Προς το περιεχόμενο

Οι μαθητευόμενοι developers φαίνεται να προτιμούν Windows από Ubuntu ή Arch Linux


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, tsarouc είπε

για ποιο λόγο να μην θέλει κάποιος windows δεν καταλαβαίνω... 

Προσωπικά το λινουξ το νιώθω σαν να έχω αγοράσει ενα σπίτι ενώ τα windows είναι σαν να έχω νοικιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Εδω εισαι λαθος, αυτο που λες δεν τεκμηριώνεται με κανενα τροπο.....

Και στην τελικη εγω πχ δουλευω windows για τη δουλεια μου γιατι να μην ξερω και 5 πραγματα απο linux ? Ποτε δεν ξερεις που θα σου χρησιμεύσει και αν δεν χρησιμεύσει δεν εχασες και κατι γνωριζοντας καποια πραγματα παραπανω.

Ακριβώς αυτό λέω όμως...τα 5 πράγματα δεν θα σε κάνουν επαγγελματία στα συγκεκριμένα αλλά μπορούν να σου δώσουν λύσεις όταν χρειαστεί.

Άλλο να πεις ξέρω και λίγο απο κείνο και λίγο απο το άλλο αλλά σε εκείνο ειδικέυομαι και το γνωρίζω όσο το δυνατο τέλεια και άλλο να πεις ειμαι εξπερ σε 50 πράγματα. Και ε΄γω μπορώ να στήσω ενα LAMP αλλά ούτε στο βιογραφικό θα το βάλω ούτε θα δηλώσω linux admin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι αδύνατο για εναν professional στην Ελλάδα να αποφύγει τη χρήση Windows. Είναι αναπόφευκτο το microsoft office. Δεν έχω πετύχει κάμια αλλη office suite που να μην χαλαει το docx , pptx, xlsx format, οπότε πάντα είσαι η πέτρα του σκανδάλου όταν χαλάσεις το κοινό αρχείο με το κάθε libreoffice σου. Έκανα μια προσπάθεια τωρα στη καραντίνα να χρησιμοποιώ μόνο linux αλλα χρειάστηκε να ανοίξω windows αρκετες φορές δυστυχώς. Ελπίζω το WSL2 τώρα με το νέο update να μας λύσει τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NTC Labs είπε

Ακριβώς αυτό λέω όμως...τα 5 πράγματα δεν θα σε κάνουν επαγγελματία στα συγκεκριμένα αλλά μπορούν να σου δώσουν λύσεις όταν χρειαστεί.

Άλλο να πεις ξέρω και λίγο απο κείνο και λίγο απο το άλλο αλλά σε εκείνο ειδικέυομαι και το γνωρίζω όσο το δυνατο τέλεια και άλλο να πεις ειμαι εξπερ σε 50 πράγματα. Και ε΄γω μπορώ να στήσω ενα LAMP αλλά ούτε στο βιογραφικό θα το βάλω ούτε θα δηλώσω linux admin.

Κοιτα σημερα δουλευεις windows,αυριο μπορει να πας σε μια εταιρεια που λογο κοστους αδειων κλπ να δουλευει ubuntu με open προγραμματα και αν ξερεις απο κει θα ειναι καλο,τελειος σε ολα δεν μπορεις να γινεις αλλα καλο ειναι να εχεις μια βαση.

Εγω δουλευω 3ds max, SketchUp,inventor ,autocad και photoshop για την βασικη παραγωγη σχεδιων μου αλλα μπορω να αντικαταστησω εν μερη καποια πραγματα με blender,gimp με μειωμένη ποιοτητα στο τελικο αποτελεσμα και πολυ πςρισσοτερο χρονο(πιο πολυ λογο ελειψης εξασκησης) αλλα εχω ασχοληθεί λιγο να ξερω οτι υπαρχει και αυτο και ας μεινει αχειαστο

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, aypnia είπε

Τα νούμερα είναι αυτά που είναι μας αρέσουν δεν μας αρέσουν.

Εμένα με προβληματίζει ιδιαίτερα η χαμηλή χρήση του Fedora. Θα περίμενα Fedora/RHEL να είναι τουλάχιστον σε διψήφια νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικό πάνω κάτω τα ίδια πράγματα σου δίνει καί πλέον με VM , docker κτλπ δεν έχει καμία σημασία. 

Βολεύει καλύτερα ένα linuxοειδες γιατί configs κτλπ είναι πιο κοντά στην παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, KortexGR είπε

Εμένα με προβληματίζει ιδιαίτερα η χαμηλή χρήση του Fedora. Θα περίμενα Fedora/RHEL να είναι τουλάχιστον σε διψήφια νούμερα.

