Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Media Markt σε συνηγορο


RedGL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, RedGL είπε

Τελευταιο update απο μενα:

Μολις μου επεστρεψαν τα χρηματα. Δηλαδή εκανα τη καταγγελία στο συνηγορο τη Πεμπτη και το Σαβατο πρωι ειχαν μπει. Και ο αγιος φοβερα θελει μαλλον..... τα συμπερασματα δικα σας..... και εννοειται δεν ξαναψωνιζω απο εκει.

Κι εγώ έτσι έχω πει πολλές φορές αλλά μετά κοιτάζω τι συμφέρει τη τσέπη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καταρχήν δεν αγοράζουμε από αυτά τα καταστήματα !!!Απλώς σε αυτά τα καταστήματα πάμε βλέπουμε το προϊών που θέλουμε ζωντανά το φωτογραφίζουμε ,γυρίζουμε σπίτι μας και κάνουμε αναζήτηση του προϊόντος το βρίσκουμε έως και 70 ευρό φθηνότερα !!ναι ναι ναι ναι σου λέω !!Και όταν το είπα σε ένα υπάλληλο μου είπε !!κοίτα πόσοι θέλουν δώρο Πάσχα Χριστούγεννα εδώ μέσα !!; Εδώ και 5 χρόνια με βλέπουν μόνο για  τσεκάρισμα  προϊόντος και όχι για αγορά !!!και  σε Κοστόβολο Γερμανο και Μεντια !!Και επειδή ειμαι καλός πελάτης τακτικός πάω και βλέπω ντρεπομαι μωρέ και αγοράζω ένα πακετάκι μπαταρίες ααα και αυτό διότι εργαζονται Έλληνες εκεί .

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Άραγε δοκίμασε κανείς να επισκεφτεί ένα πιο μικρό κατάστημα ή το κατάστημα της γειτονιας?? Έχω διαπιστώσει ότι σε πολλές περιπτώσεις έχουν τιμές Σκρουτζ και επίσης δεν είναι απρόσωπο, δηλαδή εάν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα ξέρεις με ποιον μιλάς. Συν ότι στηρίζεις την τοπική αγορά, γιατί όταν βρεθείς στην ανάγκη θα πας στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς. Αν δεν τον έχεις στηρίξει όμως θα κλείσει!! Το να αγοράσεις την λάμπα από το Σκρουτζ 2,50 αντί για 2,90  δεν θα σε σώσει λογικά, αλλά έναν μικρομεσαίο καταστηματάρχη θα τον σώσεις.
Επομένως δεν είναι λογικό να ψωνίζουμε μόνο στα μεγάλα καταστήματα, που απλά πλουτίζουν, ούτε στα σκρουτζομαγαζα που έχουν μηδέν έξοδα και δεν δίνουν δουλειά σε υπαλλήλους, παρά μόνο σε διανομείς.
Τελος, όταν αγόρασα μια τραπεζαρία των 75€ από αλυσίδα μου χρέωσε 30€ μεταφορικά και 5€ κάθε όροφο για να μου το ανεβάσει σπίτι. Αν σκεφτείς ότι μένω στον 6ο στοίχισε πιο πολύ από το να την αγόραζα από τη γειτονιά που στοίχιζε 105€ και μου την έφερνε ο άνθρωπος δωρεάν σπιτι μου. Πιάστηκα κορόιδο από την αλυσίδα για άλλη μια φορά.

Επεξ/σία από Foxlady
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2020 στις 3:00 ΜΜ, dimitrios10 είπε

καταρχήν δεν αγοράζουμε από αυτά τα καταστήματα !!!Απλώς σε αυτά τα καταστήματα πάμε βλέπουμε το προϊών που θέλουμε ζωντανά το φωτογραφίζουμε ,γυρίζουμε σπίτι μας και κάνουμε αναζήτηση του προϊόντος το βρίσκουμε έως και 70 ευρό φθηνότερα !!ναι ναι ναι ναι σου λέω !!Και όταν το είπα σε ένα υπάλληλο μου είπε !!κοίτα πόσοι θέλουν δώρο Πάσχα Χριστούγεννα εδώ μέσα !!; Εδώ και 5 χρόνια με βλέπουν μόνο για  τσεκάρισμα  προϊόντος και όχι για αγορά !!!και  σε Κοστόβολο Γερμανο και Μεντια !!Και επειδή ειμαι καλός πελάτης τακτικός πάω και βλέπω ντρεπομαι μωρέ και αγοράζω ένα πακετάκι μπαταρίες ααα και αυτό διότι εργαζονται Έλληνες εκεί .

