Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε την 10η γενιά επεξεργαστών Core «Comet Lake» για υπολογιστές desktop


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί τη ευκαιρία. 9600K OC vs 3600 OC. Το πλεονέκτημα του 3600 στο Odyssey στα light σημεία χάνεται μέσα στην πόλη της Αθήνας. Σε όλα τα άλλα βλέπουμε διαφορά που λίγο πολύ καθρεφτίζει τη διαφορά τιμής. Αλλά δεν είναι πολύ future-proof ένα chip 6/6. Γι αυτό είπα πριν ότι χρειάζεται ένα price cut.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δείξει βασικά αν θα κρατήσει. Ενα χρόνο που έχει βγάλει μέχρι τώρα δεν τον έχω δει να δυσκολεύεται σε τίποτα (games - vmware - NETFLIX🤣).

Ίσως πάω σε 9900k αν δω οτι δεν τραβάει το cyberpunk2077 αλλά δεν νομίζω να έχω θέματα. Το πιο πιθανό είναι να μπεί αγγελία όλο το κουτί και να πάω σε κάτι νέο κάποια στιγμή μέσα στο 2021. Για 250€ cpu πάντως που έδωσα δεν έχει κάνει κιχ.

Λογικά μπορώ να πέσω και άλλο στα ρεύματα αλλά βαριέμαι να σκαλίζω άλλο. Temps σε prime95 είναι ένα τικ πάνω στους 70C.

Αν ήθελα μηχάνημα για rendering θα κοίταζα σε τελείως άλλη πλατφόρμα όμως. Αν περίμενα μερικούς μήνες μάλλον θα είχα τσιμπήσει 3700Χ αλλά δεν ήθελα να περιμένω και δεν το μετάνιωσα.

Επεξ/σία από GRat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή εσύ θα πάρεις μητρική των 80€ για να βάλεις κάποια στιγμή 3700X ή 3950X που θα σου δώσει το 100% της πλατφόρμας; Κοίτα επιδόσεις. Είναι λογικά τιμολογημένος ο 9400F απέναντι στον 3600.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όχι, θα βάλεις 4060 όμως. Για τον 9900k θες μια prime στη ξεφτίλα που είναι στα 170-180€.

Δεν τον βλέπω λογικά τιμολογημένο τον 9400 απτο video που έδωσες. Δεν το εμπιστεύομαι το testing games αλλά αμα θες να το πάρουμε σαν αλήθεια, στο  video βλέπω 30% πάνω τον 3600 στα βαριά παιχνίδια, τον 9400 να τρώει κατρακύλες σε κάτω από τα 50 (μέχρι τα 38 έφτασε) στο kingdom come deliverance, και πολλά stutters και χαμηλά 1%. Η κάρτα είναι στο 70% usage στο ACO ενώ 90% για τον 3600. Επίσης ο 9400 βαραεί 90% utilization (95+% στο kcd). Δεν είναι κοντά σε επιδόσεις τα 2 CPU, και σίγουρα δεν είναι κοντά σε μακροζωία. Η καινούργια φουρνιά από τα games της ubi καθώς και το cyberpunk πώς λές να τα πάει στον 9400? Εγώ λέω θα γονατίσει. Οπότε το να γλυτώσεις 15€ για να πάρεις CPU μιας χρήσης δεν έχει νόημα.

Η διαφορά δηλαδή του 3600 από τον 9400 είναι παραπάνω από το 16% διαφορά που έχει ο 9900k από τον 3600. Δηλαδή απολύτως λογικό να μοσχοπουλάει ο 3600 έναντι του 9400. Τώρα το πως γίνεται να μη το βλέπεις δεν ξέρω.

 

ΥΓ1. Να σου θυμίσω πάντως πως έλεγες τα ίδια και για τον 7600k έ! Πως είναι ίδιας κατηγορίας με τον 1600 και μαζί θα σβήσουν. Έχεις δεί πρόσφατα benchmarks τι γίνεται? Έχει ανοίξει μια ψαλίδα να με το συμπάθειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

ΥΓ1. Να σου θυμίσω πάντως πως έλεγες τα ίδια και για τον 7600k έ! Πως είναι ίδιας κατηγορίας με τον 1600 και μαζί θα σβήσουν. Έχεις δεί πρόσφατα benchmarks τι γίνεται? Έχει ανοίξει μια ψαλίδα να με το συμπάθειο. 