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Γιατί υπάρχει μια φάρα υπαλλήλων της Red Hat που σκούζουν παντού για τη κακιά Canonical και σπρώχνουν το σωτήρα της ανθρωπότητας τη Red Hat;

Οι υπάλληλοι δεν αντικατοπτρίζουν και τις επιλογές των χρηστών.

Loud minority που λέμε...

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aypnia είπε

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Γιατί γενκά για καθαρά productivity το RHEL/Fedora είναι αρκετά καλύτερο από Ubuntu.

Πχ εμείς στη δουλεία μου είμαστε στην φάση που κάνουμε transition από Windows σε Linux στα dev περιβάλλοντά μας και το performance/stability του Fedora Workstation καθώς και το γενικότερο approach του ecosystem του Fedora είναι για μένα πολύ καλύτερο από του Ubuntu.

Δεν έχω κάτι με την Canonical απλά θεωρώ ότι υπάρχουν και άλλα καλά alternatives που πολύς κόσμος ενδέχεται να χρησιμοποιεί (και δεν φαίνεται σε αυτή την έρευνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, KortexGR είπε

Γιατί γενκά για καθαρά productivity το RHEL/Fedora είναι αρκετά καλύτερο από Ubuntu.

Πχ εμείς στη δουλεία μου είμαστε στην φάση που κάνουμε transition από Windows σε Linux στα dev περιβάλλοντά μας και το performance/stability του Fedora Workstation καθώς και το γενικότερο approach του ecosystem του Fedora είναι για μένα πολύ καλύτερο από του Ubuntu.

Δεν έχω κάτι με την Canonical απλά θεωρώ ότι υπάρχουν και άλλα καλά alternatives που πολύς κόσμος ενδέχεται να χρησιμοποιεί (και δεν φαίνεται σε αυτή την έρευνα).

Για σένα ίσως να είναι. Για άλλους όχι. Γούστα είναι αυτά.

Δεν τα χρησιμοποιεί, για αυτό και σε ότι έρευνα γίνεται τέτοια είναι τα αποτελέσματα.

Ένα τσεκάρισμα μέχρι και στο google trends να κάνεις θα το διαπιστώσεις.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν αναφέρθηκε από κανέναν είναι ότι αρχίζει σιγά σιγά το cloud, μετά την επικέντρωση στο gaming, να δίνει πλατφόρμες για development.

Ερχεται δηλαδή η εποχή που θα μπορεί ο άλλος και με ένα απλό chromebook να κάνει βαρύ development στο σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 6:55 ΜΜ, Hetfield είπε

Για μενα το Arch Linux ειναι μακραν το πιο σταθερο λειτουργικο που εχω δοκιμασει.

Δεν εχει ολα τα features που θα ηθελα (παιζω games  και το Apple Music δεν δουλευει σε Linux), ομως αν ειχα 2-3 πραγματακια που χρειαζομουνα, ανετα θα σταματουσα απο Windows και MacOS.

Για την ωρα, τρεχω τον προσωπικο μου server απροβληματιστα τα τελευταια 5 χρονια σε Arch Linux.

 

Μου προκαλεί τρομερή εντύπωση που εμπιστεύεστε διανομές για διακομιστές που δεν έχουν SElinux.

5 ώρες πριν, aypnia είπε

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Γιατί υπάρχει μια φάρα υπαλλήλων της Red Hat που σκούζουν παντού για τη κακιά Canonical και σπρώχνουν το σωτήρα της ανθρωπότητας τη Red Hat;

Οι υπάλληλοι δεν αντικατοπτρίζουν και τις επιλογές των χρηστών.

Loud minority που λέμε...

 

Για αρχή, χρησιμοποιώ αποκλειστικά Fedora, τα υπόλοιπα μου φαίνονται ανασφαλή. Για την κακιά canonical δεν "σκούζει" κανείς. Απλά όποιος την δοκιμάσει καταλαβαίνει ότι είναι μια τρύπια διανομή, με κακό UI (σχεδόν όσο του macOS) και προβληματική άδεια χρήσης (περιλαμβάνει λογισμικό με άδειες μη συμβατές με ανοικτό λογισμικό).

Η δε διανομή της canonical για διακομιστές είναι συμφορά. Ταυτόχρονα θερίζει σε δημοτικότητα, γιατί υπάρχει πολύ άγνοια εκεί έξω. Η πλειοψηφία το συνδυάζει με το ανασφαλές docker, οπότε ευκολία στο στήσιμο, και ας έχει πάει η ασφάλεια περίπατο.

