Προς το περιεχόμενο

Junior λογαριασμούς για παιδιά 7-17 ετών παρουσιάζει η Revolut


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

From Dad xx

  To Kikitsa kokkinoskoufitsa xx

From Dad xx

   To Kikitsa kokkinoskoyfitsa xx

   To Annoula mikro moy pony xx

---

 Αν δειτε

  To Giaggos  moustakalis xx

 αρχίστε να το ψάχνετε... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Νοσταλγείτε κι εσείς την αθώα παιδικότητα του βαριεστημένου τσόγλανου που έβαζε δυναμιτάκια στις γάτες, σήκωνε φούστες και κολλούσε τσίχλες στα κουδούνια, επειδή ...τότε δεν είχε fortnite; Εγώ καθόλου.

Το χρήμα παιδιά είναι αύλο, μια ιδέα, ένα νούμερο. Είτε το γράφεις σε δραχμόχαρτο, είτε σε ευρώχαρτο, είτε σε πάπυρο, είτε στην οθόνη του smartphone, ένα και το αυτό.

Εσας αν ήταν να σας δώσουν 100% πάνω στο μισθό αλλά αποκλειστικά σε revolut ή paypal ξέρω γω, θα συνεχίζατε να μαζεύετε χρωματιστά χαρτιά. Αβυσσος η ψυχή του Ελληνα. 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Είναι καινούργιο άρα πρέπει να το φοβάμαι... 

Δηλαδή εσείς δεν δίνετε λεφτά στα παιδιά σας για το σχολείο στην γιορτή τους κτλ; Ε τι διαφορά έχει αυτό; ίσα ίσα καλύτερα γιατί το παιδί καταλαβαίνει την αξία του χρήματος μιας και βλέπει στο ιστορικό του πως οι αποφάσεις του να ξοδέψει επηρεάζουν το τελικό ποσό που του απομένει... όταν του δίνεις ένα 20 ευρώ ας πούμε και το φάει δεν καταλαβαίνει πως το έφαγε καταλαβαίνει μόνο την απώλεια όταν τελειώσουν όλα τα χρήματα (εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα μικρός)  έχοντας όμως chart με έξοδα έσοδα νιώθει καλύτερα πως χρησιμοποιεί το χρήμα  (όπως εγώ έφηβος με paypal ) 

Θα διαφωνήσω φίλε μου και δεν ξέρω πως έβγαλες το συμπέρασμα πως είμαι "τύπος του μεσαίωνα" το να φοβάμαι κάτι καινούριο. Δε θα μιλήσω αναλυτικά αλλά θα σταθώ σε δύο πράγματα.Πρώτον στο 7 χρονο τον έλεγχο θα τον έχει ο γονέας , άρα ναι θα εξακολουθεί να του δίνει όσα χρήματα θέλει εκείνος να ξοδέψει στο σχολείο και δεύτερον το 7 χρονο πρέπει να περάσει ΠΑΙΔΙΚΗ ηλικία - εξού και το ρήμα παίζω , διότι πολύ βεβιασμένα μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με ότι συνεπάγεται σε αυτό και ξαφνικά στα 17 πχ τους τα ρωτάς τι θέλεις να σπουδάσεις? Τα 6 στα 10 σου λένε οικονομικά... ελπίζω να πιάνεις την ουσία αυτού που θέλω να πω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, nefos78 είπε

Θα διαφωνήσω φίλε μου και δεν ξέρω πως έβγαλες το συμπέρασμα πως είμαι "τύπος του μεσαίωνα" το να φοβάμαι κάτι καινούριο. Δε θα μιλήσω αναλυτικά αλλά θα σταθώ σε δύο πράγματα.Πρώτον στο 7 χρονο τον έλεγχο θα τον έχει ο γονέας , άρα ναι θα εξακολουθεί να του δίνει όσα χρήματα θέλει εκείνος να ξοδέψει στο σχολείο και δεύτερον το 7 χρονο πρέπει να περάσει ΠΑΙΔΙΚΗ ηλικία - εξού και το ρήμα παίζω , διότι πολύ βεβιασμένα μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με ότι συνεπάγεται σε αυτό και ξαφνικά στα 17 πχ τους τα ρωτάς τι θέλεις να σπουδάσεις? Τα 6 στα 10 σου λένε οικονομικά... ελπίζω να πιάνεις την ουσία αυτού που θέλω να πω.  

Αμα θελουμε τα παιδια να εχουν παιδική ηλικία ας φροντισουμε σαν μεγαλύτεροι να τους αφήσουμε ενα κοσμο που δεν θα χρειάζεται να εχουν 4 πτυχια και 10 χρονια προυπηρεσια στα 19 τους για να βρουνε δουλεια με 580 ευρω. Αν δεν ειμαστε ικανοι να το κανουμε αυτο τοτε το να μιλαμε με ηθικολογίες ειναι ανουσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Αμα θελουμε τα παιδια να εχουν παιδική ηλικία ας φροντισουμε σαν μεγαλύτεροι να τους αφήσουμε ενα κοσμο που δεν θα χρειάζεται να εχουν 4 πτυχια και 10 χρονια προυπηρεσια στα 19 τους για να βρουνε δουλεια με 580 ευρω. Αν δεν ειμαστε ικανοι να το κανουμε αυτο τοτε το να μιλαμε με ηθικολογίες ειναι ανουσιο.

φυσικά δεν διαφωνώ σε κάτι αλλά και το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ως γονιος δινω χαρτζιλίκι κάθε μέρα/βδομαδα στο παιδί με νομισματα ,του μαθαίνω να κινείται στον κόσμο,να αποταμιεύει,την αξία του χρήματος.
Αν κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα όμως μέσω εφαρμογής,με πιο συγχρονο τρόπο και μάλιστα με πολύ καλύτερη και ευκολότερη επίβλεψη,τότε 
"νΤροπΗ,αιΣχοΣ,δΕν ξΕρΩ πως Να τΟ χαραΚτήρΙσΩ,έρχΕταΙ το χΑραΓΜα!"
f.logic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...