Η ψαλίδα άνοιξε αλλά και ο 1600 έχει τις δικές του αδυναμίες. Πολύ χαμηλό STP. 3,9 Ghz max και όλα τα προβλήματα του πολύ υψηλού memory latency, που απαιτούσαν ειδικές μητρικές και ram kits για να το αντιμετωπίσεις. Ειδικά στα multi που ζητάνε STP ήταν DOA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

ΕΕπί τη ευκαιρία. 9600K OC vs 3600 OC. Το πλεονέκτημα του 3600 στο Odyssey στα light σημεία χάνεται μέσα στην πόλη της Αθήνας. Σε όλα τα άλλα βλέπουμε διαφορά που λίγο πολύ καθρεφτίζει τη διαφορά τιμής. Αλλά δεν είναι πολύ future-proof ένα chip 6/6. Γι αυτό είπα πριν ότι χρειάζεται ένα price cut.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εσύ δηλαδή από αυτό το video καταλαβαίνεις τι? Ότι καλώς κοστίζει 35% πάνω ο 9600k? Το να έχεις υψηλό CPU usage για να βγάζεις παραπάνω FPS κατανοητό.Το να έχει 100% (ή εκεί κοντά) CPU usage και να βγάζει ΛΙΓΟΤΕΡΑ frames όμως το θεωρώ απαράδεκτο για CPU που κοστίζει 35% παραπάνω. Δηλαδή όντως, μου λές ότι είναι προτιμότερος ο 9600k του 3600? Εγώ και ίδια τιμή να είχαν 3600 θα πρότεινα, απλά τουλάχιστον θα ήταν ντέρμπυ. Τώρα είναι απλά κακό ανέκδοτο. 

Και οι 2 εξαιρετικά τα πάνε στα από πάνω παιχνίδια. Απλά ο ένας τα πάει εξαιρετικά με 95% usage στα μισά από αυτά. Witcher 3 ας πούμε ο ένας είναι κάτω από 50% σταθερά και ο άλλος φτάνει 85 και 90. Στα 2 βαριά games που benchari και στα 2 είναι πίσω ο 9600k, και μάλιστα τιγκαρισμένος στο 95%. Δεν το βλέπεις ότι αυτό ήταν, τον θάψαμε? Σε ότι βαρύ βγεί από δώ και πέρα η λογική λέει ότι θα είναι πίσω, και πώς θα μεγαλώνει η ψαλίδα. Το να πληρώσεις λοιπόν 35% καπέλο για να κάνεις τα 310 fps του RB6 330 αλλά να είσαι πίσω και με μπουκωμένο επεξεργαστή σε οτιδήποτε βαρύ κυκλοφορεί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εξαιρετική ιδέα.

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η ψαλίδα άνοιξε αλλά και ο 1600 έχει τις δικές του αδυναμίες. Πολύ χαμηλό STP. 3,9 Ghz max και όλα τα προβλήματα του πολύ υψηλού memory latency, που απαιτούσαν ειδικές μητρικές και ram kits για να το αντιμετωπίσεις. Ειδικά στα multi που ζητάνε STP ήταν DOA.

Βρε άσε τα προβλήματα του 1600. Η πραγματικότητα δείχνει ότι ήσουν λάθος και δεν σβήσανε μαζί. Ο 7600k γενικά πέθανε, να ταν και άλλος. Σε κάποιο review της 2080ti τον τεστάρανε διπλά σε 1600 σε ένα από τα γνωστά site και οι διαφορές ηταν τεράστιες. Ε την ίδια διαφορά σε επεξεργαστική ισχύ που είχε ο 1600 με τον 7600k έχει και ο 3600 με τον 9600k. Ακόμα και στα 5ghz.  Στα 150€ θα ήταν καλή αγορά για τους competitive gamers που έχουν σαν κύριο κριτήριο την απόδοση σε esports games αλλά ταυτόχρονα θέλουν να παίξουν και κανά πιο βαρύ παιχνίδι. Εκεί μπορεί να τον πρότεινα αντί του 3600. Αλλά στα 230€ που έχει τώρα το θεωρώ γελοίο. Γιαυτο ξαναλέω, πουλάει σαν ζεστό κουλούρι ο 3600...

