακόμα και από την ακριβοτερη εκδοση st-line x λείπει το advanced cruise control και το blis system. Οσοι δεν ξέρετε τις διαφορές καλύτερα να ρωτάτε τα παιδιά που έχουν αγοράσει το αυτοκίνητο γιατί ορισμένα πράγματα στον εξοπλισμό δεν φαίνονται στο site της ford.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά από 4,5 μήνες χρήσης του αυτοκινήτου μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος τα μόνα που θα μπορούσα να άλλαζα αν έκανα παραγγελία και περίμενα 3 μήνες θα ήταν

-να πήγαινα κατευθείαν στην έκδοση με τα 155 άλογα(αν και γίνεται με πρόγραμμα) αν και τα 125 ειναι αρκετά

-προσθήκη του πακέτου με το acc

-Και αν υπήρχε αυτόματο κιβώτιο ίσως θα το προτιμούσα όχι όμως 1.5 στους 182 ίππους που είναι τώρα η έκδοση γιατί επειδή δεν έχει τον ηλεκτροκινητηρα τα 145 CO2 αργότερα ίσως χτυπήσουν στα τέλη ποτέ δεν ξέρεις τι γίνετε στο ελληνικό κράτος τα επόμενα χρόνια

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ο λόγος για focus, οδήγησα την Κυριακή για λίγο st line-x που πήρε φίλος, 1.0 155 mhev με full led και blis (+κατι ψιλά ακομα που ξεχνάω) 

Γενικά πολύ ευχάριστο σύνολο και η μπαταρία "σπρώχνει" αρκετά γεμίζοντας τα κενά και στην ουσία καταργώντας το lag. Βέβαια δεν πίεσα γιατί το αυτοκίνητο ήταν μιας μέρας κυριολεκτικά, είχε 95 χλμ στο κοντέρ! Επίσης το regeneration στις κατηφόρες επιτρέπει να ρολάρεις φρενάροντας ελαφρά, αν το συνηθίσεις μπορείς να το χρησιμοποιείς και για να κόψεις ελαφρά αν βλέπεις μακριά και έχεις το χώρο για  να μην αγγίξεις φρένο.

Τα φρένα μου φάνηκαν κάπως απότομα στο αρχικό δάγκωμα, όμως ήταν απάτητα και στο golf το δικό μου είναι το ακριβώς αντίθετο, (αρκετά αναίσθητο πεντάλ ψηλά και θέλει αρκετό πάτημα για να πιάσει) οπότε μπορεί να ήταν η ιδέα μου...

Το 3κύλινδρο ακούγεται σχετικά μεσα αν και συνολικά είχε ωραία ηχομόνωση. Τα ψηφιακά όργανα έχουν τη φάση τους, δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ιδιαίτερα με μενού κλπ.

Και μια φωτό

20210228_143038.jpg.ec2bfc7e43a8c38a3572e0190735d0e6.jpg

 

Επεξ/σία από and_64
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, and_64 είπε

Μιας και ο λόγος για focus, οδήγησα την Κυριακή για λίγο st line-x που πήρε φίλος, 1.0 155 mhev με full led και blis (+κατι ψιλά ακομα που ξεχνάω) 

Γενικά πολύ ευχάριστο σύνολο και η μπαταρία "σπρώχνει" αρκετά γεμίζοντας τα κενά και στην ουσία καταργώντας το lag. Βέβαια δεν πίεσα γιατί το αυτοκίνητο ήταν μιας μέρας κυριολεκτικά, είχε 95 χλμ στο κοντέρ! Επίσης το regeneration στις κατηφόρες επιτρέπει να ρολάρεις φρεναριστός χωρίς να αγγίζεις φρένο, αν το συνηθίσεις μπορείς να το χρησιμοποιείς και για να κόψεις ελαφρά αν βλέπεις μακριά και έχεις το χώρο για  να μην αγγίξεις φρένο.

Τα φρένα μου φάνηκαν κάπως απότομα στο αρχικό δάγκωμα, όμως ήταν απάτητα και στο golf το δικό μου είναι το ακριβώς αντίθετο, (αρκετά αναίσθητο πεντάλ ψηλά και θέλει αρκετό πάτημα για να πιάσει) οπότε μπορεί να ήταν η ιδέα μου...

Το 3κύλινδρο ακούγεται σχετικά μεσα αν και συνολικά είχε ωραία ηχομόνωση. Το ψηφιακό κοντέρ είχε τη φάση του αν και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ιδιαίτερα.

