Προς το περιεχόμενο

Οι μαθητευόμενοι developers φαίνεται να προτιμούν Windows από Ubuntu ή Arch Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, andreasl said:

Εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο κάποιος developer να χρησιμοποιεί Arch Linux, ή οποιαδήποτε rolling διανομή. Γύρευε σε τι δεδομένα βασίστηκε η "έρευνα".

Γιατι οχι; Αν και rolling release ειναι σταθερη διανομη. Ειχα περασει απο Ubuntu, Fedora, Debian και Arch Linux.

Το Ubuntu ηταν με διαφορα η χειροτερη διανομη, ολο προβληματα ο package manager.

Καλουτσικο το Fedora, καλο και το Debian. 

Η δυσκολια στο Arch linux ειναι να το στησεις και να συνηθισεις τη γραμμη εντολων. Απαξ και τα καταφερεις, ειναι ολα τοσο ευκολα και σταθερα, μπορεις να κανεις παπαδες.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

Όλοι σε windows θα γυρισουν εν τελει.

Τώρα ειδικά που η microsoft εχει κανει αλματα με το linux.

Εχοντας δοκιμαει προσωπικα το wsl 2 πρατηρησα οτι δεν εχεις (τουλαχιστον οχι με το πειραγμα που κανει η ms στο image) ενα pure linux system οπως θα ειχες σε ενα vm η μια native εγκατασταση linux (με οσα καλα και κακα συνεπαγεται κατι τετοιο).

Ναι δεν ειναι cygwin αλλα ουτε και ενα συστημα για να κανεις τα παντα (για μενα προσωπικα docker - kubernetes). Ισως ναι στο μελλον καποια αλλη εκδοση   να σου δινει ολα τα καλα μιας εγγενους λετοργιας χωρις το βαρος ενος hypervisor. Μεχρι να το δω αυτο κρατω μικρο καλαθι.Επισης μην ξεχναμε  οτι εχουντας windows ο κινδυνος που αυτο εμπεριεχει σε ασφαλεια κτλ . ειναι μεγαλυτερος . Εγω προσωπικα   δεν θα δημιουργησα ουτε  ssh keypair σε windows.

Φυσικα ολα εχουν να κανουν με το codebase (μιας εταριας ) οταν αυτο υπαρχει και φυσικα το οικοσυστημα στο οποιο στηριζεται αυτο.

Για να μην παρεξηγηθω αγαπω τα windows για πολλους λογους αλλα για δουλεια οταν το χρησιμοπουμενο codebase/οικοσυστημα ειναι οτιδηποτε αλλο απο κατι βασισμενο σε visual studio/win  τα windows απλα προσπαθουν ακομη....  ο καιρος θα δειξει εαν τα καταφερουν

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Συνεχεια μου "εσπαγε" πακετα το Ubuntu. Μακρια κι αγαπημενοι.

Δυστυχώς εκεί που χάνει το Linux είναι ότι δεν υπάρχει μια γραμμή πλεύσης αλλά κάθε διανομή κάνει τα δικά της με αποτέλεσμα να μάθεις τελικά καλά είτε μία διανομή είτε το μητρικό της κομμάτι, π.χ. Debian based ή Red Hat based και αυτά που έμαθες και συνήθισες ισχύουν μόνο εκεί και όχι παντού.

Το δε πλεονέκτημα, όπως το παρουσιάζουν, της γραμμής εντολών, πιο πολύ μειονέκτημα είναι για μένα αφού ένας απλός χρήστης είναι αδύνατον να θυμάται όλες τις εντολές ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Τέλος, και πολύ βασικό, θεωρώ αδιανόητο με κάθε αναβάθμιση ή update να σπάνε κάποια πακέτα και να αφιερώνεις χρόνο στο να κάνεις τη διανομή να δουλεύει αντί να τη χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου.

Επειδή όλα αυτά δεν θα λυθούν ποτέ το Linux θα παραμείνει ως έχει, πολύτιμο εργαλείο στα χέρια λίγων, εξαιρετικό λειτουργικό για servers, αλλά προβληματικό και αποτρεπτικό για τους απλούς χρήστες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε μου κάνει εντύπωση η τόσο μεγάλη χρήση μεταξύ σπουδαστών. Σε όλες τις σχολές τα Windows είναι ακόμα το default και προτινόμενο τόσο από τις ίδιες τις σχολές όσο και από καθηγητές. Μην ξεχνάμε εξάλλου ότι κάποιος ο οποίος μπαίνει στο κουρμπέτι και δεν έχει μεγάλη εμπειρία είναι πιο εύκολο να παίξει με Windows. 