YΓ1. Στο division 2 ήταν που έφαγε 50% στο κεφάλι ο 7600k…..μιλάμε για τρελές διαφορές. 
 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η ψαλίδα άνοιξε αλλά και ο 1600 έχει τις δικές του αδυναμίες. Πολύ χαμηλό STP. 3,9 Ghz max και όλα τα προβλήματα του πολύ υψηλού memory latency, που απαιτούσαν ειδικές μητρικές και ram kits για να το αντιμετωπίσεις. Ειδικά στα multi που ζητάνε STP ήταν DOA.

Αυτα πες τα αλλου, σε οσους δεν ξερουν. Ειλικρινα, σταματα να λες ψεμματα και να βγαζεις απο το μυαλο σου πραγματα. Θα παρεις και κοσμο στον λαιμο σου με τις ανακριβειες που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Βρε άσε τα προβλήματα του 1600. Η πραγματικότητα δείχνει ότι ήσουν λάθος και δεν σβήσανε μαζί. Ο 7600k γενικά πέθανε, να ταν και άλλος. Σε κάποιο review της 2080ti τον τεστάρανε διπλά σε 1600 σε ένα από τα γνωστά site και οι διαφορές ηταν τεράστιες.

Καλύτερο σημαίνει καθολικά καλύτερο. Γιατί ακόμα και σήμερα βγαίνουν τίτλοι με κακό scaling πάνω από 4/4. Πάρε με τη σειρά τις δοκιμές του Dark side of gaming(DSOG) και θα το καταλάβεις. Πάρε και τη δοκιμή του Steve παρακάτω για να δεις το ίδιο.

Αν εσύ επιμένεις στο division τότε εγώ θα επιμείνω στα ACO που έκατσα και ασχολήθηκα ενώ το division δεν το άγγιξα ποτέ. Ειδικά στο τελευταίο παθαίνει πανωλεθρία ο 1600 λόγω STP. Αυτό εννοούσα λέγοντας ότι θα πεθάνουν μαζί. Ο καθένας θα "πεθάνει" με διαφορετικό τρόπο. 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήμερα στο Forum συζητάτε με έναν άνθρωπο οποίος λογικά δεν έχει πιάσει στα χεριά του καλύτερο επεξεργαστή από 6700κ που έχει οπως ανέφερε , και είπε ανακρίβειες όπως

1.  100c  Tjunction είναι η θερμοκρασια  που ξεκινάει ο α επέξεργαστης  να κάνει throttle  για να μην πάθει ζημιά, συνεχη λειτουργεια κοντά σε αυτά τα Temp to cpu γίνετε  degrade άλλα βαριέμαι να του εξηγήσω τι είναι. 

2. μίλησε για latency  memory se 1 Gen Ryzen  καμιά επαφή,  έχω τεσταρει με (  2600 1800x 3800x  3700x  )κατά σειρά με καλύτερα  Και μικρότερα  Latency είναι 2gen (62ns) Μέτα 1Gen (66-68ns) και το χειρότερο  είναι 3Gen (70+) λογω IF   μόνο άμα το Cpu σου και To board  σηκώνει μπορείς και το χρονίσει IF στα 1900mhz  με 3800mhz  Ram (64ns) ξεπερνάς 1 gen Μιλάμε μόνο για Memory latency to  2 Gen ούτε με κιάλια  .

Το memory latency  είναι αυτό που ουσιαστικά  κρατάει  το Ryzen 3000 series πίσω ενω έχουν πολύ ανώτερο IPC  και AVX256  από τα προηγούμενα gen και  υπάρχουν τα  bottleneck σε Rtx 2080 και πάνω , γιατί  σε μικρότερες κάρτες μιλάμε και  για 1080p  η διάφορα είναι τίποτα ,

ενδεικτικά να σου αναφέρω οτι ο 9900κ που έχω με Μαχ overclock σε μνήμες μάπα που έχω στα 3600mhz b.die δίνει (44ns) όλα μετρημένα με Αida64 και αυτη είναι η βασική διάφορα στο gaming.