Άπειροι το κάνουν. Εδώ το έκανα κάποιες φορές και εγώ που δούλευα εκεί πριν φύγω, όταν τα είχα πάρει κρανίο μαζί τους. Σεβαστό, αρκεί να μην απασχολείς υπάλληλο. Οι πιο τραγικοί ήταν αυτοί που κάναν την αγορά online αλλού και μετά ερχόντουσαν σε μένα να τους εξηγήσω. Απλά να ξέρεις, όπως το ήξερα και εγώ όταν το έκανα, ότι πολύ απλά και επειδή οι περισσότεροι έχουν αυτή τη λογική, κάποια στιγμή δεν θα υπάρχουν μαγαζιά για να μπορείς να το κάνεις αυτό. Και έτσι όλοι θα καταλήξουμε να ψωνίζουμε γουρούνι στο σακί και να στηριζόμαστε πάνω σε σχόλια και reviews άλλων, που πολλές φορές δεν ξέρεις απο πού κατευθύνονται και πόσο αντικειμενικά είναι. Για μένα, οι αλυσίδες συμφέρουν μόνο όταν μιλάμε για προσφορές φυλλαδίου ή σε κανα τηλεοπτικό, όπου παίρνουν μεγάλες ποσότητες και οι τιμές έρχονται σε επίπεδα skroutz ή έστω κοντά, αλλά έχεις το όφελος του dead on arrival για 15 μέρες χωρίς μα μου, ή ακόμα και της αλλαγής γνώμης (έστω και με μικρή απώλεια στη τιμή αν το γυρίσεις μη σφραγισμένο), κάτι που στο μικρό μαγαζί ή στο σκρουτζομάγαζο, ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ θα σε ταλαιπωρήσουν σίγουρα παραπάνω.

Επεξ/σία από seventh_son
Προσθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 8/5/2020 στις 10:36 ΠΜ, osalonikios είπε

Κάντε όλοι καταγγελίες παιδιά.... μόνο με βαριά πρόστιμα ίσως αλλάξει κάτι.

Επειδή φαίνεσαι καινούριος εδώ θα σου πω το εξής: όλοι οι μάγκες του ινσόμνια όταν λένε για μαζικές μηνύσεις και αυτά δεν γίνεται τίποτα. Μπορεί να δεις 25 άτομα να προτρέπουν σε μηνύσεις και αν πας και δεις τα αρχεία στο τμήμα να μην έχει γίνει καμία.

Γραμμένους ξέρετε που σας έχει η μίντια μαρκτ αν πάτε με τέτοια μυαλά (δεν το λέω σε εσένα προσωπικά). Η μαγκιά μετράει με έργα και όχι με λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Επειδή φαίνεσαι καινούριος εδώ θα σου πω το εξής: όλοι οι μάγκες του ινσόμνια όταν λένε για μαζικές μηνύσεις και αυτά δεν γίνεται τίποτα. Μπορεί να δεις 25 άτομα να προτρέπουν σε μηνύσεις και αν πας και δεις τα αρχεία στο τμήμα να μην έχει γίνει καμία.

Γραμμένους ξέρετε που σας έχει η μίντια μαρκτ αν πάτε με τέτοια μυαλά (δεν το λέω σε εσένα προσωπικά). Η μαγκιά μετράει με έργα και όχι με λόγια.

Επειδή εσύ είσαι νεότερος κατά 8 χρονιά από εμένα εδώ  να σου πω ότι ξέρω τι συμβαίνει και πως οι καταγγελίες είναι ένα αντιπροσωπευτικο δείγμα όλων όσων αντιμετωπισαν πρόβλημα και οχι ο απόλυτος αριθμός. Όσο για το αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι θα δείξει... Εγώ πάντως την έκανα και σε κάθε ανάλογη περίπτωση πάλι θα την κάνω και αυτό προέτρεπα με το μήνυμα μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια αγχώθηκα λίγο διαβάζοντας τις κριτικές, καθώς έχω παραγγείλει μια οθόνη υπολογιστή 22 ιντσών με αντικαταβολή. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής, η παραγγελία εξελίσσεται ομαλά, αλλά γνωρίζει κάποιος που έχει αγοράσει από το συγκεκριμένο κατάστημα να μου πει τι τρόπο αποστολής χρησιμοποιούν για αποστολή επαρχία? ACS courier ή καποια αλλη μεταφορική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, osalonikios είπε

Επειδή εσύ είσαι νεότερος κατά 8 χρονιά από εμένα εδώ  να σου πω ότι ξέρω τι συμβαίνει και πως οι καταγγελίες είναι ένα αντιπροσωπευτικο δείγμα όλων όσων αντιμετωπισαν πρόβλημα και οχι ο απόλυτος αριθμός. Όσο για το αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι θα δείξει... Εγώ πάντως την έκανα και σε κάθε ανάλογη περίπτωση πάλι θα την κάνω και αυτό προέτρεπα με το μήνυμα μου.

