Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Media Markt σε συνηγορο


RedGL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, RedGL είπε

THOMSON 55UD6306 το είχαν σε έκπτωση εκεινη τη περιοδο το ειχα δει απο ενα post εδω στο insomnia στις προσφορες! Kαι προτειναν F&U FL2D 5507 UH  .  

Καλύτερη φαίνεται να είναι καταρχάς είναι πιο φωτεινή (350 nits έναντι 280 της thomson που σημαίνει ότι το HDR αν και φτωχό και στις 2 θα ήταν καλύτερο με την F&U)  και εδώ 

 είχε θετικά σχόλια... Οπότε μάλλον κακώς δεν την τσίμπησες μάλιστα 50 ευρώ κάτω 😕 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν και χειρότερα. Παραγγελία 22 Απριλιου laptop Huawei matebook d15, παραλαβή με κούριερ 28 Απριλίου,  29 Απριλίου διαπίστωση ότι το λάπτοπ είναι ελάττωματικο (διάχυτη αίσθηση ρεύματος σε όλο το σασί, ανοίχθηκε και σχετικό thread στο insomnia). 

Επικοινωνία την ίδια μερα μέσω έμαιλ. Αυτοματοποίημενη απάντηση. Επικοινωνία επίσης με Huawei όπου με τρολαρει και μου έλεγε σε εποχή καραντίνας να το πάω πίσω στο κατάστημα ως DOA.

30 Απριλίου επικοινωνία τηλεφωνικα με media markt. Θα σας καλέσουμε. Τίποτα.

Νέα απόπειρα τηλεφωνικης επικοινωνίας 07 μαϊου.

Θα σας καλέσουμε. Τίποτα.

Έγινε παράλληλα και καταγγελία στο συνήγορο του πωλητη. 

Δυστυχώς στη πολη του Βόλου δεν υπάρχει κατάστημα για να  τους το επιστεψω. 

Κατάντια πλέον το media markt. 

Πιτσιρίκος (λάθη είναι αυτά ) δήλωνα fan τους τρελός και είχα πάει ακόμα και στο μεγαλύτερο τους κατάστημα στην Ευρώπη (στο Μοναχο).

Και τώρα τους παρακαλώ για να επιστρέψω ελάττωματικο λάπτοπ στα πλαίσια του DOA.

Seriously, προτιμηστε οποιαδήποτε άλλο κατάστημα από δαυτους.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Σας ενημερώνουμε ότι με την υπ’ αρ. πρωτ. 69710/03-07-20  Απόφαση της Προϊσταμένης της Γενικής Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή, επιβλήθηκε στην επιχείρηση με την επωνυμία «Media Saturn Ηλεκτρονικά Ελλάς Εμπορική και Συμμετοχική Μονοπρόσωπη Ανώνυμη Εταιρεία» χρηματικό πρόστιμο συνολικού ποσού τριάντα χιλιάδων ευρώ (30.000€) και ειδικότερα :

 

Α) Ποσού δύο χιλιάδων ευρώ (2.000€) για παράβαση του άρθρου 9γ παρ.1 του Ν.2251/94, ως ισχύει, υπό το πρίσμα των διατάξεων του άρθρου 9ε παρ.1 του ιδίου νόμου (παράλειψη ουσιωδών πληροφοριών ως προς το χρόνο παράδοσης δωροκάρτας – δωροεπιταγής).

Β) Ποσού δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000€) για παράβαση του άρθρου 4β παρ. 3 του Ν. 2251/94, ως ισχύει, σε συνδυασμό με τις παρ. 1 και 2 του ιδίου άρθρου (μη παράδοση των προϊόντων και  μη επιστροφή χρημάτων αμέσως μετά την καταγγελία της σύμβασης).

Γ) Ποσού δεκαοκτώ χιλιάδων ευρώ (18.000€) για παράβαση του άρθρου 9γ παρ.1 του Ν.2251/94, ως ισχύει, υπό το πρίσμα των διατάξεων του άρθρου 9δ παρ. 1 εδ. β’ του ιδίου νόμου (εσφαλμένες πληροφορίες αναφορικά με την παράδοση των προϊόντων).

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ....

Επεξ/σία από osalonikios
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άξιζαν.

2 μήνες μετά, στη δικιά μου περίπτωση, έκαναν τη πρώτη απόπειρα να με καλέσουν για να μου πουν συγνώμη. 2 μηνες μετά ξαναλεω.