Aυτό  οδήγησε την Αmd  και έβαλε στα Ryzen 3000 series  τόσο υψηλή cache για να εξαλείψουν αυτό το πρόβλημα τον υψηλών memory  latency  .. έχω και videos apo δικό μου Chanell σχετικά με overclock memory ryzen  https://www.youtube.com/channel/UCD7-sagGBt2-6KC-kXDCYwQ

3. Ειπε  6700κ κοντά σε απόδοση με Ryzen 3600 ας πούμε σε Gaming, αν και σε αυτό το video έχει τρεξει με 3200mhz cl14  και τα ryzen που για 3000 series είναι χαμηλά   με 3800mhz Ram cl16 k ΙF 1900mhz  τουλαχιστον  +10 fps πανω σε κάθε game, γιατί σε productivity πρέπει να βγάλεις το SM να έχει 6 thread ο 3600 για να υπάρχει σύγκριση ....

από έναν φτωχό - τίμιο IT Τεχνικό.

 

Επεξ/σία από Lezadas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Καλύτερο σημαίνει καθολικά καλύτερο. Γιατί ακόμα και σήμερα βγαίνουν τίτλοι με κακό scaling πάνω από 4/4. Πάρε με τη σειρά τις δοκιμές του Dark side of gaming(DSOG) και θα το καταλάβεις. Πάρε και τη δοκιμή του Steve παρακάτω για να δεις το ίδιο.

Αν εσύ επιμένεις στο division τότε εγώ θα επιμείνω στα ACO που έκατσα και ασχολήθηκα ενώ το division δεν το άγγιξα ποτέ. Ειδικά στο τελευταίο παθαίνει πανωλεθρία ο 1600 λόγω STP. Αυτό εννοούσα λέγοντας ότι θα πεθάνουν μαζί. Ο καθένας θα "πεθάνει" με διαφορετικό τρόπο. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μα τα παιχνίδια που έχουν κακό scaling σε πάνω από 4/4, συνήθως, είναι πανάλαφρα και τρέχουν άψογα και στους δύο. Ακόμα και το farcry ας πούμε που είναι τίγκα single threaded δεν το λές ότι δεν πάει τάπα στον 1600. Δηλαδή στο ACO τι μου λές, τα πάει τσίτα ο 7600? 😛 

Kαι τελοσπαντον η διαφωνία μου είναι στο ότι ο 3600 πουλαει λογω παραπληροφόρησης στα φόρα, πράγμα που απλά δεν ισχύει. Στην τιμή του απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Ακόμα ο 9600k πού είναι 35% πιο ακριβός είναι λίγος. Σε όλα τα βαριά games είανι πίσω και τιγκαρισμένος στο 100%, ενώ στα ελαφριά είναι 10% μπροστά.

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Lezadas2 είπε

Καλήμερα στο Forum συζητάτε με έναν άνθρωπο οποίος λογικά δεν έχει πιάσει στα χεριά του καλύτερο επεξεργαστή από 6700κ που έχει οπως ανέφερε , και είπε ανακρίβειες όπως

1.  100c  Tjunction είναι η θερμοκρασια  που ξεκινάει ο α επέξεργαστης  να κάνει throttle  για να μην πάθει ζημιά, συνεχη λειτουργεια κοντά σε αυτά τα Temp to cpu γίνετε  degrade άλλα βαριέμαι να του εξηγήσω τι είναι. 

2. μίλησε για latency  memory se 1 Gen Ryzen  καμιά επαφή,  έχω τεσταρει με (  2600 1800x 3800x  3700x  )κατά σειρά με καλύτερα  Και μικρότερα  Latency είναι 2gen (62ns) Μέτα 1Gen (66-68ns) και το χειρότερο  είναι 3Gen (70+) λογω IF   μόνο άμα το Cpu σου και To board  σηκώνει μπορείς και το χρονίσει IF στα 1900mhz  με 3800mhz  Ram (64ns) ξεπερνάς 1 gen Μιλάμε μόνο για Memory latency to  2 Gen ούτε με κιάλια  .

Το memory latency  είναι αυτό που ουσιαστικά  κρατάει  το Ryzen 3000 series πίσω ενω έχουν πολύ ανώτερο IPC  και AVX256  από τα προηγούμενα gen και  υπάρχουν τα  bottleneck σε Rtx 2080 και πάνω , γιατί  σε μικρότερες κάρτες μιλάμε και  για 1080p  η διάφορα είναι τίποτα ,

ενδεικτικά να σου αναφέρω οτι ο 9900κ που έχω με Μαχ overclock σε μνήμες μάπα που έχω στα 3600mhz b.die δίνει (44ns) όλα μετρημένα με Αida64 και αυτη είναι η βασική διάφορα στο gaming.