Καλά πάνε εσύ στο άλλο θρεντ του A-Mobiles που 150 άτομα έλεγαν για καταγγελία και πήγε ένας φουκαριάρης όντως να κάνει καταγγελία και του είπαν αυτός και άλλοι πέντε έκαναν εντέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2020 στις 10:22 ΜΜ, RedGL είπε

Παιδιά σας επισυνάπτω το email που εστειλα στο συνήγορο του καταναλωτη :

"Παράγγειλα στις 29 Μαρτίου όπως φαίνεται και στο email που μου έστειλε η Media Markt και επισυνάπτω παρακάτω, μια τηλεόραση καταβάλοντας το ποσό των 279 ευρώ. Με αριθμό παραγγελίας ΧΧΧΧΧΧΧ. Πλήρωσα άμεσα με χρεωστική κάρτα Πειραιώς το ποσό. Με καλέσαν μετα απο κάποιες μερες με κλήσεις που είναι ηχογραφημένες λέγοντας οτι δεν υπάρχει απόθεμα και με ρώτησαν τι θελω να κάνουμε. Τους είπα ακύρωση παραγγελίας. Στις 11 Απρίλη μου στείλανε επιβεβαιωτικό email που επισυνάπτω με την ακύρωση της παραγγελίας μου. 
Απο τότε δεν μου έχουν επιστραφεί τα χρήματα μου στο τραπεζικό λογαριασμό. Τους έχω καλέσει αρκετές φορές και εχω επικοινωνήσει μαζι τους και σε social media και μου λένε οτι υπάρχει καποιο πρόβλημα καθυστερήσης κάπου αόριστα εντός της επιχείρησης τους ή με την τράπεζα. Επικοινώνησα με τη τράπεζα  Πειραιώς και επιβεβαίωσαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα καθυστέρησης απο τη πλευρά τους.
Στους όρους λένε οτι επιστρέφονται τα χρήματα εντός 5-15 ημερών. Σήμερα 7 Μαίου έχουνε περάσει σχεδόν 26 μέρες. Παρακαλώ το συνηγορο του καταναλωτή να μεσολαβήσει στην διερεύνηση και επίλυση του ζητήματος. Και αν δεν λυθει με ποιον τρόπο μπορώ να κινηθώ νομικά ευχαριστώ. 
Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρινιση παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου."
 
Πως σας φαίνεται? Ειναι η πρώτη φορά που το κάνω θα βγει άκρη λέτε? Ευχαριστώ. 

Για να ασχοληθεί ο συνήγορος του καταναλωτή πρέπει να συμπληρώσεις τα έντυπα που θα βρείς στη σελίδα τους. Αλλιώς με ένα οποιοδήποτε μέιλ δεν ασχολούνται καθόλου.

Στο λέω γτ έτσι την πάτησα εγώ την πρώτη φορά που έκανα καταγγελία και μετά διαβάζοντας τις οδηγίες κατάλαβα για την συμπλήρωση των εντύπων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 1:14 ΜΜ, RedGL είπε

Τελευταιο update απο μενα:

Μολις μου επεστρεψαν τα χρηματα. Δηλαδή εκανα τη καταγγελία στο συνηγορο τη Πεμπτη και το Σαβατο πρωι ειχαν μπει. Και ο αγιος φοβερα θελει μαλλον..... τα συμπερασματα δικα σας..... και εννοειται δεν ξαναψωνιζω απο εκει.

Εάν νομίζεις ότι έκανες καταγγελία Πέμπτη και μπήκαν τα λεφτά Σάββατο επειδή έκανες την καταγγελία, τότε μάλλον έχεις αυταπάτες για τη δυναμική της καταγγελίας που έκανες... Μάλλον είχε δρομολογηθεί από πριν και θα τα έπαιρνες Σάββατο έτσι κι αλλιώς..

