Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα οδήγησης με μπαγαζιερα (τρέιλερ)


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

αμα σου λεω 2 psi δλδ 0.14 bar, λες να το βγαζω απο το μυαλο μου; δεν ειναι αυτοκινητο (1.5 τονο). οσο λιγοτερο το βαρος τοσο λιγοτερη η απαραιτητη πιεση αερα

εγω λεω τι εδειξε το πιεσομετρο. ειναι λογικο να αυξανεται η πιεση οταν ζεσταινεται ο αερας. 

ειδικα οταν εχεις λιγο αερα (2 psi) και 2πλασιασεις τη θερμοκρασια.

Διαφωνείς; αν ναι πες γιατι και ασε τις ασκοπες ειρωνιες. 

αν το ψαξεις θα δεις οτι με πιεση αερα 2psi στους 25C οταν η θερμοκρασια παει 50C (μπορει να παει και παραπανω) τοτε η πιεση απο 2psi παει στα 3.4psi

δες λινκ http://physics.bu.edu/~schmaltz/deflate.html και ψαξε λιγο πριν κανεις τον εξυπνο.

δεν ειναι αστειο. 

"το μόνο που με νοιάζει είναι να μην γίνει επικίνδυνο για μένα και για τους γύρω μου."  με 160χλμ/ω δεν θεωρεις οτι γινεσαι επικινδυνος;

αν ηταν επικυνδηνη η μπαγαζιερα μου δεν θα μπορουσα να την αγορασω. κτεο εχει περασει κανονικα. εχει ολες τις προδιαγραφες.

ειλικρινα θεωρω πιο ασφαλη μια αγοραστη μπαγαζιερα. θελει μελετη για το που θα κοληθουν τα μεταλα, γωνιες κτλ. 

δεν ειναι λαθος αυτο που εκανες (αλλα σπιτι γιατι δεν εχτισες μονο σου με ενα φιλο που ξερει απο τουβλα και μπετα;).

Φίλε αν καταφερες να διπλασιάσεις την πίεση στα λάστιχα τότε κάνεις κάτι πολύ λάθος.Ψάξου!

Θα διαλύσεις τα λάστιχα και θα πάθεις ζημιά στον δρόμο.

7 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

αμα σου λεω 2 psi δλδ 0.14 bar, λες να το βγαζω απο το μυαλο μου; δεν ειναι αυτοκινητο (1.5 τονο). οσο λιγοτερο το βαρος τοσο λιγοτερη η απαραιτητη πιεση αερα

εγω λεω τι εδειξε το πιεσομετρο. ειναι λογικο να αυξανεται η πιεση οταν ζεσταινεται ο αερας. 

ειδικα οταν εχεις λιγο αερα (2 psi) και 2πλασιασεις τη θερμοκρασια.

Διαφωνείς; αν ναι πες γιατι και ασε τις ασκοπες ειρωνιες. 

αν το ψαξεις θα δεις οτι με πιεση αερα 2psi στους 25C οταν η θερμοκρασια παει 50C (μπορει να παει και παραπανω) τοτε η πιεση απο 2psi παει στα 3.4psi

δες λινκ http://physics.bu.edu/~schmaltz/deflate.html και ψαξε λιγο πριν κανεις τον εξυπνο.

δεν ειναι αστειο. 

"το μόνο που με νοιάζει είναι να μην γίνει επικίνδυνο για μένα και για τους γύρω μου."  με 160χλμ/ω δεν θεωρεις οτι γινεσαι επικινδυνος;

αν ηταν επικυνδηνη η μπαγαζιερα μου δεν θα μπορουσα να την αγορασω. κτεο εχει περασει κανονικα. εχει ολες τις προδιαγραφες.

ειλικρινα θεωρω πιο ασφαλη μια αγοραστη μπαγαζιερα. θελει μελετη για το που θα κοληθουν τα μεταλα, γωνιες κτλ. 

δεν ειναι λαθος αυτο που εκανες (αλλα σπιτι γιατι δεν εχτισες μονο σου με ενα φιλο που ξερει απο τουβλα και μπετα;).

Φίλε αν καταφερες να διπλασιάσεις την πίεση στα λάστιχα τότε κάνεις κάτι πολύ λάθος.Ψάξου!

Θα διαλύσεις τα λάστιχα και θα πάθεις ζημιά στον δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Όπως και στα αυτοκίνητα επιβατικά βάζω εγώ πχ 30 μπρός και 26 πίσω σε psi. Πότε μα ποτέ 2 psi. Εσύ δεν έχεις καταλάβει καλά τις μονάδες μέτρησης και μπερδεύεις κόσμο τώρα..

2 bar = περίπου 30 psi. Οπότε για να είναι καλά φουσκομένα τα ελαστικά βάζεις γύρω στα 2 bar ή 26-34 psi πχ.  2 psi όπως σου είπανε δεν μετράνε καν τα όργανα που χρησιμοποιείς για να φουσκώνεις. Αρα δεν τα λες κάλα. Φιλικά πάντα αλλά συνεχίζεις να επιμένεις χωρίς λόγο.

Κάτσε γιατί εσύ δεν έχεις καταλάβει τι λέω.