Aυτό  οδήγησε την Αmd  και έβαλε στα Ryzen 3000 series  τόσο υψηλή cache για να εξαλείψουν αυτό το πρόβλημα τον υψηλών memory  latency  .. έχω και videos apo δικό μου Chanell σχετικά με overclock memory ryzen  https://www.youtube.com/channel/UCD7-sagGBt2-6KC-kXDCYwQ

3. Ειπε  6700κ κοντά σε απόδοση με Ryzen 3600 ας πούμε σε Gaming, αν και σε αυτό το video έχει τρεξει με 3200mhz cl14  και τα ryzen που για 3000 series είναι χαμηλά   με 3800mhz Ram cl16 k ΙF 1900mhz  τουλαχιστον  +10 fps πανω σε κάθε game, γιατί σε productivity πρέπει να βγάλεις το SM να έχει 6 thread ο 3600 για να υπάρχει σύγκριση ....

από έναν φτωχό - τίμιο IT Τεχνικό.

Εντάξει. Με τα temps έχω μια ένσταση γιατί όπως είπα και πριν η intel δίνει εγγύηση 2 ετών για το χειρότερο δυνατό σενάριο(εντός specs) που είναι AVX φορτία 24/7. Φαντάζομαι να ξέρεις από την εμπειρία σου με 9900K το χάος που υπάρχει σε temps ανάμεσα σε gaming ή Cinebench και AVX φορτία. Ένας 9900K με την συνιστώμενη ψυκτρούλα άνετα φτάνει στην περιοχή των 90c+ υπό αυτές τις συνθήκες.

 Αν έχεις κάποιον Ryzen διαθέσιμο με καλές RAM θα ήταν χρήσιμο να ποστάρεις ένα bench στο παρακάτω σημείο που απαιτεί τόσο καλό STP οσο και πλήθος threads. Ξέρεις γιατί ασχολούμαι με το συγκεκριμένο τόσο πολύ; Γιατί ως περιστασιακός single player gamer είναι το χειρότερο σενάριο που έχω συναντήσει, με στόχο τα ταπεινά 60 καρέ. Σε τίτλο που προσφέρει πάνω από 150 ώρες διασκέδαση. Αν σε κάποιο άλλο σενάριο βγάζω 120 καρέ και ο 3600 βγάζει 140 δεν με πολυενδιαφέρει. Το ένα cpu έβγαλε τα λεφτά του από το 2015, ενώ το άλλο πουλιέται σήμερα και οφείλει να έχει ένα καλύτερο μέλλον. Το πόσο καλύτερο, απέναντι στον ανταγωνισμό που έρχεται, θα δείξει.

Ενημερωτικά, στο σημείο αυτό η διαφορά φτάνει το 10% μεταξύ ultra και very high settings(του 3600 από κάτω), για τον επεξεργαστή πάντοτε. Εκεί που βλέπεις 64 καρέ για μένα, φτάνω μέχρι και τα ~70 με τα settings του φίλου μας.

 

υ.γ.: Σχετικά με το ram latency και τις "ειδικές" μητρικές που είπα πριν.

Ήθελες ή δεν ήθελες τοπ ryzen 1st gen μητρική για να υποστηρίζει γρήγορες ram πάνω από 3200(συν όλες τις tweaking δυνατότητες) ώστε να πετύχεις τη μείωσή του κοντά στα 60ns. Ήθελες ή δεν ήθελες τοπ μνήμες πιστοποιημένες για Ryzen ώστε να σηκώνουν με σταθερότητα τα σφιχτά timings που έβγαζαν τα calculators του "The Stilt";

Να το θέσω πιο απλά. Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των Ryzen δοκιμών που ανεβάζουν διάφοροι χρήστες στο youtube είναι χωρίς subtimings optimizations(φαίνεται από τις επιδόσεις); Τη στιγμή που στα αντίστοιχα video με intel βλέπεις πάμπολλα enthusiast builds με ram μέχρι και πάνω από 4000Mhz. Δηλαδή, μόνο η intel έχει enthusiasts που πουσάρουν το σύστημα στα άκρα;  Τέλος, αν το 95% των ryzen users τρέχουν με "ταπεινά" ram configurations ποιο το νόημα να δείχνουν οι reviewers αποτελέσματα από τσιτωμένα Ryzen με tweaked subtimings;

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

υ.γ.: Σχετικά με το ram latency και τις "ειδικές" μητρικές που είπα πριν.