Και μια φωτό

20210228_143038.jpg.ec2bfc7e43a8c38a3572e0190735d0e6.jpg

 

Έχει πέσει κόντρα Ford vs VAG εδω μέσα :D

Να είναι καλά ο φίλος σου να το χαρεί

Αυτό το χρώμα είναι πανέμορφο το έχουμε ξαναπεί και στον φίλο συμφορουμίτη που το πήρε , αυτές οι ζάντες όμως ρε γμτ είναι σαν μικρές για αυτό το αμάξι , ιδέα μου είναι ? Απο την αρχή έτσι μου φαινόντουσαν δεν ξέρω γιατί αλλά είναι σαν 15αρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει πέσει κόντρα Ford vs VAG εδω μέσα :D

Να είναι καλά ο φίλος σου να το χαρεί

Αυτό το χρώμα είναι πανέμορφο το έχουμε ξαναπεί και στον φίλο συμφορουμίτη που το πήρε , αυτές οι ζάντες όμως ρε γμτ είναι σαν μικρές για αυτό το αμάξι , ιδέα μου είναι ? Απο την αρχή έτσι μου φαινόντουσαν δεν ξέρω γιατί αλλά είναι σαν 15αρες

Είναι αυτός που με "τράβαγε" στα διάφορα test drive (είναι που δεν ήθελα εγω 🤣) οπότε τώρα που ήρθε επιτέλους έπρεπε να το τσουλήσουμε λίγο!

Καθόλου ιδέα σου αλλά νομίζω φταίει το χρώμα και οτι οι θόλοι έχουν σχεδιαστεί για τπτ 19αρες που θα φοράει το st...

Οι 18αρες θα ήταν overkill πάντως απο κάθε άποψη νομίζω. 

Το χρώμα ήταν το μόνο που είχα πει και γω οτι μου αρέσει 100% απο τη γκάμα της ford. Έχει κι άλλα ωραία αλλά το συγκεκριμένο ειδικά στα st line νομίζω ταιριάζει γάντι.

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, and_64 είπε

Είναι αυτός που με "τράβαγε" στα διάφορα test drive (είναι που δεν ήθελα εγω 🤣) οπότε τώρα που ήρθε επιτέλους έπρεπε να το τσουλήσουμε λίγο!

Καθόλου ιδέα σου αλλά νομίζω φταίει το χρώμα και οτι οι θόλοι έχουν σχεδιαστεί για τπτ 19αρες που θα φοράει το st...

Οι 18αρες θα ήταν overkill πάντως απο κάθε άποψη νομίζω. 

Το χρώμα ήταν το μόνο που είχα πει και γω οτι μου αρέσει 100% απο τη γκάμα της ford. Έχει κι άλλα ωραία αλλά το συγκεκριμένο ειδικά στα st line νομίζω ταιριάζει γάντι.

Επίσης πολύ ωραίο χρώμα αυτό της δοκιμής 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Επίσης πολύ ωραίο χρώμα αυτό της δοκιμής 

 

Ναι και προσωπικά εχω βαρεθεί τα "μουντά" χρώματα μετά απο 11 χρόνια με μαύρο (εστω και πέρλα!) Επίσης η 18αρα με το  diamond cut ταιριάζει περισσότερο με αυτό το χρώμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KoreanW είπε

μπορεί να έχει χωριστη μονάδα παραγωγής ήχου πχ στο νεροχύτη στο διαμέρισμα της μηχανής
αλλά μπορεί να αναπαράγει ήχο και από τα ηχεία

εννοείται πως η ένταση ρυθμίζεται έως και απενεργοποιείται πχ με vcds

Έχει εμένα μια τέτοια βλακεία δε ξέρω βέβαια εάν είναι ενεργό κλπ. Είδα ότι ρυθμίζεται παντως με διαγνωστικό. 

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Μεγάλωσα για αυτά , σίγουρα θα τα γούσταρα για τις βόλτες αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να ξανακάνω ταξίδι με τόση βαβούρα και τσαφ-τσουφ

Απο ότι μου λένε έχει τελείως διαφορετικό ήχο ο 1.4 με τον 1.5

Εμένα φουσκώνει και σφυράει αλλά όχι οσο το περίμενα ούτε πχ όπως ένας stock 20vt...

Μολις βγω απο την εγγύηση έχει να πέσει πολύ ξήλωμα, παρολο που μεγάλωσα τον ήχο του Τούρμπο δε τον βαριέμαι ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...