Απο εκεί και ύστερα τα νούμερα της έρευνας είναι ότι να'ναι. Η υψηλή χρήση Ubuntu που είναι για τα μπάζα κατ'εμέ μου κάνει εντύπωση. Το OSX το καταλαβαίνω εώς ένα βαθμό, αλλά με προβληματίζουν τόσο τα μικρά νούμερα του Fedora όσο και τα υψηλά του Arch (το οποίο δεν θα χρησιμοποιούσα πότε εάν θα ήθελα να είμαι productive).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωχ θα μας πρήζουν καμια 25αρια σελίδες οι linux-αδες για ενα νεο που παίζει το 95% του Insomnia να μην ενδιαφερεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι προγραμματιστης εδώ και 10 χρόνια. Έχω δουλέψει σε κάμποσες εταιρείες Ελλάδα κι εξωτερικό. Έχω συναναστραφει με προγραμματιστές σε PHP, Python, Java, Ruby, Javascript, etc.

Osx είναι πρώτο, κοντά ακολουθούν κάθε είδους Linux distros, συνήθως debian based και χωρίς ίχνος ειρωνείας, γνώρισα μόνο 3 όλα αυτά τα χρόνια που να χρησιμοποιούν  Windows.

Φαντάζομαι προφανώς αν είσαι c# dev θα είσαι με Windows, αλλά μάλλον σε κάθε άλλη περίπτωση όχι.

 

Επεξ/σία από NoD
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, geolib είπε

Μια χαρά μεταφορά του αρχικού άρθρου είναι, και το γράφημα είναι το ίδιο. Μήπως μπέρδεψες κάτι;

Την στιγμή της σύνταξης του νήματός μου μέχρι και τωρα δεν υπάρχει το παρών γράφημα στα δύο site αναφοράς που βρίσκονται στην κεφαλίδα του άρθρου ούτε όμως και στο τέλος όπως είθισται. Βρίσκεται σε ένα link εντός του άρθρου. Αν χρειαστείς κάποια άλλη διευκρίνιση θα χαρώ να βοηθήσω μετά το πέρας της εργασίας μου.

Πάντως ο τίτλος του άρθρου και η κεφαλίδα αυτού παραπέμπουν σε διαφορετικά λογικά συμπεράσματα.

Επεξ/σία από amveria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, grgz said:

Δυστυχώς εκεί που χάνει το Linux είναι ότι δεν υπάρχει μια γραμμή πλεύσης αλλά κάθε διανομή κάνει τα δικά της με αποτέλεσμα να μάθεις τελικά καλά είτε μία διανομή είτε το μητρικό της κομμάτι, π.χ. Debian based ή Red Hat based και αυτά που έμαθες και συνήθισες ισχύουν μόνο εκεί και όχι παντού.

Το δε πλεονέκτημα, όπως το παρουσιάζουν, της γραμμής εντολών, πιο πολύ μειονέκτημα είναι για μένα αφού ένας απλός χρήστης είναι αδύνατον να θυμάται όλες τις εντολές ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Τέλος, και πολύ βασικό, θεωρώ αδιανόητο με κάθε αναβάθμιση ή update να σπάνε κάποια πακέτα και να αφιερώνεις χρόνο στο να κάνεις τη διανομή να δουλεύει αντί να τη χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου.

Επειδή όλα αυτά δεν θα λυθούν ποτέ το Linux θα παραμείνει ως έχει, πολύτιμο εργαλείο στα χέρια λίγων, εξαιρετικό λειτουργικό για servers, αλλά προβληματικό και αποτρεπτικό για τους απλούς χρήστες.

Δεν σπανε σε ολες τις διανομες τα πακετα.

Στο Arch Linux ο package manager (pacman) ειναι βραχος.

Απο 'κει και περα, η γραμμη εντολων ειναι πλεονεκτημα εκει που οι αλλοι υστερουν.

Δεν ειναι για ολους, ουτε χρειαζεται να ξερεις ολες τις εντολες για να δουλεψεις bash.

10-15 βασικες εντολες αρκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

μιλαμε για hackerearth και ουτε 0,5% σε blackarch ουτε 0,5% σε kali ?

και μπαινουμε στον κοπο να σχολιασουμε ?

τι φαγητο κανατε σημερα ?

 

 

Φυσικα να τρεχει καποιος πχ το kali απο live USB κατα περιπτωση οταν θελει τα εργαλεια του η σε καποιο VM αλλα ποιος ο λογος να το εχει βασικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμήχανη στιγμή που καταλαβαίνει ο πλανήτης γιατί ο Ινδός έσκασε 26 δις για το LinkedIn και 6 δις για το Github και βάζει κάθε χρόνο ένα σκασμό στο open source.....

Οι άλλοι θα αγοράσουν ότι κινείται σε linux , αλλά μάλλον είναι αργά για αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...