Η ειρωνία της τύχης είναι ότι για τη ταλαιπωρία μου θα μου έστελναν και ένα συμβολικό ποσό με τη μορφή δωροκαρτας. Δεν μου έστειλαν ποτέ τίποτα.

Μετά μου έλεγαν ότι πρέπει να πάω σε διαφορετική πόλη (από το Βόλο στη Λάρισα όπου και υπάρχει κατάστημα τους) προκειμενου να πιστωθω στη κάρτα μου το λάπτοπ το οποίο τελικά αποδείχτηκε  doa. Άσχετα εάν η αρχική αγορά έγινε online.

Η δικαιολογία ήταν επειδή άφησα  το λάπτοπ στο σέρβις της Λάρισας (αφού πλέον είχα απελπιστικά αφού κανένας δεν με καλούσε, πήρα τη πρωτοβουλία να το αφησω Λάρισα. Εκεί πέρασε ένας μήνας χωρίς φυσικά επίσης κανένα νέο).

Τραγικοτατοι. 

Το πιο αστείο στη φάση ήταν όταν με κάλεσαν και τους έλεγα είναι δυνατόν να με καλείτε 2 μήνες μετά για ένα ελάττωματικον προϊόν που παρέλαβα από τη πρώτη μέρα, αν ήταν δλδ καποια συσκευή πρώτης ανάγκης όπως πχ ψυγείο τι θα έπρεπε να κάνω? 

Μου απάντησαν ότι έγινε και αυτό το περιστατικό....

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, osalonikios είπε

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΕΓΓΕΛΙΕΣ....

Καλησπέρα, αυτές τις αποφάσεις που μπορεί να τις βρει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, v-tidus είπε

Καλησπέρα, αυτές τις αποφάσεις που μπορεί να τις βρει κάποιος;

Καλημέρα, εμένα μου την έστειλαν με εμαιλ γιατί είχα κάνει καταγγελία. Συνήθως δημοσιευονται στα αντιστοιχα σαιτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, osalonikios είπε

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ....

Το οτι επιβλήθηκε πρόστιμο δεν σημαίνει απαραίτητα οτι και εισπράχθηκε ή οτι θα εισπραχθεί 100% στο άμεσο μέλλον...Μην τα μπερδεύεις...Στην Ελλάδα ζούμε και υπάρχουν κατά καιρούς άπειρες περιπτώσεις από επιβολές προστίμων τα οποία ποτέ δεν καταβλήθηκαν.

Εγώ πλέον με αυτούς που έχουμε μπλέξει εδώ και αρκετά χρόνια δεν πιστεύω τίποτα.Τα περισσότερα γίνονται για τα μάτια του κόσμου για να λές οτι να κάτι γίνεται.Μην είσαστε τόσο ευκολόπιστοι.Το τι χρηματικές καμπάνες έχουν πέσει στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας δεν λέγεται.Σωρηδών οι καταγγελίες από τους πολίτες , σωρηδών οι χρηματικές καμπάνες.Έχεις μήπως την εντύπωση οτι πχ η cosmote των φίλων μας των Γερμανών πληρώνει στο ελληνικό δημόσιο τα πρόστιμα από τις καμπάνες που έχει φάει κατά καιρούς; Το lidl έχει βουήξει το σύμπαν οτι δεν αποδίδει στο ελληνικό κράτος το φπα που οφείλει.Τα πρόστιμα θα πληρώσει που πέφτουν σε εβδομαδιαία βάση; Δεν έχετε καταλάβει πολλοί οτι είμαστε μαγαζί γωνία αλλά τα κλειδιά τα έχει άλλος....και φυσικά αυτός ο άλλος δεν είναι έλλην πολίτης αυτής της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 1:13 ΠΜ, Foxlady είπε

Τελος, όταν αγόρασα μια τραπεζαρία των 75€ από αλυσίδα μου χρέωσε 30€ μεταφορικά και 5€ κάθε όροφο για να μου το ανεβάσει σπίτι. Αν σκεφτείς ότι μένω στον 6ο στοίχισε πιο πολύ από το να την αγόραζα από τη γειτονιά που στοίχιζε 105€ και μου την έφερνε ο άνθρωπος δωρεάν σπιτι μου. Πιάστηκα κορόιδο από την αλυσίδα για άλλη μια φορά.