Ήθελες ή δεν ήθελες τοπ ryzen 1st gen μητρική για να υποστηρίζει γρήγορες ram πάνω από 3200(συν όλες τις tweaking δυνατότητες) ώστε να πετύχεις τη μείωσή του κοντά στα 60ns. Ήθελες ή δεν ήθελες τοπ μνήμες πιστοποιημένες για Ryzen ώστε να σηκώνουν με σταθερότητα τα σφιχτά timings που έβγαζαν τα calculators εκείνου του τύπου (δεν θυμάμαι το όνομά του, Stilt ίσως);

Να το θέσω πιο απλά. Γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των Ryzen δοκιμών που ανεβάζουν διάφοροι χρήστες στο youtube είναι χωρίς subtimings optimizations; Πράγμα που φαίνεται από τις επιδόσεις τους. Τη στιγμή που στα αντίστοιχα video με intel βλέπεις πάμπολλα enthusiast builds με ram μέχρι και πάνω από 4000Mhz. Δηλαδή, μόνο η intel έχει enthusiasts που πουσάρουν το σύστημα στα άκρα;  Τέλος, Αν το 95% των ryzen users τρέχουν με "ταπεινά" ram configurations ποιο το νόημα να δείχνουν οι reviewers αποτελέσματα από τσιτωμένα Ryzen με tweaked subtimings;

Όχι, δεν ήθελες top μητρικές.

Φάνηκε από την πρώτη στιγμή, και εδώ μέσα ακόμα, πως η μητρική λίγο έως ελάχιστο ρόλο βαράει και πως σημασία έχει πολύ περισσότερο ο IMC (το ξέρω από πρώτο χέρι με μνήμες που σε άλλα συστήματα με Zen/Zen+ επεξεργαστές με πολύ "κατώτερες" θεωρητικά μητρικές έπιαναν πολύ ανώτερα αποτελέσματα από ότι σε εμένα με "σούπερ" μητρική...όχι κάποιες "ίδιες" μνήμες...ακριβώς οι ίδιες μνήμες που πάλευε κόσμος να τις κάνει να λειτουργήσουν σε εμένα).

Απλά, υπήρχε το παράδοξο της ASUS CHIV (αν δεν κάνω λάθος την έκδοση) που δόθηκε από την AMD για την τότε προώθηση των πρώτων R σε sites/testers μαζί με μνήμες Corsair LPX (άντε βγάλε άκρη με την ίδια ονομασία να περιλαμβάνει 3-4-14 διαφορετικούς τύπους μνήμης)...απλά είχε στηθεί εκείνη η μητρική σωστά από την AMD για τις παρουσιάσεις, και έμεινε πως χρειάζονται "τοπ" μητρικές, όταν για διάφορους λόγους (για κάποιους ξεκάθαρα ευθυνόταν και η AMD) τα πρώτα συστήματα με άλλους συνδυασμούς δεν δούλευαν όπως έπρεπε.

Πρόβλημα γενικό υπήρχε με τις εκδόσεις AGESA που άλλαζαν συνέχεια και ανάλογα την εταιρεία μητρικής η ίδια έκδοση εδώ έκανε θαύματα και εκεί γινόταν ρδελομπού (λογικό...όταν για 7-8 χρόνια κανείς κατασκευαστής δεν ασχολούνταν να φτιάξει κάτι για την AMD που δεν είχε προϊόν να επιδείξει), μέχρι να στρώσει κι εκεί η κατάσταση (κοντά χρόνος, πλέον).

Μνήμες "ήθελες", με την έννοια ότι δεδομένα οι b-dies τότε "ταίριαζαν" πολύ καλύτερα στους 1ης γενιάς και έδιναν το κάτι παραπάνω σε επιδόσεις. Πέσαμε και σε "ελλείψεις" (γελάει ο κόσμος) και μνήμες που λίγο καιρό πριν έκαναν 100-120€ είχαν φτάσει να πωλούνται 2-2.5 φορές απάνω (τα ίδια ακριβώς μοντέλα).

