Προς το περιεχόμενο

Οι μαθητευόμενοι developers φαίνεται να προτιμούν Windows από Ubuntu ή Arch Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nextp είπε

Ναι δεν ειναι cygwin αλλα ουτε και ενα συστημα για να κανεις τα παντα (για μενα προσωπικα docker - kubernetes). 

Τι το θες το WSL αν μόνο γι' αυτό το χρησιμοποιείς; 

Μια χαρά παίζουν Linux containers και Kubectl στο Docker for Windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Τι το θες το WSL αν μόνο γι' αυτό το χρησιμοποιείς; 

Μια χαρά παίζουν Linux containers και Kubectl στο Docker for Windows. 

Σωστη παρατηρηση αλλα θελω ολο το πακετο (git ,curl ,vi ,nano , ssh ,grep,cat, xargs ,more , systemd ....) . Και οι δυο ξερουμε οτι minikube και kubectl ειναι η βαση αλλα οσο καλο και εαν το vscode με τα προσθετα του (και ειναι πολυ καλο)  οσο και το atom ερχονται στιγμες που θελεις ωμη δυναμη linux εντολων χωρις τριτες εφορμογες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nextp είπε

Σωστη παρατηρηση αλλα θελω ολο το πακετο (git ,curl ,vi ,nano , ssh ,grep,cat, xargs ,more , systemd ....) . Και οι δυο ξερουμε οτι minikube και kubectl ειναι η βαση αλλα οσο καλο και εαν το vscode με τα προσθετα του (και ειναι πολυ καλο)  οσο και το atom ερχονται στιγμες που θελεις ωμη δυναμη linux εντολων χωρις τριτες εφορμογες.

Τι να πω, εντάξει. Όσα είπες πάντως υπάρχουν αντίστοιχα, ή σχεδόν αντίστοιχα σε powershell. 

Απλά για να μην έχεις vm στη μέση το λέω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hetfield είπε

Συνεχεια μου "εσπαγε" πακετα το Ubuntu. Μακρια κι αγαπημενοι.

Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για Ubuntu server και όχι desktop; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το arch ειναι rolling-release distro, με αποτελεσμα οποιος εχει αναγκη απο τα τελευταια patches σε προγραμματα οπως QEMU, η nvidia/amd graphics firmware, η ακομα και οσοι χρησιμοποιουν CoW F/S να το βρισκουν σαν μια πολυ καλη επιλογη. Εξαιρετικά στοιχεία το AUR ( που είναι το αντίστοιχο με τα *BSD ports) , οχι και τοσο εξαιρετικο στοιχείο η systemd :P

Αναλογα με το workflow του και τις αναγκες του, ο καθενας διαλεγει και το λειτουργικο που τον βολευει!

Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε συνεχεια στα comments του ινσομνια (και αυτο το λεω και για τις δυο μεριες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας χρησιμοποιεί το λειτουργικό με το οποίο κάνει τη δουλειά του καλύτερα ή έχει τα εργαλεία που χρειάζεται ή αισθάνεται πιο άνετα. Πλην συγκεκριμένων περιπτώσεων, ένας ικανός developer μπορεί να είναι εξίσου αποτελεσματικός όποιο OS και να χρησιμοποιεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreasl είπε

Δηλαδή με άλλη διανομή είχες προβλήματα; Εγώ τα τελευταία χρόνια το γύρισα σε Ubuntu server και είναι όσο σταθερό ήταν το debian stable παρόλο που έχει νεώτερο software.

Μιας και το αναφέρεις, μετά την έκδοση 16.04 άρχισαν να παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα, από το πακέτο του networking που άλλαξε στη 18.04 και το καινούριο είχε διάφορα bugs, μέχρι... άλλα πακέτα και τα bugs τους.

Το Ubuntu desktop δε, από τότε που μπήκε το Unity σαν environment άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα. Και μου κάνει εντύπωση που όλοι λένε ότι χρησιμοποιούν Ubuntu (εκτός αν εννοούν ubuntu-based διανομές), τουλάχιστον εμένα μ' έχει ταλαιπωρήσει απίστευτα πολύ σαν διανομή, ακόμα και σε απλά πράγματα.

Εν πάσει περιπτώσει εδώ και χρόνια έχω γυρίσει σε Linux Mint κι έχω βρει την υγειά μου. Ubuntu based μεν, αλλά εκεί σταματούν οι ομοιότητές του με τα ubuntu, αφού κατά τ' άλλα είναι η μέρα με τη νύχτα σε απόδοση, ευκολία, πρακτικότητα και λειτουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, KortexGR είπε

Απο εκεί και ύστερα τα νούμερα της έρευνας είναι ότι να'ναι. Η υψηλή χρήση Ubuntu που είναι για τα μπάζα κατ'εμέ μου κάνει εντύπωση. Το OSX το καταλαβαίνω εώς ένα βαθμό, αλλά με προβληματίζουν τόσο τα μικρά νούμερα του Fedora όσο και τα υψηλά του Arch (το οποίο δεν θα χρησιμοποιούσα πότε εάν θα ήθελα να είμαι productive).