Κάηκα άσχημα εδώ. Ελπίζω να μην εννοείς ότι πιάστηκες όντως κορόιδο από την αλυσίδα επειδή δεν υπολόγισες τι σου βγαίνει φθηνότερα εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2020 στις 9:00 ΠΜ, N3M3SiS είπε

Συζηταμε στα σοβαρα, εαν τα Media Markt θα του ετρωγαν τα λεφτα της πραγγελιας του; Προφανως και απλα υπηρχαν λογιστικες καθυστερησεις. Μαλλον δεν φανταζεστε τι εγινε σε ολα τα καταστηματα με τις ηλεκτρονικες παραγγελιες.. Επισης να σε ενημερωσω πως απο την Πεμπτη της καταγγελιας σου, μεχρι το Σαββατο της καταθεσης των χρηματων, παιζει να μην ειχε διαβαστει  απο κανεναν ουτε το περιεχομενο της καταγγελιας που εκανες μεσω ιντερνετ. Τα χρηματα ειχαν ηδη δρομολογηθει απο Πεμπτη / Παρασκευη. Δεν μπηκε κανενας φουκαρας υπαλληλος Σαββατιατικα να σου κανει καταθεση αρων αρων, επειδη εκανες αναφορα στον συνηγορο του καταναλωτη.

Ακριβώς έτσι είναι. Τα χρήματα ήταν προγραμματισμένα να τα πάρεις και τα πήρες. 

Εγώ πάντως τους έχω τιμήσει κάμποσες φορές σε προσφορές και ποτέ δεν ειχα πρόβλημα. Μια φορά που χρειαστηκε να επιστρέψω κατι , ειχα ξεμπλέξει σε 10 λεπτά.  Αυτά που έγιναν  κατά  την  περιοδο του lockdown (και για κανένα μήνα μετά) ήταν exceptional cases που έφεραν στα ορια τους όλες τις αλυσίδες.

Καλό ειναι να είμαστε σοβαροι και να κάνουμε καταγγελίές όπου πρέπει. Αν καταφεύγουμε σε αυτές τις υπηρεσίες για ψύλλου πήδημα στο τέλος θα ευτελιστεί η αξία και το αποτέλεσμά τους 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2020 στις 1:34 ΜΜ, prometheas είπε

 

Καλό ειναι να είμαστε σοβαροι και να κάνουμε καταγγελίές όπου πρέπει. Αν καταφεύγουμε σε αυτές τις υπηρεσίες για ψύλλου πήδημα στο τέλος θα ευτελιστεί η αξία και το αποτέλεσμά τους 

Εαν εσυ θεωρεις ασοβαρο να κανεις καταγγελια γιατι ΠΑΡΑΝΟΜΑ κατακρατουν τα χρηματα σου 2 μηνες μετα απο ακυρωμενη παραγγελια... δικαιωμα σου. Εγω διαφωνω και οπως φαινεται και η  Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή. Με το να μην κανεις καταγγελια ευτελιζεις τα δικαιωματα σου, οχι το αντιθετο!

Στις 10/7/2020 στις 12:52 ΜΜ, tarantules είπε

Το οτι επιβλήθηκε πρόστιμο δεν σημαίνει απαραίτητα οτι και εισπράχθηκε ή οτι θα εισπραχθεί 100% στο άμεσο μέλλον...Μην τα μπερδεύεις...Στην Ελλάδα ζούμε και υπάρχουν κατά καιρούς άπειρες περιπτώσεις από επιβολές προστίμων τα οποία ποτέ δεν καταβλήθηκαν.

Εντάξει θα ανοίξω και μια εισπρακτική εταιρία για τα πρόστιμα....

Επεξ/σία από osalonikios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Γεια σας παιδιά θα ηθελα μια βοήθεια.. έκανα μια παραγγελία κονσόλα λογο που ειχαν ψευδη διαθεσιμοτητα την ακυρωσα ακριβως την δεύτερη μερα. Και απο τοτε οσες φορες πηρα λενε το ιδιο θα σας ενημερωσουμε και θα σας στειλουμε την ακυρωση σε email ..  θα μου την στείλουν οντως? Εχω πληρώσει μεσω πιστωτικής.. τα λεφτα μου απο οτι καταλαβα πισω δεν τα παίρνω ετσι.. αφου στειλουν την ακύρωση να συνεχίσω σε καταγγελία τι χρειάζεται? Ή απλα μεσω τραπεζας? 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια ειναι πολυ σημαντικό 

Επεξ/σία από Nena00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Πρεπει να περιμένεις να λάβεις τα χρήματα σου. Αν δεν τα λάβεις σε εύλογο χρόνο προχωράς σε καταγγελία.

Σας ευχαριστώ να είστε Καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...