Προς το περιεχόμενο

Καινούρια μηχανή


GeorgeHellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο κομμιουνιτι. Εχω αποφασίσει να πάρω καινουρια μηχανη με μπάτζετ μεχρι 9000. Η χρήση θα ειναι κυρίως αστική, σε επαρχιακή πόλη (Λάρισα), και καποια ταξιδακια σε ολη τη χωρα :) ας πούμε 80-20 η χρήση. Μετα απο αρκετή αναζήτηση εχω καταλήξει στα εξής μοντέλα.

Μτ 07. Δεν μου αρέσει τοσο εμφανισιακά, αλλά καταλαβαίνω ειναι βφμ.

Τρεισερ 700. Ωραιο το καινούριο μοντέλο αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα +2κ απο το μτ.

Cb 650r. Πολύ όμορφο μηχανάκι, υποθέτω με την αξιοπιστία της Χόντα.

Cbr 650r. Μου αρεσει περισσοτερο απο τα υπόλοιπα εμφανισιακά, αλλα δεν ξερω κατα πόσο θα βολευει εντος πολης. Για εκτος μαζι με το τρεισερ ειναι τα πιο βολικα απο αποψη ανεμοκαλυψης.

Εχω δει sv 650, ninja 650, shiver 900, και γενικοτερα τα περισσότερα σε αυτο το εύρος τιμης, αλλα δεν μου κανουν τοσο κλικ. 

Απλα εγραψα γοα να παρω καμια ιδεα πανω στα προαναφερόμενα. Ξερω η λογική λεει μτ 07, λογω του βφμ, αλλα δεν με γεμιζει τοσο στο ματι+ οτι θα βγει καινούριο μοντελο σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου κάλε και Εγω ψάχνω στα ίδια με εσένα κυβικά.. πριν μια εβδομάδα τα γύρισα σε δυο μέρες η αγορά θα γίνει τέλος καλοκαιριού.
Το ιδανικό θα ήταν το cb650 r neo sport cafe αλλά με κάπου 70 άλογα γιατί στα 95 100 είναι πολλά για εμένα. Κατά τα αλλά τέλειο.  shiver 900 πολυ βαριά πολλά άλογα . , μτ7 ούτε πέρασα ούτε θα περάσω είχα το μτ03 ψεύτικο πάμε παρακάτω. Ζ650 τέλειο αλλά 8000 πολλά εινσι. Αν πάει στα 7500 τότε είναι κσλη επιλογή.

Με λίγα λόγια αν μπορεις να πας 4κυλινδρο 100 άλογα θα έλεγα Honda cb650r neo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά θα ήμουν ανάμεσα στα 2 Honda. Με βάση τη χρήση θα πήγαινα στο γυμνό. 

Όμως έχοντας φτάσει ήδη στα 9 χιλιάρικα θα έριχνα μια ματιά και στο Mt09 που είναι εκεί κοντά. 

 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mp123ε΄χια οδηγήσει για μαι περίοδο το Gsr 600 και δεν είχα τόσο θέμα με τη δύναμη. Επιπλέον επειδή είανι 4κύλινδρα βγάζουν ψηλά τη δύναμη και από οτι διάβασα είναι ιδιαίτερα ομαλά στις χαμηλές στροφές.. τα 2κύλινδρα είναι πιο δηυνατά στις χαμηλομεσαίες. Ίδια ροπή έχουν πάνω κάτω, αυτής της κατηγορίας.

@NickTG ξέρω ότι ανεβαίνωντας λίγο πάνω παίρνς το 09 (μου αρέσεια π΄σιτευτα από το 16), αλλά το θεωρώ αρκετά δυνατό. Άσε που μετά αν βάλω άλλα 500 παίρνω και το ζ900. και μετά με άλλα 500 το sp.. και βλέπεις που το πάω. οπότε είπα ας σταματήσω στα 9. 

@NikosKallitheaαυτό της φωτογραφίας είναι λίγο πιο παλιό? γιατί το φαν΄άρι μπροστά είναι διαφορετικό. 

Aρχικά είχα σκεφτεί το γυμνό, αλλά μάλλον θα πάω στο cbr, γιατί η διαφορά στην ανεμοκάλυχη θα φανεί χρήσιμη. Έτσι και αλλιώς μέσα στη πόλη δεν κάνω ζικ ζακ, κάθομαι στη σειρά μου :D

Προβλήματα νομίζω δεν έχουν ακουστεί για τα συγκεκριμένα μοντέλα, παρόλο που έχουν περίπου ένα χρόνο στην αγορά.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

CBR 650R

Δεν υπάρχει καλύτερο σε αυτα τα χρήματα, τετρακύλινδρο άψογο και honda

είναι μαι κούκλα

hqdefault.jpg

Πολύ ωραιο καλοριζικο

υπαρχει σε προσφορά το Suzuki Gsxs 750https://motoselect.car.gr/bikes/view/9990283/ αν σε ενδιαφέρει. Εγώ μάλλον θα κοιτούσα μτ και Cb650r.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοτάξιδο οτι πάρεις.Πολυ καλά θα κανεισ και θα πας σε Honda και μόνο. ( αν και Εγω στο δίλλημα supersport  vs naked θα πήγαινα σε naked )..το cb650r neo μου το άφηναν 8000.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SoulisMafia είπε

Πολύ ωραιο καλοριζικο

υπαρχει σε προσφορά το Suzuki Gsxs 750https://motoselect.car.gr/bikes/view/9990283/ αν σε ενδιαφέρει. Εγώ μάλλον θα κοιτούσα μτ και Cb650r.