Τα νούμερα είναι αυτά που είναι μας αρέσουν δεν μας αρέσουν.

Αυτό που δεν καταλαβαίνει η φάρα των canonical haters της linux κοινότητας είναι ότι όσο και να σκούζει δεν πετυχαίνει κάτι.

Ο καθένας θα εξακολουθήσει να χρησιμοποιεί ότι γουστάρει.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό είναι να προτιμούν windows αφού περνάνε τις 12 από τις 24 ώρες παίζοντας παιχνίδια αντί να γράφουν κώδικα ή να είναι έξω εκτός υπολογιστή.

Επίσης το 80% των καθηγητών δεν έχει ιδέα από Linux. Έχουν μάθει απλά να κάνουν κλικ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Souls33k είπε

Μιας και το αναφέρεις, μετά την έκδοση 16.04 άρχισαν να παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα, από το πακέτο του networking που άλλαξε στη 18.04 και το καινούριο είχε διάφορα bugs, μέχρι... άλλα πακέτα και τα bugs τους.

Το Ubuntu desktop δε, από τότε που μπήκε το Unity σαν environment άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα. Και μου κάνει εντύπωση που όλοι λένε ότι χρησιμοποιούν Ubuntu (εκτός αν εννοούν ubuntu-based διανομές), τουλάχιστον εμένα μ' έχει ταλαιπωρήσει απίστευτα πολύ σαν διανομή, ακόμα και σε απλά πράγματα.

Εν πάσει περιπτώσει εδώ και χρόνια έχω γυρίσει σε Linux Mint κι έχω βρει την υγειά μου. Ubuntu based μεν, αλλά εκεί σταματούν οι ομοιότητές του με τα ubuntu, αφού κατά τ' άλλα είναι η μέρα με τη νύχτα σε απόδοση, ευκολία, πρακτικότητα και λειτουργικότητα.

Στο σέρβερ έστησα απευθείας 18.04 γιατί διάβασα διάφορα σχόλια ότι είναι απόλυτα σταθερό, πιο πριν είχα debian. Οπότε δε μπορώ να κρίνω τη μετάβαση. Σε desktop το έχω πάρα πολλά χρόνια σε δύο pc, δε μπορώ να καταλάβω μόνο σε μένα δε σπάει τίποτα στις αναβαθμίσεις και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος; Ούτε με το unity δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο θέμα, μια χαρά ήταν και ίσως λίγο πιο ελαφρύ από gnome 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtaramigos είπε

για macos που χρησιμοποιείται κατα 57% απο professionals   ουτε λεξη....

Να φανταστώ αυτό το 57% γράφει και S.O.L.I.D. μόνο και μόνο επειδη χρησιμοποιούν macOS ....επειδή είναι professionals....Το νήμα μιλάει για devs  ούτε γραφίστες, ούτε admins ούτε ουτε...

o "pro" που ειναι "pro" μονο και μονο επειδη εχει macos και γραφει μακαροναδες τις ιδιες θα γραψει και στα windows και τουμπαλιν.

10 ώρες πριν, georgepppo είπε

Για μενα ο καλυτερος ειναι αυτος που τα δουλευει ολα,γιατι εχει μια πιο σφαιρικη αποψη και πολυ περισσοτερες γνωσεις/δυνατοτητες

Δεν υπάρχει σοβαρός επαγγελματίας που να δηλώνει οτι τα δουλευει ολα....αλλιώς δεν είναι σοβαρός. Τα οικοσυστήματα είναι τεράστια πλέον , δεν μπορείς να απλώνεσαι παντού και να δηλώνεις "επαγγελματίας παντού"

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Να φανταστώ αυτό το 57% γράφει και S.O.L.I.D. μόνο και μόνο επειδη χρησιμοποιούν macOS ....επειδή είναι professionals....Το νήμα μιλάει για devs  ούτε γραφίστες, ούτε admins ούτε ουτε...

o "pro" που ειναι "pro" μονο και μονο επειδη εχει macos και γραφει μακαροναδες τις ιδιες θα γραψει και στα windows και τουμπαλιν.

Δεν υπάρχει σοβαρός επαγγελματίας που να δηλώνει οτι τα δουλευει ολα....αλλιώς δεν είναι σοβαρός. Τα οικοσυστήματα είναι τεράστια πλέον , δεν μπορείς να απλώνεσαι παντού και να δηλώνεις "επαγγελματίας παντού"

Εδω εισαι λαθος, αυτο που λες δεν τεκμηριώνεται με κανενα τροπο.....

Και στην τελικη εγω πχ δουλευω windows για τη δουλεια μου γιατι να μην ξερω και 5 πραγματα απο linux ? Ποτε δεν ξερεις που θα σου χρησιμεύσει και αν δεν χρησιμεύσει δεν εχασες και κατι γνωριζοντας καποια πραγματα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...