Πιστοποιημένες μνήμες, δεν υπήρξαν ποτέ (κι ας έγραφαν ότι ήθελαν τα marketing αυτοκόλλητα).

Τώρα, ανεξάρτητα από το τι δείχνουν "Χρήστες" στο tube (που σε άλλα posts σου τους απορρίπτεις, σε άλλα τους χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα βλέπω...ανάλογα πότε βολεύει και πότε όχι), εσύ ο ίδιος μας πήρες τα αυτιά πως οι Intel δεν χρειάζονται μνήμες και "στήσιμο" μέχρι πριν από λίγο καιρό...τώρα έχεις αρχίσει την ιστορία με "8700Κ oc + hi perf mem" για να σταθούν απέναντι σε αντίστοιχα συστήματα με R (ευτυχώς, έχουμε εδώ μέσα ένα σωρό...τα βλέπουμε ξανά και ξανά στην πράξη, όχι σε θεωρητικολογίες και ιστορίες από την κρύπτη).

Υπάρχει και ο "tuber" Linus που ένα βιντεάκι του σου έβγαλα πριν 2 μερούλες και το προσπέρασες σα να μην μπήκε ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος 

Να τα δεχθώ όλα αυτά που λες γιατί έχεις ασχοληθεί με Ryzen από πρώτο χέρι.

Από τη μεριά μου ξέρεις τι βλέπω; Μέχρι σήμερα έχω δει δοκιμές με intel από 2666 ram που σέρνονται μέχρι 4200+ RAM να διαλύουν τα πάντα. Όπως εκείνη με τον 8700K στο AC Origins που ανέβασα σελιδες πριν. Από Ryzen μέχρι σήμερα δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο που να κάνει λόγο για tweaked subtimings παρουσιάζοντας τις ανάλογες "εξωπραγματικές" επιδόσεις. Δεν είναι λίγο περίεργο; Εκτός αν εγώ δεν τις πρόσεξα μέσα στα εκατοντάδες vids που έχω κατά καιρούς κοιτάξει.  

Οι δοκιμές στις οποίες αναφέρομαι είναι δοκιμές κατόχων με ζωντανά στατιστικά. Όχι τα χιλιάδες video ανώνυμων youtubers που δείχνουν γραφήματα του excel από το πουθενά. Τέτοια δεν μπορώ να τα δεχθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

@Πέτρος 

Να τα δεχθώ όλα αυτά που λες γιατί έχεις ασχοληθεί με Ryzen από πρώτο χέρι.

Από τη μεριά μου ξέρεις τι βλέπω; Μέχρι σήμερα έχω δει δοκιμές με intel από 2666 ram που σέρνονται μέχρι 4200+ RAM να διαλύουν τα πάντα. Όπως εκείνη με τον 8700K στο AC Origins που ανέβασα σελιδες πριν. Από Ryzen μέχρι σήμερα δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο που να κάνει λόγο για tweaked subtimings παρουσιάζοντας τις ανάλογες "εξωπραγματικές" επιδόσεις. Δεν είναι λίγο περίεργο; Εκτός αν εγώ δεν τις πρόσεξα μέσα στα εκατοντάδες vids που έχω κατά καιρούς κοιτάξει.  

Οι δοκιμές στις οποίες αναφέρομαι είναι δοκιμές κατόχων με ζωντανά στατιστικά. Όχι τα χιλιάδες video ανώνυμων youtubers που δείχνουν γραφήματα του excel από το πουθενά. Τέτοια δεν μπορώ να τα δεχθώ.

Να πεις ότι δεν έχουμε ολόκληρο νήμα για Ryzen+Mem oc+tuning, με συνεχή αποτελέσματα από χρήστες εδώ μέσα...

Όσο για τα AC, μάλλον όση δουλειά κάνει όλο το tuning μαζί την κάνει το DXVK μόνο του (κι ακόμα παραπάνω)...άμα είναι για κλωτσιές η δουλειά που έχει γίνει στη μηχανή του παιγνιδιού και στο στήσιμό της, προκοπή δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...