Όπως και να'χει τέλος καλό όλα καλά..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζηταμε στα σοβαρα, εαν τα Media Markt θα του ετρωγαν τα λεφτα της πραγγελιας του; Προφανως και απλα υπηρχαν λογιστικες καθυστερησεις. Μαλλον δεν φανταζεστε τι εγινε σε ολα τα καταστηματα με τις ηλεκτρονικες παραγγελιες.. Επισης να σε ενημερωσω πως απο την Πεμπτη της καταγγελιας σου, μεχρι το Σαββατο της καταθεσης των χρηματων, παιζει να μην ειχε διαβαστει  απο κανεναν ουτε το περιεχομενο της καταγγελιας που εκανες μεσω ιντερνετ. Τα χρηματα ειχαν ηδη δρομολογηθει απο Πεμπτη / Παρασκευη. Δεν μπηκε κανενας φουκαρας υπαλληλος Σαββατιατικα να σου κανει καταθεση αρων αρων, επειδη εκανες αναφορα στον συνηγορο του καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και εμένα μου φαίνεται λίγο κουφό αυτό ειδικά με media markt (που Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξα πελάτης για να ξέρω αλλά όπως και να το κάνεις ειναι μεγάλη αλυσίδα) μάλλον ήσουν εσύ συγκεκριμένα άτυχος 

 

Εγώ προσωπικά θα κυνηγούσα να πάρω την τηλεόραση που παρήγγειλα μιας και έδωσα ήδη τα χρήματα και ήταν δικό τους λάθος (όταν τελειώνουν τα αποθέματα το σύστημα πρέπει να μην σου επιτρέπει την αγορά αφού σου επέτρεψε την αγορά πάει να πει ότι έχετε συμβόλαιο ουσιαστικά και εσύ είσαι εντάξει απο μεριάς σου)  ή να μου δώσουν καμιά καλύτερη στα αντίστοιχα λεφτά ή σε πολύ καλή προσφορά ή έστω να περιμένω να φέρουν το μοντέλο και να πάρω δωροεπιταγή. 

 

Αλλά τώρα ότι έγινε έγινε έκανες αμφισβήτηση και θα πάρεις τα λεφτά σου ελπίζω στην επόμενη αγορά σου να μην βρεθείς το ίδιο γκαντέμης :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Ναι και εμένα μου φαίνεται λίγο κουφό αυτό ειδικά με media markt (που Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξα πελάτης για να ξέρω αλλά όπως και να το κάνεις ειναι μεγάλη αλυσίδα) μάλλον ήσουν εσύ συγκεκριμένα άτυχος 

Εγώ προσωπικά θα κυνηγούσα να πάρω την τηλεόραση που παρήγγειλα μιας και έδωσα ήδη τα χρήματα και ήταν δικό τους λάθος (όταν τελειώνουν τα αποθέματα το σύστημα πρέπει να μην σου επιτρέπει την αγορά αφού σου επέτρεψε την αγορά πάει να πει ότι έχετε συμβόλαιο ουσιαστικά και εσύ είσαι εντάξει απο μεριάς σου)  ή να μου δώσουν καμιά καλύτερη στα αντίστοιχα λεφτά ή σε πολύ καλή προσφορά ή έστω να περιμένω να φέρουν το μοντέλο και να πάρω δωροεπιταγή. 

Αλλά τώρα ότι έγινε έγινε έκανες αμφισβήτηση και θα πάρεις τα λεφτά σου ελπίζω στην επόμενη αγορά σου να μην βρεθείς το ίδιο γκαντέμης :P 

Με πηρανε τηλεφωνο και μου προτεινανε μια αντιστοιχη μαρκας F & U ..... 50 ευρω πιο ακριβη και καλα στο site τους και μου την αφηνανε ιδια τιμη αλλα δεν ηθελα. Δεν εβρισκα πουθενα κριτικες σε ολο το κοσμο για αυτη τη τηλεοραση, μονο σε ελληνικα site την εβλεπα να πουλιεται κυρίως. Οπότε τους ειπα θελω τα λεφτα καλύτερα. Δεν θα υπαρξει επομενη φορα απο media ακομα και αν με συμφερει το κραταω μανιατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RedGL είπε

Με πηρανε τηλεφωνο και μου προτεινανε μια αντιστοιχη μαρκας F & U ..... 50 ευρω πιο ακριβη και καλα στο site τους και μου την αφηνανε ιδια τιμη αλλα δεν ηθελα. Δεν εβρισκα πουθενα κριτικες σε ολο το κοσμο για αυτη τη τηλεοραση, μονο σε ελληνικα site την εβλεπα να πουλιεται κυρίως. Οπότε τους ειπα θελω τα λεφτα καλύτερα. Δεν θα υπαρξει επομενη φορα απο media ακομα και αν με συμφερει το κραταω μανιατικο.

Έτσι απο περιέργεια ποιο μοντέλο ήθελες να αγοράσεις και ποια F&U σου αντιπροτείνανε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Έτσι απο περιέργεια ποιο μοντέλο ήθελες να αγοράσεις και ποια F&U σου αντιπροτείνανε? 

THOMSON 55UD6306 το είχαν σε έκπτωση εκεινη τη περιοδο το ειχα δει απο ενα post εδω στο insomnia στις προσφορες! Kαι προτειναν F&U FL2D 5507 UH  .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...