Πολυ δυνατο και το Σουζούκι. Το ειχα δει αλλά έβγαινε ακριβό, μιας και αγοραζες 900cc σε εκεινες τις τιμές. Στα 7.500 απο αποψη χαρακτηριστικών, νομίζω δεν εχει αντιπαλο. Αλλα για τη χρήση που το θελω μηπως εινακ υπερβολή τα 115 αλογα; Λογικα θα εχει μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Πολυ δυνατο και το Σουζούκι. Το ειχα δει αλλά έβγαινε ακριβό, μιας και αγοραζες 900cc σε εκεινες τις τιμές. Στα 7.500 απο αποψη χαρακτηριστικών, νομίζω δεν εχει αντιπαλο. Αλλα για τη χρήση που το θελω μηπως εινακ υπερβολή τα 115 αλογα; Λογικα θα εχει μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο τα αλλα.

Απ οσο ξερω το cb650r εχει πιο ακριβα service σε σχεση με το μτ, οχι τρελη διαφορα αλλα εχει.Για το suzuki δεν εχω ιδεα αλλα απ οτι διαβασα δινουν 4 χρονια εγγυηση και 2 χρονια οδικη,οποτε εν μερη εξισορροπει τα κοστη στο σερβις λογου τετρακυλινδρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeHellas είπε

Πολυ δυνατο και το Σουζούκι. Το ειχα δει αλλά έβγαινε ακριβό, μιας και αγοραζες 900cc σε εκεινες τις τιμές. Στα 7.500 απο αποψη χαρακτηριστικών, νομίζω δεν εχει αντιπαλο. Αλλα για τη χρήση που το θελω μηπως εινακ υπερβολή τα 115 αλογα; Λογικα θα εχει μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο τα αλλα.

Μην ψάχνεις άλλου για μένα. Honda cbr650 , cb650 R ,  cb650 F. . Τι στυλ θέλεις μόνο βρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! 

Ειμαι κι εγω στην τελικη ευθεια (θα παω μεσα στην ερχομενη εβδομαδα, να οδηγησω το SV650, αλλα με κοβω να πηγαινω με MT07 που οδηγησα το καινουργιο πριν κανενα μηνα και ολη μερα ειχα ενα χαμογελο μεχρι τ'αφτια) αλλα με budget 7.000€ το πολυ.

Διαβασα καπου την ιδεα, οπου πανε 2-3+ ατομα μαζι και τους κανουν μερικες φορες καλυτερη τιμη, οποτε ειπα μηπως βρεθει και κανενας αλλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, GrigM είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Ειμαι κι εγω στην τελικη ευθεια (θα παω μεσα στην ερχομενη εβδομαδα, να οδηγησω το SV650, αλλα με κοβω να πηγαινω με MT07 που οδηγησα το καινουργιο πριν κανενα μηνα και ολη μερα ειχα ενα χαμογελο μεχρι τ'αφτια) αλλα με budget 7.000€ το πολυ.

Διαβασα καπου την ιδεα, οπου πανε 2-3+ ατομα μαζι και τους κανουν μερικες φορες καλυτερη τιμη, οποτε ειπα μηπως βρεθει και κανενας αλλος.

Φιλικά πάντα ξανασκέψου για το μτ07. Επειδή είχα το 03 και τωρα θα ανέβω σε αυτη την κατηγορία ούτε καν έχω περάσει να το δω. Ούτε θα περάσω .οκ καλή τιμή έχει μηχανικά είναι άριστο αλλά δεν έχει ποιοτητα.Ενω πέρασα από χοντα βλέπεις ποιοτητα.. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Φιλικά πάντα ξανασκέψου για το μτ07. Επειδή είχα το 03 και τωρα θα ανέβω σε αυτη την κατηγορία ούτε καν έχω περάσει να το δω. Ούτε θα περάσω .οκ καλή τιμή έχει μηχανικά είναι άριστο αλλά δεν έχει ποιοτητα.Ενω πέρασα από χοντα βλέπεις ποιοτητα.. 

Στα μάτια μου και με κάθε σεβασμό στους κατόχους Honda, ζητάει(πάρα) πολλά για λίγα, αυτή την εταιρεία. 

~7.000€ για 500cc μηχανή?

~9.000€ για το CB650? 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GrigM είπε

Στα μάτια μου και με κάθε σεβασμό στους κατόχους Honda, ζητάει(πάρα) πολλά για λίγα, αυτή την εταιρεία. 

~7.000€ για 500cc μηχανή?

~9.000€ για το CB650? 

6300  και 7700 για τα f και 8000 το r neo.Ναι Φιλε μου τα αξιζει στο κάθε ευρώ..Μακάρι να είχα την εμπειρία να πήγαινα για το 650 αλλά είναι πολλά άλογα Εγω θέλω κάπου στα 70 .μπορει όμως οπως στο εξωτερικό να το κάνω restricted στα 50 και να τα ανοίξω στα 90 οποτε είμαι. έτοιμος.Εσυ αφού είσαι οκ πηγαινε στο Honda. Δεν ζητάει πολλά.Ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

6300  και 7700 για τα f και 8000 το r neo.Ναι Φιλε μου τα αξιζει στο κάθε ευρώ..Μακάρι να είχα την εμπειρία να πήγαινα για το 650 αλλά είναι πολλά άλογα Εγω θέλω κάπου στα 70 .μπορει όμως οπως στο εξωτερικό να το κάνω restricted στα 50 και να τα ανοίξω στα 90 οποτε είμαι. έτοιμος.Εσυ αφού είσαι οκ πηγαινε στο Honda. Δεν ζητάει πολλά.Ποιοτητα.

Πάντως φίλε μν φοβάσαι τα άλογα του cb είναι 4κυλινδρο το οποίο σημαίνει ότι είναι πολύ ήπιο , θεωρώ ότι το μτ 07 είναι πιο απότομο στα χαμηλά όπου χρησιμοποιείται η μηχανή συνήθως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...