Πρώτα από όλα γνωρίζω πολύ καλά τις μονάδες μέτρησης πίεσης, 2 bar = ακριβώς 29,007547546 psi ή 1.9738 atm.

Επίσης δεν έγραψα πουθενά ότι η πίεση των 2 psi είναι σωστή για επιβατικό, ούτε πως είναι σωστή για τρέιλερ, έγραψα πως τα 2 psi στα λάστιχα ενός τρέιλερ με πολύ μικρό βάρος είναι αρκετά ώστε να μην πατάνε όταν είναι άδειο, καταλαβαίνεις τη διαφορά? Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση (τρέιλερ χωρίς ανάρτηση) η πολύ χαμηλή πίεση στα ελαστικά είναι απαραίτητη ώστε τα λάστιχα να απορροφούν κραδασμούς για να μετριάζονται κάπως οι αναπηδήσεις.

Τώρα το κατά πόσο εύκολο είναι να μετρήσεις πίεση 2 psi σε ελαστικό είναι άλλο θέμα, σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο να μετρήσεις με ακρίβεια σε τόσο χαμηλές πιέσεις (ειδικά με το γομάρι που έδειξαν πριν), αλλά αυτό δεν αλλάζει το point μου.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πήγαινε να μετρήσεις πίεση στα λάστιχα γιατί έχεις δώσει λάθος μονάδα μέτρησης.2bar έχεις και όχι 2 psi

0%20img44.jpg

ξερεις εσυ... ε ναι. 

2 psi ! PSI

ξερω τι διαβαζω. δεν ηταν 30 psi ~ 2 bar

ηταν 2 Psi ~ 0.14 bar

 

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Είδες στο όργανο που έβαλα πόσο είναι το 2psi;Ούτε καν μετριέται!

τοσο εδειχνε

27 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φίλε αν καταφερες να διπλασιάσεις την πίεση στα λάστιχα τότε κάνεις κάτι πολύ λάθος.Ψάξου!

Θα διαλύσεις τα λάστιχα και θα πάθεις ζημιά στον δρόμο.

Φίλε αν καταφερες να διπλασιάσεις την πίεση στα λάστιχα τότε κάνεις κάτι πολύ λάθος.Ψάξου!

Θα διαλύσεις τα λάστιχα και θα πάθεις ζημιά στον δρόμο.

η φυσικη το καταφερνει. οχι εγω. μπες στο λινκ που εστιελα και βαλε τιμες να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καθεστε και τσακωνεστε αμα ειναι atm, bar, psi και σας διαφευγει η ουσια. με 2 psi τα λαστιχα ειναι ξεφουσκωτα. σε καθε λακουβα η ζαντα θα αποκταει καινουργια γωνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

ξερεις εσυ... ε ναι. 

2 psi ! PSI

ξερω τι διαβαζω. δεν ηταν 30 psi ~ 2 bar

ηταν 2 Psi ~ 0.14 bar

τοσο εδειχνε

η φυσικη το καταφερνει. οχι εγω. μπες στο λινκ που εστιελα και βαλε τιμες να δεις

Η συζητηση κατάντησε ατέρμονη ,τουλάχιστον για εμένα. Απλά θα σου πω πρόσεχε μην πάθεις ζημιά .Εχω δει τρέιλερ να φεύγουν λάστιχα,φτερά και  ότι άλλο μπορείς να φανταστείς γιατί ήταν τα λαστιχά του χάλια και διαλύθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2-3-5 psi που γραφετε, είστε η χαρά των βουλκανιζατερ. Σε μερικά λάστιχα με ενισχυμένα πλαϊνά μπορεί να μην φαίνονται καθισμένα η ξεφουσκοτα αλλά σίγουρα τα ταλαιπωρειται υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

καθεστε και τσακωνεστε αμα ειναι atm, bar, psi και σας διαφευγει η ουσια. με 2 psi τα λαστιχα ειναι ξεφουσκωτα. σε καθε λακουβα η ζαντα θα αποκταει καινουργια γωνια..

 

4 ώρες πριν, primeragt είπε

Με 2-3-5 psi που γραφετε, είστε η χαρά των βουλκανιζατερ. Σε μερικά λάστιχα με ενισχυμένα πλαϊνά μπορεί να μην φαίνονται καθισμένα η ξεφουσκοτα αλλά σίγουρα τα ταλαιπωρειται υπερβολικά.

Αλήθεια, έχετε πάρει χαμπάρι ότι δεν μιλάμε για αυτοκίνητα αλλά για τρέιλερ? Και μάλιστα συγκεκριμένα για τρέιλερ πάρα πολύ ελαφρύ με υψηλού προφίλ ελαστικά και χωρίς ανάρτηση? Ξεχάστε για λίγο τα αυτοκίνητα που κάθε τροχός σηκώνει πολλές εκατοντάδες κιλά βάρους, και σκεφτείτε ένα τρέιλερ που κάθε τροχός σηκώνει 75 κιλά. Σαφώς και τα λάστιχα ταλαιπωρούνται υπερβολικά όταν έχουν πολύ μικρή πίεση, αλλά σε τέτοια περίπτωση είναι προτιμότερο από το να σέρνεις ένα τρέιλερ το οποίο στην παραμικρή ανωμαλία πηδάει λες και είναι πάνω σε τραμπολίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...