Οπότε εμένα δεν μου κάνει εντύπωση. Ούτε η δημοφιλία του ubuntu, ούτε οι παραβιασμένοι διακομιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, petasis said:

Μου προκαλεί τρομερή εντύπωση που εμπιστεύεστε διανομές για διακομιστές που δεν έχουν SElinux.

Μου προκαλει εντυπωση που μιλατε για το Arch Linux χωρις να το εχετε δοκιμασει.

Και ναι, το SElinux τρεχει και σε Arch Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, petasis είπε

Μου προκαλεί τρομερή εντύπωση που εμπιστεύεστε διανομές για διακομιστές που δεν έχουν SElinux.

Για αρχή, χρησιμοποιώ αποκλειστικά Fedora, τα υπόλοιπα μου φαίνονται ανασφαλή. Για την κακιά canonical δεν "σκούζει" κανείς. Απλά όποιος την δοκιμάσει καταλαβαίνει ότι είναι μια τρύπια διανομή, με κακό UI (σχεδόν όσο του macOS) και προβληματική άδεια χρήσης (περιλαμβάνει λογισμικό με άδειες μη συμβατές με ανοικτό λογισμικό).

Η δε διανομή της canonical για διακομιστές είναι συμφορά. Ταυτόχρονα θερίζει σε δημοτικότητα, γιατί υπάρχει πολύ άγνοια εκεί έξω. Η πλειοψηφία το συνδυάζει με το ανασφαλές docker, οπότε ευκολία στο στήσιμο, και ας έχει πάει η ασφάλεια περίπατο.

Οπότε εμένα δεν μου κάνει εντύπωση. Ούτε η δημοφιλία του ubuntu, ούτε οι παραβιασμένοι διακομιστές.

Τα αναμενόμενα που περίμενα να ακούσω 😃

Ο κόσμος που χρησιμοποιεί LINUX κιόλας.... έχει άγνοια και χρησιμοποιεί Ubuntu γιατί δεν ξέρει και εσείς τα έχετε καταλάβει όλα.

Ελιτισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Επίσης όσον αφορά τις άδειες, ποιος σας είπε εσάς ότι θέλουμε μόνο ανοικτό λογισμικό και θεωρούμε το κλειστό τζιζ κ#κά;

Θέλουμε και ανοικτό και κλειστό.

Αυτές οι λογικές και άντε να φτάσει το linux σε κανένα 3% το πολύ.

Α... και το MacOS κι αυτό είναι προβληματικό;

Τι στο καλό μόνο η αγία Red Hat μπορεί να φτιάξει λειτουργικό της προκοπής;

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολύ απλά τα πράγματα κατά την άποψή μου. Προγραμματιστές, designers και sound engineers θέλουν macOS κυρίως για να καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις στη δουλειά τους. (με hackintosch δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά, θες να δουλεύουν όλα τέλεια γιατί ο χρόνος είναι χρήμα και τα project tτρέχουν). Από εκεί και πέρα το χάος. Πιστεύω βέβαια ότι τα γενικά κριτήρια είναι αν θες να παίζεις games, αν θες να πειραμματιστείς με το λειτουργικό αλλά και θέμα τσέπης. (πολύ "μαθητευόμενοι" θα ήθελαν macOS αλλά η τσέπη τελικά αντέχει μέχρι ένα 500ράκι για λαπτοπ ή σταθερό). Εν κατακλείδι το όλο γράφημα είναι μια διαφήμιση προς τους μέσους χρήστες που δεν έχουν ανάγκη παραπάνω πληροφορία, οι υπόλοιποι νομίζω γνωρίζουν τι γίνεται με τα λειτουργικά.

P.S βγάλε ρε apple ενα vfm αξιόπιστο laptop από τα παλιά 'η μείωσε 300-350 τα τωρινά (ώστε να είναι vfm) και τα νούμερα θα αλλάξουν δραματικά... 

Επεξ/σία από Melli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 7:05 ΜΜ, euaggelos01 είπε

Δες μας χεσουν με τις ερευνες τους,  ο καθε πικραμενος να πουμε λεει την βλακεια του. το βρήκαμε τωρα. στο τελος θα λέει  ερευνα λεει οτι αμα καθόμαστε κ τρωμε σουβλάκια αδυνατίσουμε.

Διακόσια σουβλάκια περιποιημένα και χωρίς λίπος εάν φας, χωρίς υδατάνθρακες και τα συναφή ως συνοδευτικά αδυνατίζεις.

Διάβασε λίγο για την Dukan.

To καλοκαίρι του 2015 έχασα από τον Μάη μέχρι τον Ιούλιο 20 κιλά τρώγοντας 10 σουβλάκια την ημέρα και γιαουρτάκι 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...